اطلاعات خوزستان

کلوپ کبوتران مسافتی اهواز

معرفی نژادهای مختلف کبوتر در کلوپ کبوتران مسافتی اهواز

 

از تعداد نژادهای بیشمار كبوتران با رنگهای متنوع و فرمهای متفاوت چند نمونه زیر را به شما معرفی می‌کنیم. برخی از این نژادها به عنوان کبوتر گوشتی مورد استفاده هستند.

از مشخصات كبوتران گوشتی می‌توان وزن زیاد (حداقل ۸۰۰ – ۶۰۰) گرم سینه عمیق و فراخ، قدرت باروری و بنیه خوب را نام برد. در حالیكه در اروپا و آسیا انتخاب بیشتر بر اساس رنگ و فرم صورت می‌گیرد در آمریكا كبوترها در جهت تولید گوشت پرورش داده می‌شوند. كشورهای اروپایی انواع كبوترهای گوشتی را از آمریكا وارد كرده و بر روی آنها كار كرده‌اند. از آنها می‌توان كبوترهای شاهی سفید، شاهی شناساو كارینه – مون داین،‌ كبوتر نامه‌رسان، كبوترهای شناسای تگزاس را نام برد.

كبوتر شاهی سفید

كبوتر شاهی سفید در آمریكا از سفید رومی‌، سفید مالتز (Maltese) و سفید داكس (Duches)به وجود آمده است. این كبوتر در دو تیپ مختلف ظاهر می‌شود. تیپ مصرفی شاهی سفید كه از باروری مناسبی برخوردار می‌باشد، با وزنی در حدود ۸۵۰ – ۷۵۰ گرم از تیپ كاملا گوشتی آن سبك وزنتر است.

كبوترهای جوان آماده به ذبح؛ آنها به وزن ۵۵۰ گرم می‌رسند از هر جفت می‌توان تعداد ۱۶ قطعه در سال تولید نسل داشت، سینه‌ای عمیق و پر گوشت دارند. كبوتر شاهی نقره‌ای نیز در تلاقی جابجائی داكسی با موند این بوجود آمده و جثه‌ای بزرگتر و حالتی بزرگتر و آرامتر از شاهی سفید دارد.

كبوتر شاهی شناسا نیز در سال ۱۹۴۰ در آمریكا پرورش داده شدند از محسنات این نژاد تشخیص دوجنس نر و ماده آن از یكدیگر می‌باشد كه به علت وجود تفاوت رنگ پرها در دو جنس امكان‌پذیر می‌گردد.

کبوتر جاینت هومر Giant Homer Pigeon

این نژاد از بهترین نژادهای گوشتی کبوتر است. وزن کبوتر نر بالغ در حدود ۹۰۰ گرم و کبوتر ماده بالغ تقریباً ۷۰۰ گرم وزن هر جفت جوجه ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم است. این نژاد سالی ۸ تا ۱۲ جفت جوجه می‌دهد. تنوع رنگ زیادی دارد و متداول‌ترین رنگ مربوط به گونه‌ای است که رنگ سر، دم و دو طرف بال‌ها آبی تیره و باقی اجزای بدن، سفید است، این نژاد خیلی به نژاد چاهی شبیه است، سرش بدون پر و پاهایش نیز بدون پر است. این نژاد دو خاصیت ممتاز دارد: یکی آن که از جمله بارورترین و پرنسل‌ترین کبوترها به شمار می‌رود و دیگر این که برای تغذیه انسان گوشت مناسب و لذیذی دارد.

كبوترهای كارنیه Carneau

كبوترهای كارنیه (Carneau) از كبوتر جنوب بلژیك و شمال فرانسه به وجود آمده و در اوائل قرن بیستم در آمریكا بر روی آنها كار شده است.این نژاد دو رنگ سرخ و سفید دارد و رنگ سرخ آن فراوانی بیشتری دارد. سر پرنده وپاهایش بدون پر است. این كبوتران به وزنی در حدود ۷۵۰ – ۶۰۰ گرم می‌رسند. در كبوترهای جوان آماده ذبح آنها وزن در حدود ۵۰۰ گرم فرم سینه طویل‌تر بدون دم و بال و پهن‌تر بودن سر، این نژاد را از شاهی سفید متمایز می‌كند. این نژاد از لحاظ جثه به طور محسوسی از نژاد شاهی کوچکتر است. رنگ گونه‌های قرمز آن تقریباً به رنگ شاه بلوط و بسیار زیباست.

كبوترهای مونداین Mondain

كبوترهای مونداین Mondain یكی از قدیمی‌ترین كبوترهای فرانسه به شمار آمده و نژاد موندن شبیه مرغ است و وزن پرنده در حدود ۱ تا ۵/۱ کیلوگرم است و سالیانه ۶ تا ۱۲ جفت جوجه می‌دهد و وزن یک جفت جوجه آن ۱۲۵۰ گرم است. این نژاد در رنگهای مختلف ظاهر می‌شود و دو تیره دارد، تیره سوئیسی که سفید رنگ با سری بدون پر است و تیره فرانسوی با رنگ‌های مختلف نظیر سرخ، سفید، زرد، سیاه، آبی تیره و نقره‌ای که با وجود کاکلی بر روی سر مشخص می‌شود.

کبوتر رنت Runt Pigeon

این نژاد سنگین وزن‌ترین کبوتر است، وزن پرنده بالغ آن در حدود ۱/۵ کیلوگرم است و رنگ‌های متفاوتی دارد که بیشتر به رنگ سفید است. این نژاد سالیانه ۴ تا ۶ جفت جوجه می‌دهد ووزن هر جفت جوجه آن ۱/۵ تا ۲ کیلوگرم است. این نژاد از بدنی کشیده وسینه‌ای عمیق برخوردار است.

کبوتر چین‌دار شرقی Oriental Frills Pigeon

مهم‌ترین مشخصه این نژاد منقار کوتاه آن است که به آن شکلی زیبا می‌دهد و در انواع اصیل معمولاً منقار پرنده کوتاه و پهن است. منشاء این نژاد سرزمین خاورمیانه و مخصوصاً مصر می‌باشد. نژاد اصیل آن چشم‌های درشت با پلکی سفید رنگ دارد و بر روی سینه کاکلی نیم دایره‌ای به صورت کروات دارد و بر روی پاها پرهای کوچکی دارد و اگر از گوشه به آن نگاه شود، چشم‌ها و پاها در یک راستا دیده می‌شوند. شکل سرپرنده، چیزی بین کروی و بیضی شکل است و رنگ حدقه چشم آن پرتقالی است که این حالت در پرندگانی که سر سفید دارند، تیره رنگ می‌باشد.

این پرنده به شدت با آدمی انس و الفت می‌گیرد و از او نمی‌ترسد. با غرور می‌ایستد وتحمل خوبی دارد واز جهت پرواز وحرکت نیرومند است وبه خوبی زاد وولد می‌کند وبرخی از پرورش دهندگان معتقدند که پرورش آن با دیگر کبوترها متفاوت است اما حقیقت این است که پرورش آن با سایر انواع پرندگان زینتی تفاوتی ندارد وفقط باید توجه داشت که مانند تمامی انواع پرندگان زینتی بهتر است که تخم این نوع پرنده را در زیر پرندگان معمولی قرار داد واز آن‌ها جوجه گرفت، زیرا که پرندگان زینتی اصولاً قادر به نگهداری از تخم وجوجه‌آوری نیستند. قیمت آن در بازار متفاوت است ولی معمولاً نژادهای خالص آن بسیار گران قیمت می‌باشند.

کبوتر مکه Makka Pigeon

اصل این نژاد به سه جا نسبت داده می‌شود که این سه مکان عبارتند از: شهر صنعا در یمن، شهر مکه وکشور مصر، وبیشتر به نظر می‌رسد که اصل آن از شهر صنعای یمن بوده واز آن جا به مکه ومصر برده شده‌است. این نژاد از آواز بسیار خوب ودلنسینی برخوردار است که با آواز سایر کبوترها متفاوت است. جثه‌ای کوچک دارد وتا حدودی شبیه کبوتر معمولی است، در هنگام ایستادن دو بال از دو طرف بدن پرنده آویزان می‌شود وچشمانش کاملاً مشکی است وغالباً بر روی پنجه‌های پا راه می‌رود ودر هنگام آواز خواندن بدنش به لزره در می‌آید. پاها کوتاه وکوچک است، نژاد خالص آن کاکل ندارد وپاپر نیست. هرچند که اخیراً انواع کاکل‌دار وپاپر آن نیز تولید شده‌اند.

رنگ آن معمولاً سیاه وسفید است وبه رنگ‌های دیگری نظیر سرمه‌ای وسرخ نیز دیده شده‌است، این نژاد نمی‌تواند به خوبی از تخم‌ها مراقبت نماید واز جهت زاد وولد چندان مرغوب نیست وبهتر است که آن را به صورت انفرادی در قفس نگهداری کرد. مدت آواز خوانی پرنده طولانی است وبه همین علت برخی از پرورش‌دهندگان به علت سر وصدای زیاد، میل چندانی به پرورش آن ندارند.

کبوتر بخارا (جارچی) Trumpeter

این نژاد از زیباترین انواع کبوتر بوده واز گران قیمت‌ترین گونه‌های کبوتر به شمار می‌رود وپرورش دهندگان کبوترهای زینتی وعلاقمندان به شرکت در نمایشگاه‌ها، در بین پرندگان خود حتماً از این نوع پرنده نگهداری می‌کنند. کبوتر بخارا پرهای انبوهی دارد که در همه جهت پر پشت می‌باشند وگونه‌های خالص آن حجیم با پرهای انبوهی بر روی سرها وپا می‌باشند. زاد وولد چندانی ندارد وتوجه کافی به جوجه‌های خود مبذول نمی‌کند وپرورش‌دهندگان با چیدن پرهای اطراف چشم وقسمتی از پرهای پا واطراف مخرج پرنده، تلاش می‌کنند تا میزان نرینه‌گی کبوترهای نر را افزایش دهند، اما با این همه بهتر است که تخم‌های بارور این پرنده را در زیر پرندگان دیگری که به نگهداری جوجه‌ها اهمیت می‌دهند، گذاشت تا جوجه‌ها قوی ونیرومند بار بیایند، بویژه این که جوجه‌های این نژاد از کوچکی دارای پرهای انبوه می‌باشند وبدیهی است که این میزان پر نیاز به خونرسانی وتغذیه مناسب دارد.

گونه‌های متفاوتی از این نژاد پدید آمده‌است به گونه‌ای که در برخی‌ها کاکل رشد فراوانی یافته‌است ودر برخی دیگر نیز کاکل رشد چندانی ندارد وبرخی جثه متوسط وبرخی جثه بزرگی دارند. اما آن چه کبوتر بخارای اصیل را متمایز می‌سازد، این است که گردن آن به سوی جلو وپایین متمایل است وبر پس سر پرنده کاکل وجود دارد وپاها در مقایسه با سایر گونه‌ها بزرگ‌تر‌اند. این پرنده می‌تواند پرهای کاکل خود را سیخ نگه دارد. رنگ‌های متفاوتی دارد وبیشتر به رنگ سیاه وسفید وسرخ وزرد دیده می‌شود.

کبوتر یعقوبی Jacobin Pigeon

کبوتر بسیار زیبایی است که به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود ودورتا دور سر آن را پرهای انبوهی فرا می‌گیرد که از پس سر کبوتر شروع شده وبه جلوی گردن آن ادامه می‌یابد. از عیوب این نژاد عدم نگهداری از تخم وعدم پرستاری از جوجه‌ها است. میزان پرهای نرم اطراف سر وگردن پرنده گاهی آن قدر زیاد وانبوه‌ است که چیزی از سر پرنده، چشم‌ها ومنقار آن دیده نمی‌شود وبه همین علت برخی از پرورش‌دهندگان اقدام به چیدن پرهای مزاحم می‌کنند تا پرنده بتواند به خوبی ببیند.

در نژاد اصیل پرهای دور گردن مانند طوقی انبوه دورتادور گردن را فرا می‌گیرد. معمولاً پرهای دم وبال‌ها سفید رنگ بوده وباقی اجزای بدن به رنگ‌های متفاوتی نظیر: سرخ وسیاه وزرد وسرمه‌ای می‌باشد. آخرین پر بال بلند و طولانی است به طوری تا دم رسیده وگاهی ازآن نیز فراتر می‌رود.

منشأ این نژاد هندوستان است. نوع دیگری از این نژاد که اصالت کمتری دارند، پرهای دورتادور گردن وسر کمتر بوده ودر اطراف پیشانی وچشم پرها رشد نمی‌کند. چشم‌های آن مروارید مانند است. این نژاد به جوجه‌های خود توجه کافی مبذول می‌کند وبر خلاف نژاد اصیل از سرعت خوبی در پرواز برخوردار است. منشأ این نوع کبوتر نیز وسط وشمال قاره اروپا وکشورهایی نظیر اتریش، هلند وبلژیک است. قیمت کبوترهای اصیل بسیار گران است اما کبوترهای غیر اصیل قیمت‌های متفاوتی دارند.

کبوتر دمنده Pouter Pigeon

کبوتر دمنده یکی از قدیمی‌ترین انواع کبوترهای زینتی است که تاریخ پیدایش آن به سال ۱۷۳۵ میلادی باز می‌گردد. این کبوتر همچنین به نام کبوتر انگلیسی نیز معروف است زیرا که اولین بار در انگلستان ظاهر شد وپرورش دهندگان انگلیسی با آمیزش دادن گونه‌های مختلفی از کبوتر، این نژاد را به وجود آوردند. این کبوتر می‌تواند به صورت شگفت انگیزی در سینه وگردن وسر خود بدمد وبه همین علت به آن دمنده می‌گویند ودر اثر نفخ این منطقه قد وقواره کبوتر بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. بدن این گونه کبوتر کشیده ولاغر است واز جهت نگهداری از تخم‌ها وجوجه‌ها بسیار خوب است. منشأ آن شمال اروپا، انگلستان، بلژیک وآلمان است وآب وهوای سرد ومعتدل برای پرورش آن مناسب است، اما در آب وهوای گرم بدن کبوتر ضعیف شده وبه بیماری‌های مختلف مبتلا می‌گردد. قیمت برخی از انواع آن بسیار گران است بویژه اگر چینه‌دان بزرگ ویا رنگ آن نادر وکمیاب باشد.

کبوتر میگسار Tippler Pigeon

این نژاد یکی از معروف‌ترین کبوترهای تیز پرواز است که می‌تواند به مدت ده ساعت مستمر پرواز کند و در آسمان آن قدر بالا برود که دیگر با چشم غیر مسلح دیده نشود. معمولاً رنگ بدن آن سفید رنگ و برخی اجزای بدن آن خاکستری رنگ و چشمان آن مرواریدی است و برخی نیز چشم‌های سیاه دارند که از ارزش کمتری برخوردارند وقدرت پرواز کمتری دارند. منشأ این نژاد پاکستان است. انگلیسی‌ها قبل از استقلال هند و پاکستان تعداد زیادی از این پرنده را به انگلیس بردند و از آن جا به اروپا برده شد و باعث شگفتی بسیاری از پرورش دهندگان شد و تا امروزه نیز از ارزش خاصی بین پرورش دهندگان کبوترهای مسابقه برخوردار است.

نژاد خالص «تیپلر» اندامی کوچک و وزنی سبک دارد که رنگ بدن کبوتر سفید و رنگ بال‌ها خاکستری است و چشم‌ها مرواریدی است. «تیپلر» گونه‌های مختلفی دارد، اما قدرت وتوانایی هیچ کدام از این گونه‌ها به اندازه گونه اصلی نمی‌باشد.

آموزش این نوع کبوتر بر اوج گیری در آسمان نیازمند آموزش طولانی و مشخصی می‌باشد و بسیاری از پرورش دهندگان این نوع کبوتر در انگلستان و کانادا به شدت با یکدیگر رقابت می‌نمایند تا بتوانند رکوردهای جدیدی در زمینه اوج گیری برای مدت‌های طولانی که گاهی به ۲۲ ساعت می‌رسد را بشکنند و در این رکورد گیری‌ها، اوج گیری و پرواز مستمر دو شرط اساسی به شمار می‌روند. گونه‌ای از این نژاد دیده شده که در اثنای پرواز اقدام به معلق زدن به سوی عقب می‌نماید، که این گونه از کبوترها برای مسابقات اوج گیری مناسب نیستند زیرا معلق زدن باعث خستگی کبوتر شده و کبوتر نمی‌تواند برای ساعات پی در پی درآسمان اوج بگیرد.

کبوتر «تیپلر» به صورت تدریجی و دایره وار اوج می‌گیرد که مرکز دایره پرواز کبوتر، محل سکونت او می‌باشد و آن قدر بالا می‌رود که دیدن آن در آسمان دشوار می‌شود و در هنگام فرود آمدن نیز از همین روش استفاده می‌کند، منتهی دایره‌های فرودی کبوتر کوتاه‌تر هستند. کبوتر «تیپلر» دو بال قوی و نیرومند دارد که ابزاری مناسبی برای اوج گیری به شمار می‌روند و معمولاً کبوترهایی که تند تند بال می‌زنند نمی‌توانند برای مدت طولانی ومستمر پرواز کنند، که این حالت در تیپلر دیده نمی‌شود. سبکی وزن کبوتر «تیپلر» یکی دیگر از عواملی است که باعث می‌شود که پرنده ساعت‌های طولانی بدون خستگی درآسمان پرواز کند.

كبوترهای نامه‌بر

كبوترهای نامه‌بر كه بیشتر در اروپا و خاورمیانه گسترش دارد با وزنی بین ۴۸۰ – ۴۲۰ گرم بسیار مقاوم بر تولید بوده و ‌ندرتا تخم‌های خود را می‌شكنند آنها از جوجه‌های خود با كمال دقت مواظبت می‌كنند. كبوتران نامه‌بر قادرند مسافتهای طولانی بین ۱۲۰ – ۱۰۰ كیلومتر را طی كنند زمان بازگشت آنها را می‌توان در رابطه با سرعت پروازشان دقیقا پیش‌بینی نمود جهت یابی، این كبوتران هنوز جزو مسائل پیچیده به شمار می‌رود.

سخت کردن کبوتر

دوستان یا بالاشونو بکشین یا قیچی کنین یا ببندید ی ماه بعد تو اون ی ماه از لانه بیارینشون بیرون هر روز تا خونه بشناسه .

 كبوترهاي شهر ساراجو

 

كبوتر پرشي سوسكي رولر

كبوتر زاغ سبز پرشي

كبوتر سار جوانه

 عکس کبوتران شهر بیجلجینا

 

كبوتر كاكلي رولر شهر بيجلجينا

كبوتر زاغ چشم سفيد كاكلي

كبوتر رولر _ كشور بوسني و هرزگوين

كبوتر هاي شهر تراونيك

 

كبوتر كاغذي نوك سياه

 

كبوتر سار سياه

 

زاغ كله افشون

 

كبوتر سار سياه

 کبوتر رولر ـ كبوترهاي بوسني و هرزگوين

 

كبوترهاي بوسني و هرزگوين از جمله كبوتران جثه كوچك هستند و هر شهري نژاد شهر خود را پروش ميدهد تنوع رنگ در اين نژاد به كبوتران ايراني اصلا نميرسد.اين كبوتران داراي نوكي كوتاه و چشماني تقريبا درشت(نسبت به جثه شان)دارند.در 95 درصد اين نوع داراي چشماني سفيد رنگ(مردمك چشم مشكي و نسبتا درشت).بعضي از شهرها اين نوع داراي كاكل و بعضي ديگر بدون كاكل هستند.اصالت اين نژاد به كبوتران اروپايي اصلا نميرسد.فقط يكي از شهر ها كه به نام شهر ساراجو_Sarajevo است(شهر ساراجو نژاد كبوترش از نژاد رولر شرقي است)داراي نژاد خوبي ميباشد و همينطور ساعت پرش خوبي را نيز دارد.چون نژاد كبوترهاي بوسني و هرزگوين از نژاد كبوتران رولر roller است.كتفهايي اين نوع به طوري است كه شاه پرها به زير كمر مي افتند(كتفهايشان كمي افتاده است _ بر خلاف بيشتر كبوتران كه شاهپرهايشان بر روي كمر يا دم است)و دم اين نژاد كمي رو به بالا است.ميتوان گفت كه يك رگ رولرها(شهر ساراجو)به پاكستان بر ميگردد.رولرها هميشه در دسته حركت ميكنند درست مثله كبوترهاي خراساني

اگر توجه كرده باشيد پس با اين حساب ايران داراي 2 نوع پرواز دادن كبوتر است كه يك نوع به صورت بالاگير است كه در شهرهاي تهران و قم و… اين نوع پرواز انجام ميشود(كه خارجي ها به اين نوع high flyer ميگويند) و ديگر نوع پرش به صورت چرخشي(_roller رولر_غلتك).دسته اي است كه در شهرهايي مثل خراسان و شيراز و .. انجام ميشود

رولر يعني غلتك.به نظر شما چرا خارجي ها اسم اين نوع را براي اين نژاد در نظر گرفته اند چون اين نژاد كبوتري است كه به هنگام پرواز به دور خانه خود چرخ ميزند و اين باعث شد كه خارجي براي بار اولي كه چرخش اين نوع را ديدند اسمش را رولر(غلتكي)بگذارند.

نكته:كبوتران اروپايي در پرواز به شكلي مستقيم حركت ميكنند و براي دور زدن دور لانه خود بايد بسيار از خانه خود فاصله گرفته و در آخر با يك چرخش بزرگ ميتوانند اينكار را انجام دهند ولي كبوتران رولر(غلتكي) به راحتي ميتوانند در همان چند متري خانه خود درو بزننند

 انواع غذای کبوتر

ذرت: داراي ارزش غذايي فراواني است .ذرت علاوه بر طعم خوب و لذت بخش داراي خواص و مواد مغذي فراواني است.يكي از اين مواد تيامين است .جداي از اين ذرت داراي اسيد پنتوتنيك نيز هست كه بر عملكردهاي ساختماني و فيزيولوژي بدن كمك مي كند.همچنين ذرت داراي فوليت است كه به توليد سلول هاي جديد كمك ميكند ناگفته نماند كه ذرت غني از ويتامين ث است.(از ذرت بيشتر در موقع پراندن كفتر ((مخلوط با ارزن))استفاده ميشود) توجه داشته باشید که اگر کفتر شما بزرگ است (از نژادهای بزرگ میباشد)میتوانید دانه ذرت را درسته به او بدهید ولی اگر کفتر شما ایرانی است باید دانه ذرت را خورد کنید و بعد به او بدهید.در بازار ذرت خورد شده نیز برای کبوتر موجود میباشد توجه داشته باشید که دانه ذرت ۲ نوع است یک نوع برای خوردن ما آدما که قیمتش ۲ یا ۳ برابر خوراك(ذرت) کبوتر میباشد.و نوع دیگرش هم برای خوراک کبوتر میباشد

ماش: از نظر مواد قندي و نشاستهاي، ضعيف و از نظر مواد سفيدهاي غني هست، و در حقيقت قدرت سازندگيش بيشتر از خاصيت غذايي ميباشد،و خيلي زود كفتر گرسنه. با خوردن مقداري كمي ماش سير ميشود، و هيچوقت ماش كفتر را سنگين و چاق نميكند.(البته اگر به مفدار نیاز داده شود)، و از تمام حبوبات زود تر هضم ميشود . به علت داشتن ويتامينهاي آ و ب مقوي نيروي بينايي و اعصاب ميباشد… و براي سرما خوردگي كفتر بسيار موثر است.ماش سرد است.درد را نيز تسكين ميدهد.

قره ماش(قیمت نصف ماش)

عدس: از نظر مقدار پروتئين بسيار غني است و دربين گياهان فقط لوبياي سويا بيشتر از عدس پروتئين دارد .عدس دو نوع است :۱.عدس رسمي كه دانه آن گرد و نسبتا درشت است و رنگ آن سبز مايل به زرد است .۲.عدس ريز يا عدس قرمز كه دانه هاي آن ريز و به رنگ قرمز مي باشد .پوست عدس گرم و خود عدس قابض است . بعبارت ديگر پوست آن ملين و مغز آن ضد اسهال مي باشد .عدس يك غذاي كامل است و انرژي لازم را براي پراندن و جوجه كشي تامين مي كند .(كه براي جوجه كشي در بيشتر موارد مورد استفاده قرار ميگيرد).براي درمان زخم هاي دهان و گلو عدس بسيار مفيد است.عدس پخته را بعنوان مرهم براي زخم نيز مي توان بكار برد

گندم: پر از املاح معدني است. اگر طالب كسب ويتامين هاي گوناگون براي كفتر خود هستيد، به سراغ گندم برويد.اگر گندم بسيار به كبوتران خود بدهيد باعث شل شدن مدفوع و در نتيجه اسهال ميشود.

تركيبات شيميايي

هر چند مواد متشكله گندم در انواع مختلف فرق مي كند، ولي بطور متوسط

درصد قسمت گندم، مواد زير ديده مي شود:

– آب 13.65 درصد

– سلولز 2.53 درصد

– نشاسته و دكسترين 66.77 درصد

– مواد قندي 1.45 درصد

– مواد معطر 1.85 درصد

– مواد سفيده اي و گلوتن 12.58 درصد

– چربي 1.75 درصد

– ضمنا مقدار كافي املاح معدني و ويتامين هاي گوناگوني دارا ميباشد .علاوه بر مصرف تغذيه ، گندم داراي اثر درماني بسيار مي باشد. گندم داراي املاح كلسيم -فلوئور و سيليس و ويتامين هاي ((ب و پ )) مي باشد.و بيشتر براي جوجه كشي استفاده ميشود .دادن بیش از حد گندم موجب میشود که فضله کبوتران شل بشود و در بعضی موارد هم اسهال میشوند

شاه دانه و ملک(گاو دانه): اگر كبوتري داريد كه قبلا سابقه تخم كردن داشته ولي ديگر تخم نميكند به او مخلوطي از ملك(گاو دانه) و شاه دانه بدهيد چون اين دو داراي بسيار انرژي و ويتامين و پروتئين هستند و مطمئن باشيد كه كفتر شما بعد از ۲ هفته كه اين دو(مخلوطی از شاه دانه و ملک) را به او داديد تخم خواهد كرد(البته نباید پیر یا جناقش شکسته باشد) در ضمن براي جوجه كشي و استخوان بندي كفتر بسيار مفيد هستند. و کفتر را بسیار قوی میکند

توجه داشته باشيد شاه دانه ها داراي 2 نوع هستند:

1.يك نوع آن ريز است كه براي خوردن ما آدما است

  1. نوع ديگر آن بزرگتر از نوع ريزش است .نوع بزرگش كه براي خوردن كفتر مورد استفاده قرار ميگيرد كه قيمته آن كمتر از نصفه نوع ريز آن است(يعني اگر 1500 تومان نوع ريزش است نوع درشتش كه براي خوراك كفتر است حدود650 تومانه)

توضيح: فكر كنم فرق اين دو به جز بزرگي و كوچكي بين با پوست ((كه براي دادن به كفتر))و بدون پوست ((كه براي خوردن ما است)) ميباشد.شاه دانه نباید زیاد به کبوتر داده شود چون موجب شل شدن و در بعضی موارد از کار افتادن کتف کبوتر میشود.چون انرژی بسیاری دارد پس باید حتما با مخلوطی از دانهای دیگر به کبوتر داده شود و یا اگر مخلوط با دانه های دیگر نمیکنید نباید زیاد به کبوتر داده شود

ارزن:ارزن را معمولا در فصل تیر ماه به کفتر میدهند .چون دانه ارزن سبک بوده و کفتر را در موقع پرواز سنگین نمیکند و در نتيجه كفتر ساعت بهتري نيز مي آورد.البته ارزن را برای جوجه کشی .در هنگام باز شدن تخمها در چند روز اول وارد سیستم غذایی جوجه میکنند.چون ارزن ریز و ليز بوده و به راحتی از گلو جوجه پایین میرود

تخم جارو

تخم جارو نيز براي تنوع غذايي كبوتر مفيد مي باشد.قيمتش نيز مناسب مي باشد

چگونه کفتر خود را مست کنیم(به شرطه اينكه نه بيمار باشد و نه زياد پير)

1.به كبوتر خود شاه دانه و ملك(گاو دانه)بدهيد.چون اين دو دانه داراي انژري زيادي ميباشد به خصوص ملك(گاو دانه)

2.براي كبوتر خود تشتي پر از آب در جلو آفتاب قرار دهيد تا آب تني كند و بعد آبتني،آفتاب بگيرد(با اينكار شاداب تر ميشود_ پاكيزگي=شادابي)

3.اگر كبوتر نر خود را تازه خريده ايد و زياد ميل به جفت خوردن با ماده اي را ندارد آنرا ابتدا چند روز جدا از هر ماده اي قرار دهيد. و گزينه هاي بالا را اجرا كنيد.

4.هميشه از نظر غذا براي كبوتر سعي كنيد كه داراي تنوع باشد

5.اگر در قفس كوچكي كبوتران خود را نگهداري ميكنيد.سعي كنيد روزي حداقل ۱۵ الی ۳۰ دقیقه كبوتران خود را در جايي بزرگتر قرار دهيد(حياط.پشت بام.تراس)تا تنوعي برايشان باشد(تا كسل نباشند)

6.هميشه سعي كنيد جايشان نسبتا تميز باشد

آيا ميدانيد اين جوجه به چه دليل در ۱۴ يا ۱۵ روزگيش به اين خوبي رشد كرده است؟

در ۴ روز اول به او ارزن بدهيد به دليل كوچك بودن دانه كه به راحتي جوجه بتواند غذا را دريافت كند از ۴ روز به بعد. ارزن مخلوطي با شاه دانه (به دليل قوت بخشيدن به جوجه) به مدت ۴ روز و وقتي جوجه به ۸ روز كامل رسيد به او مخلوطي از گندم(به دليل استخوان بنديش و دريافت ويتامين هاي لازم) ارزن و شاه دانه و وقتي به ۱۲ روزگي رسيد ملك(درسته ملك يا گاو دانه بزرگ است ولي وقتي شما مراحل قبل را طي كنيد گلو و روده جوجه گشادتر و در نتيجه پدر و مادر نيز با قرار دادن ملك در دهان خود آن را نرم تر و يكذره كوچكتر(خورد تر)ميكنند كه ملك داراي بسياري از پروتئين ها است و به زود تر بزرگ شدن جوجه نيز بهتر كمك ميكند و انرژي زيادي به جوجه ميدهد) و گندم و ارزن و شاه دانه.من بعد از ۱۲ روزگي جوجه به بعد فقط مخلوطي از ارزن .شاه دانه.گندم . و ملك به آن ها ميدهم چون شما با مخلوطي از اين دانه ها ويتامين ها و پروتئين هاي سر شاري به كفتر خود ميدهيد كه باعث شادابي كفتر و جلوگيري از بيشتر مريضي ها ميشود(به همين دليل همين من تاحالا فقط به يك بيماري كفتر در اين چند سال كبوتر داريم بر خوردم البته بايد جاي آن ها را هم به طور مرتب تميز كنید

نتیجه گیری: نتیجه میگیریم که غذای کفتر باید دارای تنوع زیادی باشد تا هم ساعت پرش بالایی بیاورد و هم جوجه های خوبی بدهد.(من به دلیل گران بودن عدس و ماش نسبت به دان های دیگر استفاده نمیکنم)

 هومر(کله اسبی)

اين نژاد كه طرفداراي بسياري در كشور ما دارد به خاطر كله زيباي اين كفتر كه به شكل اسب هست اينقدر طرفدار دارد.هومر ها يا كله اسبي ها را از كشور سوريه می آورند.در سوريه قيمت يك عدد كفتر هومر(كله اسبي) خوب 15 تا 20دلار هست.اما وقتي دسته تور دارها ميرسد ميشود دانه اي ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان ولي شما براي كمتر خريدن ميتوانيد به سراغه دوستان يا هم محليا كفتر باز و يا به جمعه بازارها و اين جورجاها برويد كه در اين صورت ميتوانيد يك هومر(كله اسبي)خوب را به قيمته 35 تا ۸۰ هزارتومان خريداري كنيد.

هومرها داراي چند نوع پرشي و تزييني(سنگین) هستن كه نوع تزييني(سنگین) داراي بدني سنگين(تقريبا ۳ الی ۴ برابر كفترای تهراني از نظر وزن)هستند كه به درد پرش به خاطره سنگينيه زياد نميخورد(نوع تزيينيش رو در عكس زير مشاهده ميكنيد)

کفتر سنگین هومر

نكته:كله اسبي هرچه كله اش بزرگتر(قشنگتر.قیمتی تر) و خمیده تر(اصیلتر) میباشد و ارزشش بيشتر است و همینطور باید شانه های قوی ای و تقریبا پهنی داشته باشد.خوب به نوک این نوع هومر(کله اسبی) توجه کنید.نوکش به همانند کله اسب رو به پایین و خمیده است برای همین لقب کله اسبی را گرفته است.بسیار زیبا و مجذوب کننده است وقتی با این نوع از نزدیک مواجه میشوید بسیار علاقه مند به این نوع میشوید و دوست دارید حتما از این نوع داشته باشید.رستمی است در بین بیشتر نژادهای کبوتر

2.نوع پرشيش كه يك آب شسته تر از نوع تزيينيشه.اندازه ي اين نوع تقريبا نصفه ي نوع تزيينيش است.كه بسيار سريع و تند پرواز ميكنه و داراي پاهايي كوچك تر از نوع تزيينيشه.و بدنش از چاق بودن بسیار و همینطور سنگین بودن كامل در مي آید و تقریبا بدنش به شکل كفتر آلماني ميشود(از نظر سينه و كتفها و پاها)این نوع کله اسبی اصیل نیست تقریبا دوبر نیز در بعضی موارد به این نوع گفته میشود

اژدها

فرق german beauty homer با اژدها:در اين است كه در جرمن بيوتي ها گردني و پاها و بدني چاقتر نسبت به اژدها دارند ولي در اژدها گردني كشيده پاهايي بلند تر.بدني لاغر تر و همچنين اسكلت بندي سر اژدها كشيده تر و لاغر تر نسبت به جرمن بيوتي ميباشد

توجه داشته باشيد كه جرمن بيوتي ها در اروپا به دو شكل هستند يك جرمن بيوتي ای كه همان كله اسبي است و بعضي ديگر شبيه اژدها ميباشند جرمن بيوتي ها سنگين تر از اژدها ميباشد شما ميتواند اين تفاوت هايي را در عكسها نيز مشاهده بفرماييد.

این نوع هومر(نوع پرشی اصیل کله اسبی) که در عکس زیر میبینید نوع دیگر پرشی(اصیل)هومر میباشد. کوتوله ترین کله اسبی است.این نوع دارای بدنی کوچک گردني كلفت و كوتاه و همینطور دارای پاهایی کوچک و پرو بالی کوتاه دمی کوتاه.شانه هایی پهن و كتف و سينه اي بسيار قوي و عضلانی(نسبت به جثه اش)دارا ميباشد.این نوع با توجه به شرایط فیزیکی اش بسیار سرعتی میباشد ولی برای مسیر های طولانی مناسب نیست و اصلا به همانند آلمانی معمولی زیاد نمیتواند از یک کشور به یک کشور دیگر برود.ولی در مسیر های بین شهری بسیار سریع است و خوب طاقت می آورد و تند میرود .نوك اين نوع در بين هومر ها(كله اسبي ها) کوتاه تر از همه هومر ها ميباشد

 

کبوتر سه رگ

 

:کبوتر سه رگ به همانند کبوتر کلاغ رسمی باید دارای ذاتی به خصوص باشد.به طوری که کبوترهای سه رگ دارای رنگی ثابت هستند ولی وقتی شما پرهای روی کتف آنها را میکشید تغییر رنگ داده و به شکل سفید در می آیند.در ایران بیشتر سه رگ ها دارای چشمانی سفید و همینطور نوک و ناخنشان نیز سفید است.میتوانیم بگوییک که اگر کفتری دارای رنگی زرد.سرخ و در بعضی موارد سبز و سیاه بود و دارای رنگ چشمان.نوک و ناخن ان سفید باشند سه رگ هستند که البته این مشخه در بعضی موارد تایید نمیشو

طوقی چیست؟

طوقی یک نوع پرنده (کفتری است ) که دور گردن ان مانند گردنبد رنگی مخالف رنگ بدن ان است

توضیحات بیشتر :

1.رنگ های طوقی : رنگ خود طوقی سفید ولی گردن ان قرمز و سیاه و زرد و سبز است (به رنگ کبوتر چاهی )

  1. کبوتر سیاه : ولی گردن ان سفید _قرمز _ و زرد است که این گران ترین نوع طوقی اند و شاید از هر هزار کبوتر تنها یک عدد از ان ها به این رنگ ها می شود ولی تعداد طوقی های ساده خیلی بیشتر است .

3 . کبوتر زرد ولی گردن ان سیاه سفید و قرمز است .

  1. کبوتر قرمز که گردن ان سفید _زرد _ سیاه است .باید اشاره کنم که این ها هم از نوع کبوتر های گران قیمت اند ودر کل کبوتر های سفید و طوق رنگی ارزان تر از ان ها هستند و نمی توان گفت که موارد بالا تمام طوقی ها هستند و من که کبوتر باز هرفه ای هستم فقط همین ها را میشناسم .

   

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *