غذا های خوزستان

قطایف | غذای عربی خوزستان

قطایف, شیرینی عربی
مواد اولیه :
مواد لازم برای تهیه خمیر قطایف :

آرد 1 و یک دوم پیمانه
مایه خمیر سه چهارم قاشق چایخوری
شکر 1 قاشق چایخوری
آب گرم 1 و یک دوم پیمانه
نمک یک پنسه
روغن برای سرخ کردن به میزان لازم
مواد میانی قطایف :

شکر 4 قاشق چایخوری
دارچین 2 قاشق چایخوری
گردوی خردشده 220 گرم
مواد لازم برای تهیه شربت قطایف :

شکر 2 و یک دوم پیمانه
گلاب یک چهارم پیمانه
آب 1 و یک دوم پیمانه
هل 3 عدد
دارچین 3 شاخه
آب لیمو ترش 1 قاشق چایخوری

طرز تهیه:
برای تهیه این شیرینی لذیذ ابتدا مایه خمیر، شکر و یک چهارم پیمانه آب را با هم مخلوط کنید تا مایه خمیر و شکر در آب حل شود.
آرد و نمک را الک کنید و در کاسه ای بریزید . میان آرد را گود کنید و یک پیمانه آب و مخلوط مایه خمیر را در مرکز آن بریزید. سپس به آرامی آن ها را مخلوط کنید تا مخلوط کاملا صاف و یکدست شود. روی خمیر را یک ساعت بپوشانید و در جای گرم قرار دهید تا خمیر عمل بیاید.
در یک تابه نچسب ، مقداری روغن گرم کنید و حدود یک و یک دوم قاشق سوپخوری از مواد را به شکل دایره بریزید (حدوداً به قطر 7 سانتی متر ). سپس صبر کنید تا زیر آن کمی طلایی شود و روی آن حباب هایی به وجود آید. اگر مخلوط سفت بود آب باقیمانده را به خمیر اضافه کنید. تمام خمیر را به همین ترتیب در روغن سرخ کنید دقت داشته باشید که تنها یک سمت خمیر در روغن سرخ می شود.
شیرینی های قطایف آماده را در بشقابی بچینید و روی آن را بپوشانید.
در این فاصله، مواد میانی را آماده کنید. تمام مواد میانی را با هم مخلوط کنید و یک قاشق سوپخوری از آن را روی سمت نپخته و سرخ نشده خمیر قرار دهید. لبه خمیر را مانند قطاب روی هم آورید و با انگشت فشار دهید تا کاملا به هم بچسبند . سپس قطایف را در روغن فراوان سرخ کنید تا دو طرف آن طلایی شود.
شرینی قطایف داغ را در شربت ولرم بیندازید و آن را داغ یا سرد سرو کنید.
طرز تهیه شربت:
مواد شربت را با هم مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید. بعد از جوش آمدن، حدود پنج دقیقه مخلوط را بجوشانید تا قوام بیاید. سپس مواد را از روی حرارت کنار بگذارید تا کمی خنک شود.

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها