درگیری طایفه‌ای در شهر الوان شوش

  بخشدار شاوور شوش گفت: درگیری طایفه‌ای مسلحانه در شهر الوان بخش شاوور شهرستان شوش در شمال خوزستان تعدادی مصدوم بر جا گذاشت.غلامعلی مجدیان  افزود: این درگیری حدود ساعت ۲۲:۳۰ بدلیل اختلافات خانوادگی قبلی رخ داد که منجر به مصدومیت ۲ نفر شد.

وی با اشاره به انتقال مصدومان به بیمارستان گفت: مأموران انتظامی پاسگاه انتظامی شهر الوان در این درگیری وارد عمل شدند و امنیت کامل را برقرار کردند.

بخشدار شاوور شوش اظهارداشت: ضمن برقراری آرامش در منطقه تعدادی افراد مرتبط با این درگیری با دستور مقامات قضایی دستگیر شدند.

مرجع / ایرنا

طرح ویزیت رایگان در روستای مُمبِین ایذه اجرا شد

 بخشدار سوسن از توابع ایذه گفت: با حضور جمعی از پزشکان و پرستاران، مردم روستای محروم مُمبِین ایذه به صورت رایگان ویزیت‌شدند.محمدسعید الماسی  اظهار داشت: ممبین از جمله روستاهای بسیار محروم دهستان سوسن شرقی است که امکانات پزشکی و بهداشتی در آن بسیار محدود است.

وی افزود: با همکاری تعدادی از پزشکان متخصص و عمومی، امروز طرح ویزیت رایگان در روستای ممبین ایذه انجام و مردم این روستا به صورت رایگان خدمات پزشکی دریافت‌کردند.

بخشدار سوسن از ویزیت بیش از ۴۶۰ نفر در این طرح خبر داد و تصریح کرد: ۲۰ نفر توسط متخصص زنان، ۱۸ نفر توسط متخصص قلب، ۲۵ نفر توسط متخصص داخی و ۴۰۰ نفر نیز توسط پزشکان عمومی معاینه شدند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ میلیون ریال داروی رایگان در این طرح توزیع شد اضافه کرد: کار تهیه این ۵۰ نوع دارو با همکاری خیرین بخش سلامت انجام گرفت.

الماسی از همکاری ناحیه مقاومت بسیج ایذه برای انجام این طرح تشکر کرد و ادامه داد: ۱۳ پزشک متخصص، عمومی، پرستار و دارو یار و ۲ آرایشگر در این طرح شرکت کردند که از همه آنها تقدیر می‌کنم.

بخشدار سوسن افزود: ۳۰ نفر از مراجعین نیز با صلاحدید پزشکان حاضر در منطقه به متخصصین چشم، مغز و اعصاب، جراحی عمومی و جراح مغز و اعصاب ارجاع داده شدند که کارهای مربوط به ویزیت، عمل جراحی و داروهای آنها نیز توسط پزشکانی که از قبل آمادگی خود را اعلام کرده بودند به صورت رایگان انجام خواهد شد.

روستای ممبین از توابع دهستان سوسن شرقی بخش سوسن شهرستان ایذه است که از نظر محرومیت در درجه بالایی قرار دارد.

مرجع / ایرنا

تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا در خوزستان به هفت واحد رسید

 استاندار خوزستان گفت: تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص ویروس کرونا در استان با راه اندازی چهارمین آزمایشگاه دراهواز به هفت واحد رسید. دکتر غلامرضا شریعتی جمعه شب در حاشیه راه اندازی این آزمایشگاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به همت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، چهارمین آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در اهواز راه اندازی شده و با مجموع آزمایشگاههای دزفول، بهبهان و آبادان تعداد ازمایشگاه های استان به هفت آزمایشگاه افزایش یافت.

وی افزود: آزمایشگاه بیمارستان طالقانی اهواز نیز به زودی راه اندازی تا تعداد آزمایشگاه فعال در خوزستان به هشت آزمایشگاه برسد.

وی گفت: هر چقدر تعداد آزمایشگاه‌ها بیشتر شود امکان انجام تست نیز در استان بیشتر می‌شود و بیماریابی هم افزایش می یابد.

شریعتی ادامه داد: قرار است در طول شبانه روز حداقل سه هزار تست انجام دهیم و با انجام این تست‌ها می‌توانیم بیماران  کرونایی را هر چه سریع تر تشخیص دهیم.

استاندار خوزستان گفت: در حال حاضر ظرفیت انجام تست و پذیرش نمونه در استان در شبانه روز  به ۲ هزار و ۳۰۰ مورد رسیده و ظرف چند روز آینده امکان انجام سه هزار تست و پذیرش نمونه در روز فراهم می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: غربالگری و تعداد تست‌های مثبت به نسبت تعداد تست های انجام شده  به زیر ۱۰ درصد برسد که استاندارد قابل قبولی برای کشور است و می‌توانیم با دقت و جدیت غربالگری و بررسی بیماران را انجام دهیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازآزمایشگاه کرونا ویروس شماره چهار با حضور دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و دکتر فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روز جمعه افتتاح شد.

این آزمایشگاه با پیگیری‌های معاونین آموزشی و پژوهشی به همت رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه به بهره برداری رسید.

انجام متوسط ۵۰۰ نمونه آزمایشگاهی توسط نیروی متخصص و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، در این آزمایشگاه با فضای فیزیکی مناسب و تجهیزات پیشرفته طی یک روز پیش بینی می شود .

ویروس کرونا در چند هفته گذشته افراد زیادی را در خوزستان مبتلا کرده به گونه‌ای که مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  اعلام کردند یک چهارم مبتلایان به ویروس کرونا در کشور مربوط به خوزستان بوده است.

به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزایش بیماریابی و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و عوامل افزایش ابتلا به کرونا در خوزستان بوده است.

دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر به خوزستان گفت: برگزاری هر گونه آیین برای عید فطر یا عروسی و عزاداری و تجمع در هر نقطه بیش از چند نفر که تماس نزدیک ایجاد می‌کند مهمترین عامل انتشار بیماری است.

متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته نیز آمار ویروس کرونا به بالاترین حد خود رسید که بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نمایان شدن آثار اولیه توجه نکردن به توصیه های بهداشتی در روزهای منتهی به عید فطر است.

برای جلوگیری از ناپایدار شدن وضعیت انتشار ویروس کرونا در خوزستان، ادارات، بانک‌ها و اصناف غیر ضروری از دوشنبه تا پایان هفته گذشته در ۹ شهرستان خوزستان شامل باوی، هویزه، اهواز، حمیدیه، هندیجان، دزفول، شوشتر، کارون و مسجدسلیمان تعطیل شدند و ۱۶ شهرستان شامل اهواز، کارون، باوی، رامهرمز، مسجد سلیمان، هفتکل، حمیدیه، دشت آزادگان، ماهشهر، هندیجان، دزفول، شوش، شوشتر، گتوند، آبادان و خرمشهر نیز تا دوشنبه هفته جاری تعطیل بودند.

ویروس کرونا نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از ۲۰۰ کشور سرایت کرده است که سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

مرجع / ایرنا

۲۰ هکتار مزرعه و باغ در ایذه خاکستر شد

 مدیر جهاد کشاورزی ایذه گفت:۲۰ هکتار از مزارع و باغ‌های منطقه رمه‌چر در ادامه آتش‌سوزی‌های این شهرستان روز جمعه طعمه شعله‌های آتش شد.مصطفی هنرمندیان  اظهار داشت: عصر امروز آتش در مزارع گندم روستای اکبر منطقه رمه‌چر ایذه شعله‌ور شد.

وی افزود: در این آتش‌سوزی بیش از ۱۶ هکتار از مزارع گندم و یک خرمن جمع‌آوری محصولات کشاورزان در آتش سوخت و بالغ بر ۲۵ تن گندم خاکستر شد.

مدیر جهاد کشاورزی ایذه ادامه داد: این آتش‌سوزی به باغ‌های زیتون و انار این منطقه نیز نفوذ کرد و حدود چهار هکتار از این باغ‌ها را دربر گرفت و درختان آن را از بین برد.

نیاز مبرم روستاهای دور از شهر به امکانات آتش‌نشانی

مسوول اداره آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ایذه گفت: فاصله روستای اکبر آباد تا مرکز شهر ایذه زیاد است و هنگام وقوع آتش سوزی در این منطقه طی کردن این فاصله توسط خودروهای سنگین آتش‌نشانی با محموله چند تنی آب زمان‌بر است.

ابراهیم اسماعیل‌وندی افزود: بعد از اطلاع از آتش‌سوزی نیروها و تجهیزات اطفای حریق روانه محل حادثه می‌ شوند، در حادثه امروز نیز نیروهای ما با توجه به فاصله زیاد در کوتاهترین زمان خود را به محل حادثه رساندند و از پیشروی آتش به سایر مزارع جلوگیری کردند.

وی تصریح کرد: با توجه به گستردگی بخش مرکزی شهرستان ایذه، در برخی مناطق مانند رمه‌چر، هلایجان، مرغا و سراک دهیاری‌ها و بخشداری باید به فکر تهیه خودروی آتش‌نشان یا تجهیزات اطفای حریق باشند تا هنگام وقوع آتش سوزی در این مناطق دور افتاده با سرعت عمل بیشتری برای مهار آتش وارد عمل شوند.

روستای اکبرآباد از توابع بخش مرکزی ایذه در منطقه رمه چر واقع شده است.

از ابتدای فصل برداشت محصولات کشاورزی کشت پاییزه تاکنون بیش از ۳۰۰ هکتار از مزارع ایذه در آتش سوخت.

مرجع / ایرنا

دستگیری عاملان تیراندازی در شهرستان کارون

 فرمانده انتظامی شهرستان کارون گفت: سه نفر از عاملان تیراندازی در این شهرستان در کمتر از یک ساعت شناسایی و دستگیر شدند . سرهنگ رییس علی عبدولی جمعه شب با بیان این خبر گفت: در پی وقوع یک فقره تیراندازی منجر به مجروحیت سه نفر با اسلحه شکاری در یکی از بازارهای شهرستان، بلافاصله موضوع در دستور کار ماموران پلیس اطلاعات و کلانتری ١١ قرار گرفت.

وی افزود: ماموران پلیس با انجام کارهای اطلاعاتی ٢ نفر عاملان اصلی تیراندازی را در کمتر از یک ساعت شناسایی و پس از هماهنگی با مرجع قضایی در یک عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهشان دستگیر کردند.

سرهنگ عبدولی با بیان اینکه در این عملیات یک قبضه اسلحه شکاری ‌از متهمان کشف شد، گفت: حال عمومی مصدومان درگیری در بیمارستان رضایت بخش است.

فرمانده انتظامی شهرستان کارون از عزم جدی پلیس در برخورد قاطع با دارندگان سلاح های های غیر مجاز خبر داد و گفت: متهمان جهت سیر مراحل قانونی راهی مراجع قضایی شدند.

مرجع / ایرنا

آتش به جان جنگل اندیکا افتاد

 بخشدار مرکزی اندیکا گفت: آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های تنگ بابا احمد اندیکا که از عصر جمعه شروع شده همچنان ادامه دارد.محسن طاهری جمعه شب  بیان کرد : نیروهای محلی ، منابع طبیعی ، محیط زیست و نیروهای داوطلب به محل اعزام شده اند و در حال مهار آتش هستند .

وی افزود : گرمای هوا ، وزش باد و سخت گذر بودن منطقه ، کار مهار آتش را سخت کرده است .

بخشدار مرکزی اندیکا ادامه داد : علت این آتش سوزی مشخص نیست  و موضوع توسط نیروی انتظامی در دست بررسی است .

در شهرستان اندیکا حدود ۱۵۰هزار هکتار جنگل وجود دارد که ۹۰درصد این درختان بلوط و گونه های درختی دیگر حدود ۱۰درصد از این جنگل ها را تشکیل می دهند.
اندیکا با مرکزیت شهر قلعه خواجه دارای سه بخش و با جمعیت حدود ۸۰ هزار نفر و مساحت ۲هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع در شمال شرق خوزستان واقع شده است.

مرجع / ایرنا

مشارکت ۶ تیم عملیاتی هلال احمر در مهار آتش‌سوزی جنگل‌های خوزستان

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: ۶ تیم عملیاتی و یک فروند بالگرد از جمعیت هلال احمر برای مهار آتش‌سوزی در سه منطقه شیخ تنگ بهبهان، مگران ۳ شوش و بیشه‌زارهای جنت مکان گتوند مشارکت داشتند.دکتر علی خدادادی با اشاره به پایان یافتن عملیات اطفای حریق در بیشه زارهای گتوند بیان کرد: در عملیات مهار آتش سوزی در بیشه زارهای جنت مکان گتوند سه نفر از اهالی منطقه که در اطفای حریق کمک کردند مصدوم شدند که توسط امدادگران هلال احمر به صورت سرپایی درمان شدند.

وی گفت:برای مهار آتش سوزی در گتوند ۲ تیم عملیاتی به منطقه اعزام شد که با کمک مسوولان محلی و مردم این آتش سوزی مهار شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان  با اشاره به وقوع آتش سوزی در منطقه شیخ تنگ بهبهان ادامه داد: عملیات اطفای حریق در این منطقه از ساعت ۲۳ پنجشنبه شب آغاز شد و با توجه به گسترش آتش بالگرد هلال احمر نیز به منطقه اعزام شد.

وی با اشاره به اینکه ۲ تیم عملیاتی هلال احمر به این منطقه اعزام شد ادامه داد: مهار کامل آتش سوزی در این منطقه ادامه دارد.

خدادادی افزود: منطقه جنگلی مگران سه شهرستان شوش نیز امروز دچار آتش سوزی شد که ۲ تیم عملیاتی دیگر از هلال احمر برای کمک در مهار آتش سوزی این منطقه اعزام شدند.

منتطق جنگلی شیخ تنگ بهبهان از شب گذشته و مگران سه شوش و بیشه زارهای جنت مکان بهبهان امروز جمعه دچار آتش سوزی گسترده شدند که مردم و دستگاه های محلی و استانی برای مهار این آتش سوزی ها وارد عمل شدند.

مرجع / ایرنا

مشارکت ۶ تیم عملیاتی هلال احمر در مهار آتش‌سوزی جنگل‌های خوزستان

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: ۶ تیم عملیاتی و یک فروند بالگرد از جمعیت هلال احمر برای مهار آتش‌سوزی در سه منطقه شیخ تنگ بهبهان، مگران ۳ شوش و بیشه‌زارهای جنت مکان گتوند مشارکت داشتند.دکتر علی خدادادی با اشاره به پایان یافتن عملیات اطفای حریق در بیشه زارهای گتوند بیان کرد: در عملیات مهار آتش سوزی در بیشه زارهای جنت مکان گتوند سه نفر از اهالی منطقه که در اطفای حریق کمک کردند مصدوم شدند که توسط امدادگران هلال احمر به صورت سرپایی درمان شدند.

وی گفت:برای مهار آتش سوزی در گتوند ۲ تیم عملیاتی به منطقه اعزام شد که با کمک مسوولان محلی و مردم این آتش سوزی مهار شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان  با اشاره به وقوع آتش سوزی در منطقه شیخ تنگ بهبهان ادامه داد: عملیات اطفای حریق در این منطقه از ساعت ۲۳ پنجشنبه شب آغاز شد و با توجه به گسترش آتش بالگرد هلال احمر نیز به منطقه اعزام شد.

وی با اشاره به اینکه ۲ تیم عملیاتی هلال احمر به این منطقه اعزام شد ادامه داد: مهار کامل آتش سوزی در این منطقه ادامه دارد.

خدادادی افزود: منطقه جنگلی مگران سه شهرستان شوش نیز امروز دچار آتش سوزی شد که ۲ تیم عملیاتی دیگر از هلال احمر برای کمک در مهار آتش سوزی این منطقه اعزام شدند.

منتطق جنگلی شیخ تنگ بهبهان از شب گذشته و مگران سه شوش و بیشه زارهای جنت مکان بهبهان امروز جمعه دچار آتش سوزی گسترده شدند که مردم و دستگاه های محلی و استانی برای مهار این آتش سوزی ها وارد عمل شدند.

مرجع / ایرنا

دستگیری ۲ قاتل فراری و سرکرده باند سارق جاده‌ای در دزفول و اهواز

 ۲ قاتل مسلح فراری در شهرستان دزفول و سرکرده یک باند مسلح راهزن در اهواز با تلاش نیروی انتظامی شناسایی و دستگیر شدند.  فرمانده انتظامی دزفول عصر جمعه گفت: در پی دریافت اخباری توسط پاسگاه خیبر شهرستان دزفول مبنی بر اختفای ۲ قاتل مسلح در یکی از روستاهای اطراف، موضوع به صورت ویژه در دستور کار پاسگاه انتظامی قرار گرفت.

سرهنگ روح الله گراوندی افزود: ماموران انتظامی با کار اطلاعاتی، مخفیگاه ۲ قاتل را شناسایی و پس از هماهنگی مرجع قضایی در عملیاتی‌ هر ۲ متهم با هویت های (ج_ک) و (ع_ ک) را دستگیر کردند.

سرهنگ گراوند تصریح کرد: در بازرسی از خودرو پراید متهمان تعداد ۲ قبضه اسلحه جنگی و چهار تیغه خشاب و ۹۶ تیر فشنگ جنگی کشف شد.

دستگیری سرکرده باند سارقان مسلح جاده‌ای در اهواز

فرمانده انتظامی خوزستان گفت: سرکرده باند سارقان مسلح جاده ای به همراه یک مالخر در ۲ عملیات غافلگیرانه پلیس شهرستان اهواز شناسایی و دستگیر شدند .

سردار حیدر عباس زاده اظهار داشت: در پی وقوع چهار فقره سرقت مسلحانه محموله جاده ای در شهرستان اهواز، شناسایی و دستگیری سارقان به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت.

این مقام ارشد انتظامی افزود: ماموران کلانتری ۲۰ شهرستان اهواز با کار اطلاعاتی سرکرده باند سارقان مسلح را در شهرستان شادگان شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند.

سردار عباس زاده گفت: در بازرسی از مخفیگاه متهم سه قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز به همراه یک دستگاه خودرو کشف شد.

وی بیان کرد : همچنین در تحقیقات پلیس یک مالخر در شهرستان ماهشهر شناسایی و دستگیر شد.

مرجع / ایرنا

غیزانیه از نمایی نزدیک/ جولان مارمولک ها در چاه‌های آب شرب

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز از شناسایی ۷۴۰ ابتلای قطعی به کرونا ویروس طی شبانه‌روز گذشته در خوزستان خبر داد.
 غیزانیه از نمایی نزدیک/ جولان مارمولک ها در چاه‌های آب شرب

اهواز – «غیزانیه» به یکی از موضوعات داغ این روزهای رسانه تبدیل شده و لوله‌های نفتی که باید توسعه را برای آنها به ارمغان می آورد، گویا خیری غیر از بی‌آبی نداشته است.

 کوثر کریمی: بخش «غیزانیه» اهواز بیش ۸۰ روستا دارد و بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیتی بیش از ۲۴ هزار نفر دارد؛ بخشی سرشار از نفت که تعداد چاه‌های نفت حفر شده در آن بیش از ۳۰۰ حلقه بیان شده است ولی مردم ساکن در آن از رنج «بی آبی» گلایه‌های بسیار دارند.

دمپایی‌های تا به تا پوشیده و نه میوه یا کیک بلکه پسماندی از زباله‌های سرزمین نفتی‌اش را در دست گرفته است؛ زیر پایش نفت است و او از بی‌آبی رنج می‌برد؛ کودک سه‌ساله‌ای که کنار دیگر کودکان و نوجوانان غیزانیه باید به جای سُرسُره روی لوله‌های نفت روزگار بگذرانند.

خانه به خانه تانکرهای آب پلاستیکی و فلزی با پوشش پارچه، گونی و یا بدون پوشش، شیلنگ و لوله‌های کم اینچ خودنمایی می‌کند؛ حیاط هر خانه به یک مخزن سیمانی یا چاه مزین شده ولی خبری از آب نیست.

پیاده‌روها نیز یک خط در میان شاهد اجرای کف‌پوش شده‌اند؛ لوله‌گذاری‌ها و اجرای جوی‌های روباز نیز گاهی برای تردد وسایل نقلیه به خصوص ماشین آلات کشاورزی نه تنها مردم را با مشکل مواجه کرده است بلکه از ناکارآمد بودن این اقدام به ستوه آمده‌اند.

لوله‌هایی که سال‌هاست با کم‌کاری متولیان امر رنگ آب به خود ندیده و مردم روستا را در رنج بی‌آبی، غرق کرده است.

مردم غیزانیه با نخل و زمین کشاورزی امکان کشت دیم دارند ولی آنها آب برای خوردن ندارند چه برسد به اینکه بخواهند کشاورزی یا دامداری انجام دهند؛ این روزها که بروز بیماری کرونا مزید بر علت شده تا دردشان بیشتر شود، ظرف‌های آشپزخانه خاک می‌خورد و اهالی آنجا شاید یک ماه است که به حمام نرفته‌اند.

سهام ۹ ساله می‌گوید که «مار، مارمولک و انواع جانوران در آب مصرفی آنها سکنی گزیده‌اند و این وضعیت را دوست ندارد.» مادرش هم که دست پسر کوچکش را گرفته می‌گوید که «برای استفاده از این آب خیلی ترس دارند تا مبادا با ورود جانوران آب سمی شود.»

فقط آب می‌خواهیم

مردی میان‌سال که در حال عبور از کوچه‌پس‌کوچه‌های غیزانیه است. وی در مورد اعتراض مردم غیزانیه به بی‌آبی و بستن جاده اهواز به امیدیه می‌گوید: هیچ وقت به سمت ماشین‌ها سنگی پرتاب نکردیم و قصد آسیب زدن به خودروها را نداریم؛ روز اعتراض هم فقط به راننده‌ها اعلام کردیم تا حرکت نکنند که بخشدار برای حل مشکل ما حضور پیدا کند.

او می‌گوید که «مسئول تأسیسات آب همیشه دیروقت سرکار است» و روز اعتراض نیز به خاطر اینکه با او تماس گرفته بودند، اصلاً حضور پیدا نکرد.

میاحی با اشاره به اینکه برخی فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی به غیزانیه تعلق ندارد، انتقاد می‌کند: ما اصلاً قصد شورش نداریم و کشورمان را دوست داریم؛ بارها گفتیم و باز هم تکرار می‌کنیم که هیچ مشکلی به غیر از «آب» نداریم.

این مرد ساکن غیزانیه می‌گوید: هیچ راننده ماشینی از اعتراض ما شکایت نکرده و حتی شیشه‌ای را هم خُرد نکردیم. از سال ۱۳۵۷ مشکل بی‌آبی در این بخش بیداد می‌کند و هر مسئول و کاندید مجلسی هم فقط وعده‌های بی تحقق سر می‌دهد.

او از نبود آب برای کشاورزی دیم گلایه می‌کند و ادامه می‌دهد: کاندیدای مجلس بسیاری با حضور در غیزانیه وعده حل مشکل آب را دادند ولی صندلی را که گرفتند، دیگر سراغی غیزانیه نمی‌گیرند؛ شاکر تمامی نعمات الهی هستیم و هیچ انتظاری به غیر از حل مشکل بی‌آبی نداریم.

حضور غیرمنظم تانکرها

مردی ۲۷ ساله که ۱۱ سال قبل به واسطه شغلش ساکن روستای غیزانیه شده است، می‌گوید: مشکلات بی‌آبی ۴۰ سالی می‌شود که گریبان گیر این روستاهاست و با وجود راه‌اندازی تأسیسات آب ولی با افت فشار شدید آب روبه‌رو شدیم؛ تانکرهای آب نیز هرچند روز یک بار با فاصله و به صورت غیرمنظم در روستا حاضر می‌شوند.

صفی خانی با انتقاد از صحبت برخی مسئولان که فکر می‌کنند آب تانکر سالم‌تر از آب برخی مناطق شهری در اهواز است، ادامه می‌دهد: آنها نمی‌دانند که در این تانکرهای آب سیار چه خبره است و فکر می‌کنند که آب آن باید تمیز باشد؛ این آب شرب نیست و آب غیر آشامیدنی است.

او با گلایه از اینکه اهالی از این آب به بیماری‌های پوستی مبتلا شده‌اند، می‌گوید: از این آب آلوده خیلی در رنج هستیم؛ حوض‌های آب نیز پر از رسوبات، جانوران، ته مانده گل و لای است.

این جوان اهل غیزانیه می‌گوید: مردم با تراکتورهای خود روزی ۶ بار می‌روند بلکه آب را به خانه بیاورند.

کودکانی محروم از خواندن و نوشتن

مرد دیگری هم از راه رسید و از نصف و نیمه باقی گذاشتن پروژه پیاده‌روها گلایه می‌کند و می‌گوید: شهرداری دو سه کارگر برای اجرای پیاده‌روها گذاشته که کار انجام نمی‌دهند؛ آنها از ۱۰ شب تا چهار صبح با تراکتور آلودگی صوتی ایجاد و صبح هم باز شیفت بعدی سر و صدا می‌کنند ولی آخر هیچ خروجی مناسبی عاید نشده است.

مردی ۳۰ و چند ساله نیز دست به سمت حوض خالی خانه اشاره کرد و گفت: اینجا چند خانوار زندگی می‌کنند ولی آبی نداریم که کارهای روزمره خود را انجام دهیم.

او ادامه می‌دهد: هرچند که مشکل آب اساسی‌ترین مشکل این روستاهاست ولی از وضعیت تحصیلی دانش آموزان هم گلایه‌های بسیاری دارم؛ در روزهای عادی آنطور که باید رسیدگی نمی‌شد و این ایام هم که کرونا اضافه شده است.

پدر ۶ دختر و یک پسر که مجبور است برای هر فرزند خود کلاس خصوصی با هزینه ۲۰۰ هزار تومانی جور کند تا فقط خواندن و نوشتن را یاد بگیرند، می‌گوید: معلمان غیربومی ساعت دو ظهر به بهانه دور بودن مسیر به مدرسه آمده و عصر هم ساعت چهار بر می‌گردند؛ فرزندان من مثلاً دوره ابتدایی را تمام کرده‌اند ولی فارسی حرف نمی‌زنند و حتی توان خواندن کلمات فارسی را هم ندارند.

لیلای ۱۰ ساله یکی از فرزندان کلاس پنجمی و زینب ۱۳ ساله دیگر فرزند او بودند و واقعاً هر دو امکان خواندن یک پیامک فارسی را هم نداشتند.

مهاجرت از روستا

مرد ۳۵ ساله دیگری که در آن خانه زندگی می‌کند، می‌گوید: هر ساله به رامهرمز رفته و زمین اجاره می‌کنیم؛ هفت ماه آنجا می‌مانیم چون آب نداریم ولی بعد باران باز هم غیزانیه بر می‌گردیم تا آب جمع شده باران را برای استفاده به خانه‌های خود بیاوریم.

او با گلایه می‌گوید: هیچ آبی از لوله‌ها به مردم نمی‌رسد؛ اینجا مشکلات برق و گاز را کمتر از یک ساعت رفع می‌کند ولی سال‌هاست که به مشکل آب هیچ رسیدگی نمی‌کنند.

هیچ‌چیز نباشد ولی آب باشد

ننه سمیه که بیش از ۷۰ سال سن دارد نیز می‌گوید: در این ۴۰ سال مردم اینقدر روزگار سختی را گذرانده‌اند که حاضرند برق و گاز نداشته باشند ولی آب داشته باشند.

او ادامه می‌دهد: آب برای خوردن نیست؛ احشام و پرندگان تشنه مانده‌اند و اصلاً معلوم نیست برای لباس، ظرف‌ها و حتی استحمام باید چه کاری انجام بدهیم.

ننه سمیه انتقاد می‌کند: نوه‌های ما در مدارس با سرویس بهداشتی بسیار ضعیف درس می‌خواندند و این روزها نیز باید با همان وضعیت برای رفع اشکالات به مدرسه بروند؟

کمبود اقلام بهداشتی

بدون ماسک و دستکش در حال رفتن به سمت ماشین ماهی‌فروشی سیار است؛ خریدش را که تمام کرد، می‌گوید: داروخانه‌ها ماسک و دستکش ندارند؛ همان چند ماسکی هم که برخی اهالی دارند را هر کدام پنج هزار تومان خریده‌اند.

این مرد اهل غیزانیه یادآور می‌شود: کمیته امداد و سپاه نیز کمک‌های مردمی را در قالب بسته‌های معیشتی برای برخی از اهالی آورده‌اند ولی تاکنون ماسک و اقلام بهداشتی برای ما نیاورده‌اند.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: مشکلات آبی خوزستان تنها در غیزانیه خلاصه نمی‌شود و متأسفانه ۵۰۰ روستای این استان با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.

مجتبی یوسفی ادامه می‌دهد: آب پایدار و بهداشتی یک نیاز اساسی مردم برای زندگی است که متأسفانه برخی از مردم در نقاط مختلف استان پرآبی مثل خوزستان از این نعمت برخوردار نیستند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های منطقه غیزانیه در صنعت نفت و گاز و لزوم اهمیت بیشتر این صنایع به مسئولیت‌های اجتماعی خود، بیان می‌کند: در غیزانیه ۸۳ روستا با تانکر آب‌رسانی می‌شوند در حالی که هشت سد عظیم خوزستان با مخازن مختلف ذخیره آب نسبت به تولید برق در کشور هم اقدام می‌کنند.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولید ۱۹ درصد محصولات کشاورزی کشور در خوزستان یادآور می‌شود: بخشی از مشکلات آبی موجود به دلیل سیاست‌های غلط در مدیریت منابع آب کشور و انتقال بین بخشی آب از سرشاخه‌های بالادستی است که از نظر جغرافیای طبیعی آب به جلگه خوزستان سرازیر می‌شود.

یوسفی با طرح این سوال که چطور تالاب‌های استان خوزستان خشک و به منبعی برای ریزگردها تبدیل می‌شود، ادامه می‌دهد: دلیل این واقعه نیز انتقال غیر کارشناسی آب بین بخشی به فلات مرکزی است که به مدیریت غیر کارشناسی و بدون برنامه وزارت نیرو و ادارات تابعه آن بر می‌گردد.

وی عنوان می‌کند: خوزستان بیشترین اعتبارات عمرانی را با فاصله معناداری از دیگر استان‌ها به خود اختصاص می‌دهد ولی به دلیل مدیریت نادرست این منابع و همچنین استفاده از نیروهای بی تجربه و جابه‌جایی‌های زیاد مسئولان شاهد اولویت‌بندی غلط در صرف این اعتبارات هستیم.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بی مدیریتی این منابع مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است، اضافه می‌کند: اگر مسئولان و نمایندگان مجلس درد مردم را درد خودشان بدانند هرگز با وجود این مشکلات نسبت به ساختمان‌سازی‌های جدید اقدام نمی‌کنند.

یوسفی با طرح این سوال که وقتی مردم مشکل آب دارند چرا باید ساختمان‌های چند ۱۰ میلیاردی جدید ساخته شود، می‌گوید: اگر بنا بر کوچک‌سازی دولت گذاشته شده پس چطور مسئولان با ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نسبت به ساخت یک ساختمان جدید اقدام می‌کنند؟ آن هم در حالی که کل اعتبار موردنیاز در پروژه آب‌رسانی غیزانیه تنها ۱۷ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس علم مدیریت منابع محدود و نیازها نامحدود است، پس منابع باید در بخش‌های اولویت‌دار هزینه شوند، تصریح می‌کند: شأن مردم غیزانیه، روستاهای دهدز و دیگر مناطق شمالی و جنوبی خوزستان خیلی بیشتر از این وضعیت فعلی است؛ بنابراین باید به اقدام غیر کارشناسی انتقال آب بین بخشی پایان داد.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی هشدار می‌دهد: به تمامی مسئولان استانی و وزارت نیرو تذکر می‌دهم که چهار ماه آینده دوباره فاضلاب به مردم آسیب نزند؛ نگویند که غافلگیر شدیم، بنابراین از همین امروز باید معضل فاضلاب را حل کرد تا از ورود یک متر فاضلاب به منازل مردم جلوگیری شود.

یوسفی اظهار می‌کند: مسئولان مربوطه و وزارت نیرو پای کار باشند تا شاهد مشکل فاضلاب در پاییز امسال برای مردم نباشیم؛ مجلس نیز به سهم خود هر اقدام لازمی را در حیطه وظایف خود انجام دهد و حمایت لازم را برای رفاه حال مردم از این موضوع دارد.

وی در پایان می‌گوید: به صورت خلاصه انتقال آب بین بخشی به صورت غیر کارشناسی، مدیریت نادرست منابع در خوزستان با صرف اعتبارات در بخش‌های غیرضروری و همچنین استفاده از مدیران بی‌تجربه سه دلیل عمده ایجاد مشکلات برای مردم خوزستان است.

  «غیزانیه» چه مردم نجیبی دارد که سال‌ها رنج بی‌آبی را با کوله باری از غصه بر دوش کشیدند؛ هر ساله چمدان به دست برای چند ماه راهی رامهرمز شده و در اراضی کشاورزی اجاره‌ای سکنی گزیدند تا دست نیاز را به کسی دراز نکنند.

خیلی‌ها هم برای همیشه چمدان به دست راهی اهواز و دیگر شهرها شدند تا نامشان مهاجر و شهروندی غیربومی باشد، آن هم به خاطر اینکه از حق طبیعی خود آب برای حیاتشان محروم بودند.

این روزها هم که در عین بی‌آبی بروز بیماری پوستی و همچنین وجود جانوران و خزندگان سمی از جمله مار در آب حوض و چاه‌های مختلف در این بخش مردم را به ستوه آورد تا اعتراض کنند؛ و همه این وقایع درست زمانی رخ می‌دهد که خوزستان از حق طبیعی خود محروم و استان‌های مرکزی با طرح‌های فاقد پیوست زیست‌محیطی نسبت به انتقال آب بین بخشی که در تمام دنیا منسوخ شده اقدام می‌کنند.

هرچند مسئولان بسیاری برای این موضوع عذرخواهی کردند و حتی مدیرعامل آبفا خوزستان که طی مصاحبه‌های مختلف اعلام کرده به تازگی مسئولیت پروژه آب‌رسانی به غیزانیه را به آنها سپرده‌اند؛ این پاس‌کاری بین مسئولان جز ضربه رساندن به مردم و تلخ کردن زندگی به کام مردم هیچ عایدی دیگری ندارد.

چرا برای امر آب‌رسانی باید آبفای شهری را از روستایی جدا کرد و آخر خودشان به فکر یکپارچه‌سازی باشند؛ همه این شرکت‌های عریض و طویل زیرمجموعه وزارت نیرو هستند و به نظر می‌رسد بهترین بهانه‌جویی برای خدمات‌رسانی نکردن، به مردم مطرح کردن تفاوت وظایف همین شرکت‌ها بوده است.

مسئولان نفتی هم در دفاعیه‌ای برای مطرح کردن توجه خود به مسئولیت‌های اجتماعی در غیزانیه اخباری را منتشر کردند ولی باید با مردم شفاف بود، میزان عوایدی نفت در این منطقه چقدر بوده و چه میزان از آن بر اساس قوانین موجود در کشور (سه درصد سهم مناطق نفت‌خیز) برای غیزانیه هزینه شده است؟

و اما مسئولان ارشد استانی و ملی که پای عذرخواهی را پیش کشیده‌اند، وضعیت آب و فاضلاب در خوزستان آنقدر اسفبار است که هر زمان از سال شاهد نارضایتی و بی‌اعتمادی گسترده مردم در این زمینه هستیم؛ بالازدگی فاضلاب، کمبود آب و مسائلی از این قبل همه نشان می‌دهد که وضعیت خوزستان بر کسی پوشیده نیست و نباید تراژدی غم‌انگیز غیزانیه دوباره در نقطه دیگری از این استان تکرار شود.

مرجع / مـهـر

معاون امور عمرانی استاندار خوزستان وعده داد:

نظارت دقیق بر هزینه کرد اعتبارات مربوط به شبکه فاضلاب اهواز

 معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: ساز و کار لازم برای نظارت دقیق بر چگونگی هزینه کرد اعتبار صد میلیون یورویی مربوط به تکمیل طرح جامع فاضلاب شهر اهواز فراهم شده است.فاضل عبیات شامگاه  با بیان اینکه برنامه ریزی لازم برای نحوه هزینه این اعتبارات صورت گرفته است ، اظهارداشت: بعد از اینکه با کسب اجازه مقام معظم رهبری، این اعتبار برای تکمیل طرح جامع فاضلاب شهر اهواز اختصاص داده شد؛ نشست شورای فنی استانداری و دیگر نشست‌ها در ارتباط با تصمیم گیری برای کارهای لازم جهت تکمیل این طرح برگزار شد.

وی ادامه داد: مقرر شد با نظارت شورای فنی و نهادهای مرتبط، این هزینه حتما صرف تکمیل طرح جامع شبکه فاضلاب شهر اهواز شود.

معان عمرانی استانداری خوزستان یادآورشد: تکمیل خطوط جمع کننده اصلی، خطوط اصلی شبکه فاضلاب و همچنین ایستگاه‌های پمپاژ از مهمترین بخش‌های اجرای طرح جامع فاضلاب شهر اهواز هستند که این منابع به منظور اجرای کامل آنها هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه اختصاص این منابع از صندوق توسعه ملی به شبکه فاضلاب اهواز باعث رفع بخش مهمی از مشکلات این شهر خواهد شد، گفت: زمان تعیین شده برای تکمیل طرح جامع فاضلاب شهر اهواز ۲ سال پیش‌بینی شده است.

عبیات یادآورشد: امسال ۵۰ میلیون یورو از این منابع به استان اختصاص می‌یابد و مابقی آن در سال آینده پرداخت خواهد شد.

در سیل فروردین سال گذشته، ۷۵ کیلومتر شبکه فاضلاب اهواز نشست کرد و با وجود بازسازی های انجام شده، در بارندگی آذرماه پارسال، دوباره حجم بالایی از شبکه فاضلاب شهر اهواز دچار ریزش شد.

مرجع / ایرنا

توزیع ۲ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان شوشتر

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان شوشتر گفت: ۲ هزار بسته معیشتی در رزمایش سراسری همدلی و کمک مومنانه بین نیازمندان این شهرستان توزیع شد.سرهنگ حسین نیسی زاده بیان کرد : این بسته های معیشتی شامل برنج، روغن ، گوشت ، مرغ ، خرما، حبوبات، رب گوجه و ماکارونی بودند که بین نیازمندان توزیع شدند.

وی افزود : این رزمایش با همکاری سپاه ولیعصر خوزستان ، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در استان خوزستان ، هیات رزمندگان اسلام شوشتر، موسسه های خیریه ، حوزه‌ها و پایگاه های مقاومت بسیج ، گروه‌های جهادی و نیکوکاران در شهرستان شوشتر اجرا شد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان شوشتر ادامه داد : ۱۱ هزار بسته معیشتی در رزمایش سراسری همدلی و کمک مومنانه بین نیازمندان این شهرستان در ماه مبارک رمضان توزیع شد.

مواسات اجتماعی و کمک مومنانه طرحی بود که مقام معظم رهبری در پیام نیمه شعبان امسال به منظور کمک به اقشار آسیب دیده ناشی از کرونا بر اجرای آن تاکید کردند.

مرجع / ایرنا

ارسال ۸۰۰ هزار لیتر آب شرب به غیزانیه توسط سپاه کارون

  فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان کارون گفت: باتوجه به نیاز ضروری مردم منطقه غیزانیه به آب ، به همت نیروهای بسیج و سپاه این شهرستان ، ۸۰۰ هزار لیتر آب شرب به این بخش ارسال شد. سروان پاسدار رضا محمدخواه روز شنبه در این خصوص اظهار داشت: باتوجه به شدت گرفتن گرما و بالا رفتن مصرف آب و نیاز مبرم مردم به آب شرب و بهداشتی، نیروهای بسیج و مردم ولایتمدار شهرستان کارون  مشکلات مردم غیزانیه را دغدغه خود دانسته و در زمینه ارسال آب به این منطقه در روزهای اخیر از هیچ تلاشی دریغ نکردند .

وی افزود : انتقال آب با تانکر های ۳۰ و ۱۸ هزار لیتری از روز جمعه آغاز شده و امیدواریم بتوانیم این کار را با اتمام برسانیم.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان کارون گفت : نیروهای بسیج و سپاه به ویژه گروه های جهادی در تمام بحران ها همواره درکنار مردم بوده و اکنون نیز برای خدمت به مردم منطقه غیزانیه تا رفع کامل مشکل آب شرب و بهداشتی آن ها ، در میدان حضور دارند.

پیش از این در روز هفتم خردادماه حمید رضا کشفی معاون راهبردی و نظارت بهره‌برداری شرکت آب‌وفاضلاب کشور در بازدید از منطقه غیزانیه اهواز گفته بود که شرکت آب و فاضلاب خوزستان مهلت سه هفته‌ای برای حل مشکل تامین آب غیزانیه این منطقه تعیین کرده اما تلاش می‌شود این مشکل زودتر حل شود.

همچنین سرهنگ پاسدار یونس زبیدی مسوول بسیج سازندگی سپاه ولیعصر (عج)خوزستان نیز در این خصوص گفته بود که گروههای جهادی با تمام ظرفیت و استفاده از تانکرهای سیار انتقال آب حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان، برای آبرسانی به بخش غیزانیه وارد میدان می‌شوند.

مردم بخش غیزانیه سوم خرداد ماه جاری در اعتراض به وضعیت بد وکمبود آب آشامیدنی این بخش محروم و نیز اجرا نشدن طرح آبرسانی به این منطقه پرجمعیت تجمع کردند.

بخش غیزانیه در شرق اهواز پیش از این ۹۶ روستا داشت که بعضی از آنها خالی از سکنه شده و اکنون تعداد آنها به حدود ۸۰ روستا با حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.

مرجع / ایرنا

استاندار خوزستان: ضمانت‌نامه پیمانکار سابق پروژه آبرسانی به غیزانیه ضبط شد

  استاندار خوزستان با بیان اینکه ضمانت‌نامه پیمانکار سابق پروژه آبرسانی به غیزانیه توسط دولت ضبط شد، گفت: این پیمانکار به دلیل افزایش قیمت و هزینه‌ها در اجرای این پروژه ناتوان بود.غلامرضا شریعتی شامگاه جمعه در حاشیه نشست صمیمانه با سادات، شیوخ، بزرگان و شورای بخش غیزانیه  با بیان اینکه غیزانیه بیش از ۱۵ سال با مشکل آب شرب روبه‌رو است، اظهارداشت: در این شرایط لازم بود طرح آبرسانی به غیزانیه به هر شکل ممکن، تکمیل شود و به همین منظور باید از منابع دیگری برای این اقدام استفاده می‌شد تاجایی که شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد و سازمان آب و برق خوزستان هم ۲۵ کیلومتر لوله را تامین کرد.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه در این بین هماهنگی‌های لازم بین آبفای روستایی و شرکت مناطق نفت‎‌خیز به سختی انجام شد، گفت: مناقصه اجرای این طرح برگزار شد ولی بعد از انتخاب پیمانکار ،  به یکباره  با افزایش قیمت‌ها رو به‌رو  شدیم و همین موضوع باعث انصراف پیمانکار شد زیرا منابع مالی که تامین شده بود دیگر جوابگوی نیاز پروژه نبود.

شریعتی تصریح کرد: انصراف پیمانکار باعث تشکیل پرونده در سازمان بازرسی و دادگستری شد؛ به این خاطر که وی به تعهدات خود عمل نکرد و  ضمانت نامه او از سوی دولت ضبط و در نهایت پیمانکار جدیدی انتخاب شد.

وی افزود: مشکل بعدی دیگری که باعث شد وعده آبرسانی به غیزانیه بر اساس زمان‌بندی اعلام شده محقق نشود؛ وجود معارضان دولتی(برق و نفت) و محلی بود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه نمی خواهم با تشریح این مشکلات از زیر بار قولی که به مردم غیزانیه داده ام شانه خالی کنم، گفت: در انجام این تعهد اهمال شد و از همین بابت لازم است از همه مردم منطقه عذرخواهی کنم؛ اما در هر صورت کار در حال پیشرفت است و در ۱۲ اردیبهشت ماه اعلام کردم که طی ۴۵ روز فاز اول پروژه به اتمام می‌رسد.

وی یادآورشد:  برای فاز دوم این طرح که مربوط به اصلاح شبکه آب ۶ کیلیومتری در محدوده روستای صفیره است ، تاکنون سه بار با وزیر نفت مذاکره کردم و  در نهایت ۱۰۰ میلیارد ریال برای این موضوع از سوی وزارت نفت اختصاص یافت.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به ضرورت پایداری آب شرب از صفیره تا نزهه ، گفت: اصلاح شبکه آبرسانی این مسیر  نیز  طی هفته آینده آغاز می شود.

وی آب شرب منطقه را اساسی‌ترین مشکل موجود در غیزانیه عنوان‌کرد و افزود: این مشکل همچنان وجود دارد اما باید توجه داشت که عمده نقاط کشور ، نیاز خود به آب شرب را از منابع زیرزمینی تامین می‌کنند که بعد از حفر چاه با یک خط انتقال جزئی، مشکل خود را حل می‌کنند.

استاندار خوزستان تصریح‌کرد: اما این شرایط در خوزستان به علت مسطح بودن زمین و شور بودن آب‌های زیرزمینی، ۸۰ تا ۹۰ درصد آب شرب مردم استان از طریق آب‌های جاری تامین می‌شود و  رودخانه‌های کارون، کرخه و مارون، منابعی هستند که عمدتا باید آب شرب پنج میلیون خوزستانی را تامین کنند.

شریعتی تامین آب از طریق آب‌های جاری را مستلزم هزینه‌های سنگین دانست و گفت: در این رابطه باید خطوط انتقال وسیع و ایستگاه‌های پمپاژ بزرگ ایجاد کرد که نگهداری این تاسیسات نیاز به هزینه‌های زیادی دارد.

محرومیت زدایی از غیزانیه مورد غفلت قرار گرفته است

وی ادامه داد: بخش غیزانیه از لحاظ وسعت شایسته شهرستان شدن را هم دارد ولی از نظر جمعیت درفرآیند تقسیمات کشوری به حد نصاب نرسیده است.

نماینده عالی دولت در استان خوزستان با تاکید بر اینکه اوایل تصدی پست استانداری از بخش غیزانیه بازدید کردم، گفت: در همان دوره اعلام کردم این بخش که در مجاورت شهر اهواز است به دلیل غفلت‌های صورت گرفته دچار محرومیت‌های زیادی است.

استاندار خوزستان با اشاره به بخشی از محرومیت‌های این بخش در گذشته، گفت: یکی از مهمترین مشکلات  این منطقه را می‌توان پایدار نبودن برق و یا فاقد برق بودن برخی از روستاهای آن عنوان کرد.

وی ادامه داد: فاقد گاز بودن این بخش و وجود ۴۵ کلاس کانکسی از دیگر محرومیت‌هایی بود که غیزانیه با آن درگیر بوده است.

استاندار خوزستان افزود: بعد از بازدیدی که برای اولین بار از منطقه صورت گرفت، تصمیم گرفتیم تغییرات اساسی در این بخش صورت بگیرد که رفع مشکل مدارس کانکسی، گام اول بود.

شریعتی خاطرنشان کرد: بحث برقدار شدن روستاها و همچنین پایداری  شبکه برق غیزانیه، اقدامی بود که با جدیت مورد پیگیری قرار گرفت.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به گازرسانی به این بخش گفت: تاکنون برخی از روستاها از این امکان بهره‌مند شده‌اند و روستاهای دیگری از غیزانیه نیز در آینده نزدیک دارای انشعاب گاز خواهند شد.

هزینه ۱۴۰ میلیون دلاری مسئولیت‌های اجتماعی ۲۸ مخزن نفتی در خوزستان

استاندار خوزستان با بیان اینکه دولت از این به بعد در برنامه‎‌ریزی های خود، توجه بیشتری نسبت به مناطق نفتی استان دارد، افزود: تلاش داشتیم که در بحث افزایش تولید ۲۸ مخزن نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب، چهار درصد از منابع اجرای این پروژه به مسئولیت‌های اجتماعی و عمرانی ویژه استان اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: چهار درصد این منابع ، در حدود  ۲۲۲ میلیون دلار می شود و از این میزان تقریبا ۵۰ تا  ۶۰ درصد به استان خوزستان اختصاص خواهد یافت که معادل ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون دلار خواهد بود و برای مناطقی هزینه خواهد شد که این مخازن نفتی در آنها قرار دارند.

شریعتی اضافه کرد: سعی خواهد شد در قالب  توسعه مخازن، نیروهای مورد نیاز مشاغل ایجاد شده از خود این مناطق تامین شوند.

مردم بخش غیزانیه سوم خرداد ۹۹ در اعتراض به وضعیت بد آب آشامیدنی این بخش محروم و نیز اجرا نشدن طرح آبرسانی به این منطقه پرجمعیت تجمع کردند.

بخش غیزانیه در شرق اهواز پیش از این ۹۶ روستا داشت که بعضی از آنها خالی از سکنه شده و اکنون تعداد آنها به حدود ۸۰ روستا با حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.

مرجع / ایرنا

وصول جریمه ۲ میلیاردی برای قاچاق کولر در خوزستان

 مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خوزستان از وصول جریمه ۲ میلیارد ریالی قاچاقچی کولر و لوازم آن در شهرستان ایذه خبر داد.به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، نعمت الله بیرانوندی در این باره اظهار کرد: گزارشی از سوی نیروی انتظامی شهرستان ایذه به اداره تعزیرات حکومتی این شهرستان در مورد قاچاق تعدادی کولر گازی و لوازم آن ارسال شد.

وی افزود: رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان ایذه پس از استعلامات لازم، متهم را به ضبط کالا و پرداخت ۲ میلیارد و ۹۴ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان خوزستان در پایان گفت: با توجه به پذیرش اتهام وارده از سوی متهم این رای به اجرای احکام تعزیرات حکومتی شهرستان ارسال و جریمه وصول شد.

مرجع / ایسنا

مدارس خوزستان همچنان تعطیل / فعالیت ادارات با ظرفیت کامل

 مدارس استان خوزستان برخلاف سایر استان‌های کشور که فعالیت‌های خود را به صورت محدود آغاز کرده‌اند، نه‌تنها در این مدت بازگشایی نشده‌اند بلکه تعطیلی آنها یک هفته دیگر تمدید شد.

  آموزش‌وپرورش خوزستان اعلام کرد که به دستور استاندار خوزستان مدارس سراسر استان خوزستان از تاریخ دهم خردادماه تا سیزدهم خردادماه تعطیل خواهند بود.

از سوی دیگر سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در استان خوزستان نیز در گفتگو با صداوسیمای مرکز خوزستان گفت: تمامی ادارات و بانک‌های خوزستان از روز شنبه با ظرفیت کامل کارکنان خود فعالیت را آغاز می‌کنند و خبری از نوبت‌بندی و سهمیه‌بندی کارکنان نیست.

رضا نجاتی اظهار کرد: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده و گزارش‌هایی که از دانشگاه علوم پزشکی اهواز اخذ شده است، همه ادارات دولتی و خصوصی و بانک‌های استان خوزستان از فردا ۱۰ خرداد با ظرفیت کامل فعال خواهند بود و ساعت کاری نیز ۷: ۳۰ تا ۱۴: ۳۰ خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند قلبی و عروقی، فشارخون و دیابت، با ارائه مدارک پزشکی و همچنین خانم‌های باردار و شیرده و افراد بالای ۶۰ سال می‌توانند از مرخصی استفاده و ادارات در این زمینه همکاری کنند.

نجاتی افزود: مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاه‌ها فعلاً تا ۱۷ خردادماه تعطیل هستند. اصناف کم‌خطر نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت کنند و اصناف پرخطر نیز تعطیل خواهند بود.

مرجع / مـهـر

مدیرانی که به وعده‌ها در مورد غیزانیه عمل نکنند باید برکنار شوند

 نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: مدیرانی که به وعده‌های خود برای حل مشکل آب و فاضلاب به‌خصوص آب‌رسانی به غیزانیه عمل نکنند، باید برکنار شوند.

سید کریم حسینی اظهار کرد: متأسفانه با چالش جدی در زمینه آب و فاضلاب در استان خوزستان مواجه هستیم.

وی افزود: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و پیام ارسالی از سمت ایشان به مجلس و شروع به کار مجلس یازدهم باید با یک نگاه کارشناسی اولویت‌های کشور، استان و حوزه انتخابی را تعیین کنیم.

حسینی با اشاره به پیگیری‌های قبلی بسیار برای حل معضل در آب و فاضلاب خوزستان گفت: این معضل در نطق نمایندگان مجلس همه ادوار خوزستان به عنوان شاه‌بیت و مشکلات استان بیان شده و باید اعتراف کرد وقتی مقام معظم رهبری بی‌عدالتی را یک اصل بر زمین مانده در کشور می‌دانند، مسئولان هم باید شفاف با مردم صحبت کنند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بارها و سال‌های متمادی در مورد معضل آب استان خوزستان صحبت شده ولی این مشکل روی زمین مانده و هنوز در سه شهر اطراف اهواز و یا خود کلان‌شهر اهواز نیز حل نشده است.

حسینی تأکید کرد: در مقابل حل نشدن مشکل آب خوزستان، شاهد وعده‌های تحقق‌نیافته‌ای هستیم که مردم را خسته و بی‌اعتماد کرده است.

وی با اشاره به اینکه شنیدم که استاندار خوزستان به مدیران آبفا اعلام کرده اگر تا دو هفته دیگر مشکل آب غیزانیه حل نشود، شما را در خانه‌های خود نگهداری و آب را روی شما قطع می‌کنم، عنوان کرد: برخی مدیران وعده می‌دهند و در مقابل با عدم انجام آن باعث آسیب به اعتماد جامعه می‌شوند؛ این مدیران در صورت خلف وعده باید برکنار شوند.

حسینی افزود: البته قاطعیت و صحبت از برکناری مدیران برای مدیرانی صدق می‌کند که هیچ‌کدام از وعده‌های خود را محقق نکردند ولی اگر مدیری از ۱۰ وعده حداقل دو مورد را به دلایل مختلف مثل نبود اعتبار محقق نکند، قابل‌پذیرش است ولی اینکه در بوق و کرنا اعلام کنند که مشکل آب مردم در این مدت زمان کم حل می‌شود، اصلاً صحیح نیست.

نماینده مردم اهواز ادامه داد: وقتی رئیس‌جمهور زمان اجرای یک پروژه ملی را یک هفته اعلام می‌کند ولی با وجود گذشت هفت سال هنوز به نتیجه نرسیده می‌توان گفت که نباید به این زمان دو هفته اعلامی از سوی استاندار خوزستان آن‌قدر خوش‌بینانه نگاه کرد چون اعلام کارشناسی نبوده است.

حسینی تصریح کرد: مردم استان خوزستان اهل منطق هستند و اگر مدیری صادقانه با آنها صحبت کند و علت توقف یا روال کند اجرای پروژه را توضیح دهد، آنها نیز می‌پذیرند ولی متأسفانه در حال حاضر اعتماد آنها از وعده‌های محقق نشده آسیب دیده و این نقطه‌ضعف سیستم مدیریتی استان خوزستان است.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت فعلی استان خوزستان و مشکلات آب و فاضلاب مردم در این استان اصلاً زیبنده سیستم مدیریتی نیست، تصریح کرد: به عنوان نماینده و صدای مردم بدون هیچ تعارف و اغماض با جدیت مشکلات آب و فاضلاب خوزستان را دنبال و از ابزار قانونی نمایندگی خود در مجلس برای برخورد با وعده‌های تحقق‌نیافته، مدیران ناکارآمد، اجحاف به مردم و نا عدالتی به آنها استفاده می‌کنیم.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خواست مردم برای برخورد و قاطعیت در مقابل وعده‌های عمل نشده مسئولان گفت: برای موضوع آب و فاضلاب اهواز، مقام معظم رهبری کمک‌هایی را داشتند که انتظار داریم تا شفاف‌سازی نحوه هزینه آن و همچنین اعلام در جدول زمانی مشخص را به استحضار مردم برسانند.

حسینی با اشاره به اینکه حل مشکل آب خوزستان جزو اولویت‌های نمایندگان مجلس این استان است، ادامه داد: در اولین روز کاری بعد از افتتاحیه مجلس نیز اعضای هیئت‌رئیسه مشخص شدند و روزهای کاری مجلس از هفته آینده با برگزاری جلسات شروع می‌شود.

وی افزود: بعد از برگزاری جلسات متعدد و ارائه برنامه توسط کاندیدای ریاست مجلس همه نمایندگان با همکاری و انسجام یکی از مدیران مجرب و جهادی کشور را برای این کار انتخاب کردند.

حسینی تصریح کرد: خوشبختانه مجموعه هیئت‌رئیسه همه انقلابی، کارآمد و جهادی هستند و انشاالله بتوانند به‌خوبی مجلس را مدیریت و در کنار سایر قوا به کشور خدمت‌رسانی کنند. قطعاً اقتصاد، معیشت و فرهنگ جزو اولویت‌های این مجلس خواهد بود.

مرجع / مـهـر

650 روستای خوزستان فاقد سیستم آبرسانی است/کمک‌های شرکت نفت قطره‌ای و ناچیز است

قائم مقام شرکت آبفا استان خوزستان با بیان اینکه 25 درصد از روستاهای استان فاقد آب شرب پایدار هستند، گفت: در فاز دوم طرح آبرسانی غیزانیه به 198 میلیارد تومان اعتبارات نیاز داریم که تا کنون تامین نشده است.

650 روستای خوزستان فاقد سیستم آبرسانی است/کمک‌های شرکت نفت قطره‌ای و ناچیز است

عادل حرباوی  در رابطه با  روستاهایی که در استان فاقد آب شرب پایدار هستند، اظهار کرد: در حال حاضر از 4 هزار روستای استان تعداد 650 روستا فاقد سیستم آبرسانی هستند که  جمعیت این روستاها بین 50 تا 60 هزار نفر است.

وی با بیان اینکه جمعیت آب روستایی استان یک میلیون و 150 هزار نفر است، افزود: آبرسانی به  روستاهای فاقد آب شرب دارای تنش‌های آبی مانند غیزانیه هستند که آبرسانی به آن‌ها به وسیله تانکر انجام می‌شود.

قائم مقام شرکت آبفا استان گفت:حدود 25 درصد از روستاهای استان که از سیستم آبرسانی برخوردارند ولی فاقد آب شرب پایدار هستند.

حرباوی در رابطه با استانداردهای آب در روستاهای استان و فاصله آن با استانداردهای کشوری، عنوان کرد: مطلوبیت کیفی آب روستاها  طبق شاخص آزمایشگاه مرکزی بالای 94 درصد است.

وی در توضیح اعتبارات ماده 180 و عدم اختصاص آن به استان خوزستان، گفت: این ماده شامل اعتبارات مختص مناطق کمتر توسعه یافته است که شامل خوزستان نمی‌شود چرا که شاخص بهرمندی استان در سالهای گذشته 98 درصد اعلام شده است.

حرباوی افزود: این در حالی است که متوسط کشوری شاخص بهره‌مندی 72درصد است به همین دلیل استان‌هایی که بالاتر از این شاخص هستند اعتبارات ماده 180 شامل آن‌ها نمی‌شود.

وی گفت: بنده معتقد هستم شاخص بهره‌مندی مناطق کمتر توسعه یافته ما پایین‌تر از متوسط کشوری است و باید اعتبارات مربوط به این شاخص به استان پرداخت شود که حداقل مساله آب شرب روستاها را بتوانیم حل کنیم.

حرباوی بیان کرد: شاخص بهرمندی در خوزستان بر اساس آمار روستاهای داری سیستم آبرسانی استخراج شد که  به رقم 78 درصد رسیده  است در حالی که اگر شاخص روستاهای استان را به لحاظ فرسودگی خطوط انتقال آب  در نظر بگیریم این رقم بسیار پایین‌تر از رقم اعلام شده است که انتظار می‌رود در این رقم تجدید نظر شود.

وی در رابطه با کمک شرکت‌های صنعتی بزرگ پیرامون روستاها در غالب مسئولیت اجتماعی، گفت: اخیراً شرکت نفت کمک‌هایی را به ما کرد اما به نسبت اعتباراتی که زیرساخت‌های روستاها به آن نیاز دارند کمک‌های شرکت نفت  قطره‌ای و ناچیز است و فقط شامل مناطقی مانند غیزانیه دشت‌آزادگان، هویزه و… که تاسیسات نفتی وجود دارند شده است.

حرباوی با بیان اینکه اعتبارات مورد نیاز برای پروژه‌های نیمه تمام یک هزار و 500 میلیارد تومان است، عنوان کرد: شرکت نفت سالانه فقط 10 تا 12 میلیارد تومان کمک می‌کند که این رقم با رقم اعتبارات مورد نیاز ما قابل مقایسه نیست.

وی افزود: در بخش غیزانیه 76 میلیارد تومان در فاز اول هزینه کردیم این در حالی است که شرکت نفت فقط 13 میلیارد تومان آن را پرداخت کرده است، 4.5 میلیارد آن از طرق صندوق توسعه ملی و مقداری از اعتبارات استانی تامین شده است.

حرباوی بیان کرد: در فاز دوم طرح آبرسانی غیزانیه به  198 میلیارد تومان اعتبارات نیاز داریم که تا کنون تامین نشده است

مرجع / فـارس

غیزانیه تشنه /تصاویر

تشنگی روستاهای غیزانیه هر چند برای چند روزی سوژه یک خبرهای کشور شد اما هنوز مشکل مردم حل نشده است روایت عطش این مردمان در کنار شرکت‌های نفت و گاز کارون و مارون، شرکت ملی حفاری ایران با کلمات به تصویر کشیده نمی‌شود.

عکس: محمد آهنگر
غیزانیه
غیزانیه
غیزانیه

یارانه معیشتی امشب واریز می شود

امروز ۱۰ خرداد ماه، هفتمین مرحله حمایت معیشتی به حساب سرپرستان خانوار‌ واریز می‌شود.

  هفتمین مرحله یارانه معیشتی امشب (۱۰ خرداد) ساعت ۲۴ به حساب سرپرستان خانوار‌ واریز می‌شود.

با اصلاح قیمت بنزین و افزایش نرخ آن از هزار به ۱۵۰۰ تومان سهمیه‌ای و ۳۰۰۰ تومان آزاد در آبان امسال، طبق اعلام دولت هر ماه در قالب کمک حمایتی مبلغی به حساب خانواده‌های مشمول واریز می‌شود.

بر این اساس خانواده یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده ۴ نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می‌کند.

مرجع / باشگاه خبرنگاران

تعطیلی ۱۱ واحد صنفی خرمشهر به علت تخلف بهداشتی

  رییس اداره صنعت، معدن و تجارت خرمشهر گفت: ۱۱ واحد صنفی در بازار صفای این شهر در راستای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به علت تخلف بهداشتی تعطیل شدند.بیژن بداغی اظهار داشت: بر اساس مصوبه شورای تامین و ستاد کرونا ، تیم بازرسی اداره صمت و تعزیرات حکومتی، پایگاه مقاومت بسیج و اتاق اصناف خرمشهر روزانه بازارهای خرمشهر را بازرسی و رصد کرده و با تخلف های بهداشتی برخورد می کند.

وی افزود:واحدهای صنفی بازار صفا به عنوان یکی از مکان‌های پرتردد در خرمشهر مورد بازرسی قرار گرفت و با واحدهای تجاری که پروتکل‌های بهداشتی از جمله دریافت و نصب کدرهگیری سلامت، استفاده از ماسک از سوی متصدی واحد صنفی و  فاصله‌گذاری را رعایت نکردند برخورد شد.

بداغی در ادامه گفت: از تعداد  ۸۶ واحد صنفی بازرسی شده در بازار صفا ۱۱ واحد صنفی که بعد از تذکر دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکردند صورت جلسه تخلف تنظیم و این واحدها پلمب شدند.

در ۲ روز گذشته به دستور فرماندار خرمشهر یکی از رستوران‌های واقع در بلوار ساحلی این شهر به علت برگزاری مراسم عروسی پلمب شد و مدیر این رستوران به مرجع قضایی معرفی شد.

شهرستان خرمشهر ۶ هزار واحد صنفی فعال دارد.

مرجع / ایرنا

سپاه و استانداری آماده ایجاد شهرک تولید فراورده‌های سلامت در خوزستان

 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: تولید فراورده‌های سلامت اولویت استان در سال جهش تولید است که به این منظور استاندار خوزستان و سپاه استان برای راه اندازی شهرک فراورده‌های سلامت اعلام آمادگی کردند.حسین برزگر با اشاره به طرح راه‌اندازی شهرک فراورده‌های سلامت در استان اظهار داشت: باتوجه به شرایط خاصی که در بحران ویروس کرونا در سطح استان و کشور ایجاد شده بر اساس ضرورت نیاز است این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی افزود: این موضوع در جلسه ای با حضور استاندار خوزستان و فرمانده سپاه ولیعصر(عج) بررسی و مقرر شد هماهنگی‌های لازم برای احداث شهرک تولید فراورده‌های سلامت در مساحت ۵۰ هکتار در استان احداث شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: تولید دارو، تجهیزات پزشکی، فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و غذا در این شهرک سلامت پیش‌بینی شده و در حال حاضر اقدامات لازم برای جذب سرمایه‌گذار در حال انجام است.

وی تصریح کرد: خوزستان باید در راستای تحقق شعار سال، پرچم‌دار کشور باشد و اجرای این طرح بزرگ علاوه بر اینکه ما را به خودکفایی در این محصولات بهداشتی میرساند، در زمینه ایجاد اشتغال نیز تحولی عظیم در سطح استان ایجاد می‌کند.

برزگر بیان کرد: در حال حاضر در خوزستان تولید دارو انجام نمی‌شود اما با راه‌اندازی این شهرک تولیدی با استفاده از ظرفیت دانشکده داروسازی استان و ظرفیت‌های علمی موجود، می‌توانیم خطوط تولیدی فراورده‌های دارویی مانند قرص و کپسول و همچنین سرم و انواع داروهای مورد نیاز استان را راه‌اندازی کنیم.

وی اظهار داشت: احداث این شهرک تولیدی از لحاظ علمی قابل پشتیبانی است و سرمایه‌گذار نیز در استان وجود دارد اما این دو باید درکنار یکدیگر قرار گرفته و به خوبی حمایت شوند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: خوزستان دارای مرزهای زمینی، هوایی و دریایی است و می‌تواند در زمینه صادرات این محصولات نیز به موفقیتهای خوبی دست پیدا کرده و ارزآوری داشته باشد.

مرجع / ایرنا

آتش‌سوزی جنگل‌های اندیکا در خوزستان مهار شد

 رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اندیکا گفت : آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع “تنگ بابا احمد” از توابع این شهرستان ، بامداد روز شنبه مهار شد.سید احمد موسوی بیان کرد : این آتش بعد از ظهر روز جمعه شعله‌ور شده بود که بعد از دریافت گزارش ، نیروهای منابع طبیعی به محل اعزام شدند .

وی افزود : علت آتش‌سوزی در دست بررسی است اما برخی از اهالی گردشگرانی در آن محل دیده‌اند که اقدام به روشن کردن آتش کرده بودند .

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اندیکا گفت : شیب تند کوه، گرمای هوا ، وزش باد ، تاریکی هوا و خطر خزندگان مانع حضور و فعالیت نیروهای منابع طبیعی و مردمی نشد و با همکاری همگانی، این آتش‌سوزی در کمترین زمان ممکن مهار شد .

وی افزود : بررسی میزان خسارت نیز آغاز شده که بعد از جمع بندی ، اطلاع رسانی می‌شود .

هرساله و با آغاز فصل گرما بخش های زیادی از مراتع و جنگل‌های استان خوزستان به دلایل مختلفی خاکستر می‌شود.

در شهرستان اندیکا حدود ۱۵۰هزار هکتار جنگل وجود دارد که ۹۰درصد این درختان بلوط و گونه‌های درختی دیگر حدود ۱۰درصد از این جنگل ها را تشکیل می‌دهند.
اندیکا با مرکزیت شهر قلعه خواجه دارای سه بخش و با جمعیت حدود ۸۰ هزار نفر و مساحت ۲هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع در شمال شرق خوزستان واقع شده است.

مرجع / ایرنا

برق جنوب غرب اهواز پایدار می‌شود

  مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان اینکه عملیات احداث خط چهارمداره خروجی پست مهزیار اهواز به پایان رسید، گفت: اجرای این پروژه باعث پایداری برق مصرفی بخش‌های مختلف و رونق کشاورزی در منطقه جنوب غرب اهواز می‌شود.محمود دشت‌بزرگ اظهار کرد: عملیات احداث خط چهارمداره خروجی پست مهزیار اهواز به پایان رسید و با جمع‌آوری خط دومداره تک سیم قدیمی و جایگزینی آن با خط چهارمداره دو سیمه، اقدام کم سابقه‌ای در برق خوزستان انجام شده است.

وی افزود: خط چهارمداره خروجی پست مهزیار (از پست ۴۰۰ کیلوولت مهزیار تا پست ۱۳۲ کیلوولت سپنتا) که عملیات آن به پایان رسیده، ۱۶ کیلومتر طول دارد و اکنون برقدار شده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان اینکه ارزش سرمایه‌گذاری این پروژه بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال است، تصریح کرد: با برچیده شدن خط دومداره و جایگزینی خطوط چهارمداره یک کار اقتصاد مقاومتی در این پروژه انجام شده و ظرفیت انتقال برق در همان کریدور دو برابر افزایش پیدا کرده است.

دشت‌بزرگ با بیان اینکه اجرای این پروژه باعث پایداری برق مصرفی بخش‌های مختلف و رونق کشاورزی در منطقه جنوب غرب اهواز می‌شود، گفت: تامین انرژی پست‌های ۱۳۲ کیلوولت گلدشت و سپنتا و افزایش انتقال ظرفیت شبکه ۱۳۲ کیلوولت از دیگر اهداف بهره‌برداری خط چهارمداره خروجی پست مهزیار است.

وی خاطرنشان‌کرد: از مهرماه سال ۹۸ تاکنون، ۱۲۵ کیلومتر مدار و ۱۱۳ کیلومتر هادی پرظرفیت به بخش انتقال و فوق توزیع شبکه تحت نظارت این شرکت در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد اضافه شده است.

مرجع / ایسنا

متقاضیان مسکن ملی ثبت‌نام خود را تکمیل کنند

 مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان گفت: متقاضیانی که در مرحله اول و دوم طرح اقدام ملی ثبت‌نام کرده‌اند باید طبق برنامه زمان‌بندی با مراجعه به سایت Https://tem.mrud.ir نسبت به تکمیل ثبت‌نام خود اقدام کنند.

رضا رضایی اظهار کرد: متقاضیان تاییدشده مرحله اول ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن که به هر دلیل مدارک موردنیاز را به ادارات راه و شهرسازی شهرستان‌ها تحویل نداده‌اند و یا در سامانه طرح اقدام ملی مسکن بارگذاری نکرده‌اند، بعد از دریافت پیامک از طریق سامانه این طرح می‌توانند با مراجعه به بخش «پیگیری درخواست» در سایت Https: //tem.mrud.ir نسبت به این امر اقدام کنند.

وی ادامه داد: زمان مراجعه هر متقاضی جهت بارگذاری مدارک، از طریق پیامک به آن‌ها اعلام می‌شود و لازم است متقاضیان صرفا مطابق با زمان اعلام شده به سامانه مراجعه کرده و اقدام به بارگذاری مدارک کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان تصریح کرد: همچنین کلیه متقاضیان ثبت‌نام شده در مرحله دوم ثبت‌نام و نیز افرادی که به دلیل شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا در فاز دوم صرفا کد ملی خود را به سامانه پیامکی طرح اقدام ملی مسکن ارسال نموده‌اند، برای ثبت‌نام و بارگذاری مدارک از روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماه می‌توانند با مراجعه به بخش پیگیری درخواست در سامانه طرح به نشانی Https: //tem.mrud.ir نسبت به تکمیل اطلاعات ثبت‌نام اقدام کنند.

رضایی خاطرنشان‌کرد: زمان‌بندی ویرایش اطلاعات ثبت‌نام متقاضیان مرحله اول و دوم و همچنین زمان‌بندی ثبت اعتراض به نتایج پالایش متقاضیان مرحله اول و نیز زمان‌بندی بارگذاری مدارک توسط متقاضیان تاییدشده در مرحله دوم نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

مرجع / ایسنا

کرونا، ضعف باشگاه‌های ورزشی را نشان داد

 یک کارشناس فوتبال با بیان این‌که نکته مثبت کرونا این بود که ضعف باشگاه‌های ما را برخلاف آن‌که نشان داده می‌شود حرفه‌ای هستند و هدفمند کار می‌کنند، نشان داد، گفت: نمونه بارز آن این است که باشگاه‌ها نتوانستند در زمان وقوع کرونا بازیکنان خود را تحت قرنطینه خانگی در بیاورند و آن‌ها را زیر نظر داشته باشند.

کیوان بابادی با بیان این‌که در حال حاضر هیچ فوتبالیستی در زمین فوتبال مبتلا به کرونا نشده است و این‌که پیش از آغاز مسابقات تست بازیکنان مثبت می‌شود، این به ضعف باشگاه‌ها برمی‌گردد، اظهارکرد: وقتی باشگاه‌ها با بازیکنان قرارداد حرفه‌ای منعقد می‌کنند، چرا با به وجود آمدن مشکلی مثل شیوع کرونا، بازیکنان‌شان را تحت کنترل باشگاه‌ها در نیاوردند و به نوعی بازیکنان را رها کردند؟

وی ادامه داد: ما در دنیا تیم‌هایی مثل رئال و بارسلونا را داشتیم که بازیکنان‌شان را تحت قرنطینه اجباری خانگی قرار دادند و چرا این مهم در کشور ایران اتفاق نمی‌افتد و چرا یک مدیرعامل فقط در اتاق خود می‌نشیند و فکر می‌کند می‌تواند از تعهدات خود نسبت به بازیکنان به بهانه کرونا خارج شود و فریاد تعطیلی لیگ را سر می‌دهد؟

مدیرعامل سابق باشگاه نفت مسجدسلیمان گفت: جامعه ورزش و جامعه فوتبال باید آگاه باشد که فرمان فوتبال، لیگ برتر و در مجموع ورزش کشور در دست سازمان لیگ فوتبال، فدراسیون‌ها و هیات‌های استانی نیست و ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور است که در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند. یعنی فوتبال نیمه‌صاحب ما هیچ دخل و تصرفی در خصوص برگزاری یا عدم برگزاری لیگ برتر و دیگر لیگ‌ها ندارد. اما نکته قابل تامل این است که هیچ کسی نمی‌آید در این زمینه روشنگری کند.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه اخیرا در فوتبال ایران باب شده است که بازیکنان و پیشکسوتان فوتبال برای محبوبیت بیشتر بین هواداران باشگاه‌های خود در خصوص قهرمانی لیگ مصاحبه‌هایی را انجام می‌دهند و کسب عنوان قهرمانی لیگ ایران را با شبهاتی در اذهان عمومی مواجه می‌سازند. من با تجربه‌ای که در بحث مدیریت باشگاه کسب کردم، منکر زد و بندها و پول‌های کثیف در فوتبال ایران نمی‌شوم اما معتقدم برای کسب محبوبیت نباید روح فوتبال را جریحه‌دار کرد و باید به سمت فضایی پاک در فوتبال رفت.

بابادی افزود: به نظر من نکته مثبت کرونا این بود که ضعف باشگاه‌های ما را برخلاف آن‌که نشان داده می‌شود حرفه‌ای هستند و هدفمند کار می‌کنند، نشان داد؛ نمونه بارز آن این است که باشگاه‌ها نتوانستند در زمان وقوع کرونا بازیکنان خود را تحت قرنطینه خانگی در بیاورند و آن‌ها را زیر نظر داشته باشند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر بعضا مدیران و مربیان فوتبال ما خود را پشت کرونا قایم کرده‌اند. یعنی آن مربی که می‌داند اوضاع تیمش خراب است، خواهان عدم برگزاری لیگ است. در این شرایط نیز آن مربی که تیمش در صدر جدول قرار دارد، خودش و هوادارش حق دارند که مصّر به از سرگیری مسابقات باشند. سوال من این است که اگر باشگاه‌ها از جایی مطالبه داشته باشند، به خاطر کرونا آن را می‌بخشند که اکنون در این شرایط خواهان لغو مسابقات هستند؟ به هر حال اکنون، کرونا برای تیم‌های بالای جدول یک فرصت همراه با تهدید است زیرا این‌ فرصت را دارند تا قهرمان شوند یا سهمیه آسیایی به دست آورند و تهدید به این معنا است که از حق طبیعی‌شان که یک رقابت بوده است، باز می‌مانند.

مرجع / ایسنا

کنترل آتش ۳ روزه در منطقه «خائیز» با پرواز بالگردها

 آتش در منطقه حفاظت شده «خائیز» در استان کهگیلویه و بویر احمد پس از حدود سه روز تا حدی زیادی کنترل شده است. معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: اکنون در حال استفاده از شش فروند بالگرد برای اطفای حریق در این منطقه هستیم.کیومرث کلانتری  ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر بخش عمده‌ای از آتش در منطقه حفاظت شده «خائیز» در استان کهگیلویه و بویراحمد مهار شده است، اظهار کرد: تنگه «شیخ» تنها نقطه در این منطقه است که اکنون آتش‌سوزی گسترده دارد.

وی ادامه داد: محیط‌بانان و همکاران ما در منابع طبیعی و دوستداران طبیعت از هر دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در حال تلاش برای اطفای کامل حریق هستند، تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که تا پایان امروز آتش‌سوزی در این منطقه حفاظت شده به طور کامل اطفا شود.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر از شش فروند بالگرد در منطقه خائیز استفاده می‌شود، گفت: بخشی از این بالگردها مسوولیت اطفای حریق و بخشی دیگر مسوولیت جابجایی نیروها را بر عهده دارند علاوه بر این تجهیزات انفرادی برای خاموش کردن آتش تامین شده است.

کلانتری همچنین درباره خسارت‌های وارد شده به این منطقه حفاظت شده محیط زیستی گفت: بخش‌هایی که دچار حریق شده‌اند بیشتر مناطق مرتعی هستند و با اطفای کامل حریق می‌توان میزان خسارت‌هایی وارد شده به پوشش گیاهی و جانوری منطقه را برآورد کرد.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه انسان عامل وقوع این آتش‌سوزی بوده است، مسئولان منطقه افراد مظنون را دستگیر کرده‌اند و در حال بررسی این موضوع هستند. به‌طور قطع با متخلفان بر اساس قانون برخورد خواهد شد.

به گزارش ایسنا سرهنگ جمشید محبت‌خانی – فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور – نیز در یک گفت و گوی تلویزیونی با اشاره به وضعیت دسترسی این سازمان به بالگرد هنگام وقوع حریق در عرصه‌های طبیعی گفت: سازمان محیط زیست بالگرد مجهز برای کنترل حریق به‌صورت بومی‌سازی شده در اختیار ندارد و باید از طریق استانداری‌ها با رعایت پروتکل‌های موجود درخواست بالگرد کند.

وی با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد اظهار کرد: اگر در همان ساعات ابتدای وقوع آتش‌سوزی دسترسی به یک بالگرد داشتیم، خیلی سریع می‌توانستیم آتش را اطفا کنیم و حریق گسترش نمی‌یافت بنابراین اگر بالگردهای مجهز بومی‌سازی شده برای اطفای حریق در اختیار سازمان محیط زیست یا منابع طبیعی باشد، اطفای حریق در وقت و با صرف هزینه کمتری میسر می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه حفاظت شده خائیز طی روز پنجشنبه (۸ خرداد) دچار آتش‌سوزی گسترده شد و نبود تجهیزات اطفای حریق چه به صورت هوایی و چه به صورت فردی نگرانی و اعتراض مسئولان و مردم محلی را به دنبال داشت. به گفته سید اسد الله هاشمی – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد- این آتش‌سوزی بر اثر اختلافات بین عشایری که در خارج از منطقه حفاظت شده خائیز قرار دارند، به وقوع پیوسته است.

مرجع / ایسنا

برگزاری امتحانات دانشگاه صنعتی هویزه به صورت غیرحضوری

  رئیس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با اشاره به احتمال برگزاری کلاس‌های عملی در ترم آینده، گفت: امتحانات پایان ترم دانشجویان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به صورت غیرحضوری برگزار می‌شوند.ابراهیم فرشیدی  اظهار کرد: برای نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه صنعتی شهدای هویزه تصمیم نهایی گرفته شده است.

وی ادامه داد: امتحانات پایان ترم دانشجویان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به صورت غیرحضوری برگزار می‌شوند.

رئیس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه افزود: در حال آماده‌سازی بستر مناسب برای برگزاری امتحانات به صورت مجازی هستیم. دروس عملی نیز به صورت فشرده در دو هفته و در اوایل ترم آینده درصورتی‌که شرایط بازگشایی فراهم باشد، به صورت حضوری برگزار می‌شوند.

فرشیدی تاکید کرد: البته نمرات درس‌های عملی که احتمالا در ترم آینده برگزار می‌شوند، برای این ترم لحاظ می‌شوند؛ لذا دانشجویان کارشناسی که در شرف فارغ‌التحصیل شدن هستند، نگران نباشند.

وی تاکید کرد: همه درس‌های تئوری به صورت کامل در حال برگزاری هستند. همچنین دفاع از پایان‌نامه‌های ارشد به صورت مجازی همانند کیفیت دفاع حضوری برگزار شدند.

رئیس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه در پایان گفت: پایان ترم جاری نیز در هفته دوم تیرماه خواهد بود.

مرجع / ایسنا

خوزستان امروز و فردا خاکی است

 مدیرکل هواشناسی خوزستان از پیش‌بینی وقوع گرد و خاک در سطح استان طی امروز و فردا خبر داد.محمد سبزه‌زاری  اظهار کرد: تا فردا یکشنبه، روند کاهش یک تا سه درجه‌ای دما در اغلب نقاط استان خوزستان مورد انتظار است.

وی گفت: تا روز دوشنبه و به ویژه امروز و فردا، وزش بادها در برخی مناطق متوسط تا شدید پیش‌بینی می‌شود و برخاستن گرد و خاک محلی در برخی ساعات به ویژه در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی دور از انتظار نیست. در این ایام شمال خلیج فارس مواج خواهد بود.

سبزه‌زاری بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته ماهشهر با ۴۹.۲ و ایذه با ۲۱.۴ درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنکترین نقاط استان خوزستان گزارش شده‌اند. در این مدت حداکثر دمای اهواز به ۴۸.۴ و حداقل دما به ۲۹.۹ درجه سانتیگراد رسید.

مرجع / ایسنا

بی آبی در خیابان فرعی یکم /تصاویر

 مردم خیابان فرعی یکم منطقه حصیر آباد اهواز سال‌ها است با مشکل آب دست و پنجه نرم می‌کنند و روزگار خود را با لوله‌ها و شلنگ‌های آبی که از وسط خیابان به درون خانه‌ها کشیده شده می‌گذرانند. آن ها در این روزها که شیوع کرونا مصرف آب را چند برابر کرده است، بی آب مانده‌اند و از شرایط زندگی خود در این منطقه و همچنین کمبود آب گله‌مند هستند. در این منطقه مردم بیشتر ساعت‌های روز آب ندارند و معمولا ساعت ۱۲ یا یک شب آب وصل می‌شود.

علیرضا محمدی
  • به گفته مسئولان آبفا اهواز، تراکم جمعیت، تعدد انشعابات غیرمجاز و همچنین توپولوژی منطقه، مشکلات آبی را در حصیرآباد افزایش داده است.
  • اهالی بصورت نوبتی از تنها انشعاب آبی که در خیابان وجود دارد استفاده می کنند.
  • بی آبی در خیابان فرعی یکم

کمک به مهار آتش‌سوزی در ۴ استان با استفاده از بالگردهای هلال‌احمر

 سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از انجام عملیات مهار آتش‌سوزی با استفاده از سه فروند بالگرد مجهز به سیستم اطفا حریق این سازمان در استان های بوشهر، خوزستان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.مهدی ولی‌پور با اعلام این مطلب افزود: این سلسله عملیات اطفا حریق هوایی برای مهار آتش در مراتع دشتستان استان بوشهر،  سه منطقه شیخ تنگ از توابع شهرستان بهبهان، مگران ۳ از توابع شهرستان شوش و بیشه زار جنت مکان از توابع شهرستان گتوند استان خوزستان و آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خاییز در شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.

وی توضیح داد: این عملیات توسط سه فروند بالگرد امداد و نجات هوایی و با انجام ۱۷ ساعت و ۳۰ دقیقه( ۳۹ سورتی پرواز) برای  جابه جایی ۳۷ امدادگر و نیروی داوطلب اطفای حریق و حمل و انتقال یک مجروح و ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم بار صورت پذیرفته است.

سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: جمعیت هلال احمر به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد، سازمانی کمک رسان و معین دولت در انواع حوادث و سوانح تعریف شده و هر جا که سایر دستگاههای دخیل در امر مدیریت بحران و سانحه درخواست همکاری و استمداد کمک اضطراری داشته باشند وارد عمل خواهد شد.

ولی پور با بیان اینکه بالگرد های مرکز امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر مسئولیت پشتیبانی امداد هوایی این جمعیت را در سراسر کشور را برعهده دارند، افزود: این شمار بالگرد امدادی توانایی انجام عملیات پرواز در حوزه های امداد و کمک رسانی، خدمات هوایی، تخلیه هوایی پزشکی، سرویس‌های اضطراری پزشکی، ماموریت‌های تجسس و نجات و خدمات اطفای حریق را دارند.

وی ادامه داد: بالگردهای امداد و نجات هوایی برای امدادرسانی در شرایط مختلفی از قبیل جستجو و نجات دریا، جاده، سیلاب، زلزله،  کوهستان و مهار آتش سوزی و نظایر آن به وسایل تخصصی امداد و نجات فنی و سیستم اطفا حریق مجهز هستند؛ به طوری که با هر بالگرد از نوع میل (Mil-۱۷۱) می توان ۱۵ تا ۲۰ امدادگر و چهار تن بار را انتقال داد و با بالگردهای نوع (Bell ۲۰۵) می توان پنج امدادگر و ۵۰۰ کیلوگرم بار را منتقل کرد و هر بالگرد توانایی حداکثر جابه جایی ۱۲ مجروح و مصدوم را دارد.

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد:‌ تمامی هموطنان می توانند در صورت قرار گرفتن در وضعیت های عمومی و اضطراری انواع حوادث و سوانح با شماره تلفن ۱۱۲ مرکز پاسخگویی به حوادث سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر و شعب این جمعیت در سراسر کشور تماس بگیرند.

مرجع / ایسنا

امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال