اخبار خوزستان

آغاز دوباره صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز چذابه و شلمچه

آغاز دوباره صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز چذابه و شلمچه

آغاز دوباره صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز چذابه و شلمچه

به گزارش خوزستان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم از   اهواز  ، به نقل از روابط عمومی گمرک خوزستان،  بهروز قره‌بیگی اظهار داشت: صادرات کالاهای غیرنفتی از بازارچه‌های مرزی چذابه و شلمچه روز چهارشنبه با پایان بازگشت زائران اربعین و آمادگی طرف عراقی از سرگرفته شد.

قره بیگی افزود: صادرات کالا از دو گمرک چذابه و شلمچه پس از هماهنگی بین بخشی و آمادگی تجار و بازرگانان ایرانی و عراقی عملیاتی شده است.

وی گفت:همزمان با بازگشایی دوباره مرزهای تجاری چذابه و شلمچه ، صدها دستگاه کامیون حامل کالاهای غیرنفتی روانه بازار عراق شدند.

قره بیگی با اشاره به اینکه صادرات کالا به عراق از مرزهای تجاری چذابه و شلمچه سبب رونق اقتصادی منطقه می شود افزود:واحدهای گمرکی چذابه و شلمچه از چند روز قبل نیز آمادگی خود را برای ازسرگیری صادرات کالا اعلام کرده بودند.

پارسال حدود یک میلیارد دلار کالاهای غیرنفتی شامل انواع مواد غذایی، تره بار ، وسایل خانگی ، آبزیان پرورشی و مصالح ساختمانی از مرزهای تجاری چذابه و شلمچه به عراق صادر شد.صادرات کالا به عراق از مرزهای چذابه و شلمچه از 14 شهریور همزمان با اوج گیری عزیمت زائران اربعین حسینی و نداشتن آمادگی طرف عراقی برای واردات کالا از این مرزها متوقف شده بود.

برخی از بازرگانان و تجار محلی در این بازه زمانی کالاهای خود را از مرز دریایی خرمشهر صادر کردند.مرز دریایی خرمشهر در 2 هفته اخیر در زمینه صادرات کالا به بنادر بصره و ابوفلوس عراق فعال و شبانه روزی بود.

پایانه‌های مرزی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر به تدریج از تیر 1382 پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالا و در مهر همان سال برای عزیمت زئران عتبات عالیات بازگشایی شدند.استان خوزستان با استان‌های عراقی میسان و بصره روابط تجاری ، فرهنگی و آموزشی دارد.

انتهای پیام/735/ن