اخبار خوزستان

پیش از سفر به «چغازنبیل» این نکات را مد نظر داشته باشید

ایسنا/خوزستان مدیر پایگاه میراث‌ جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با اشاره به نکات مهم قبل از سفر به این مجموعه بر اهمیت کسب اطمینان از قابل بازدید بودن مجموعه و رعایت منشور بازدید، حفاظت و نگهداری از آن تاکید کرد.
عاطفه رشنویی در این‌ خصوص اظهار کرد: گردشگران قبل از عزیمت به سمت چغازنبیل، لطفا از باز بودن مجموعه اطمینان حاصل کنند چراکه نگهداری بهینه از این اثر ارزشمند، مسئولیت ما است و براساس رسالت، حفاظت و نگهداری مجموعه جهانی چغازنبیل تدارک دیده شده است.
به گزارش خوزستان خبر به نقل از ایسنا، مدیر پایگاه میراث‌ جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه افزود: ما در مجموعه جهانی چغازنبیل در کنار جامعه محلی، در تلاش هستیم تا روزهای خاطره‌انگیزی را در نوروز برای گردشگران رقم بزنیم؛ به همین دلیل از هموطنان عزیز خواهشمندیم که به رعایت کرامت ماه رمضان و پویش #شهر_من_روزه‌دار_است توجه کنند و پیش از حضور در محوطه به تهیه مایحتاج خود از روستا مبادرت کنند.
او افزود: باید به آگاهی مهمانان و گردشگران نوروزی عزیز برسانم که در مجموعه جهانی چغازنبیل، در سال جاری، مجموعه‌ای برای خرید مایحتاج خوراکی وجود ندارد و گردشگران این موارد را در مجموعه روستایی قبل از ورود به چغازنبیل تهیه کنند.
رشنویی با بیان این‌که به‌منظور بهره‌برداری بهینه از تکنولوژی، مجموعه جهانی چغازنبیل در سال‌های گذشته یک راهنمای صوتی تهیه کرده است که با عنوان «زیگورات چغازنبیل» شناخته می‌شود گفت: این راهنمای صوتی، اطلاعات مفیدی را درباره مجموعه ارایه می‌دهد و به سؤالات بازدیدکنندگان پاسخ می‌دهد. بازدیدکنندگان می‌توانند قبل از ورود به مجموعه، این راهنمای صوتی را از راه «کافه بازار» بارگیری کنند.
او اضافه کرد: این راهنمای صوتی، نقش راهنمای همراه را برای گردشگر ایفا می‌کند و می‌تواند به گردشگر در درک بهتر و دسترسی به اطلاعات مربوط به تاریخچه، فرهنگ و آثار مجموعه جهانی چغازنبیل کمک کند.
مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با بیان این‌که این راهنمای صوتی قادر است توضیحات لازم را در محل‌های مختلف مجموعه ارایه داده و به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دهد گفت: راهنمای صوتی مجهز به تکنولوژی بازدید مجازی نیز است و با استفاده از پنجره بازدید مجازی، بازدیدکنندگان قادرند تصاویری از سطوح مختلف مجموعه چغازنبیل را مشاهده کنند و پاسخ سوالات خود را دریافت کنند.
او با اشاره به این‌که منشور بازدید چغازنبیل با هدف حفاظت پیشگیرانه از این شهر جهانی تهیه شده است افزود: شهر چغازنبیل که به نام دورانتاش هم شناخته می‌شود کاملا از مصالح خشتی، گلی و آجری ساخته شده است. به همین دلیل، نگهداری از آن نیازمند رعایت نکاتی است.
رشنویی ادامه داد: به طور خاص، در اطراف آثار ریسمان‌هایی کشیده شده‌اند که ورود به مناطق ممنوع و آسیب‌پذیر را ممنوع می‌سازند.که از همین‌رو، از بازدیدکنندگان خواهشمندم از عبور از این کابل‌ها خودداری کنند و به آن‌ها احترام بگذارند. همچنین قبل از ورود به مجموعه، اطمینان حاصل شود که کفش با پاشنه میخی استفاده نشده تا به محوطه آسیبی وارد نشود. ضمن این‌که ورود با کالسکه و حیوانات خانگی نیز در مجموعه میراث‌جهانی چغازنبیل ممنوع است.
او با ارج نهادن به حفظ تمیزی مجموعه، خاطرنشان کرد: گردشگران عزیز زباله‌های خود را در طول مسیر در سطل‌های زباله‌هایی که در مسیر قرار داده شده‌اند، بیاندازند. همچنین، انداختن ته سیگار در مجموعه کاملا ممنوع است.
 مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه یادآور شد: این میراث‌جهانی متعلق به همه ما و لازم است که دست به دست هم همکاری کنیم تا آن را سالم و پابرجا نگه داریم.
انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا | صفحه اصلی | ISNA News Agency – استان ها > خوزستان

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها