گردشگری

گاوصندوق گنج نادری کجاست؟

خوزستان خبر – خراسان بزرگ دیدنی‌های طبیعی‌تاریخی بسیاری دارد. برای تمام فصول سال هم جاهای دیدنی بسیار دارد. اما هیچ‌کدام به شگفت‌انگیزی منطقه کلات نادری نیست. شهر کلات همچون یک دژ نفوذناپذیر برای گنجینه نادرشاه عمل می‌کرده است. در این گزارش نگاهی می‌اندازیم به این منطقه عجیب و جذاب.
همچنین کلات شهری است که در دل کوه‌های هزار مسجد، در استان خراسان‌رضوی، همچون قلعه‌ای طبیعی قرار گرفته است. برای رسیدن به این منطقه از مشهد باید ۱۴۵ کیلومتر جاده کوهستانی و زیبا را طی کنید. خود جاده کلات، به خصوص در بهار، چشم‌انداز گردشگری بی‌نظیری است.
شهر کلات به‌دلیل موقعیت خاص جغرافیایی‌اش به «سرزمین دژهای نفوذناپذیر» شهرت دارد و دلیل اینکه نادرشاه کلات را انتخاب کرد همین نفوذناپذیری این منطقه بوده است. البته این روز‌ها دسترس به این شهر شگفت‌انگیز راحت‌تر شده است. شما با ماشین شخصی و حتی اتوبوس از مشهد به‌راحتی به کلات نادری می‌رسید. دیدن جاده زیبا و پرپیچ‌وخم آن، خودش به‌تنهایی، لذتی دارد و فرح‌بخش است.
کاخ خورشید یکی از عجیب‌ترین ساختمان‌های بناشده به‌دست بشر است. این ساختمان، که اکنون مهم‌ترین جاذبه گردشگری کلات است، در واقع کاخ نبوده بلکه گاوصندوق بزرگی بوده برای گنجینه‌های نادرشاه یا، بهتر بگوییم، کاخ خورشید گنجینه گنج‌های نادر بوده است. اشیای قیمتی همچون تخت‌طاووس، الماس کوه نور، الماس دریای نور و مانند آن در این مکان نگهداری شده است.
این بنا برجی است دایره‌شکل با قاعده هشت‌ضلعی که در میان باغی زیبا ساخته شده است. نام خورشید، یکی از همسران نادرشاه، روی آن گذاشته شده است. این بنا پانل‌‌های خارجی پیچیده‌‌ای با طرح‌هایی شبیه به گلابی و آناناس دارد که آن را عجیب‌تر می‌کند.

مسجد کبود گنبد کلات، مسجدی نشانه وحدت
کلات نادری محل اقامت اقوام و مذاهب مختلف بوده است. نادرشاه از هر قومی مردان قوی و تنومند را دستچین کرده و به‌عنوان حافظان گنجینه‌اش به شهر کلات آورده است؛ برای همین، مسجد کبود گنبد یا مسجد جامع بنایی است که نشانه‌های وحدت بین تمام مذاهب مختلف اسلامی در آن دیده می‌شود، و در نتیجه، کامل‌ترین هنر هنرمندان در خدمت معماری و تزیین نقوش این بناست.
این مسجد چهارایوانه دارای گنبدی دوپوشه و نیلگون، صحن و طاق است و ساقه گنبد آن استوانه‌شکل است و فضای زیر گنبد یک هشت‌ضلعی منظم.

آبشار قره‌سو، آب سیاهی که گواراست
قره‌سو در ۱۰ کیلومتری جنوب‌غرب کلات نادری واقع شده و در دل پیچ‌وخم‌های خود هشت آبشار زیبا جای داده است. بند نادری هم یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه است، سدی آجری که روی رودخانه ژرف رود برپاست و مردم بومی ساخت آن را به نادرشاه افشار نسبت می‌دهند.

 

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها