دسر

دستور پخت حلوای زعفرانی

دستور پخت حلوای زعفرانی 3

دستور پخت حلوای زعفرانی امروز در بخش آشپزی خوزستان خبر برای شما عزیزان تهیه شده است که توجه شما را به آن جلب می کنیم.نظرات شما باعث بهبود کیفیت کار می شود.

حلوایکی از دسرهای اصیل و سنتی ایرانی است که بسیار طعم مطبوعی دارد و در مناسبت های مختلف مانندحلوا برای افطاری،حلوای نذریو غیره تهیه می شود. حلوا انواع بسیار زیادی دارد.انواع حلوامانند حلوا ساده،حلوا زعفرانی، حلوا سیاه یا حلوا تیره، حلوا سه آرد، حلوا قالبی، حلوا تک نفره، حلوا رولی، حلوا شیره،حلوا آرد نخودچی، حلوا برشتوک، حلوای شیر، حلوای هویج، حلوای پسته، حلوای چای، حلوا زرده، حلوا زنجبیلی، می باشد.

حلوا زعفرانی نوعی حلوای بسیار خوشمزه و معطر است که باشربت گلاب و زعفرانتهیه می شود. در این مطلب خوزستان خبر طرز تهیه حلوای زعفرانیرا به صورت تصویری و مرحله به مرحله به شما آموزش می دهد.

مواد لازم برای تهیه حلوای زعفرانی:

  • آرد سفید گندم (بدون سبوس) ۲ لیوان
  • شکر ۱ لیوان
  • ترکیب گلاب و آب یک و نیم لیوان (مقدار گلاب بسته به خالص بودن آن کم یا زیاد شود)
  • زعفران ۱ گرم
  • پودر هل خانگی خالص نصف قاشق مرباخوری
  • روغن حدود یک و نیم لیوان

دستور تهیه حلوای زعفرانی:

برای درست کردن حلوا زعفرانیمی توانید به صورت همزمانشربت حلواو آرد تفت داده آن را آماده کنید تا هنگامی که آرد حلوا کاملا تفت داده شد و آماده شد، بتوانید شربت آن را همان لحظه به آن اضافه کنید.

دستور پخت حلوای زعفرانی 2

دستور پخت حلوای زعفرانی 2

طرز تهیه شربت حلوا زعفرانی:

زعفران دم کرده را آماده کنید.
یک قابلمه کوچک روی گاز قرار دهید و آب و گلاب و زعفران دم کرده را داخل قابلمه بریزید. زیر شعله گاز را متوسط کنید و اجازه دهید تا شربت به جوش بیاید وقتی شربت کاملا داغ شد زیر شعله آن را خیلی کم کنید چون نمی خواهیم مقدار مایعات تبخیر شود و ما به این مقدار آب نیاز داریم. اگر احساس کردید زمان بیشتری برای آماده شدن آرد حلوا نیاز دارید می توانید زیر شعله گاز شربت را خاموش کنید و دراواخر آماده شدنآرد حلوا، مجددا زیرشربت حلوارا روشن کنید تا کاملا داغ شود ولی اجازه ندهید تا شربت بجوشد و تبخیر شود.

طرز تهیه حلوا زعفرانی:

یک ماهیتابه روی شعله گاز قرار دهید و آرد را داخل ماهیتابه بریزید.

سپس روغن را به ماهیتابه اضافه کنید و ترکیب آرد و روغن را هم بزنید تا کم کم با حرارت گاز با هم ترکیب شوند.

زیر شعله گاز را متوسط کنید و مرتب آرد را هم بزنید تا تفت داده شود و بوی خامی آرد گرفته شود.
به هیچ عنوان اجازه ندهید تا آرد حلوا بسوزد وگرنه حلوای بد طعمی خواهید داشت.
به این نکته توجه کنید که آرد حلوا باید با دمای پایین و در مدت زمان زیاد تفت داده شود. اگر می خواهید حلوای با کیفیتی داشته باشید باید صبور باشید و اجازه دهید تا آرد به مرور زمان سرخ شود ، نه اینکه شعله گاز را زیاد کنید تا آرد سریع سرخ شود چون با این کار احتمال اینکه آرد سریع بسوزد زیاد است و سوختن آرد باعث خراب شدن و بد طعم شدن حلوا می شود. با شعله کم تقریبا حدود نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه باید آرد را تفت دهید.
وقتی آرد کاملا تفت داده شد و رنگ آن برگشت و بوی خامی آرد گرفته شد، حال پودر هل را به آرد اضافه کنید و هم بزنید.

حال بایدشربت حلوا زعفرانیرا اضافه کنید. زیر شعله گاز آرد را ملایم کنید و سریع شربت کاملا داغ مرحله به مرحله به حلوا اضافه کنید و مرتب به هم بزنید تا حلوا بسته شود. البته این میزان شربت به طور کامل برای مقدار آرد ذکر شده در دستور نیاز است بنابراین می توانید شربت را یکجا به حلوا اضافه کنید و هم بزنید تا حلوا بسته شود. زیر شعله گاز را همچنان روشن بگذارید و خیلی کم کنید تا آب اضافی حلوا کشیده شود و در آخر شعله گاز را خاموش کنید.

موقع اضافه کردن شربت حلوا مراقب پاشیدن بخار آب و روغن باشید تا دستتان نسوزد.در نهایت اگر احساس کردید حلوا کمی خشک است و به روغن بیشتری نیاز دارد می توانید در مرحله آخر مقداری دیگر روغن به حلوا اضافه کنید و هم بزنید.
در نهایت برایروغن انداختن حلوا، دو دسته قابلمه را بگیرید و قابلمه را تکان دهید تا حلوا در قابمله به دیواره های قابلمه بخورد و شکل یک تکه و منسجمی پیدا کند.

حلوا زعفرانی مجلسی خوشمزهرا داخل دیس مورد نظر بکشید و با سلیقه خود تزئین کنید. برایتزئین حلوامی توانید از انواع آجیل ها و خلال ها استفاده کنید.

نکات مهم و رموز درست کردن حلوای زعفرانی:

۱- حلوای زعفرانیباید رنگ قهوه ای خوشرنگ و روشنی داشته باشد. اگر می خواهید حلوای زعفرانی رنگ داشته باشید به جای استفاده از آرد های سبوس دار مانند آرد سنگک، از آرد سفید گندم و آردهای بدون سبوس استفاده کنید. معمولا آرد سبوس دار بعد از تفت دادن سریع تیره رنگ می شود که این نوع آرد برای تهیهحلوای سیاهیاحلوای تیرهمناسب است.
۲-رنگ حلوای زعفرانی نه خیلی روشن و بی رنگ و نه خیلی تیره و سیاه است. اگر آرد را خیلی کم تفت دهید باعث می شود که رنگ حلوای زعفرانی بیش از اندازه روشن و بی رنگ باشد و اگر آرد را خیلی بیش از اندازه تفت دهید باعث می شود تا رنگ حلوای زعفرانی تیره و سیاه شود. بنابراین سعی کنید برای تهیه حلوا زعفرانی، آرد را به اندازه کافی تفت دهید تا حلوای زعفرانی خوشرنگی داشته باشید.
۳-برایتفت دادن حلواحتما باید حرارت گاز کم باشد. اگر حلوا را با حرارت بالا تفت دهید قبل از اینکه آرد حلوا به خوبی تفت بخورد و بوی خامی آن گرفته شود، می سوزد و حلوا را خراب می کند. بنابراین حرارت گاز را کم کنید و به مدت طولانی تر آرد حلوا را تفت دهید.
۴-برای داشتنحلوای زعفرانی مجلسیو باکیفیت باید حتما از مواد اولیه باکیفیت استفاده کنید. پودر هل نقش بسیار مهمی در عطر و بوی حلوای خوشمزه دارد. بنابراین برای درست کردن حلوای معطر از پودر هل خانگی استفاده کنید. همچنین از گلاب مرغوب استفاده کنید.
۵-برایدرست کردن حلوای زعفرانیمی توانید از روغن جامد، کره، ترکیب روغن جامد و کره و یا حتی روغن سرخ کردنی و یا ترکیب روغن سرخ کردنی و کره استفاده کنید.
۶-اگر می خواهید حلوا برای نفرات بالاتر یا حلوای نذری درست کنید، می توانید سایز پیمانه خود را از لیوان به کاسه یا ظروف بزرگ تر تغییر دهید. فقط تمام مواد را با همان سایز پیمانه اندازه گیری کنید. مثلا اگر در دستور شکر نصف آرد است با همان پیمانه ای که آرد را پیمانه زده اید، شکر را نیز پیمانه بزنید. و به همین ترتیب آب را نیز با همان سایز پیمانه اندازه گیری کنید.
۷-برایدرست کردن حلوااز ماهیتابه یا قابلمه بزرگ تر و لبه دار استفاده کنید تا موقع اضافه کردن شربت بتوانید براحتی حلوا را به هم بزنید.

منبع:سرآشپز دلخوشی

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها