پزشکی

آیا لیمو ترش قند دارد | آیا لیمو ترش برای بیماران دیابتی مضر است

آیا لیمو ترش قند دارد ؟

 

خوب این سوالی است که کسانی شاید برای هر شخصی مهم نباشد ولی برای کسانی که قندشان بالا است و یا می خواهند رژیم داشته باشند و حتی کسانی که مدلینگ هستند بسیار ارزش مند است.باآیا بیماران دیابتی منع مصرف لیمو ترش دارند؟ پزشکان در زمینه مصرف لیمو ترش چه توصیه ای به بیماران دیابتی دارند؟ به نظر شما لیمو ترش قند دارد؟
لیمو ترش دارای قند و فیبر می باشد فیبر موجود در لیمو ترش برای کنترل دیابت بسیار مفید می باشد. مصرف لیمو ترش قند افراد دیابتی را کاهش می دهد. پزشکان نیز توصیه به مصرف لیمو ترش برای افراد دیابتی دارند.
به گفته ی محققان قندی که در لیمو ترش وجود دارد بسیار ناچیز است. در همه ی سبزیجات و میوه جات مقداری قند وجود دارد. ولی استفاده کم از این میوه و سبزیجات مشکلی را برای افراد دیابتی وجود نمی اورد.

خاصیت لیمو ترش چیست؟

لیمو خاصیت آنتی اکسیدان دارد و جلوی بسیاری از سرطان ها را می گیرد و در رفع تصلب شرایین تاثیر فراوانی دارد.
ویتامین آ و ب و ث در لیمو ترش به مقدار زیادی وجود دارد. ویتامین ث موجود در لیمو ترش سبب ایمن شدن بدن در مقابل بیماری ها خواهد شد.
لیمو مقدار زیادی فیبر غیر محلول دارد و این یعنی اینکه لیمو ترش خاصیت ملینی دارد. مصرف لیمو ترش برای از بین بردن یبوست بسیار تاثیر گذار می باشد.

 

منبع : iraniancitrus

 

 

لیمو ترش جزو گروه مرکبات می باشد و از نظر ویتامین C نیز غنی می باشد. برخی از فواید مصرف لیمو ترش همراه غذا عبارتند از: فرایند هضم بهتر و سالم‌تر می‌شود، سموم دستگاه گوارش شما را رقیق می‌کند، باعث از بین رفتن علائم سوءهاضمه، نظیر سوزش شکم، آروغ می شود. لیمو ترش به عنوان خوراکی ضد پیری نیز شناخته شده است. در کنار خاصیت های بی شمار این خوراکی، شایعه تغذیه ای با این عنوان مطرح شده است: لیمو ترش حاوی قند بالایی است و برای بیماران دیابتی مضر است…

 

در این مطلب از  خوزستان خبر به بررسی این شایعه تغذیه ای می پردازیم: در پاسخ باید گفت همه میوه ها و سبزیجات به درجاتی حاوی قند هستند لیمو ترش نیز از این قاعده مستثنی نیست. این میوه حاوی ترکیبی از گلوکز و فروکتوز می باشد که قند خون را به آرامی تغییر می دهد ضمنا لیمو ترش در مقدار معمول مصرفی حاوی قند بالایی نیست و این باور که این میوه برای افراد دیابتی مضر است باور غلطی است.

 

قند موجود در میوه ها به ویژه مرکباتی که حاوی ویتامین C هستند اگر به اندازه مصرف شوند، برای افراد دیابتی مانعی ندارند زیرا قند خون را به آرامی تغییر میدهند و لذا سطح ترشح انسولین برای مبتلایان دیابت نوع دو که انسولین شان کم و یا به طور نامناسبی ترشح می شود افزایش می یابد. همچنین لیمو ترش حاوی ویتامین C، پلی فنول ها و آنتی اکسیدان هاست که در تقابل با رادیکال های آزاد سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به عنوان عاملی برای پیشگیری از سرطان ها می باشد.

 

دکتر کیمیاگر نیز در پاسخ به این سوال خاطر نشان کرده است که این میوه برای بیماران دیابتی مضر نیست و این بیماران باید به صورت کنترل شده رژیم مناسب غذایی را در نظر بگیرند. در تکمیل سخنان اساتید بزرگ تغذیه، این میوه عمدتا در طول روز به عنوان چاشنی استفاده می شود و در مقدار معمول مصرفی در رژیم غذایی بیماران دیابتی مشکلی ایجاد نمی کند و ضمن اینکه به دلیل محتوای بالای آنتی اکسیدان آن از عوارض متعاقب دیابت پیشگیری می کند. تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس نغذیه و رژیم درمانی

 

منبع : hidoctor دات .ir

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها