انتخابات خوزستان

۹۱ درصد ثبت‌نام‌ کنندگان حوزه انتخابیه اهواز سابقه داوطلبی مجلس ندارند | انتخابات مجلس خوزستان

فرماندار اهواز در انتخابات مجلس خوزستان خواستار رعایت قانون از سوی متقاضیان نمایندگی مجلس شورای اسلامی شد و گفت: ۹۱ درصد داوطلبانی که ۲ روز نخست ثبت‌نام برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس در حوزه انتخابیه اهواز، حمیدیه، باوی و کارون نامنویسی کرده‌اند، برای نخستین بار است که وارد این عرصه سیاسی می شوند.
جمال عالمی نیسی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات حوزه انتخابیه اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در فرمانداری اهواز، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: نکته قابل توجهی که وجود دارد این است از میان ثبت‌نام کنندگان در ۲ روز نخست در این حوزه، ۹ درصد دارای سابقه داوطلبی و ۹۱ درصد فاقد سابقه داوطلبی بوده و داوطلب جدید هستند.

وی افزود: در ۲ روز نخست ثبت نام داوطلبان (تا پایان وقت اداری دوشنبه) ۳۲ نفر در حوزه انتخابیه اهواز نامنویسی کرده‌اند که ۲ نفر از آنها در وزارت کشور و بقیه در فرمانداری اهواز ثبت نام شدند.

عالمی نیسی بیشترین فراونی سنی داوطلبان را بین ۴۶ تا ۵۰ سال دانست و اضافه کرد:۹درصد از ثبت نام کنندگان بانوان و ۴۱ درصد نیز ایثارگر هستند؛ آمار داوطلبان ایثارگر تاکنون ۱۰ درصد بیشتر از مدت مشابه دوره قبل انتخابات مجلس خوزستان شورای اسلامی در این حوزه بوده است.

به گفته وی استقبال داوطلبان نمایندگی در ۲ روز نخست ثبت نام خوب بوده اما نسبت به مدت مشابه دوره گذشته کمتر است.

فرماندار اهواز همچنین گفت: سرعت سامانه ثبت نام داوطلبان امروز بهبود یافته و میانگین زمانی برای ثبت نام بین نیم تا یک ساعت است در حالی که در روز نخست بیش از سه ساعت زمان برای ثبت در سامانه نیاز بود.

وی تعداد کاربران ثبت نام را نیز کافی دانست و به داوطلبان توصیه کرد ثبت نام خود را هر چه سریعتر انجام داده و به روزهای آخر موکول نکنند.

عالمی نیسی در ادامه ضمن درخواست از داوطلبان انتخابات برای رعایت قانون، افزود: با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی مهمترین نهاد قانونگذاری کشور و قوه قانونگذار و ناظر بر قانون به شمار می‌رود، انتظار است افرادی که متقاضی نمایندگی مجلس هستند از هم اکنون قانون را رعایت کنند، نه اینکه قانون شکن باشند.

وی ادامه داد: انتظار داریم داوطلبان تمام قوانین و مقررات انتخابات به ویژه ضوابط تبلیغات را رعایت و در اجرای انتخابات خوب و سالم کمک کنند.

بر اساس اعلام حسین‌زاده رییس ستاد انتخابات خوزستان، ۱۱۲ نفر در ۲ روز نخست انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خوزستان ثبت نام کردند که ۱۰۵ نفر از آنها مرد و هفت نفر از آنها زن هستند. اهواز با ۳۲ نفر بیشترین آمار ثبت‌نام داوطلبان را به خود اختصاص داده است.

در روز نخست ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه خوزستان ۴۹ نفر نامنویسی کردند که بیشترین تعداد داوطلبان در اهواز با ۱۰ نفر و آبادان هفت نفر بود.

ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از یکشنبه ۱۰ آذر آغاز و به مدت هفت روز (پایان وقت اداری ۱۶ آذر) از ساعت هشت صبح تا ۱۸ در ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی خوزستان ادامه خواهد داشت.

خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

دوم اسفند سال ۱۳۹۸، یازدهمین دوره انتخابات مجلس خوزستان شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، برگزار خواهد شد. انتخابات میان دوره‌ای خبرگان در خوزستان انجام نمی‌شود.

استان خوزستان ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. این تعداد نماینده در انتخابات دوم اسفند تغییری نخواهد داشت. حوزه‌های انتخابیه آبادان و اهواز هر کدام با سه نماینده بیشترین تعداد نمایندگان را در حوزه های انتخابیه خوزستان دارند.

انتخابات مجلس خوزستان دهم در خوزستان در ۲ مرحله برگزار شد که مرحله اول آن ۷ اسفند ۹۴ و مرحله دوم ۱۰ اردیبهشت ۹۵ بود. بیش از ۶۰۰ نفر برای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده بودند اما تنها ۳۶۴ نفر ازاین تعداد، تایید صلاحیت شدند.

مرجع / ایرنا

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها