دیدنی های تهران

بریانک کجاست ؟ بررسی کامل این محله در سایت ما

 محله‌ی که این هفته با شما در موردش صحبت می‌کنیم، یکی از محلات منطقه 10، یعنی پرتراکم‌ترین منطقه تهران است. محله‌ی بریانک از محلات نسبتا خوش‌قیمت و خوش مسیر شهر تهران به حساب می‌آید، بنابراین متقاضیان بسیاری برای سکونت دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید داستان نامگذاری این محله چیست؟ گويا يكي از شاهان در اين محله برياني مي‌خورده است و اين امر سبب آن گرديده كه به بريونك معروف شود.

محله بریانک در یک نگاه

 • نام محله: بریانک
 • منطقه: منطقه 10 شهرداری تهران
 • محل استقرار: جنوب شهر تهران
 • شهرت محله: محله‌ی خوش قیمت با دسترسی مناسب
 • بافت محله: بافت غالب منطقه قدیمی، اما رو به نوساز شدن پیش می‌رود.
 • همسایه‌های محلی: از شمال به خیابان کمیل ، از جنوب به خیابان قزوین، از غرب به خیابان امامزاده عبدالله و از شرق با بزرگراه نواب
 • دسترسی های محلی: بزرگراه نواب، بزرگراه آزادگان، خیابان آزادی
 • ایستگاه مترو : دارد
 • ایستگاه BRT: دارد
 • سطح قیمت: نسبتا متوسط
 • نرخ ملک : از متری 6 میلیون تومان تا متری 13 میلیون تومان

محله بریانک کجاست؟

 محله‌ بریانک محله ایست در جنوب تهران. این محله ازشرق با بزرگراه نواب، از شمال با خیابان کمیل، از جنوب با خیابان قزوین و از غرب با خیابان امامزاده عبدالله همسایه است. این محله یکی از محلاتی است که به خوش‌قیمتی معروف است و با توجه به دسترسی نسبتا خوبی که به مرکز شهر دارد، طرفداران خاص خود را دارد.

بافت محله بریانک چگونه است؟

این محله از محلات نسبتا قدیمی شهر تهران است و بافت غالب خانه‌ها در آن قدیمی می‌باشد. همان‌طور که در تمام مناطق تهران شاهد افزایش ساخت‌و ساز و مدرن شدن هستیم. این اتفاق در این محله هم افتاده است و هر سال بر تعداد آپارتمان‌های نوساز و چندطبقه افزوده می‌شود. بد نیست بدانید که محله بریانک یکی از محلات پرتراکم شهر تهران به شمار می‌رود که به قیمت نسبتا  مناسب و دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی متقاضیان بسیاری پیدا کرده است.

وجه تسمیه و علت نام گذاری این محله چیست؟‌

آنطور که در سایت شهرداری تهران آمده است، در مورد این محله اینگونه می‌خوانیم: در گذشته بریانک به ده بريانك شناخته می‌شده و داراي باغ‌هایی بوده است. اين ده جزء دهستان غار بخش شهر ري، از شهرستان‌هاي شهر تهران بوده كه در 14 كيلومتري شمال باختر مركز بخش قرار داشته و بخش عمده‌ای از ساکنان آن که حدود 100 نفر بوده‌اند، مذهبشان شیعه و شغل اكثر آنها  زراعت بوده است.

اما برویم سراغ داستان نامگذاری محله‌ بریانک ؛ گويا يكي از شاهان در اين محله برياني مي‌خورده است و اين امر سبب آن گرديده كه به بريونك معروف شود. محله بريانك فعلي در ابتدا شامل باغاتي بوده که باعث خوش آب و هوا شدن منطقه و سرسبزی آن منطقه گشته بودند. باغ‌هاي بريانك جزء اموال عمده مالكاني به نام هاي كمپاني، اعتماد، حاج غفوري و … بوده است كه حدود نيم قرن پيش، باغ‌ها تفكيك شده و فروخته شدند. اولین قدم در از بین بردن ویژگی ییلاقی این منطقه، با احداث راه آهن سراسری ایران، برداشته شد. رضاخان تمام اراضی این منطقه را به احداث راه آهن اختصاص داد، سپس زمین‌ها به تملک مردم و به صورت خانه‌های کوچک درآمد. آنطور که در منابع تاریخی شهر تهران آمده است، پیشینه این منطقه به بیش از ۴۰۰ سال می‌رسد.

تراکم جمعیت و سطح قیمت خانه های این محله چگونه است؟

اگر مایلید در مورد حدود قیمت در این محله بیشتر بدانید، گزینه‌های موجود جهت فروش در وبسایت آی‌هوم گذاشته شده است نشان می‌دهد که مظنه خرید از متری 7 میلیون تومان تا متری 13 میلیون تومان متفاوت می‌باشد و بسته به عمر ساختمان، نوع و کیفیت مصالح مورداستفاده در ساخت، موقعیت ساختمان (مسکونی و اداری) و …قیمت آن متغیر است.

دسترسی ها و خیابان های مهم این محله کدام است؟

همانطور که در بخش ابتدایی این یادداشت عنوان شد، محله‌ بریانک دسترسی بسیار خوبی دارد و از محلات خوش‌قیمت و خوش مسیر محسوب می‌گردد. حالا بیایید در مورد دسترسی خوبی که گفته شد؛ صحبت کنیم: بریانک دارای ایستگاه مترو است و این یک امتیاز مهم برای ساکنین است.

علاوه بر آن بریانک دارای ایستگاه بی ار تی نیز می‌باشد که ایستگاه ابتدایی آن پارک وی و ایستگاه پایانی پایانه افشار است. ضمن اینکه تاکسی و اتوبوس‌های شرکت واحد در این محله فعالیت دارند و رفت‌وآمد ساکنان محله را راحت می‌کنند. اگر در مورد دسترسی با خودروی شخصی سوال دارید، باید به اطلاعتان برسانیم که محله بریانک به بزرگراه نواب دسترسی مناسبی دارد.

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي بریانک

نام تعدادی از مراکز آموزشی محله‌ بریانک در ادامه آورده شده است که نیازهای آموزشی ساکنان محله را رفع می‌نماید:

 • دبستان حضرت زهرا: بریانک ، بزرگراه نواب ، خیابان شهید مقتدری
 • دبستان علامه طباطبایی: بریانک ، خیابان کمیل نبش قصرالدشت
 • دبیرستان شهید مصطفی احمدی روشن: میدان بریانک ، اول خیابان شهید محمود عرب
 • دبیرستان مکتب الاحرار : بریانک ، دوراهی قپان ، خیابان شهید قاسم ، خیابان فرهنگ ، خیابان شهید احمد پهلوانی

 

مراکز خرید اصلی محله بریانک کجاست؟

محله‌ بریانک دارای تعداد زیادی فروشگاه محلی است و علاوه بر آن به راسته خیابان رودکی که یکی از بازارهای خوش قیمت تهران به حساب می‌آید، دسترسی مناسبی دارد. در این محله ساکنان هرچیزی که نیاز داشته باشند وجود دارد، از سوپرمارکت گرفته تا مغازه‌های فروش لوازم یدکی اتومبیل. ضمنا فروشگاه‌های زنجیره‌ای شناخته‌شده‌ای مانند جانبو و افق کوروش در بریانک شعبه دارند.

یکی از پاساژهای شناخته شده بریانک نیز، پاساژ قائم واقع در خیابان بریانک، نبش خیابان عرب است.

معرفی تکایا، مساجد و حسینیه های شاخص محله

از مراکز مذهبی اصلی این محله می‌توان به مسجد صاحب الزمان تقاطع خیابان خوش و کمیل، مسجد باب الحوائج: حیابان کمیل، نبش کوچه ابن سینا، مسجد زینبیه: خیابان محبوب مجاز، بین خیابان خوش و سلمان فارسی، نبش کوچه شکوفه، مسجد حاج عبدالله: خیابان قزوین بعد از دوراهی قپان اشاره کرد. همچنین بارگاه مقدس امامزاده معصوم ( ع ) واقع در خیابان قزوین نبش خیابان شهید برادران عرب از شاخص‌ترین مراکز مذهبی منطقه 10 به شمار می‌رود.

در این محله چند مرکز درمانی معتبر وجود دارد؟

در محله‌ بریانک چند مرکز درمانی وجود دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به کلینیک درمان اعتیاد طب گستر واقع در بزرگراه نواب ، خیابان بریانک، درمانگاه تخصصی شبانه روزی در خیابان کمیل، نبش خیابان کارون، پلاک ۴۹۰، درمانگاه شهرداری منطقه 10واقع در خیابان قزوین ، بعد از امامزاده معصوم و درمانگاه شبانه روزی دندانپزشکی فرید در بزرگراه نواب، بلوار بریانک غربی، جنب کوچه راکی، پلاک 27 اشاره کرد.

ضمنا در محله‌ بریانک چند داروخانه وجود دارد  که نام آنها را آورده‌ایم: داروخانه دکتر شهرابی در خیابان بریانک، داروخانه دکتر اعتصامی در میدان بریانک ابتدای خیابان هفت چنارپلاک ۹ و داروخانه سیماب در خیابان محبوب مجاز.

محله بریانک چند مرکز مهم دولتی دارد؟

اداره کل امور مالیاتی جنوب تهران واقع در بزرگراه نواب، تقاطع خیابان بریانک، ساختمان ۳ البرز و اموزش و پرورش منطقه 10: نواب، خيابان بريانك، ميدان بريانك، خيابان شهيد عرب، ساختمان چمران دو مرکز دولتی شاخص در بریانک هستند. در کل باید اشاره کنیم که بریانک بیشتر بافت مسکونی دارد تا اداری، گرچه دفاتر خصوصی در این منطقه وجود دارد، اما تعداد آنها زیاد نیست.

اماکن تفریحی و ورزشی محله بریانک کجاست؟

در محله‌ بریانک چند پارک وجود دارد؛ پارک هفت چنار در خیابان گلستانی، نبش خیابان دعوتی، بوستان هزار شهید در خیابان قزوین، خیابان عرب، پارک 22 بهمن واقع در خیابان قزوین، خیابان عرب. همچنین یکی از مراکز دیدنی بریانک، موزه حیات وحش هفت چنار واقع در میدان بریانک خیابان شهید دعوتی است. همچنین ساکنین این منطقه می‌توانند از مجموعه ورزشی و استخر یاد یاران واقع در خیابان خوشیاران استفاده کنند. دوستداران فلافل هم می‌دانند که روبه روی پارک هفت‌چنار، یک فلافلی معروف به نام فلافلی هفت‌چنار قرار گرفته است که همیشه شلوغ است. دوستداران کتاب و نوشت افزار هم معمولا پاتوقشان شهرکتاب شعبه هفت چنار است.

 

منبع : blog.ihome.ir
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها