جهان

واحد پول قزاقستان

واحد پول قزاقستان چیست.برای دریافت پاسخ خود بهتر است با خوزستان خبر همراه باشید .

امروزه هر کشوری برای خود یک واحد پول دارد که برخی واحد پول عمومی مانند دلار و یورو را واحد پول رسمی خود قرار داده اند و برخی نیز برای خود یک واحد پول اختصاصی دارند. قزاقستان از جمله کشورهایی است که برای خود واحد پول مجزا دارد. واحد پول کشور قزاقستان تنگه نام دارد که این ارز فقط در قزاقستان مورد استفاده قرار می گیرد.

تنگه قزاقستان جای روبل شوروی

قبل از این که قزاقستان از تنگه به عنوان واحد پولی استفاده کند واحد پول آن روبل بود. در گذشته قزاقستان جزئی از شوروی سابق بوده و به همین دلیل واحد پول آن نیز روبل شوروی بوده است. اما پس از فروپاشی شوروی در قرن بیستم میلادی قزاقستان واحد پول جدیدی به نام تنگه برای خود تعیین کرد که ارزش آن ۵۰۰ برابر روبل بود و هر ۵۰۰ روبل به اندازه یک تنگه ارزشمند بود.

در اقتصاد قزاقستان واحد کوچکتری نیز به نام تین وجود دارد که از تنکه کمتر است. هر ۱۰۰ تین برابر با یک تنگه ارزش دارد و از تین در معاملات روزمره با قیمت های پایین استفاده می کنند و پول اصلی قزاقستان تنگه است.

انواع اسکناس و سکه در قزاقستان

در این کشور انواع اسکناس های تنگه به چاپ رسیده است. اسکناس های رایج تنگه عبارتند از: ۲۰۰ تنگه، ۵۰۰ تنگه، ۱۰۰۰ تنگه، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ تنگه که اسکناس های رایج تنکه در این کشور هستند.

همچنین در قزاقستان سکه نیز وجود دارد. اما این سکه ها از جنس تنگه نیستند. سکه های پول قزاقستان تین هستند. واحد های ۱ تین، ۲ تین، ۵ تین، ۱۰ تین، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تین سکه های رایج قزاقستان هستند.

رابطه اقتصاد قزاقستان با ارزش تنگه

اقتصاد قزاقستان بیشتر بر پایه کشاورزی است و هر چه صادرات در قزاقستان وجود داشته باشد از همین محصولات به دست می آید. همچنین در این کشور منابع معدنی و زیرزمینی زیادی نظیر نفت و گاز و فلزات وجود دارد و به همین دلیل قزاقستان جزء کشورهای برتر دارای منابع زیرزمینی است.

با این حال قزاقستان اقتصاد خیلی فعالی ندارد و طبعا ارزش تنگه پول ملی این کشور نیز بالا نخواهد بود. اما ارزش تنگه در مقابل برخی ارزها بالاست.

تبدیل تنگه قزاقستان به دلار و ریال

تنگه نیز مانند دیگر ارزها از ریال ایران باارزش تر است. همچنین مانند دیگر ارز ها از دلار کم ارزش تر است. نرخ برابر تنگه در مقابل دلار و ریال به این شرح است. ارزش هر تنگه قزاقستان برابر با ۱۱۵ ریال ایران است. و هر ۳۱۹ تنگه به اندازه یک دلار آمریکا ارزش دارد.

واحد پول قزاقستان

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها