اخبار خوزستان

«تالاب شادگان» تلاقی زیبای آب و نخل و نیزار

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: تالاب شادگان خوزستان سرزمینی آبی است. نقطه‌ای از جاهای دیدنی خوزستان که تلاقی آب و آفتاب و نخل و نی زار ترکیب جذابی را به وجود آورده‌اند. از یک سو گاومیش‌ها برای آب‌تنی به آب می‌زنند و از سوی دیگر پرندگان مهاجر بر فراز آب و نخل بال می‌کشند. همزیستی مسالمت‌آمیز حیوان و انسان به وضوح در این تالاب قابل رؤیت است.
تالاب شادگان بزرگترین تالاب ایران است که در جنوب استان خوزستان قرار دارد، برای رسیدن به این تالاب باید از مسیر جاده شادگان به دارخوین حرکت کرد و در ادامه مسیر به روستای صراخیه رسید؛ این روستا در حاشیه تالاب شادگان قرار دارد. در بخش غربی روستای صراخیه ایستگاه قایق سواری است. مسافران و گردشگران با استفاده از قایق‌های کرایه‌ای می‌توانند گشتی در تالاب بزنند و لحظات جالبی را تجربه کنند.
شاید هنگام ورود به تالاب شادگان تصور بشود که همه خانه‌ها کاملاً در آب هستند و اتصالی به خشکی ندارند اما در حقیقت چنین چیزی نیست و خانه‌هایی که با بلوک و آجر سیمانی ساخته شده‌اند از یک طرف به خشکی و از سه طرف به آب راه دارند. به همین علت تصور می‌شود که خانه‌ها روی آب قرار گرفته‌اند. در کنار هر خانه تعدادی قایق وجود دارد که وسیله رفت و آمد اهالی تالاب است.

عبور از میان نیزارها با قایقی که آب‌های تالاب را می‌شکافد و خواب پرندگان را آشفته می‌کند، تجربه‌ای است که مسافران و گردشگران از سفر به این تالاب از یاد نخواهند برد. این تالاب مکان مناسبی برای پرندگان مهاجر است. دیدن از نزدیک پرندگانی چون اردک کرکری، انواع غاز وحشی، لک لک‌ها و فلامینگو در حین گردش در تالاب بسیار جالب و البته دلنشین خواهد بود.
میزبانی از مسافران در مضیف‌های تالاب
به‌علاوه مضیف‌هایی (استراحتگاهی ساخته شده از نی و برگ درخت نخل) برای گردشگران در جزیره‌ای وسط تالاب تدارک دیده شده است. در مضیف‌ها به و میان منطقه با چای و قهوه از کسانی که از این منطقه دیدن می‌کنند، پذیرایی می‌شود. استراحت در مضیف‌ها و بهره‌مندی از طعم دلچسب قهوه در قاب خاطرات مسافران تا همیشه باقی خواهد ماند.
گردشگران و مسافران می‌توانند از بازارچه خرید سوغات و صنایع دستی که اغلب شامل سبد، حصیر و … که حاصل دست هنرمندان تالاب نشین است، به عنوان سوغاتی خریداری کنند. از دیگر امکاناتی که در اطراف تالاب شادگان وجود دارد می‌توان به پارکینگ، مسجد (مسجدی بدون گنبد و مناره)، تعدادی کپر و آلاچیق برای استراحت و رستوران محلی اشاره کرد.

این تالاب نزدیک به شهرستان‌های شادگان، ماهشهر و آبادان است. در گویش محلی به اینجا «هور» یا «هورالعظیم» می‌گویند. برای رسیدن به مرکز تفریحی و گردشگری تالاب شادگان خوزستان چندین راه دسترسی وجود دارد؛ نخست می‌توان از جاده آبادان اهواز به سمت تالاب حرکت کرد و آنگاه که به سه راهی شادگان دارخوین که رسید، می‌توان وارد جاده تالاب شد. این یک جاده آسفالتی است. بعد از طی مسیری نزدیک به روستای صراخیه این جاده آسفالتی از وسط تالاب می‌گذرد. پس از گذر از میان آب‌ها به تالاب و روستای صراخیه می‌رسید. اینجا ونیز ایران است.
جاذبه‌های نزدیک به شادگان
مهمترین هدف گردشگران برای سفر به شادگان بازدید از هورالعظیم است. از دیگر جاذبه‌های نزدیک به شادگان پناهگاه حیات وحش را می‌توان نام برد که غنی از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است. بازدید از روستای صراخیه و دیدن خانه‌هایی روی آب و ساخته شده از خشت و نی می‌تواند عجیب و جالب باشد.
آرامگاه ملافاضل لنکرانی از شاعران معاصر و نامدار این منطقه و مضیف‌ها از دیگر بخش‌های مهم این ناحیه هستند. مردم می‌توانند در این بازارها انواع صنایع دستی ساخته شده با نی و حصیر را خریداری کنند.
تالاب شادگان خوزستان جزو تالاب‌هایی است که توسط سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده اما این تالاب با وجود جذب گردشگران بسیاری از سراسر ایران هنوز دارای امکانات کامل و کافی نیست.

کد خبر 6060541

خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency – استانها > خوزستان

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها