دسر

دستورپخت شعله زرد را به صورت حرفه ای یاد بگیرید به همراه فیلم

دستورپخت شعله زرد 7

دستورپخت شعله زرد آموزش امروز وبسایت خوزستان خبر است که بر اساس درخواست شما عزیزان در نظرات تهیه و قرار داده شد. قبل از هر چیز باید بگویم که شله زرد یک دسر محبوب کشور ایران است و در اصل یک غذای ایرانی است. برای پخت طرز تهیه شله زرد حدوداً سه ساعت زمان نیاز داریم.

شله زرد را می توانید هم به عنوان صبحانه، میان وعده و در ماه مبارک رمضان نیز به عنوان افطار قبل از شام استفاده کنیم. این آموزش که ما خوزستان خبر برای شما قرار دادیم  دستور تهیه برای تعداد ۸ نفر است. شما می توانید به نسبت آن را زیاد کنید.

فیلم دستورپخت شعله زرد

[namasha id=”ZKnAL8Wn” responsive=”true”]

دستورپخت شعله زرد

شله زردی دسری خوشمزه و شیرین است که شاید اکثر ما آن را به عنوان نذری خورده باشیم ، یکی از دلایلی که این غذا به عنوان نذری طبخ می شود شیوه پختن و طرز تهیه آسان آن است که در چند دقیقه بدون هیچ فنون پیچده ای یک شله زردخوشمزه و دلچسپ را تهیه نمایید.

دستورپخت شعله زرد 3

مواد لازم برای تهیه شله زرد

  1. برنج نیم دانه و خرد شده 2 لیوان
  2. شکر 4 پیمانه
  3. آب 12 لیوان
  4. کره گیاهی 50 گرم
  5. زعفران 1مثقال
  6. گلاب 1 استکان
  7. روغن مایع 1 ق غذاخوری
  8. پودر دارچین برای تزیین
  9. خلال بادام به اندازه یک مشت
  10. خلال پسته برای تزیین

دستورپخت شعله زرد 222

برنج شله زرد

دستورپخت شعله زرد 5

زعفران برای رنگ شله زرد

دستورپخت شعله زرد 555

میزان گلاب در شله زرد

دستورپخت شعله زرد 65165

شکر برای شیرینی شله زرد

5656465یس

کره گیاهی جهت درست کردن شله زرد

دستورپخت شعله زرد 19651

خلال بادام موجود در شله زرد

نکته مهمی که لازم است در مقدار پیمانه شعله زرد بدانید این است که هر اندازه پیمانه ای که انتخاب میکنید باید با همان پیمانه آب و شکر به نسبت چند برابر برای شعله زرد استفاده کنید. یعنی اگر یک پیمانه برنج میگیرید باید با همان پیمانه 2 لیوان شکر و 6 لیوان آب استفاده کنید. این نسبت در مورد درست کردن شعله زرد متداول است.

طرز تهیه شله زرد خوشمزه و لذیذ

ابتدا باید برنج را شسته و به مدت 12 الی 24 ساعت از شب قبل با 12 الی 13 لیوان آب خیس کنید و موقع پخت در ظرف مناسب با حرارت نسبتا زیاد قرار میدهیم و در قابلمه را نیمه بسته قرار میدهیم تا آب برنج بجوش آید. در این مرحله نباید اصلا برنج را هم بزنید.
دستورپخت شعله زرد 4

جوش آمدن آب برنج شله زرد

در این مرحله میتوانید زعفران را آب کنید و خلال بادام را با یک استکان گلابی که داشتیم خیس میکنیم تا عطر بادام چند برابرشود.

اضافه کردن زعفران به شله زرد

دستورپخت شعله زرد 5

آب کردن زعفران برای اضافه کردن به شله زرد

دستورپخت شعله زرد 6

اضافه کردن زعفران آب کرده به شله زرد

دستورپخت شعله زرد 7

دقت در میزان ریختن زعفران آب کرده در شله زرد

وقتی برنج شکفته شد و آب را در خود جذب کرد حرارت را کم کنید و در این مرحله باید برنج را هم بزنید.نکته مهم و قابل توجه در این مرحله این است که نباید دیگر به برنجتان آب اضافه کنید چون این کار باعث می شود شله زرد آماده شده شما موقع خوردن و قاشق زدن آب بیندازد.
دستورپخت شعله زرد 8

مرحله هم زدن برنج و کم کردن درجه حرارت

وقتی برنجتان کاملا شفته شد و به اصطلاح وا رفت باید شکرتان را اضافه کنید و هم بزنید و اصلا نگران نباشید که برنجتان در حال سفت شدن بود چون با اضافه کردن شکر برنج دوباره شل می شود و به هیچ وجه آب به برنجتان اضافه نکنید و همین طور مدام به مدت یک ربع هم بزنید تا ته نگیرد .
بعد از اینکه این زمان طی شد میتوانید خلال بادام و گلابتان را که در هم مخلوط بودند را به مواد شعله زردتان اضافه کنید و به مدت 5 الی 10 دقیقه اجازه دهید با بقیه مواد بپزد و آرام هم بزنید بعد از این مرحله زعفران دم کشیده شده تان را بریزید و به مدت 10 دقیقه ای هم بزنید.
دستورپخت شعله زرد 9

اضافه کردن خلال بادام و گلاب به مواد شله زرد

دستورپخت شعله زرد 1

هم زدن خلال و گلاب و مخلوط کردن آن ها با مواد شله زرد

باید اندازه زعفران تان طوری باشد که شعله زردتان رنگ نارنجی بگیرد بعد از این مرحله کره را اضافه میکنیم و هم میزنیم و بعد برای اینکه شعله زردتان شفاف شود از مقدار روغن مایع گفته شده استفاده میکنیم بعد از 5 تا 10 دقیقه جوشیدن کره با بقیه مواد در ظرف را میگذاریم تا کاملا دم بکشد و بعد در ظرف مناسب سرو میکنیم و به دلخواه تزیین میکنیم. نوش جانتان.
دستورپخت شعله زرد 2

 

(4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها