اخبار خوزستان

حق‌آبه تالاب شادگان تامین نمی‌شود

حق‌آبه تالاب شادگان تامین نمی‌شود

حق‌آبه تالاب شادگان تامین نمی‌شود

جمال صالح‌زاده سرپرست فرمانداری شهرستان شادگان در خصوص تامین حق‌آبه تالاب بین المللی شادگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: آب تالاب شادگان از دو منبع رودخانه مارون و کانال آب انتقال آب از کارون تامین می‌شود.

وی افزود: طبق توافقات و قانون باید در هر دقیقه ۴۸ مترمکعب از رودخانه مارون و پنج مترمکعب از کانال انتقال آب کارون، به سمت تالاب هدایت شود.

سرپرست فرمانداری شادگان گفت: متاسفانه قانون مذکور اجرا نمی‌شود و تالاب در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد.

وی ضمن بیان اینکه باید حق‌آبه تالاب افزایش یابد، ادامه داد: در صورتی که حق آبه تالاب شادگان به صورت مستمر و دائمی تامین نشود باید منتظر اتفاقات بدی برای این تالاب بود.

جمال صالح‌زاده تصریح کرد: باتوجه به اهمیت تالاب شادگان برای استانداری و اداره کل حفاظت محیط زیست برنامه جامعی با چشم انداز ۲۵ ساله برای تالاب تعریف شده که در مدت معین شده باید تالاب به شرایط مطلوب برسد.

وی بیان کرد: در اولین جلسه کمیته رسیدگی به وضعیت تالاب مقرر شد وضعیت آب در شهرهای بالادست در مسئله کشت‌های کشاورزان و پساب کشاورزی مدیریت شود.

صالح‌زاده عنوان کرد: یکی از اقدامات خوب انجام شده در خصوص این موضوع، احداث پنج دریچه نگهداشت آب در سمت جاده آبادان به ماهشهر است که در سال جاری نیز چهار دریچه دیگر اضافه خواهد شد‌.

وی اذعان کرد: یکی از موضوعات ابلاغ شده به کمیته استانی بحث همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی استان در راستای حفظ معیشت جوامع محلی حاشیه است که درصورت تحقق این موضوع باتوجه به ظرفیت گردشگری و صنایع دستی منطقه همین امر موجب حفاظت از تالاب خواهد شد.

انتهای پیام/


حتما بخوانید : علیاری فولادی شد