اخبار خوزستان

هشدار نارنجی رگبار و بارندگی برای خوزستان

ایسنا/خوزستان اداره‌کل هواشناسی خوزستان با پیش‌بینی فعالیت سامانه بارشی فعال و فراگیر در استان، هشدار سطح نارنجی صادر کرد.
به گزارش خوزستان خبر به نقل از ایسنا، در هشدار سطح نارنجی شماره ۱ اداره‌کل هواشناسی خوزستان در توصیف سامانه، فعالیت سامانه بارشی فعال و فراگیر پیش‌بینی شده است.
زمان شروع فعالیت این سامانه اواسط وقت یکشنبه ۵ فروردین‌ماه و زمان پایان آن بعد از ظهر دوشنبه ۶ فروردین‌ماه عنوان شده است.
بنا بر این هشدار، نوع مخاطره، رگبار شدید باران به همراه رعد و برق، وزش باد متوسط تا شدید و تندبادهای لحظه‌ای، ریزش تگرگ در برخی از مناطق، کاهش دما، بارش برف در ارتفاعات و کاهش دید ناشی از مه بعد از بارندگی و منطقه اثر بیشتر مناطق استان خوزستان با تاکید بر مناطق مرکزی، بخش‌هایی از جنوب و مناطق مرتفع شمالی و شرقی پیش‌بینی شده است.
اثر مخاطره، لغزندگی جاده، اصابت صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی به ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها واحتمال خسارت به صنعت کشاورزی، آبگرفتگی و جاری شدن سیلاب، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی در مناطق کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهنسال عنوان شده است.
در این خصوص توصیه شده است تمهیدات لازم برای کاهش خسارات احتمالی ناشی از جاری شدن سیلاب، رعد و برق، وزش باد متوسط و صاعقه به کار گرفته شود. خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و انتقال محصوالت کشاورزی به انبارهای استاندارد نیز توصیه شده است. 
انتهای پیام 

خبرگزاری ایسنا | صفحه اصلی | ISNA News Agency – استان ها > خوزستان

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها