اخبار خوزستان

برگزاری مسابقات بین المللی جودو با حضور ۱۰ تیم خارجی

برگزاری مسابقات بین المللی جودو با حضور ۱۰ تیم خارجی

به گزارش خوزستان خبر به نقل از ایرنا، صدیقه کعبی زاده شامگاه یکشنبه در مجمع سالیانه هیات جودو خوزستان که در محل اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد، اظهار داشت: سه سال قبل تعداد کل جامعه جودو کاران ایران ۶۰ هزار نفر بود اما این تعداد اکنون به ۱۰۸ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافته و امیدواریم که روزی به جمعیت ۵۰۰ هزار نفری برسیم.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، مراحل ارتقا دان یک تا چهار را به استان ها تفویض کردیم در حالی که قبلا به این شکل نبود؛ همچنین تفاهم نامه هایی به منظور جذب مخاطب با دانشگاه آزاد، آموزش و پرورش، بسیج و دانشگاه علمی کاربردی بسته شده و به دنبال علمی کردن رشته جودو هستیم.

دبیر فدراسیون جودو گفت: به دنبال علمی کردن رشته جودو هستیم و تلاش می کنیم جودو را جزو رشته های دانشگاه قرار دهیم. یک سری تفاهم نامه های بین المللی با کشورهای ترکیه، عراق، آذربایجان، ترکمنستان منعقد شد تا از طریق برگزاری اردوهای مشترک، سطح جودوکاران کشورمان را بالا ببریم.

وی بیان کرد: برای برگزاری اردوی تیم ملی و مسابقات قهرمانی کشور در خوزستان هیچ مشکلی نداریم و اعتقاد داریم که میزبانی ها کمک می کند تا بازیکنان استان در اردوی تیم ملی حضور پیدا کرده و تجربه کسب کنند. 

کعبی زاده گفت: ما این آمادگی را داریم که میزبانی مسابقات جوانان قهرمانی کشور را به خوزستان واگذار کنیم. ۶ آبان ماه روز جهانی جودو است که امیدوارم هیات استان برای این روز برنامه های خاصی داشته باشد.

وی افزود: ما به عنوان اولین فدراسیون در دنیا جودو ساحلی را فعال و مطرح کردیم و حتی پیشنهاد برگزاری مسابقات را به آسیا دادیم. با توجه به شرایط آب و هوایی خوزستان می توان شاهد رونق این رشته در استان بود البته نیاز به کمک شهرداری داریم.

دبیر فدراسیون جودو گفت: اعتقادی به برگزاری دوره مربی گری به صورت آنلاین نداریم و این آمادگی را داریم که دوره های ارتقا درجه مربی گری را در اهواز برگزار کنیم.

وی افزود: خوزستان سرشار از استعدادهای درخشان است که می توان آنها را شکوفا کرد. قرار نیست همه شهرهای استان در بخش بانوان فعال شوند بلکه می توان ۲ شهر را در نظر گرفت. اگر بخواهیم ۳۰ شهر خوزستان را در بخش بانوان فعال کنیم قطعا این اتفاق محقق نمی شود. 

کعبی زاده با اشاره به راه اندازی سامانه ملی فدراسیون گفت: این سامانه ۴۰ سال روی پایه اول مانده و رشد نکرده است در حالیکه اگر فعال شود خیلی مشکلات جودو حل می شود. ما به جودوی روستایی توجه خاصی داریم و قطعا هر کمکی که بتوانیم برای ارتقا این بخش انجام می دهیم.

وی افزود: کل اعتبار وزارت ورزش و جوانان به جودو کشور در سال جاری ۲ میلیارد ریال بوده که بسیار ناچیز است، لذا ما سعی کردیم از طریق مختلف به دنبال برطرف کردن مشکلات خود باشیم.

دبیر فدراسیون جودو گفت: از روش های علمی برای ارتقا جودو کشور استقبال می کنیم و اگر در این زمینه طرحی داشته باشید حتما به فدراسیون اعلام کنید.

وی افزود: در سه سال و نیم گذشته با کمک استانداران و ادارات کل ورزش و جوانان در ۱۲ استان، خانه جودو افتتاح کردیم اما اکنون طبق دستورالعمل وزارتخانه نمی توان اقدام به ساخت پروژه جدید کرد لذا خواهش کردیم که از ظرفیت بسیج و دیگر ارگان ها استفاده شود و تنها دل خوش به راه اندازی خانه جودو نباشیم.

کعبی زاده گفت: دفاع شخصی یک ظرفیت فوق العاده برای جذب مخاطب است که باید بیشتر روی آن برنامه ریزی کرد. قطعا می توان از این فرصت استفاده کرد و همایش های متفاوتی برگزار کنیم. بر اساس ارزیابی فدراسیون، جامعه جودو استان در رتبه خوبی قرار دارد که جای تبریک دارد.

گفتنی است در حال حاضر بیش از چهار هزار خوزستانی در رشته جودو فعالیت می کنند.