اخبار خوزستان

کسی حق تضعیف کانون پرورش فکری را ندارد

کسی حق تضعیف کانون پرورش فکری را ندارد

کسی حق تضعیف کانون پرورش فکری را ندارد

ایسنا/خوزستان مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان با اشاره به سند توسعه هفتم کشور و با بیان اینکه در بند (ه) ماده ۶۳ دولت مؤظف است که به کانون پرورش فکری برای توسعه کتابخانه‌های سیار در مناطق محروم خدمات ارایه دهد گوش‌زد کرد: وقتی این قانون باشد کسی حق تضعیف این ساختار و جایگاه آن و همچنین تغییر آن را ندارد.

وحید کیانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بیانیه وزارت ارشاد را هنوز دریافت نکرده و فقط خبرها و آنچه در خصوص موضوع واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری به نهاد کتابخانه‌های عمومی منتشر شده را مشاهده کرده‌ام.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان در خصوص پیشنهاد واگذاری کتابخانه‌های کانون به نهاد کتابخانه‌ها گفت: این کانون صرفا کتابخانه ساده نیست بلکه بیش از ۶۰ ماموریت دارد که فقط یکی از آنها موضوع کتاب، کتابداری، کتابخوانی و امانت کتاب است.

او خاطرنشان کرد: موضوعات مختلفی در کانون از جمله تئاترکودک، تئاتر عروسکی، تولید عروسک، تئاتر سایه‌ای، فیلم سینمایی، نمایش خلاق، آموزش سفال، شعر، داستان و انواعی از فعالیت‌ها در حوزه هنرهای تجسمی برای کودکان انجام می‌شود.

کیانی با اشاره به تفاوت نوع فعالیت کانون با نهاد کتابخانه‌ها توضیح داد: در کتابخانه که وارد می‌شوید همه فقط شما را به سکوت دعوت می‌کنند زیرا فقط فضایی برای قرائت است. در حالی که در کانون پرورش فکری، کودکان با شوق و ذوق و انگیزه برای موضوعات مختلفی که کانون برای آن‌ها در نظر گرفته است وارد می‌شنود و فعالیت می‌کنند.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان تاکید کرد: فعالیت کانون از لحاظ شکل و محتوا باید حفظ شود و کاری که کانون انجام می‌دهد و بیش از پنج دهه نیز از آن می‌گذرد متفاوت با کتابخانه است. لذا تنها اتفاقی که باید بیفتد حمایت دولت برای تقویت بنیه‌های علمی و فرهنگی کودکان و نوجوانان است.

او همچنین با اشاره به کتابخانه‌های سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان توضیح داد: کتابخانه‌های سیار در مناطق محروم و کم‌برخوردار خدمات فرهنگی ارایه می‌دهند و این‌ها از جمله فعالیت‌های خاصی است که تنها برای کانون تعریف شده است.

کیانی با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مجموعه‌ای اندیشه‌پرور، ارزش‌آفرین و فرهنگ‌ساز است تاکید کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فضای کتابخانه‌ای دارد اما نوع کار و فعالیت‌هایی که کانون انجام می‌دهد با فعالیتی که نهاد کتابخانه‌های عمومی انجام می‌دهد تفاوت بنیادین دارد.

انتهای پیام