اخبار خوزستان

اخبار خوزستان

اخطار جدی فدراسیون فوتبال به تیم استقلال اهواز

فدراسیون فوتبال کشور در خصوص پرداخت بدهی طلبکاران، به تیم استقلال اهواز تذکر جدی داد.

با اعلام فدراسیون فوتبال، تیم استقلال اهواز یک هفته فرصت دارد تا با پرداخت بدهی های طلبکاران، رضایت آنها را جلب کند.

بر اساس این گزارش پس از گذشت این مدت و عدم ارسال رضایت نامه طلبکاران، طبق قانون این تیم با جریمه نقدی، کسر امتیاز، محرومیت از ثبت نام بازیکن جدید و یا سقوط به دسته پایین تر محکوم خواهد شد.

این حکم وفق بند ۴ ماده ۸۹ قطعی بوده و فقط قابل اعتراض در دادگاه حکمیت ورزش (CAS) خواهد بود و تبعات آن متوجه باشگاه است.

تیم استقلال اهواز در حال حاضر در رقابت های لیگ دسته سوم فوتبال کشور حضور داشته و عملکرد ضعیفی کسب کرده است.

مرجع / ایرنا

مالچ‌پاشی در خارج از مناطق حفاظت‌شده خوزستان انجام می‌شود

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان گفت: با هماهنگی‌های انجام‌شده ظرف دو سه روز آینده عملیات مالچ‌پاشی در خارج از مناطق حفاظت‌شده محیط زیست آغاز می‌شود.عبدالرضا دانایی در خصوص برنامه مالچ‌پاشی در خوزستان اظهار کرد: در حال رایزنی و هماهنگی با سازمان محیط زیست هستیم تا ظرف مدت ساعت ۲۴ یا ۴۸ ساعت آینده کار مالچ‌پاشی را در اراضی خارج از مناطق حفاظت‌شده محیط زیست انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری حتی یک متر مالچ‌پاشی در خوزستان انجام نشده است، افزود: هماهنگی‌های لازم برای حمل مالچ به مناطق موردنظر با سازمان محیط زیست انجام شده و مالچ در حال حمل به مناطق است اما با توجه به صحبت‌های مطرح‌شده در زمینه مسایل زیست محیطی، در سال جاری تاکنون کار مالچ‌پاشی انجام نشده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان تصریح کرد: بر اساس موافقت‌نامه‌های ملی و استانی قرار است کار مالچ‌پاشی در شهرستان‌های شوش، دشت آزادگان و اهواز آغاز شود. این کار در اراضی و مناطقی که خارج از مناطق حفاظت‌شده محیط زیست هستند اجرایی خواهد شد.

دانایی با اشاره به اینکه مالچ‌پاشی در سطح ۸ هزار هکتار اجرایی خواهد شد، گفت: کار مالچ‌پاشی در دو سطح ۵ و ۳ هزار هکتاری در اراضی تاییدشده از سوی محیط زیست اجرایی خواهد شد. اگر شرایط اقلیمی و زمان اجازه دهد، همه تعهد ۸ هزار هکتار مالچ‌پاشی را انجام خواهیم داد و در غیر اینصورت به هر میزان که امکان آن باشد، مالچ‌پاشی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: معمولا عملیات مالچ‌پاشی باید از آذرماه آغاز و در اردیبهشت ماه سال بعد به اتمام برسد اما با توجه به شرایطی که در بحث مجوزهای زیست محیطی به وجود آمد این کار در خوزستان با تاخیر انجام خواهد شد.

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به اینکه کار مالچ‌پاشی یک طرح ملی است و در سطح ملی پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: این کار قرار است در خارج از مناطق حفاظت‌شده محیط زیست اجرایی شود. در این زمینه با هماهنگی‌های انجام‌شده، مالچ موردنیاز برای مالچ‌پاشی تامین شده است و مساله‌ای در این خصوص وجود ندارد.

دانایی گفت: با توجه به اینکه برای مالچ‌پاشی هماهنگی ۱۰۰ درصدی با محیط زیست انجام شده است، جای نگرانی در خصوص مسایل زیست محیطی وجود ندارد.

مرجع / ایسنا

۴ آمبولانس برای بیماران مشکوک به کرونا در اهواز آماده شد

 رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: چهار دستگاه آمبولانس برای بیماران مشکوک به کرونا در اهواز آماده سازی شده است.

 محمدامین زرگر بعدازظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با موضوع «کرونا ویروس» اظهار کرد: در حال حاضر آمبولانس‌های مدل ۳۱۵ بنز در اهواز وجود دارند که آمبولانس‌های بسیار مجهز و خوبی هستند.

وی افزود: این آمبولانس‌ها برای انتقال بیماران مشکوک به ابتلاء به ویروس کرونا در نظر گرفته شده‌اند ولی در حال حاضر تعداد اعزام بیماران مشکوک به این اندازه زیاد نیستند.

زرگر با اشاره به اینکه در صورت نیاز تعداد آمبولانس‌های فعلی اختصاص داده شده برای انتقال بیماران مشکوک را افزایش می‌دهیم، بیان کرد: ۳۳ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی در اهواز داریم.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: استان خوزستان ۲۱۷ دستگاه آمبولانس فعال دارد ولی تاکنون بار مراجعات افراد مشکوک به ویروس کرونا آن‌قدر زیاد نیست که تعداد دستگاه‌های اختصاص یافته به این موضوع را افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: هم اکنون چهار آمبولانس به صورت اختصاصی برای بیماران مشکوک به کرونا در اهواز آماده سازی شده‌اند و در شهرهای زیر مجموعه این دانشگاه نیز در هر شهر یک دستگاه آمبولانس تجهیز شده است.

مرجع / مـهـر

امام باقر(ع) گنجینه ای از علم و فضایل بی نهایت در تاریخ اسلام

پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: امام محمد باقر(ع) نخستین نوه امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و گنجینه ای از علم و فضای بی نهایت در تاریخ اسلام است.
   محمدرضا سلمانی عبیات پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به میلاد پر برکت امام محمد باقر (ع) در نخستین روز ماه مبارک رجب گفت: امام باقر علیه السلام به گونه‌ای برای اهل‌بیت نو و جدید بود، چرا که ایشان نخستین مولودی بود که از به عنوان نوه دو امام یعنی امام حسن(ع) و امام حسین (ع) شناخته می‌شد.او با بیان اینکه امام باقر علیه السلام از پدر و مادری علوی بود، افزود: مادری ایشان فاطمه فرزند امام حسن علیه السلام است که شخصیتی والا دارد و جایگاه ارزشمند را دارا بود و پدر ایشان نیز امام زین العابدین و سید الساجدین امام سجاد علیه السلام است.

سلمانی عبیات ولادت امام باقر(ع) را در نخستین روز ماه رجب سال ۵۷ هجری قمری در مدینه منوره دانست و اظهار کرد: زیباترین نشانه‌های فکر و علم در تاریخ اسلام بدون شک امام محمد باقر (ع) است که فضایل و جایگاه های علمی زیادی را به خود اختصاص داد.

این پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه ایشان همچون معلمی بزرگ برای انقلاب ارزشمند علمی که بنا نهاده شده بود، است، بیان داشت: به گونه ای که علما و فقها و راویان حدیث بسیار زیادی به سمت ایشان رفته و درس‌ها و سخنان ایشان بهره های فراوانی گفتند از آن امام همام فقها و راویان حدیث وات زیادی در زمینه های فقه و علوم اسلامی نقل کرده اند.

او با اشاره به دوران کودکی آن امام همام افزود: امام محمد باقر علیه السلام در ابتدای کودکی خود با فاجعه کربلا مواجه گردید و از نزدیک شاهد ظلم بزرگ بنی امیه به اهل بیت بوده است ایشان تنها شهادت نزدیکان و بزرگان دین خود را دید بلکه شهر به همراه با بانوان حرم آل الله به اسارت برده شد.

این نویسنده تاریخ تشیع و امامت با بیان این نکته که واقعه حره از دیگر وقایع مهم زندگی امام باقر(ع)است، اذعان داشت: در ابتدای نوجوانی امام با واقعه حره مواجه شد که یکی از اتفاقات مهم و فاجعه آمیز در طول تاریخ اسلام است واقعه ای که در آن سپاه اموی با حمله به مدینه منوره تعداد زیادی از راویان حدیث و بزرگان دین را به شهادت رسانید و حرمت بانوان به نوامیس مسلمین هتک کرد.

این پژوهشگر تاریخ اسلام از امام باقر (ع) به عنوان نخستین موسس فقه شیعی یاد کرد و ادامه داد: فقهی که نشانه های مختلفی در نوآوری دینی و اصالت احکام و دقت در استخراج احکام را داشت از امام باقر علیه السلام و مکتب فقهی و علمی ایشان سرچشمه می گیرد که بعدها توسط امام جعفر صادق علیه السلام گسترش و توسعه چشمگیری یافت.

محمدرضا سلمانی عبیات روایت نقل شده از امام باقر علیه السلام را دارای گستردگی فراوان عنوان کرد و اظهار داشت: روایت نقل شده از ایشان نه تنها در زمینه فقاهت خلاصه شده بلکه مجموعه‌ای از روایت اخلاقی و آداب رفتاری از ایشان نقل شده که به حق می توان از آن ها به عنوان راه های تربیت اخلاقی و اسلامی نام برد.

او در توضیح این موضوع که اهمیت فعالیت های فکری و علمی امام باقر علیه السلام در زمان بنی امیه چه جایگاهی دارد، بیان کرد: در خصوص اهمیت فعالیت‌های فکری و علمی امام باقر علیه السلام این موضوع را زمانی در می یابیم که می بینیم فعالیت های فرهنگی و علمی ایشان در زمانی بوده است که جهان اسلام با مجموعه‌ای از انقلاب ها و جنبش‌های مبارزه طلبانه روبرو بوده است امام باقر علیه السلام در مواجهه با این جنبش های مسلحانه از آن ها به طور کلی جدا شد و به کار علمی و تخصصی دین پرداخت.

مرجع / باشگاه خبرنگاران

تدابیر ویژه برای جلوگیری از شیوع کرونا اتخاذ شود

فرماندار حمیدیه بر اتخاذ تدابیر فوری و ویژه به منظور مقابله و کنترل شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.
 شاهین هاشمی فرماندار حمیدیه با اشاره به برگزاری جلسه شورای سلامت در این شهرستان گفت: باید تدابیر فوری و ویژه جهت مقابله و کنترل شیوع بیماری کرونا اتخاذ گردد و برنامه‌های آموزشی جهت ارتقاء سطح شناخت عمومی مروم و رعایت بهداشت فردی و گروهی و سازمانی ارائه شود.او با اشاره برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اطلاع رسانی عمومی به منظور آمادگی مردم اظهار داشت: پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا از اهمیت بالایی برخوردار است و همه دستگاه‌های عضو شورای سلامت برای پیشگیری از این بیماری نهایت همکاری را داشته باشند.

هاشمی ضمن تاکید بر پیگیری مصوبات شورای سلامت، خواستار تعامل و همکاری همه نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی جهت پیشگیری و نیز کنترل هرچه بهتر بیماری کرونا شد.

فرماندار حمیدیه ادامه داد: جهت پیشگیری  و حفظ سلامت مردم، عموم شهروندان نیز باید در اجرای تمامی مصوبات با مسئولان همراهی و همکاری کنند تا با همدلی و همراهی و هم افزایی بتوانیم از شرایط موجود خارج شویم.

مرجع / باشگاه خبرنگاران

قیمت خودرو سوار بر موج گرانی/ تفاوت قیمت ۶۵ میلیونی در کمتر از یک هفته!

طی یک هفته گذشته قیمت خودرو‌ها رکورد قبلی خود را شکستند به طوری که سراتو اتومات افزایش قیمت ۶۵ میلیون تومانی را تجربه کرد.
  بازار خودرو کشورمان دوباره رنگ و بوی تنش به خود گرفته است؛ موج گرانی دوباره به جان بازار خودرو افتاده و تغییرات قیمتی باورنکردنی به همراه داشته و بار دیگر افزایش قیمت بازار خودرو را به نقل تمام بحث‌ها تبدیل کرده است؛ طی یک هفته گذشته قیمت خودرو‌ها رکورد قبلی خود را شکستند و وارد سطوح جدید قیمتی شدند، از پراید ۱۳۱ و ۱۱۱ با افزایش قیمت حدود ۵ میلیونی و سراتو اتومات با افزایش قیمت ۶۵ میلیون تومانی گرفته تا دنا تیپ یک با بیش از ۱۵ میلیون تومان افزایش قیمت داشته اند.قیمت خودرو سوار بر موج گرانی/ تفاوت قیمت 65 میلیونی در کمتر از یک هفته

این چندمین بار است که بازار خودرو کشور به راحتی تحت تاثیر عوامل مختلف قرار گرفته و جهشی عجیب را تجربه می‌کند؛ بازار کم عمق و انحصاری به راحتی تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر می‌کند؛ قیمت خودرو مدت‌هاست که شیب سعودی به خود گرفته و هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود، سیاست پیش گرفته شده برای ثابت نگه داشتن قیمت خودرو در درب کارخانه نه تنها چندان اثربخش نبوده بلکه شرایط را برای فعالیت دلالان و خریداران غیر مصرف کننده فراهم کرده است که برای سود شخصی بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بازار خودرو در ایران عمق ندارد

میلاد بیگی کارشناس حوزه خودرو   درباره علت افزایش قیمت خودرو اظهار کرد: متاسفانه بازار خودرو در کشور ما عمق کافی را ندارد، به عبارتی ساده‌تر عرضه کننده و بازار مصرف زیادی وجود ندارد و همین امر باعث شده تا قیمت سازی بسیار راحت‌تر باشد؛ با توجه به تعداد محدودی که از عرضه کننده‌ها وجود دارد، امکان قدرت گرفتن آن‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و شرایط مناسبی برای فعالیت متخلفان فراهم می‌شود.

او با اشاره به تاثیر وجود سایت‌های خرید و فروش بر انجام این کار گفت: امروزه شرایطی فراهم شده است تا هر کسی حتی بدون داشتن خودرو بتواند ایجاد آگهی کرده و بازار را تحت تاثیر قرار دهد؛ از طرفی با توجه به این که قیمت خودرو‌ها با هم در ارتباط است، اثر گذاشتن بر روی هر یک از آن‌ها می‌تواند افزایش قیمت را در کل بازار به همراه داشته باشد.

جو روانی ایجاد شده در بازارها، مخرب تر از خود FATF

بیگی تصریح کرد: ورود کشور ما به لیست سیاه FATF، هرچند از نظر اقتصادی بی‌تاثیر باشد، از نظر روانی مردم می‌تواند امکان افزایش قیمت را در اذهان عمومی ایجاد کند؛ از طرفی نواسانات قیمت دلار در سال ۹۷ و همراه شدن آن با افزایش قیمت خودرو، مردم را نسبت به این موضوع شرطی کرده و باعث می‌شود همه این تغییرات را بپذیرند.

این کارشناس خودرو تصریح کزد: ممکن است گسترش کرونا باعث ایجاد اضطراب از کاهش تولید در بین مردم شده و افزایش قیمت را به همراه داشته باشد. اگر چه هر سال از اوایل بهمن تا ۱۵ اسفند با روند سعودی در قیمت مواجه می‌شویم، اما امسال تمامی این عوامل دست به دست هم داده تا با افزایش ناگهانی قیمت مواجه باشیم.

قیمت خودرو سوار بر موج گرانی/ تفاوت قیمت 65 میلیونی در کمتر از یک هفته

او بیان کرد: حدود یک سال و نیم است که قیمت به سازمان حمایت سپرده شده و هنوز ساختار تعیین قیمت این سازمان مشخص نیست؛ فاصله قیمت بازار و کارخانه بیشتر و بیشتر شده و تقاضا‌های غیر مصرفی را افزایش می‌دهد. هنوز فرمول و راهکار قیمت گذاری از طرف این سازمان مشخص نشده است.

بیگی تاکید کرد: پیش بینی‌ها بسیار تابع تصمیمات سازمان حمایت خواهد بود؛ اگر چه بسیاری از قطعات مورد استفاده در صنعت خودرو داخلی سازی شده است، اما هنوز برای تامین بسیاری از مواد اولیه به واردات وابسته هستیم. زیان انباشته خودروساز‌ها در حال افزایش است و فاصله قیمت کارخانه و بازار بیشتر می‌شود. در اغلب موارد چنین فضایی ادامه دار نیست و بازار را به سمت رکود حرکت می‌دهد.

او تاکید کرد: با این وجود مدیران حوزه خودرو اعتقاد دارند که بار آرام، و تغییرات قیمتی تاثیرات کاذب فضای مجازی است، تفاوت قیمت چند میلیون تومانی به راحتی می‎‌‌تواند سود و ضرر سنگینی برای افراد مختلف به همراه داشته باشد.

سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: هم اکنون بازار خودرو آرام است و طی ۴ روز گذشته قیمت‌ها به صورت کاذب بالا رفته است.رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در ادامه از قیمت خودرو‌های داخلی و وارداتی در بازار خبر داد و گفت: اکنون پراید ۱۱۱،  ۶۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱، ۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پراید ۱۵۱، ۶۷ میلیون تومان، سمند ال ایکس، ۱۰۴ میلیون تومان، دنا تیپ ۱، ۱۶۲ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ۹۶ میلیون تومان، پژو دوگانه سوز، ۱۱۶ میلیون تومان، دنا تیپ ۱، ۱۵۰ میلیون تومان، دنا پلاس، ۱۷۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ساده، ۱۰۲ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ فول، ۱۰۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ صندوق دار فول ۱۲۹ میلیون تومان، سراتو ۴۳۲ میلیون تومان، سانتافه ۱ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸، ۴۶۸ میلیون تومان، النترا ۶۳۰ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

مؤتمنی  اظهار کرد: به نظر می‌رسد که در روزهای آینده قیمت‌ خودرو در بازار، روند کاهشی به خود بگیرد.

حرکت بازار به سمت رکود و ایجاد روند کاهشی در بازار خودرو چندان دور از انتظار نیست اما این کاهش قیمت تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد، آیا روند کاهشی تفاوت قیمت چند ده میلیون تومانی خودروها را جبران خواهد کرد؟ شاید زمان آن رسیده مدیران حوزه خودرو قیمت گذاری دستوری، سیستم غرق‌آبی و کنترل با رکود را کنار گذاشته و به فکر راهکاری تازه باشند.

مرجع / باشگاه خبرنگاران

عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز/گزارش تصویری

 در پی اعلام رسمی شیوع ویروس کرونای جدید در ایران برای پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا و آمادگی فضاهای عمومی شهر اهواز، شرکت اتوبوسرانی این شهر بنا به توصیه های بهداشتی اقدام به ضدعفونی کردن اتوبوس‌های فعال درسطح شهر کرده است. هر شب اتوبوس ها در توقف‌گاه‌های شهرداری ضد عفونی می‌شوند و این کار به مدت چند شب پیاپی ادامه خواهد داشت. این اقدام در جهت پیشگیری از ابتلای شهروندان به این ویروس انجام می‌شود./عکس: علی معرف
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز
 • عملیات ضد عفونی کردن ناوگان اتوبوسرانی اهواز

معاون دادستان اهواز: با گران‌فروشان ماسک و مواد ضدعفونی کننده برخورد می‌کنیم

 معاون دادستان اهواز گفت: گشت ویژه نظارت بر فروش ماسک و مواد ضدعفونی تشکیل شده تا از سوء استفاده افراد فرصت طلب جلوگیری شود و در این راستا با گران فروشان برخورد خواهیم کرد.علی بیرانوند اظهار داشت: این گشت ویژه بازررسی با هماهنگی دادستانی فعالیت خود را از روز شنبه به صورت مشترک شامل بازرسان ادارات صمت، تعزیرات حکومتی و معاونت غذا و داروی اهواز آغاز کرد.

وی افزود: وظیفه اصلی این بازرسان نظارت بر نحوه توزیع و قیمت ماسک، ژل ضدعفونی و سایر اقلام مرتبط با محافظت از افراد در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا است.

بیرانوند ادامه داد: در صورت کشف هرگونه احتکار و یا گران فروشی طبق مقررات مربوط به اخلال گران در نظام اقتصادی برخورد و واحد صنفی یا داروخانه مربوطه پلمپ و با متصدی مربوطه برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

معاون دادستان اهواز گفت: در اولین روز از آغاز به کار این بازرسان، یک عرضه کننده مواد بهداشتی در اهواز به دلیل گران‌فروشی  را شناسایی و واحد آن را پلمپ کرده و او را تحت پیگرد قضایی قرار داد.

وی توضیح داد: یکی از دلایل اصلی کمبود ماسک و مواد ضد عفونی در بازار ترس مردم از ویروس کرونا و تقاضای بیش از نیاز مردم بوده است  که اگر شهروندان به این مسائل توجه کنند و تقاضاهای خود را کاهش دهند شاهد سوء استفاده عده ای فرصت طلب نخواهیم بود.

معاون دادستان اهواز تاکید کرد : تا کنون مورد مثبتی  از کرونا ویروس در اهواز شناسایی نشده و با هماهنگی‌های لازم تمامی تدابیر لازم برای پیشگیری و مقابله با این ویروس در اهواز پیش بینی شده است.

بیرانوند از مردم خواست هر گونه احتکار و گرانفروشی  در زمینه ماسک، ژل ضد عفونی کننده، الکل، دستکش و سایر موارد  را به این دادستانی اطلاع داده تا افراد فرصت طلب تحت پیگرد قضایی قرار گیرند.

به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیازی به استفاده کردن همه افراد از ماسک نیست و تنها  افرادی که علائم تنفسی، سرفه ، تب و یا سردرد دارند و یا افرادی که در ارتباط با بیماران مشکوک قرار دارند بهتر است  از ماسک استفاده کنند تا از انتشار قطرات تنفسی جلوگیری کند ولی افراد سالم نیاز به ماسک ندارند.

فرهاد ابول نژادیان گفت: کادر درمانی نیز در معرض تماس با افراد مختلف برای محافظت بهتر است از ماسک استفاده کنند  و بهترین ماسک هم نوع N۹۵  است که برای جلوگیری از انتشار قطرات تنفسی مناسب به نظر می رسد.

وی ادامه داد: اطلاع رسانی‌های اشتباه و نگرانی باعث شده  مردم به سمت داروخانه ها و یا مراکز تجهیزات پزشکی هجوم ببرند و موجودی کاهش یابد.

حسین برزگر معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز اظهار داشت: به زودی توزیع رایگان ماسک و ضد عفونی کننده در استان خوزستان شروع می شود که دیروز صبح از قم آغاز شده و در استان نیز انجام می شود.

به گزارش ایرنا، بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.

به گفته کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعداد تلفات بیماری کرونا در ایران به ۱۲ و تعداد مبتلایان به ۶۱ نفر رسید.

مرجع / ایرنا

نقاط آسیب‌پذیر ۵ استان در برابر سیل احتمالی شناسایی شد

 معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از شناسایی نقاط آسیب پذیر ۵ استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خوزستان و لرستان در برابر هر گونه سیل احتمالی خبر داد.حامد سجادی افزود: این مهم به دنبال اخطاریه سازمان هواشناسی در مورد بارش‌های پیش رو و احتمال جاری شدن سیلاب در پنج استان یادشده انجام شده است.

وی ادامه داد: در این راستا شارژ انبارهای امدادی تمام شعب استان های یادشده به ۲۲ قلم وسایل مورد نیاز مردم از جمله چادر، موکت، پتو، چراغ والور، مواد غذایی و نظایر آن، دستور آماده باش کامل تیم های عملیاتی و پرسنل صف و ستاد استان های یادشده، حضور پنج فروند بالگرد در استان های یادشه و پنج فروند در بالگرد آماده و در حال استند بای در استان های معین، اعزام نمایندگان تام الاختیار به استان و شهرستان های در معرض آسیب، تهیه نقشه های عملیاتی به تفکیک هر بخش، شهرستان و استان و جمع آوری آمار و اطلاعات جمعیتی به تفکیک مناطق مختلف انجام شده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: همچنین تهیه بانک اطلاعاتی از دهیاران تا مسئولان محلی و استانی، شناسایی نقاط پر خطر و امن در استان های یادشده، پیش بینی و تجهیز محل های اسکان اضطراری، پیش بینی تجهیزات عملیات در شب و تدوین برنامه عملیاتی یا اکشن پلان (Action Plan) برای پیشگیری، کاهش اثرات، آمادگی و پاسخ قبل از هر گونه سیل احتمالی از دیگر برنامه های این سازمان برای امدادرسانی است.

سجادی از هموطنان خواست در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری عمومی یا پیچیده انواع حوادث و سوانح طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت با شماره اضطراری ملی ۱۱۲ تماس بگیرند.

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: تلفن گویای ندای امداد با شماره ۱۱۲ در هر کجا که پوشش تلفن همراه وجود داشته باشد، بدون نیاز به سیم کارت در دسترس است.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز روز یکشنبه با اعلام هشدار زودهنگام خطاب به استانداران و روسای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران سراسر کشور از آن‌ها خواست با توجه به پیش‌بینی بارش شدید باران و برف در روزهای دوشنبه و سه شنبه (پنجم و ششم اسفند ۹۸) اقدامات پیشگیرانه را با قید فوریت اجرا کنند.

وی با اعلام این هشدار زودهنگام خطاب به استانداران و روسای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران افزود: در مورد اخطاریه هواشناسی این سازمان با توجه به پیش بینی بارش شدید باران و برف در نیمه شمالی چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان، غرب اصفهان جنوب و غرب لرستان (حداکثر ۳۰ تا ۵۰ میلی‌متر) از عصر دوشنبه پنجم اسفند پیش بینی های لازم را اعمال کنند.

وی ادامه داده بود: بارش باران و برف در ارتفاعات از روز سه شنبه ۶ اسفند جاری در چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان، نیمه شرقی لرستان، مازندران، ارتفاعات تهران (حداکثر ۸۰ تا ۱۳۰ میلی‌متر)، کرمانشاه، کردستان، نیمه شمالی ایلام، نیمه غربی لرستان، مرکزی، گیلان، ارتفاعات در استان‌های تهران، جنوب اردبیل، زنجان، قزوین و البرز (حداکثر ۵۰ تا ۸۰ میلی‌متر)، نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، قم، شمال سمنان، نیمه جنوبی ایلام، جنوب اصفهان، شمال کهگیلویه و بویراحمد، گلستان (حداکثر ۳۰ تا ۵۰ میلی‌متر) که احتمال سیلاب، لغزندگی جاده‌های کوهستانی، کاهش دید، آب‌گرفتگی معابر شهری و اختلال تردد در جاده‌های مواصلاتی، ذوب برف و بالا آمدن آب رودخانه‌ها و همچنین احتمال وقوع بهمن در جاده‌های کوهستانی وجود دارد، در آماده باش کامل باشند.

مرجع / ایرنا

آغاز پیش فروش ۱۰ محصول سایپا از صبح امروز

 گروه خودروسازی سایپا از صبح امروز (سه شنبه، ۶ اسفند) ۱۰ محصول خود با موعد تحویل بهمن و اسفند ۹۹ را پیش فروش می کند.به گزارش روز سه شنبه سایپا، چهار خودروی ساینا، کوییک، تیبا و سایپا ۱۵۱ با موعد تحویل بهمن ۹۹ و ۶ محصول تیبا ۲، ساینا آپشنال، کوییک آر، تیبا صندوقدار آپشنال، تیبا ۲ پلاس و سایپا ۱۵۱ آپشنال نیز با موعد تحویل اسفند۹۹ عرضه می‌شوند.

گروه خودروسازی سایپا ۳۸۴ هزار و ۳۰۹ دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌، تولید کرد.

مرجع / ایرنا

کشف حدود ۲ هزار ماسک احتکار شده در بهبهان

 رییس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان از کشف حدود ۲ هزار ماسک تنفسی در بهبهان خبر داد و گفت: با متخلفان در این زمینه به صورت جدی برخورد می‌شود.بهرام جباری با اشاره به تشدید بازرسی‌ها از مراکز عرضه‌کننده مواد شوینده و بهداشتی اظهار کرد: در جریان بازرسی‌های انجام‌گرفته از مراکز مختلف، حدود ۲ هزار ماسک تنفسی که در شهرستان بهبهان احتکار شده بود کشف شد.

وی با اشاره به نیاز مردم به ماسک‌های تنفسی در شرایط کنونی، افزود: در این زمینه ماسک‌های احتکار شده با نظارت بازرسین و با نرخ مصوب در بازار توزیع شد.

رییس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان تصریح کرد: همچنین متخلفین محتکر با تشکیل پرونده به اداره تعزیرات حکومتی معرفی شدند تا بر اساس قوانین با آن‌ها برخورد شود.

جباری خاطرنشان‌کرد: بحث احتکار و بازرسی از مراکز عرضه‌کننده مواد شوینده و بهداشتی موضوعی است که از سوی بازرسان سازمان صمت در قالب گشت‌های مشترک به صورت ویژه در حال پیگیری است تا در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا مشکلی برای مردم به وجود نیاید.

مرجع / ایسنا
شهردار دزفول:

ناوگان حمل و نقل عمومی دزفول ضدعفونی می‌شود

 شهردار دزفول گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی دزفول برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و رفاه حال شهروندان به صورت روزانه ضدعفونی و نظافت می‌شود.محمد علی دوایی فر افزود: این تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه ضمن ارتقای ضریب ایمنی سلامت می‌تواند خاطری آسوده برای استفاده شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی به ارمغان آورد.

وی با تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشتی توسط رانندگان تاکسی و سرویس مدارس گفت: اطلاع رسانی لازم برای رعایت موارد و نکات بهداشتی به همه رانندگان صورت گرفته است.
با توجه به ورود ویروس کرونا به ایران و بیمار شدن تعدادی از هموطنان اقداماتی نظیر تعطیلی مدارس استان خوزستان تا پایان هفته جاری انجام شده است.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی دزفول تاکنون مورد مثبت کرونا در این شهرستان ثبت نشده است.

بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا را در جهان دارد.

مرجع / ایرنا

بارش ۴۰ میلیمتری باران در روستای شیوند ایذه

  سرپرست اداره هواشناسی ایذه گفت: در ۲۴ ساعت گذشته در روستای شیوند این شهرستان ۴۰ میلی‌متر باران باریده‌است.مهدی اورکی  گفت: ایستگاه باران‌سنجی روستای شیوند از ساعت ۹:۳۰ دقیقه روز دوشنبه تا ساعت ۹:۳۰ دقیقه امروز سه‌شنبه مقدار ۴۰ میلی‌متر باران را به ثبت رسانده است.

وی افزود: شهر ایذه نیز در مدت مشابه شاهد بارش ۲۵.۷ میلی‌متری باران بوده است و در بخش دهدز نیز ۲۶.۹ میلی‌متر باران باریده است.

سرپرست اداره هواشناسی ایذه تاکید کرد: در ۲ ایستگاه باران‌سنجی سنجی دیگر شهرستان نیز به ترتیب در روستای سراک ۲۱ میلی‌متر و در بخش سوسن ۲۲ میلی‌متر بارش باران ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، با توجه به هشدار سازمان هواشناسی برای بارش باران و احتمال جاری شدن سیل، تمام دستگاه‌های اجرایی و عملیاتی شهرستان در حالت آماده‌باش قرار دارند.

در سیل فروردین ماه امسال در ایذه به چندین واحد مسکونی و زمین‌های کشاورزی خسارت‌ وارد شد.

مرجع / ایرنا
مدیر تعاون روستایی خوزستان خبر داد:

آمادگی کامل تعاون روستایی خوزستان برای خرید گندم و کلزا سال 99

مدیر تعاون روستایی خوزستان از آمادگی کامل شبکه بزرگ این مدیریت برای خرید کامل گندم و کلزا کشاورزان در سال زراعی 98- 99 خبر داد.
به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی خوزستان جمشید بنی فری گفت: خوشبختانه با توجه به بارندگی های مناسب صورت گرفته و پیش بینی بارندگی های مناسب برای آینده ، سال زراعی خوبی را متصور هستیم و امیدواریم بتوانیم رکورد خرید گندم و کلزا را در فصل خرید بزنیم.
وی ادامه داد: از این رو اقدامات اولیه در خصوص استاندارد سازی باسکول ها، رطوبت سنج ها و بهداشت مراکز خرید یا انجام گرفته و یا مراحل پایانی خود را سپری می کنند و پیگیری های لازم به تمامی شهرستانها برای تکمیل اقدامات انجام گرفته است و تقریبا تمامی شرایط برای کار بزرگ خرید گندم و کلزا صورت گرفته است.
مدیر تعاون روستایی خوزستان اضافه کرد: در سال زراعی گذشته تعاون روستایی خوزستان موفق به خرید بیش از 900 هزار تن گندم از کشاورزان شد که یک رکورد کم نظیر به شمار می آید و پیش بینی می شود این رقم در سال زراعی آینده به بیش از یک میلیون تن برسد.
بنی فری بیان داشت: همچنین در زمینه خرید دانه روغنی کلزا 30 هزار تن در سال زراعی گذشته از کشاورزان انجام گرفته و پیش بینی می شود این رقم با افزایش چشمگیری در سال زراعی آینده روبه رو شود.
وی در پایان گفت: مراکز خرید گندم شبکه تعاون روستایی 65 مرکز و کلزا 41 مرکز است که می تواند در خرید گندم و کلزا کشاورزان بسیار تسهیل ایجاد کند.

گروه‌های پایش ملخ صحرایی در خرمشهر فعال شدند

 مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر گفت: چهار گروه پایش ملخ صحرایی (دریایی) در زمین‌های کشاورزی شهرستان خرمشهر فعالیت خود را آغاز کردند.محمد مطرودی سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از هجوم ملخ دریایی در زمین‌های کشاورزی خرمشهر دیده نشده، اظهار داشت: تمام تمهیدات لازم برای پایش ملخ دریایی در مزارع خرمشهر از سوی گروه‌ها و نیروهای جهاد کشاورزی این شهرستان پیش بینی شده است.

وی از آماده شدن باند فرودگاه اضطراری برای هواپیماهای سمپاش در غرب کارون خبر داد و گفت: این باند به منظور مبارزه با ملخ دریایی از طریق سمپاشی هواییآماده شده است.

مطرودی ازبهره‌برداران و کشاورزان خواست در صورت مشاهده ملخ دریایی سریعا از طریق سامانه ۱۳۱ و یا به مراکز کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی اطلاع دهند.

شهرستان خرمشهر بیش از ۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت دارد.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان روز دوشنبه از مشاهده ملخ صحرایی (دریایی) در منطقه قمیجه آبادان خبر داده بود.

بهمن ماه سال گذشته نخستین گله ملح صحرایی (دریایی) وارد شهرستان ساحلی هندیجان شد و به فاصله کوتاهی بخش هایی زیادی از استان خوزستان را درگیر خود کرد.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۲ میلیون تن محصولات کشاورزی ، باغی ، دامی و شیلاتی و عمل آوری بیش از ۱۲۴ نوع محصول ، از نظر حجم تولیدات و تنوع محصولات رتبه نخست را در کشور دارد.

اهمیت بخش کشاورزی خوزستان به لحاظ تولیدات مهمی همچون گندم ، شکر و ذرت در کشور به گونه ای است که بروز هرگونه آفت بیرونی ، درونی یا حوادث غیرمترقبه ای همچون سیلاب بهار ۹۸ ، بر کل کشاورزی کشور اثرگذاراست.

مرجع / ایرنا

نمایندگان انقلابی تحت تأثیر لابی‌های زر و زور قرار نمی‌گیرند/ آغاز ارتباط مستمر و موثر با مردم

منتخب مردم اهواز در مجلس یازدهم گفت: قبل از آغاز ماموریتم به‌عنوان نماینده می‌گویم، با نمایندگانی که تحت عنوان انقلابی وارد مجلس شدیم تحت تاثیر لابی‌های زر، زور و تزویر نخواهیم بود و با ارتباطات مردمی’ خواسته‌های شهروندان را دنبال می‌کنیم.
 سید کریم حسینی، منتخب اول مردم اهواز در مجلس یازدهم، با بیان اینکه هر منصب و کرسی مدیریت در جمهوری اسلامی یک امانت است، اظهار کرد: حفظ امانت و وفای به عهد فقط انتظار ۱۰۰ هزار نفری که به من رای دادند، نیست بلکه همه مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه این انتظار را از بنده دارند.وی با بیان اینکه حفظ امانت وکالت مردم وظیفه من در ۴ سال آینده خواهد بود، گفت: وظیفه نماینده مجلس و هر مدیر در جمهوری اسلامی عمل به وظایف است و هر مدیری که به عهد خود وفادار نباشد، بنده به‌عنوان نماینده شما در برابرش سد محکمی هستم تا خواسته‌های مردمی را مطالبه کنم.

حسینی افزود: هر مطالبه‌ای که شرع به آن اجازه داده و در چارچوب قانون اساسی آمده است را با صدای بلند، شفاف و محکم به آن لبیک می‌گویم و به‌عنوان خادم مردم آن مسئله را دنبال می‌کنم.

وی بیان کرد: هر شخص، گروه، حزب و یا جریان سیاسی که بخواهد بر خلاف مصلحت مردم گام بردارد در برابرش سد محکمی خواهم بود.

نمایندگان انقلابی تحت تأثیر لابی‌ها قرار نخواهند گرفت

منتخب مردم اهواز در مجلس یازدهم عنوان کرد: قبل از آغاز ماموریتم به‌عنوان نماینده می‌گویم، با نمایندگانی که تحت عنوان انقلابی وارد مجلس شدیم تحت تاثیر لابی‌های زر، زور و تزویر نخواهیم بود و با ارتباطات مردمی’ خواسته‌ها و مطالبات مردمی را دنبال می‌کنیم.

وی اظهار کرد: در طول دوره نمایندگی نفوذهای معنوی و مادی روی نمایندگان انقلابی موثر نخواهد بود و این نمایندگان در برابر نفوذ ایستادگی می‌کنند.

حسینی با اشاره به مطالبه مردم خوزستان درباره آب و هوا افزود: حقوق خوزستانی‌ها در قانون اساسی موجود است و همه خواسته مسؤولان دلسوز، رسیدن مردم به مطالباتشان خواهد بود؛ ما صدای رسای مردم در برابر زیاده خواهی مسؤولان هستیم و بدون دخالت در امر اجرا بر عملکرد مدیران نظارت می‌کنیم تا از این پس مدیران فاسد، ناکارآمد و ضعیف جایی در استان نداشته باشند.

ارتباط موثر و مستمر با مردم آغاز شده است

وی با بیان اینکه در طول دوره تبلیغات وعده‌ای جز ارتباط مستمر و موثر به مردم ندادم، گفت: ارتباط مستمر و موثر با مردم از روز نخست اعلام نتایج آغاز شد و به شکل سازمان دهی شده تا پایان دوره چهار ساله نمایندگی ادامه خواهد یافت.

منتخب مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ارتباط موثر با صاحب نظران، اساتید دانشگاه و حوزه و متخصصان امور مختلف در دستور کار قرار دارد چرا که معتقدم نماینده مردم، متخصص در همه امور نیست و برای مطالبه صحیح خواسته‌های مردم باید از صاحب نظران و متخصصان مشورت بپذیرد.

وی عنوان کرد: تعیین تکلیف حق خوزستان از شرکت‌ها و صنایع مختلف از امروز دنبال می‌شود و حق و حقوق مردم از نفت که سرمایه ملی است، باید مشخص و در عمران استان دیده شود.

حسینی اظهار کرد: در بخش آب ۳۳ درصد آب کشور در خوزستان جریان دارد و حقابه خوزستان برای آب شرب و کشاورزی به‌عنوان شریان اقتصادی دنبال می‌شود.

مرجع / فـارس

تخریب و رفع تصرف ۹ قطعه زمین در بندرماهشهر

طی ۳روز گذشته ۹ قطعه زمین تصرف شده در بندرماهشهر از سوی شهرداری این شهرستان تخریب و رفع تصرف گردید.
 از سوی شهرداری بندر ماهشهر در ۳روز گذشته ۹ قطعه زمین تصرف شده ، تخریب و رفع تصرف گردید. ‌برخی از سو استفاده کنندگان با پی گذاری ها و یا دیوار کشی های شبانه، زمین های مورد نظر خود را تصرف می کردند؛ که عملیات تخریب و رفع تصرف از این زمین ها انجام گردید. ‌

این رفع تصرف ها در مناطق ناحیه صنعتی،شهرک شهید رجایی و شهرک طالقانی انجام شده است. ‌

رفع تصرف ها در بندرماهشهر همچنان ادامه خواهد داشت و تصرف کنندگان نیز برای سیر مراحل قانونی به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

مرجع / باشگاه خبرنگاران

ثبت ۵۲ میلی‌متر بارندگی در تاراز

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: بیشترین میزان بارندگی ۲۴ ساعت گذشته در تاراز به میزان ۵۲ میلیمتر ثبت شد.محمد سبزه زاری اظهار داشت: میزان بارندگی در این مدت در ایستگاه لالی ۴۴.۹، دره بوری (روستایی از توابع بخش مرکزی لالی) ۴۴،  حسینیه اندیمشک ۴۱.۱، شوشوتر ۳۲، بستان ۳۰.۱، شوش ۲۸.۸، گتوند ۲۷، دهدز ۲۶.۹، مسجدسلیمان ۲۶، دزفول ۲۵.۹، ایذه ۲۵.۷، کشاوریز اهواز ۹.۵، اهواز ۸.۲، رامهرمز ۴.۲ و شادگان ۰.۱ میلیمتر گزارش شد.

اداره کل هواشناسی خوزستان روز چهارشنبه گذشته در اخطاریه ای از ورود سامانه بارشی در هفته جاری به استان خبر داده بود.

مرجع / باشگاه خبرنگاران

کرونا ویروس چند چهره

 یک متخصص طب سنتی گفت: کرونا یک ویروس چند چهره است و مزاج ویروس را نمی‌توان به صورت قطعی تشخیص داد.دکتر فاطمه امینی گفت: این ویروس برخی مواقع در دماهای بالا غیرفعال می‌شود و شک در خصوص سرد بودن مزاج ویروس ایجاد می‌کند اما از طرف دیگر وقتی وارد بدن می‌شود با علائم گرمی یعنی تب و سرفه ودر آخر رطوبت همراه است  و دوباره ذهن را به سمت گرمی مزاج ویروس سوق می‌دهد بنابراین تشخیص مزاج آن نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

وی ادامه داد: هدف اول علم طب از دیدگاه پزشکان طب سنتی حفظ سلامتی است که چندین عامل شامل  تدابیر بر حسب سن، فصل و اقلیم و و دستورات ۶ گانه ضروری برای حفظ سلامتی را شامل می‌شود.

امینی درخصوص این دستورات ۶ گانه گفت: هوا باید پاکیزه باشد اما دراین شرایط که هوا آلوده است باید سراغ عواملی برویم  که به پاکیزگی هوا کمک می‌کند.

نقش دود اسپند در پاکیزگی هوا

این متخصص طب سنتی بیان کرد: دود اسپند یکی از عوامل ضد عفونی کننده هوا است که آلکالوئیدهایی دارد که روی RNA ویروس ها موثر است و کرونا نیزازهمین خانواده است.

وی ادامه داد: درست است دقیقا روی کرونا امتحان نشده است اما می توان به عنوان فرضیه از آن استفاده کرد.

امینی اضافه کرد: دود دادن کندر و تخم گشنیز به تعدیل حرارت دود اسپند کمک می‌کند و بخور بابونه و سرکه و پوست مرکبات در ضد عفونی کردن هوای پیرامون موثر است.

این متخصص طب سنتی دومین عامل را غذا عنوان کرد و اظهار داشت: غذاهای با هضم سنگین شامل کله پاچه، ماکارونی و لازانیا استفاده نکنیم و سوپ های رقیق دارای شلغم، گزنه، مرغ و دارچین برای تقویت سیستم ایمنی استفاده کنیم و غذاهای مقوی ریه مانند فرنی و حریره بادام نیز مناسب است.

وی گفت: شرایط خواب و بیداری عامل دیگر است یعنی باید شرایط خواب خوب داشته باشیم چون خواب خوب و زود هنگام به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند و ورزش در حد متعادل را نیز رعایت کنیم.

امینی ادامه داد: دفع مواد زاید از بدن یعنی گوارش باید خوب عمل کند و یکی دیگر از عوامل مهم در حفظ سلامتی، حالات روحی است چون تاثیر خود را زود نشان می‌دهد.

خفظ آرامش از مهمترین عوامل در تقویت سیستم ایمنی

این متخصص طب سنتی بیان کرد: حفظ آرامش از مهمترین عوامل در تقویت سیستم ایمنی است و تاثیر خندیدن را در حفظ سلامتی نباید نادیده گرفت.

دمنوش شیرین بیان مصرف کنید

وی در خصوص مصرف برخی دمنوش ها توصیه کرد: دمنوش های با خاصیت خواص ضد ویروسی و تقویت سیستم ایمنی را باید مصرف کنیم به عنوان مثال شیرین بیان در مطالعاتی که روی سارس و مرس انجام شده داروی موثری در کرونا ویروس بوده است.

امینی ادامه داد: سیر، پنیرک و آویشن نیز توصیه می‌شود البته آویشن در بارداری وشیردهی ممنوع است.

این متخصص طب سنتی گفت: دمنوش و بخور بابونه، نعناع، مرزنجوش و سیاه دانه (درغذاها به مقدار کم) نیز توصیه می‌شود.

وی اضافه کرد: بهتراست شیرین بیان در افراد دیابتی و دارای فشار خون با احتیاط مصرف شود البته معمولا در زمان مصرف چهارهفته خود را نشان نمی‌دهد.

بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.

به گفته کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعداد تلفات بیماری کرونا در ایران به ۱۲ و تعداد مبتلایان به ۶۱ نفر رسید.

مرجع / ایرنا

صدور ۸ فقره موافقت اصولی تاسیس صنایع تبدیلی در خوزستان

 مدیر صنایع تبدیلی و مواد غذایی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ۸ فقره موافقت اصولی برای طرح‌های صنایع تبدیلی به ظرفیت ۳۲ هزار تن در استان صادر شد .سید عباس موسوی اظهار کرد: با توجه به جلسات برگزار شده و بررسی طرح‌های ارائه شده در این زمینه، ۸ فقره موافقت اصولی برای احداث طرح‌های صنایع تبدیلی در استان انجام شد.

وی افزود: مجموع ظرفیت این طرح‌ها ۳۲ هزار تن بوده و قرار است با سرمایه‌گذاری ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در استان اجرایی شوند.

مدیر صنایع تبدیلی و مواد غذایی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: این طرح‌ها در زمینه تولید خوراک آماده دام و طیور، بسته‌بندی انواع علوفه، روغن‌گیری از دانه‌های روغنی، برنجکوبی و تولید انواع عرقیات گیاهی هستند.

موسوی ادامه داد: همچنین یک فقره جواز تاسیس به ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ تن و سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در زمینه برنجکوبی صادر شده است. یک واحد کشتارگاه مرغ نیز با ظرفیت سالانه ۲۶ هزار و ۴۰۰ تن و یک واحد تولید خوراک آماده دام و طیور با ظرفیت سالانه ۲۰ هزار تن آماده بهره‌برداری هستند.

مرجع / ایسنا

تشکیل ۶ پرونده گران‌فروشی موادشوینده و ضدعفونی کننده

 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان از تشکیل ۶ پرونده تخلف گران‌فروشی در زمینه مواد شوینده و ضدعفونی کننده خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و نیاز مردم به مواد شوینده و ضدعفونی کننده ۴۰ اکیپ بازرسی در سراسر استان به منظور جلوگیری از گرانفروشی و احتکار این اقلام فعال شده‌اند.

امیرحسین نظری در خصوص اقدامات نظارتی سازمان صمت خوزستان در زمینه اقلام مورد نیاز مردم برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: در حال حاضر اولویت بازرسان سازمان صمت از بازرسی کالای اساسی خارج شده و بر بازرسی از داروخانه‌ها و مراکز عرضه‌کننده مواد شوینده و بهداشتی که در این شرایط برای مردم از همه چیز ضروری‌تر است، متمرکز شده است.

وی افزود: در حال حاضر بازرسان سازمان صمت در گشت‌هایی مشترک با معاونت غذا و دارو استان و بازرسان سازمان تعزیرات، نسبت به بازرسی از مراکز عرضه مواد بهداشتی، داروخانه‌ها و… به صورت منطقه‌ای اقدام می‌کنند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با بیان اینکه مشکل اصلی کمبود مواد بهداشتی، ضدعفونی کننده و… در استان است، گفت: در استان تولیدکننده مواد ضدعفونی نداریم و در این زمینه مردم با هجوم به مراکز عرضه‌کننده مواد شوینده و بهداشتی نسبت به خرید این اقلام اقدام کرده‌اند و اکنون برخی از فروشگاه‌ها مواد شوینده و ضدعفونی کننده ندارند.

نظری با بیان اینکه با متخلفانی که در شرایط کنونی به دنبال گرانفروشی و سوءاستفاده از شرایط هستند به صورت جدی برخورد می‌شود، تصریح کرد: تاکنون بر اساس بازرسی‌های انجام‌شده ۶ مورد تخلف گرانفروشی در زمینه مواد شوینده و ضدعفونی کننده مشاهده و برای این تخلفات پرونده تشکیل شده است. این پرونده‌ها برای بررسی و صدور حکم به تعزیرات ارسال شده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر به تشویق فروشندگان می‌پردازیم تا کالاهای مورد نیاز مردم را تهیه و در اختیار مردم قرار دهند زیرا جو روانی که در زمینه کروناویروس وجود دارد شرایطی را ایجاد کرده که مردم به اقلامی از جمله ماسک و موادشوینده و ضدعفونی کننده نیازمند هستند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با اشاره به فعالیت ۴۰ اکیپ بازرسی در سراسر استان به منظور جلوگیری از گرانفروشی و احتکار مواد شوینده و ضدعفونی کننده با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: این اکیپ‌ها در قالب گشت‌های مشترک به بازرسی و نظارت بر بازار عرضه موادشوینده و ضدعفونی کننده و همچنین داروخانه‌ها اقدام می‌کنند.

مرجع / ایسنا
امتیاز دهی شما عزیزان به بخش اخبار خوزستان
 • امتیاز شما به بخش اخبار خوزستان
امتیاز دهی کاربران
 • امتیاز شما به بخش اخبار خوزستان
  درحال ارسال
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهی کاربران
 • امتیاز شما به بخش اخبار خوزستان
  درحال ارسال