شرعی

آیا زن شوهر دار میتواند صیغه شود ؟

آيا زن شوهر دار بخاطر رفع نیاز جنسی اش ميتواند صیغه شود؟

پرسش:
شوهرم به بيماري شديدي مبتلاست، سال هاست كه ارتباط اتاق خواب مان تعطيل شده است و بنا به گفته پزشكان تا آخر هم تعطيل خواهد بود. من او را دوست دارم و نمي خواهم تركش كنم چون وجدانم قبول نمي كند حالا كه بيمار شده او را رها كنم. اما من هم انسان هستم و نياز جنسي دارم. با مشاوري مشورت كردم گفت براي تخليه شدن انرژي جنسي ات برو بازار خريد و به بهانه هاي مختلف با مردان هم كلام شو در خريد اجناس و چك و چانه بزن يا با اقوام مرد سخنانت را طولاني كن. وقتي گفتم اينها با مسائل ديني مغايرت دارد گفت اسلام براي شما كه شوهرتان مشكل دارد: دو راه حل قرار داده يك طلاق و دوم ازدواج موقت. آيا سخنان او درست است؟ اگر نه من چه كنم كه به گناه آلوده نشوم اسلام براي امثال من چه تدبيري دارد؟
2. آيا سخن گفتن اين خانم براي رفع نياز جنسي اش كه از شوهرش به هيچ وجه برآورده نمي شود «ضرورت فيزيولوژيكي و يا رواني» محسوب نمي شود؟
3. – این مساله بالاتفاق مورد تائید مجتهدین است یا فقط از تحریر الوسیله این حکم استخراج شده؟ 
4. آیا فتوائی مبنی بر امکان نکاح موقت یا دائم برای زن شوهردار در چنین شرایطی یا شرایط مشابه از مجتهدی صادر شده با خیر.
پاسخ:
با سلام و عرض ادب
این مشاور آدم بسیار مزخرف و بی وجدانی بوده است.

سخن گفتن ومعاشرت با نامحرم بایدبرای رفع ضرورت باشذ واضافه بر آن می تواند زمینه گناه را فراهم نماید .
-اما برای آلوده نشدن به گناه :
پرهیز از ارتباط غیر ضروری با نامحرم ویا درصورت لزوم جداشدن وازدواج مجدد است.
اما ازدواج موقت در صورتی جایز است که پس از طلاق ونگه داشتن عده باشد. 1
2. سخن گفتن این خانم با مردان بیگانه نه تنها باعث رفع نیاز جنسی اش نمی شود بلکه آنرا تشدید می کند و ممکن است موجب رفتارهای غیر منطقی و غیر عاقلانه گردد . 
این زن اگر می تواند باید خود را کنترل کند وگرنه باید از شوهرش جدا شده و با رعایت شرایط شرعی ازدواج مجدد نماید .
3.مسائل 3و4 مورد اتفاق فقهاست ازدواج زن شوهر دار زناست و فتوایی مبنی بر اجازه ازدواج برای زن شوهر دار سراغ نداریم .
نكته: 
با توجه به پاسخ‌هاي بالا بايد بگوييم كه وقتي مردي با خانم عقد بسته اند يعني تعهد بسته اند كه در زندگي در كنار هم باشند و به هم ديگر خيانت نكنندو خارج از شرع ارتباطي نداشته باشند. اگر به هر دليلي اين امور رعايت نشود غير از اين كه خارج از حدود الهي رفته اند بر تعهد خود با همسر هم پايبند نبوده اند. 
وقتي زني به دليل مشكلات زناشويي شوهر ارضا نمي شود بايد بررسي كند ببيند مشكل از كدام نوع است آيا با درمان هاي روان شناختي و دارويي قابل رفع هستند يا درمان ندارد.
1- اگر از نوع اول بود بايد مرد را تشويق كند تا پيگير درمان باشد و اگر مرد حيايي دارد آگاه شود كه حياي او بي جا است. برخي خجالت مي كشند از متخصص كمك بگيرند اين به دليل آن است كه گمان مي كنند آنها تنها اين مشكل را دارند و يا پزشك او را مسخره مي كند و يا بيماريش را غير عادي تلقي مي كند در حالي كه مشاور و پزشك برايش اين مسائل عادي است.
2- اگر از نوع دوم است. زن اگر مردش را دوست دارد و از سويي هم مي تواند خودش را كنترل كند و به گناه نيفتد اين كار به عهده او گذاشته شده كه خودش تصميم بگيرد ولي اگر نمي تواند خود را از گناه حفظ كند در واقع وفاي به شوهر و خدا را نگه نداشته است. بنابراين اين خانم در اين جا بايد از شوهر جدا شود و با نگه داشتن عده به ازدواج ديگري درآيد. اين آزادي انتخاب را خدا به زن داده و به او تكليف نكرده كه بايد به هر جان كندني است هم با شوهرت باشي و هم خودت را از گناه حفظ كني.
پس اگر امر دائر مدار گناه و جدايي شود، جدايي مقدم است.

منبع : طلبه پاسخگو

آیا زن متأهل می تواند با مرد دیگری صیغه شود؟!

سؤال از خانم ….

سلام خدمت شما

من خانمی متاهل هستم. وقتی مجرد بودم، با پسری دوست بودم. الآن هم که متآهل شدم باز هم او را دوست دارم. هم او را دوست دارم و هم شوهرم را.

می خواهم باهاش ارتباط داشته باشم.

آیا راهی برای محرم شدن و گناه نکردنمون هست؟ یا این که باید به گناهمون ادامه بدیم؟!  

خواهش می کنم هر چه زودتر جوابمو بدید. شوهرمم مدت زیادی سرکاره. دو ماه.

پاسخ:

سلام
از نظر شرعی، کسی که شوهر داره نمی تونه با دیگری صیغۀ محرمیت بخونه. چه در قالب ازدواج دائم و چه در قالب ازدواج موقت. چیزی هم به اسم صیغۀ خواهر و برادری نداریم.

خواهرم! خودتون بهتر می دانید که این کار شما، هم گناه کبیره است و حق الله است، و هم خیانت به شوهر و حق الناس!

درست است که همسرتون رو دو ماه یک بار می بینید، و درست است که در نبود همسر دچار مشکل می شوید، اما آیا ارتباط با نامحرم و خیانت به شوهر کار درستی است؟!

اگر شما در نبود همسرتون ناراحت هستید، به یقین، همسرتون هم در جدایی از شما ناراحت است. آیا جز این است که همسر شما، به عشق شما و به خاطر شما از خانه به دور افتاده و مجبور است برای یک لقمه نان، و ادارۀ زندگی شما، از خانه به دور باشد؟!

آیا نباید قدر همسرتون رو بیشتر بدانید، و آیا نباید به جای خیانت به همسر، و ارتباط با مرد بیگانه، عشق و علاقۀ بیشتری به شوهرتون پیدا کنید؟!

اگر به خاطر خداوند سختی دوری از همسر را تحمل کنید، دست رحمت خدا وارد زندگی شما می شود و قطعا در همین دنیا، پاداش عفت و پاکدامنی شما را عنایت خواهد کرد.

اما اگر به خاطر بی صبری در دام ارتباط با نامحرم بیفتید، رحمت خداوند از زندگی شما دور می شود، و باید دیر یا زود منتظر گرفتاری ها و ذلت های ناشی از آن باشید!

آیا ذلت گناه، ارزش لذت گناه ود معصیت را دارد؟!

خواهرم! اگر تاکنون آبروی شما پیش همسر و بستگانتان نرفته و کسی متوجه ارتباط شما نشده، قطعا به دلیل پرده پوشی خداوند بوده است. اما بدانید که پرده پوشی خداوند حدی دارد و خداوند به مشا مهلت داده که دست از این کار بردارید. وقتی مهلت خداوند تمام شد، پرده از اسرار شما برمیدارد و در آن زمان اگر تمام دنیا هم جمع شوند تا آبروی شما را حفظ کنند، کسی قدرت ندارد تا مانع آبروریزی شما شود.

پس از غضب خداوند بترسید تا دیر نشده، به داد زندگی و آبروی خود برسید و پای خود را برای همیشه از این ارتباط عقب بکشید.

 امیدوارم در پرتو بندگی خداوند، بتوانید از این گناه دور شوید و زندگی خوب و سرتاسر آرامشی داشته باشید.  

منبع : hamandishi-dini

(8 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها