به گزارش خوزستان خبر به نقل از خبرگزاری فارس از اهواز، نشست هم اندیشی “هم گفت” به صورت آنلاین با حضور فعالان سیاسی و رسانه‌ای و با موضوع «نقد و بررسی عملکرد یکساله نمایندگان اهواز در مجلس» برگزار شد.

نمایندگان افق مشخصی برای بعد از انتخاب شدن ندارند

کیوان ساعدی کارشناس مسائل سیاسی خوزستان اظهار کرد: به نظر می‌رسد یکی از مهمترین حلقه‌های مفقوده بسیاری از نمایندگان استان خوزستان، نداشتن افق بلند برای پس از انتخاب شدن است که  بارزترین دلیل این ادعا، وجود درگیری‌های دست چندم و سطح پایینی است که اساساً ربطی به جایگاه و وظایف نمایندگی ندارد.

وی افزود: نمایندگان باید بدانند که وظیفه‌شان دو موضوع مهم قانونگذاری و نظارت است نه دخالت در اجرا و عزل و نصب‌ها و…

این کارشناس مسائل سیاسی خوزستان با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس تا سه سال آینده هستند و باید به آنها به نگاه معطوف به مردم کمک کنیم، گفت:  راه این مساعدت، حضور نمایندگان در جمع نخبگان، اساتید دانشگاه‌ها و خبرنگاران موافق و مخالف است تا با تضارب آراء شاهد ارائه پیشنهادهای سازنده برای پیش‌برد امور استان باشیم بنابراین نمایندگان  نباید از مواجهه با منتقدان بترسند و لازم است سعه صدر داشته باشند.

 

نمایندگان کجا جلوی فساد را گرفتند؟

 

در ادامه این جلسه حجت الاسلام علی لاری زاده از فعالان رسانه‌ای در ادامه این جلسه با تاکید بر لزوم پاسخگو بودن نمایندگان مجلس در برابر مردم، اظهار کرد: متاسفانه برخی نمایندگان ما درگیر انتصابات قومی و قبیله‌ای خود هستند و با اینکه حدود یکسالی که از فعالیت ‌آن‌ها در مجلس می‌گذرد گویا حتی هنوز نتوانسته‌اند حساب خود با کسانی که حمایتشان کرده‌اند صاف کنند.

وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مسئوولان نباید به کانون قدرت و ثروت وابسته باشند، افزود: نمایندگان مجلس باید دین خود را به مردمی که منتخب آنها هستند و پای صندوق‌های رای آمدند ادا کنند.

مدیر خبرگزاری فارس در خوزستان با بیان اینکه جلوی فساد را در هر شرایطی باید گرفت، گفت: نمایندگان اهواز باید پاسخگو باشند کجا جلوی فساد را گرفتند؟ برای پیشبرد کارها کجا از نظر کارشناسان و نخبگان استفاده کردند؟ چه کسی گفته است که نماینده باید در دفتر خود بنشیند و مردم دور وی طواف کنند؟

وی با اشاره به عدم ارتباط مناسب نمایندگان با مردم و رسانه ها، گفت: نمایندگان اهواز تاکنون نمره قبولی نگرفته‌اند و سر دادن شعار ثمره‌ای ندارد؛ باید تاثیر عملکرد نمایندگان را در زندگی مردم  ملموس باشد .

احزاب خلأ ارتباط مردم با نمایندگان را حل کنند

امین شحیطاوی یکی از پژوهشگران حوزه اجتماعی اظهار کرد: هنوز تکلیف ما برای ارتباط با نمایندگان مشخص نیست، وظیفه احزاب و تشکل‌های سیاسی است که خلاء بزرگ ارتباط با نماینده را حل کنند.

وی با بیان اینکه نمایندگان نقشه راهی برای کارهای خود ندارند، افزود: جالب این جا است که هر زمانی که از آن‌ها پرسیده شود چگونه می‌خواهند با مردم ارتباط برقرار کنند در پاسخ گفته‌اند: در این زمینه کارگروه‌های مختلفی تشکیل شده است در حالی که هیچ نشانی از این کارگروه‌ها وجود ندارد.

این پژوهشگر حوزه اجتماعی گفت: یکی از مشکلات ما با نمایندگان این است که آن‌ها آرا خود را که گرفتند به ما می‌گویند با دفاتر خودشان ارتباط برقرار کنیم.

شحیطاوی با اشاره به تامین 15.5 درصد تولید ناخاص کشور در استان، بیان کرد: با وجود ظرفیت‌های استان در بحث انرژی اما حتی نتوانستیم  رئیس کمیسیون انرژی مجلس را از بین نمایندگان استان انتخاب کنیم.

وی با بیان اینکه مسائل مختلف سبب شده است مردم بی‌اعتماد شوند و قهر کنند، عنوان کرد: رفتارهای مردم که ناشی از بی اعتمادی است باید آسیب شناسی شود، نماینده‌ای که نه پاسخ تلفن و نه پیام را می‌دهد نمی‌تواند مورد اعتماد مردم باشد.

نمایندگان برای آموزش و پرورش خوزستان چه کاری کردند؟

عبدالوهاب سیلاوی از فعالان فرهنگی و رئیس مرکز وکلا قوه قضائیه خوزستان در ادامه اظهار کرد: نقد و عملکرد نمایندگان باید بر اساس شاخص‌های مشخصی سنجیده شود تا بتوان به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

وی  با بیان اینکه نمایندگان باید پاسخگو باشند چند درصد قانون 5 ساله توسعه در استان اجرایی شده است، افزود: نمایندگان چه میزان برای ارتقاء آموزش و پرورش استان با توجه به رتبه آخر استان در بحث آموزش تلاش کردند؟

رئیس مرکز وکلا قوه قضائیه خوزستان گفت: در بحث فرهنگی نمایندگان چه طرح‌ها و لوایحی را به مجلس ارائه داده‌اند.

مجمع نمایندگان قوی نداریم

در این جلسه امید حلالی پیشکسوت رسانه در خوزستان با بیان اینکه در هیچ دوره‌ای مجمع نمایندگان قوی نداشته‌ایم‌، اظهار کرد: راهکار این است که مجمع نمایندگان باید قوی ومشورت  پذیر باشند تا بتوانند به شکل تشکیلاتی در توازن با قوای مجریه و قضاییه قرار بگیرند.

این پیشکسوت رسانه گفت: این رویه که برخی افراد از رهگذر افراد دیگر وارد مجلس می‌شوند باید اصلاح شود تا مشارکت مردم بیشتر شود چرا که مردم از وضعیت معیشتی، اجتماعی، فرهنگی، و… ناراحت هستند، باید مسیر اعتماد مردم را از سنگلاخ‌هایی که  وجود دارد پاک کنیم تا آن‌ها نیز با صندوق آرا آشتی کنند.

وی عنوان کرد: نمایندگان گرفتار حواشی میشوند و تا بیایند کارهای اصلی خود را انجام دهند وقت تمام شده و دیگر نمی‌توانند به مسئوولیت‌های خود جامه عمل بپوشانند چرا که گرفتار امور خود هستند.

حلالی با تاکید بر اینکه جایگاه مجلس با عملکرد این قبیل نمایندگان تقلیل یافته است، گفت: نماینده باید در مسائل ملی نقش داشته باشد و با تخبگان نشست و برخاست  داشته  و از آن‌ها جهت پیشبرد امور طرح بخواهد.

نمایندگان برای حوزه انتخابیه خود چه کردند؟

رضا پور حاجت رئیس هئیت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران اظهار کرد: در شش سال گذشته بر حسب تکالیف قانونی و مسئوولیت اجتماعی که پذیرفته بودم هفته‌ای یکبار در مجلس حاضر شدم و تلاش‌های نمایندگان را از نزدیک مشاهده کردم.

وی با طرح این سوال مبنی بر اینکه آیا نمایندگان تلاشی را برای حوزه انتخابیه خود کرده‌اند یا خیر، افزود: بخش عمده‌ای از مطالبات عمومی مردم مربوط که مطالبات عمرانی، فرهنگی و اجتماعی است که به فراموشی سپرده شده است.

رئیس هئیت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران با انتقاد از نبود نمایندگان در کمیسیون انرژی مجلس، گفت: با توجه با وجود نفت در استان وجود نمایندگان در این کمیسیون ضروری بود.

مساله فرهنگ برای نمایندگان اولویت ندارد

 وحید کیانی مدیر کل کانون  پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد: در طول یک سال گذشته و حتی قبل از آن ندیدم که مساله فرهنگ و زیرساخت های فرهنگی برای نمایندگان اولویت داشته باشدو خیلی به این نکته توجه ندارند.

وی با بیان اینکه اکنون آسیب های اجتماعی گریبانگیر شهر شده و هر روز به نحوی خود را نشان می‌دهد، افزود: چنانچه از منظر حوزه‌های فرهنگی بخواهیم به پدیده‌ها نگاه کنیم قطعاً جامعه سالمی خواهیم داشت.

مدیر کل کانون  پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: انسجام و همگرایی که انتظار داشتیم و روی آن باید ‌مانور داده شد در این زمان از نمایندگان ندیدم.

 

انتهای پیام/

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *