اخبار خوزستان

آخرین جزئیات از پرونده «مهسا امینی»

آخرین جزئیات از پرونده «مهسا امینی»

آخرین جزئیات از پرونده «مهسا امینی»

به گزارش خوزستان خبر به نقل از خبرنگار ایمنا، مهسا امینی دختر ۲۲ ساله‌ای که چهارشنبه هفته گذشته از سوی نیروهای گشت ارشاد بازداشت و به دنبال آن اعلام شد وی همان روز دستگیری در بازداشتگاه وزرای تهران سکته کرده است. مهسا امینی که در حالت کما در بیمارستان کسری بستری بود بعدازظهر روز جمعه بیست‌وپنجم شهریورماه درگذشت.

در شیوه‌های امر به معروف و نهی از منکر باید تجدیدنظر شود

محمدرضا مبلغی عضو فراکسیون روحانیت مجلس در مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشت: «با ابراز تأسف و تأثر فراوان از درگذشت خانم مهسا امینی mahsa amini و اتفاقی که برای آن مرحوم افتاده است، به خانواده محترم و بازماندگان ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و همدردی خود را اعلام می‌نمایم. در این خصوص باید وظایفی به صورت جامع پیگیری شود که عبارت است از :

ضرورت پیگیری قضائی جامع و کامل نسبت به موضوع مرگ مهسا امینی؛ همچنین ضرورت بررسی و پیگیری این موضوع از سوی مجلس شورای اسلامی جهت روشن شدن کامل ابعاد این اتفاق و اعلام نتیجه آن به مردم عزیز.

لازم است در شیوه‌های امر به معروف و نهی از منکر تجدیدنظر شود و بازسازی صورت گیرد به گونه‌ای که خود شیوه‌ها، شیوه‌هایی «معروف» باشند، چه آنکه با «غیرمعروف» نمی‌توان امر به معروف را که واجب مهمی است اقامه کرد.

افزون بر ضرورت بازسازی شیوه‌های اقامه معروف، تطبیق آن نیز باید به دست کسانی صورت گیرد که از اهلیت و آگاهی کافی برای رعایت همه چارچوب‌های امر معروف و نهی از منکر برخوردار باشند. باید نسبت به بسیاری از افراد که امر به معروف می‌کنند «امر به معروف» کرد تا معروف را به درستی انجام دهند.

اطلاع از چرایی و چگونگی فوت مهسا امینی حق مردم است

محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: خود را به‌عنوان نماینده مردم در خانه ملت، مکلف و موظف به پیگیری فوت مهسا امینی می‌دانم و باور دارم اطلاع از چرایی و چگونگی بروز این خسران، حق مردم است. خسرانی که بارها و بارها زمینه بروز آن مستقیم و غیرمستقیم از سوی دلسوزان نظام و خادمان مردم به مسئولان امر هشدار داده شده بود.

وی تاکید کرد: پیگیری این ضایعه نباید محدود و معطوف به آخرین حلقه زنجیره یعنی نیروی انتظامی باشد؛ بلکه باید ریشه‌ها و ارکان این مسئله موشکافی و بررسی شود. بارها زمینه بروز این خسران مستقیم و غیرمستقیم از سوی دلسوزان نظام و خادمان مردم به مسئولان امر هشدار داده شده بود.

پیرهادی پیشتر در نامه‌ای به سردار اشتری خواستار نظارت بیشتر بر رفتار و عملکرد ضابطان گشت ارشاد شده بود.

وزیر کشور: تاکنون گزارشی مبنی بر ضرب و شتم مهسا امینی به ما ارائه نشده است

احمد وحیدی وزیر کشور شامگاه شنبه درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده درگذشت مهسا امینی، اظهار کرد: اساساً این نیروها وسیله‌ای برای ضرب و شتم ندارند، زیرا یک تعداد از بانوان رسمی فراجا در آنجا حضور دارند.

وی افزود: به محض وقوع حادثه، پزشک در همان محل بالای سر خانم امینی می‌رود و با فاصله بسیار کمی اورژانس نیز در محل حاضر می‌شود. به لحاظ درمانی نیز کارها به سرعت انجام شده و سریعاً به بیمارستان نزدیک محل، منتقل شده‌اند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی در حال بررسی این موضوع است و باید منتظر باشیم به جمع‌بندی برسند و نظر نهایی خود را ارائه دهند. با توجه نیازمندی‌های اطلاعاتی بیشتر، همزمان نیز سایر تحقیقات در حال انجام است و موضوع در همه جوانب با دقت در حال پیگیری قرار دارد.

وی با یادآوری اینکه جواز دفن توسط پزشکی قانونی صادر شده است، با ابراز تأسف از فوت این هموطن جوان، تاکید کرد: ظاهراً خانم مهسا امینی از قبل بیماری داشتند و در سن پنج سالگی مغز ایشان عمل شده است. باید منتظر نظرات کارشناسی باشیم تا بتوان نتیجه قطعی را اعلام کنیم.

وحیدی با تاکید بر اینکه کار بر اساس یک رویه قانونی انجام شده است، اظهار کرد: تمام بررسی‌ها بر این محور است که برای این اقدام قانونی، رویه خلاف قانونی رخ داده است یا خیر و در این زمینه با همه شواهد صحبت خواهیم کرد. نباید بر تالمات روحی یک خانواده با طرح مسائل غیرصحیح بیفزاییم و منتظر جمع‌بندی نهایی باشیم.

دستور قالیباف برای رسیدگی به حادثه مهسا امینی

رئیس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مأموریت داد تا همه ابعاد حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند. متن پیام محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

اتفاق تلخ اخیر برای یکی از بانوان مهسا امینی در یکی از بخش‌های پلیس تهران، سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تأسف شدید اینجانب شد. در این زمینه ضمن تاکید بر اینکه فصل‌الخطاب همه برای موضوعات مختلف از جمله مسائل اجتماعی و فرهنگی باید عمل به قانون و رفتار قانون‌مندانه باشد، به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مأموریت می‌دهم همه ابعاد این موضوع را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند. در صورتی که در گزارش کوتاهی و تقصیری مشاهده شد، در گزارش ارائه شده، الزامات لازم برای جلوگیری از تکرار این قبیل موارد مورد توجه قرار گیرد.

واکنش جهانگیری به فوت مهسا امینی

اسحاق جهانگیری معاون اول دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: با عرض تسلیت ایام اربعین حسینی (ع)، حادثه تلخی که برای خانم مهسا امینی، دختر جوان ایرانی اتفاق افتاد، رویدادی تلخ و اندوه‌بار است که نمی‌توان از کنار آن با بی‌تفاوتی گذشت؛ واقعه‌ای که در آن دختری مسافر در عین صحت و سلامت توسط پلیس گشت ارشاد تهران دستگیر شد. اکنون خانواده‌اش در عزای از دست‌دادن دخترشان هستند و افکار عمومی نیز به‌شدت آزرده و عصبانی است.

تا به حال، گزارش‌های تلخ دیگری از برخوردهای نامناسب با زنان و دختران جامعه منتشر شده بود در حالی که رعایت کرامت و حرمت انسان، هدف اخلاقی، دینی و قانونی انقلاب و نظام ما بوده است. لازم است رئیس‌جمهور با توجه به وظیفه‌ای که طبق قانون اساسی برعهده دارد و سوگندی که برای دفاع از مردم خورده است، به این مسئله اهتمام ویژه‌ای بورزد و گزارشی صریح و شفاف از این حادثه و موارد مشابه به مردم ارائه دهد و با عوامل و مقصران آن برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد.

به گفته جهانگیری، آنچه مهم است اتخاذ تدابیر و سیاست‌هایی است که این‌گونه رفتارهای غیراخلاقی و غیراسلامی برای همیشه متوقف شود. مردم ولی‌نعمت همه ما و زنان ما مایه فخر اسلام و ایران هستند و دفاع از کرامت و حقوق آن‌ها وظیفه همه است.

هیچ خشونتی اتفاق نیفتاد اما خواسته خانواده مهسا امینی در اولویت است

بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت پرونده مهسا امینی، اظهار کرد: من به محض اطلاع از این اتفاق تلخ، با خانواده امینی تماس گرفتم و بعد هم به دیدار پدربزرگ و سایر بستگان مرحومه در شهرستان سقز رفتم. خانواده امینی انتظار دارند که به این پرونده به صورت دقیقی رسیدگی شود و اکنون منتظر اعلام نظر نهایی فراجا و پزشکی قانونی هستند.

وی افزود: به عنوان نماینده شهرستان سقز، وظیفه دارم که تا آخرین مرحله از خانواده امینی حمایت کنم. در همین راستا هم با وزیر کشور صحبت کردم و هم با ایشان مکاتبه داشتم و خواستار آن هستم که ابعاد مساله به صورت شفاف مشخص شود تا موضوع مورد سو استفاده رسانه‌های معاند قرار نگیرد. خانواده امینی در شهرستان سقز نیز از همه مسئولان انتظار دارند که ماجرای فوت دخترشان به شکل دقیق پیگیری شود.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی درباره نتایج صحبت‌های خود با وزیر کشور توضیح داد: وزیر کشور به من گفتند که به معاون خود دستور داده است که ابعاد مساله به صورت دقیق روشن شود و ایشان تاکید کرد که اگر در این ماجرا خطایی صورت گرفته باشد، قطعاً با خاطیان برخورد خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که خون این عزیز پایمال شود و پاسخ روشنی را هم به خانواده مرحومه و افکار عمومی ارائه خواهند کرد.

وی ادامه داد: هنوز نظر پزشکی قانونی درباره این پرونده مشخص نشده است و قطعاً این نهاد نیاز به بررسی‌های بیشتری برای اعلام ابعاد دقیق ماجرا دارد. اما با توجه به تصاویر دوربین مداربسته پلیس، به نظر می‌رسد خانم امینی در مقر نیروی انتظامی بر اثر استرس و فشارهای عصبی از حال رفته است و متأسفانه در فاصله انتقال به بیمارستان نیز به کما رفت.

رحیمی اضافه کرد: من ضمن صحبتی که با مسئولان داشتم و البته فیلمی که پلیس از مقر انتظامی منتشر کرده است، برداشت می‌کنم که خشونتی توسط پلیس اتفاق نیفتاده است و به نظرم افکار عمومی هم با پخش این فیلم مشاهده کردند که در لحظاتی که مرحومه در مقر پلیس حضور داشت، هیچ خشونتی اتفاق نیفتاد، اما همچنان باید منتظر گزارش پزشکی قانونی باشیم.

نماینده مردم سقز و بانه ادامه داد: اعضای خانواده، بستگان، ریش سفیدان شهرستان سقز و سایر همشهری‌های مرحومه امینی در سقز نگران و ناراحت هستند، اما خواسته اصلی آنها روشن شدن ابعاد ماجرا است و تقاضا دارند که اگر خطایی در این خصوص رخ داده، خاطیان مشخص شوند و علیه آنها اعمال قانون صورت گیرد. همچنین مردم سقز از مسئولان استان انتظار پیگیری دقیق پرونده را دارند و ما هم موظف به انجام این کار هستیم.

وی تصریح کرد: از همه کسانی که ماجرای فوت تلخ مرحومه امینی را از دور می‌بینند، خواهش می‌کنم که اظهار نظرهای نامتعارفی نداشته باشند تا مورد بهره‌برداری افراد فرصت طلب و سودجو قرار نگیرد. از همکاران خودم و تمام فعالان رسانه‌ای کشور نیز تقاضا دارم که برای بازگشت آرامش به خانواده مرحومه و همدردی با این خانواده از اظهار نظرهای شتاب‌زده خودداری کنند.

تماس استاندار کردستان با پدر مهسا امینی

اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان، در تماس تلفنی با پدر مهسا امینی دختر ۲۲ ساله سقزی که عصر روز جمعه در تهران جان خود را از دست داد، بر پیگیری جدی موضوع تاکید کرد.

وی در حساب توییتری خود نوشت: در تماس با پدر محترم و صبور دخترمان مهسا امینی (ژینا) ضمن تسلیت به ایشان و مادر داغدارش، بر پیگیری جدی و بررسی دقیق علت حادثه و برخورد با هر گونه قصور و تقصیر احتمالی حسب دستور رئیس جمهور محترم تاکید کردم و از خداوند منان برای خانواده محترم و بازماندگان ژینا صبر و اجر طلب می‌کنم.

پیش از این، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور که در سفر ازبکستان به سر می‌برد، به وزیر کشور دستور داده بود، علت و جزئیات حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را گزارش کند. بر این اساس احمد وحیدی نیز به معاون امنیتی انتظامی این وزارتخانه مأموریت داد موضوع را با فوریت مورد بررسی قرار دهد.

بیانیه مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ

مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ روز جمعه در بیانیه‌ای در مورد علت فوت این دختر جوان اعلام کرد: در اجرای دستور فرمانده کل انتظامی کشور مبنی بر رسیدگی دقیق به این موضوع به فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، در همان ساعات اولیه حادثه فوق، بلافاصله رسیدگی به آن بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای در دستور کار این فرماندهی قرار گرفت.

براساس نتایج به دست آمده و بازبینی دوربین‌های مداربسته نامبرده روز سه‌شنبه مورخ بیست‌ودوم شهریورماه جاری به همراه تعدادی از افراد به دلیل پوشش نامناسب توسط مأموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و به منظور اخذ تعهد و توجیه به یکی از مقرهای پلیس هدایت شدند که وی در جمع سایر مراجعه کنندگان در سالن اجتماعات به طور ناگهانی بیهوش شده و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به نزدیک‌ترین بیمارستان جهت مداوا منتقل می‌شود که متأسفانه اقدامات درمانی مثمر ثمر واقع نشد.

لازم به ذکر است، تصاویر ضبط شده دوربین‌های مدار بسته از لحظه ورود وی به مقر انتظامی تا انتقال توسط اورژانس به رؤیت خانواده وی رسیده است. بر اساس رسیدگی دقیق به عمل آمده از زمان انتقال وی به خودرو و همچنین در مکان مزبور هیچ گونه برخورد فیزیکی با ایشان انجام نشده است.

تشکیل کارگروه ویژه پزشکی قانونی برای بررسی وضعیت «مهسا امینی»

درپی انتشار خبری پیرامون وقوع عارضه جسمی برای خانم مهسا امینی در یکی از مراکز پلیس، علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن اعلام ورود دادستانی به این پرونده از دستور تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی ابعاد پزشکی پرونده خبر داد.

براساس این گزارش، کارگروهی ویژه از پزشکی قانونی تشکیل شده تا شرایط جسمی مهسا امینی را از نظر پزشکی مورد معاینه و بررسی‌های دقیق تخصصی و کارشناسی قرار دهند. این کارگروه با دعوت از کادر درمان مهسا امینی و با حضور کارشناسان و متخصصان مجرب پزشکی قانونی فعالیت خود را آغاز و آخرین وضعیت جسمی وی را نیز مورد بررسی قرار داده‌اند تا مشخص شود انتقال این خانم به مرکز پلیس از لحاظ پزشکی، چقدر در وقوع این حادثه مؤثر بوده است.

همچنین از طرف دادستان تهران بازپرس ویژه و تیم مجربی برای بررسی ابعاد این پرونده تعیین شده است.

نتایج تحقیقات هیئت تفحص درباره فوت مهسا امینی به زودی اعلام می‌شود

یک منبع آگاه اعلام کرد که مهسا امینی که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری بود، درگذشت. بنابر این گزارش یک هیئت تحقیق و تفحص برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع توسط دادستانی تهران و همچنین کارگروه ویژه‌ای نیز برای بررسی علت و جزئیات حادثه در وزارت کشور تشکیل شده است.

پیکر مهسا امینی تحویل پزشکی قانونی شد

پیکر مهسا امینی برای انجام آزمایشات پزشکی و کالبدشکافی امروز تحویل پزشکی قانونی شد. گفتنی است، پزشکی قانونی پس از انجام آزمایشات لازم و کالبد شکافی نتیجه را به مراجع قضائی اعلام خواهد کرد.

در کنار خانواده «مهسا امینی» هستیم / تا ساعات آینده ابعاد قضیه روشن‌تر می‌شود

بهزاد رحیمی نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» اظهار کرد: بعد از این حادثه در نامه‌ای به وزیر کشور خواستم که با توجه به سوءاستفاده رسانه‌ها و جریان‌های معاند، باید هر چه سریع‌تر ابعاد این قضیه روشن شده و به صورت کامل شفاف‌سازی و اطلاعات‌رسانی شود.

وی ادامه داد: در این نامه تاکید کردم که اگر کسی در این زمینه خطایی انجام داده یا کوتاهی داشته، معرفی شود تا برخوردهای قانونی صورت گیرد؛ همچنین اطلاع‌رسانی کامل انجام شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان کردستان در ارزیابی از واکنش به سکوت فراجا به این حادثه گفت: فراجا سکوت نکرده بلکه منتظر اعلام نظر پزشکی قانونی است و اینکه بعد از بازبینی فیلم ابعاد قضیه را مشخص و اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه «مهسا امینی» اهل سقز بود، گفت: ما درحال انجام پیگیری‌ها درباره این حادثه هستیم و در کنار خانواده ایشان هستیم. دادستانی هم دستور بررسی حادثه را داده است. به یاری خدا ابعاد قضیه تا ساعات آینده روشن‌تر می‌شود.

ورود وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای مهسا امینی

به دنبال دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای پیگیری حادثه رخ داده برای خانم مهسا امینی، وحیدی به معاون امنیتی این وزارتخانه مأموریت داد تا این حادثه را با فوریت بررسی کند. احمد وحیدی خطاب به سید مجید میراحمدی اظهار کرد: با توجه به دستور رئیس‌جمهوری در خصوص حادثه پدید آمده برای خانم مهسا امینی، علت حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید.

توضیح پلیس درباره حادثه رخ داده برای یک زن در مقر انتظامی

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت «درخصوص بدحالی خانمی در مقر پلیس»، اعلام کرد: خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچار عارضه قلبی شد.

در ادامه توضیحات پلیس تهران آمده است: بلافاصله این خانم با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان و مداوا قرار دارد.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ضمن رد برخی اخبار و ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه، اعلام کرد: مستندات مربوطه در این خصوص در اختیار پلیس بوده و اخبار تکمیلی در این خصوص متعاقباً اعلام خواهد شد.

به گزارش خوزستان خبر به نقل از ایمنا، مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران روز _پنجشنبه بیست و چهارم شهریور_ در پی انتشار اخباری درباره بدحالی زنی جوان پس از انتقال به یک مقر انتظامی توضیحاتی ارائه و اعلام کرد: خانمی که برای توضیح و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس فاتب هدایت شده بود در جمع سایر افراد هدایت شده به دلیل عارضه قلبی بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان انتقال و تحت درمان و مداوا قرار دارد.