آیا می دانستید ؟

ستاره ها در روز کجا هستند و چرا در روز نمی توانیم آنها را ببینیم

ستاره ها در روز کجا هستند و چرا در روز نمی توانیم آنها را ببینیم.این سوال را در این مطلب در وب سایت خوزستان خبر دنبال کنید.با ما باشید.

وقتی که شب‏ها به آسمان نگاه می‏کنی، هزاران نقطه نورانی را در آسمان می‏بینی. بیشتر این نقاط نورانی ستاره هستند و بعضی از آنها سیاره هستند. در بیابان‏ها که مثل شهرها، شب‏ها چراغی روشن نمی‏کنند و هوا کاملا تاریک است، بهتر می‏توانی ستاره‏ها را ‏ببینی .ستاره ها خیلی بزرگ هستند، اما چون خیلی از ما دور هستند، آنها را کوچک می‏بینیم. هنگامی که روز می‏شود اگر به آسمان نگاه کنیم دیگر آنها را نمی‏بینیم. ستاره‏ها ناپدید شده‏اند!؟ نه! ستاره‏ها هنوز سرجای خود هستند، ولی چون نور خورشید خیلی بیشتر از نور ستارگان است، دیگر نمی‏توانیم آنها را ببینیم.

راهنمای شماره دوم :

حتماً متوجه شده اید که ستارگان به محض غروب خورشید در آسمان ظاهر می شوند. هرچه بر تاریکی هوا افزوده می شود، تعداد و میزان درخشندگی آنها نیز بیشتر می شود. با نزدیک شدن زمان طلوع خورشید، به تدریج از تعداد ستارگان کاسته می شود. در این هنگام فقط ستارگان بسیار درخشان را می توان دید. سرانجام با طلوع خورشید، تمام ستارگان ناپدید می شوند.

در واقع تنها دلیل این امر، وجود پرتوهای خورشید است. در طول روز ذرات گرد و غبار، گازها و بخار آب موجود در اتمسفر، پرتوهای خورشید را در تمام جهات منعکس می کنند. به همین دلیل با طلوع خورشید، اتمسفر شروع به درخشیدن می کند. روشنایی ستارگان در مقایسه با نور خورشید بسیار ضعیف است. در نتیجه نور آنها در طول روز تاثیری روی چشمان ما نمی گذارد.

برای مثال روشنایی یک لامپ را در طول روز و به هنگام شب مقایسه کنید. خواهید دید که نور لامپ را در طول روز نمی بینید؛ در حالی که در تاریکی شب حتی از فاصله دور هم می توانید آن را تشخیص دهید. این موضوع نشان می دهد که چشمان ما حتی روشنایی های بسیار ضعیف را نیز می توانند در تاریکی ببینند.

اگر هوایی در اطراف زمین نبود ستارگان را در طول روز نیز می توانستیم ببینیم. در فضا ستارگان را همواره می توان مشاهده کرد؛ زیرا در آنجا اتمسفری وجود ندارد.

(110 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها