۲هزار میز و نیمکت مدارس ناحیه یک اهواز بازسازی شد

 ۲هزار میز و نیمکت مدارس ناحیه یک اهواز بازسازی شد

اهواز-ایرنا- مدیرآموزش و پرورش ناحیه یک اهوازگفت : ۲ هزار میز و نیمکت مدرسه با همکاری سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز خوزستان تعمیر و بازسازی شدند.

صادق نیسی گمراوی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: از بین چهار ناحیه آموزشی اهواز ناحیه یک موفق شد با همکاری سازمان نوسازی به توجه به فرا رسیدن فصل بازگشایی مدارس این تعداد میز و نیکمت را تعمیر کند مدیرآموزش و پرورش ناحیه یک اهواز با اشاره به اینکه این ناحیه از جمله نواحی آموزشی پرتراکم است ادامه داد: این اقدام در کاهش هزینه های آموزش و پرورش بسیار موثر است و از هدر رفت سرمایه در این ارگان جلوگیری می کند.

وی گفت: ۳۰ کولر نیز برای مدارس این ناحیه در دست تامین است که به زودی توزیع خواهد شد.

گمراوی با اشاره به اینکه سرانه بهداشتی و خرید الکل و مواد ضدعفونی کننده را دریافت کرده اند ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش و بهداشت هر گونه دستورالعملی در خصوص بازگشایی مدارس اعلام کند انجام خواهیم داد و آمادگی لازم را برای رعایت کردن تمامی پروتکل های بهداشتی بیماری کرونا برای آغاز به کار مدارس را داریم.

وی گفت: برای ضدعفونی و پاکسازی مدارس برای سال تحصیلی جدید با توجه به بیماری کرونا از شهرداری کمک گرفته شده تا در ضدعفونی کردن مدارس همکاری کنند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک اهواز با بیان اینکه این ناحیه از جمله مناطق پر تراکم دانش آموزی است بیان کرد: برای کاهش تراکم در مدارس پر جمعیت این ناحیه برخی مدارس را ۲ نوبته کردیم تا دانش آموزان با جمعیت کمتری در کلاس حاضر شوند.

گمراوی افزود: هشت مدرسه در این ناحیه در دست ساخت است که ۲ مدرسه تا مهر ماه افتتاح خواهند شد.

شهرستان اهواز دارای چهار ناحیه آموزشی است که جمعیت دانش آموزی ناحیه یک اهواز ۸۰ هزار نفر است.

خوزستان ؛

کمک مومنانه خیران در هویزه

خیران و نیکوکاران هویزه به نیاز‌مندان آسیب دیده از کرونا کمک کردند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خوزستان، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج هویزه با اشاره به کمک های نقدی و غیر نقدی خیران و نیکوکاران هویزه به نیاز‌مندان آسیب دیده از کرونا  گفت: مرحله اول رزمایش کمکهای مومنانه خیران در این شهرستان از عید قربان تا عید غدیر برگزار شد .
وی افزود : در مرحله دوم و سوم این طرح از ماه محرم تا پایان ماه صفر خیران نیک اندیش با کمک گروههای جهادی در  شهرستان هویزه به نیازمندان و آسیب دیدگان بحران کرونا کمک رسانی خواهند کرد .
از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون خیران و نیکوکاران و گروههای مردمی با تهیه بسته های مواد غذایی و کمک های نقدی به یاری نیازمندان شتافته اند .

دعوت از بهبودیافتگان کرونا در خوزستان برای اهدای پلاسما

دعوت از بهبودیافتگان کرونا در خوزستان برای اهدای پلاسما

اهواز – ایرنا – مدیرکل انتقال خون خوزستان از تمام افراد بهبود یافته از ویروس کرونا در این استان دعوت کرد برای اهدای پلاسما مراجعه کنند و جان همنوعان خود را نجات دهند.

دکتر عبدالعزیز فقهی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هر قدرپلاسمای بیشتری تولید شود در ماههای آینده که ممکن است با پیک بیماری مواجه شویم وجود ذخیره پلاسما کمک کننده است.

وی افزود: تا کنون بیش از ۴۰۰ نفر در خوزستان پلاسما اهدا کرده اند و بعد از تهران رتبه نخست کشور را دراهدای پلاسما داریم.

فقهی ادامه داد: سازمان انتقال خون، پلاسما را تولید کرده و در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌دهد که تا کنون برای بیش از ۲۰۰ بیمار تزریق شده و بیماران به خوبی جواب گرفته اند.

مدیرکل انتقال خون خوزستان اضافه کرد: در حال حاضر به همه گروه‌های خونی نیاز داریم و با کمبود خون مواجه هستیم.

وی اظهار داشت: البته استقبال مردم بیشترشده ولی با توجه به اینکه کمبود گروه‌های خونی در ماه‌های گذشته ایجاد شده در نتیجه تکمیل ذخایر خونی بیمارستان‌ها لازم است.

فقهی ابراز امیدواری کرد: همه افراد واجد شرایط برای اهدای خون مراجعه کنند و با این اقدام جسم خود را از آسیب ها دور کرده و سلامتی را به دیگران هدیه کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام کرده: شواهد نشان می‌دهد شیوه پلاسمادرمانی می‌تواند تا ۵۰درصد مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را کم کند لذا افرادی که یک ماه است این بیماری را پشت سر گذاشته‌اند ، با این اهدا گامی خداپسندانه بردارند.

به گفته دکتر فرهاد ابول نژادیان خوشبختانه روند کاهشی بیماران مبتلا به کرونا طی روزهای گذشته ادامه داشته ولی اعلام وضعیت سفید یا زرد در استان، نشانه پایان بحران کرونا نیست؛این وضعیت بسیار شکننده است و نگران این موضوع هستیم که اعلام خارج شدن استان از وضعیت قرمز و هشدار؛ باعث کمتر شدن رعایت پروتکل های بهداشتی شود و دوباره درگیر پیک سنگین تر کرونا شویم.

وی افزود: ۲۶ استان کشور از جمله تمامی استان های همجوار با خوزستان؛ در وضعیت قرمز و هشدار هستند و از مردم درخواست میکنیم تا از سفر به این استان ها، به شدت خودداری کنند و بیماری را برای خود و خانواده به ارمغان نیاورند.

ابول نژادیان ادامه داد: اگر بخواهیم در وضعیت سفید بمانیم؛ راهی بجز رعایت پروتکل های بهداشتی( استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات، رعایت فاصله فیزیکی و شستن دست) نداریم.

به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، بر اساس اعلام آخرین وضعیت بیماری در استان، شهرهای بهبهان و آغاجاری در وضعیت قرمز هستند و از مردم این شهرها میخواهیم تا پروتکل های بهداشتی را با حساسیت و جدیت بیشتری رعایت کنند.

استان خوزستان  پس از دو ماه وضعیت قرمز کرونایی بیش از یک هفته گذشته از وضعیت هشدار خارج شد.

راه‌یابی ۲ فیلم از سید مرتضی سبزقبا به جشنواره‌ای در فیلیپین

راه‌یابی ۲ فیلم از سید مرتضی سبزقبا به جشنواره‌ای در فیلیپین

ایسنا/خوزستان فیلم‌های «برای او» و «بهمن» هر دو از ساخته‌های سید مرتضی سبزقبا، نامزد دریافت جایزه‌ ماه جولای دومین جشنواره‌ آسیایی فیلم «Asian Cinematography AWARDS»  فیلیپین شدند.

در دومین دوره‌ این جشنواره‌ سالیانه هر ماه از میان آثار منتخب با رأی هیات داوران، به فیلم‌های برتر جوایز بهترین فیلم و بهترین تصویربرداری آسیایی اهدا خواهد شد و پس از آن فیلم‌های برگزیده به طور مستقیم در فهرست آثار منتخب جشنواره‌ سالیانه‌ «Asian Cinematography AWARDS» قرار خواهند گرفت و در نهایت در اختتامیه‌ جشنواره فیلم‌های برتر جایزه دریافت خواهند کرد.

فیلم‌ «برای او» پس از حضور در پنجمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «GULF» دبی، پنجمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «FICBUEU» اسپانیا، دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «PUNE» هندوستان، دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Third Eye» هندوستان، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «پنج قاره» ونزوئلا، دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Playbutton» هندوستان، سومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه «Best of Latin America» آمریکا، دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم مقاومت کرمان، بیست‌ونهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، چهل‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم رشد تهران و پس از کسب جوایز بهترین فیلم، بهترین تصویربرداری، بهترین تدوین و بهترین بازیگر جشنواره‌ سکانس بیداری آبادان و نیز دریافت جایزه‌ بهترین فیلم، بهترین تصویربرداری و بهترین فیلم جشنواره‌ منطقه‌ای سینمای جوان افلاک خرم‌آباد، جایزه‌ بهترین فیلم نخستین جشنواره‌ ملی فیلم روایت سرخ تهران، جایزه‌ بهترین فیلم نخستین جشنواره‌ ملی ایران ۱۴۰۴ تهران و هم‌چنین دریافت جایزه‌ بهترین فیلم هفتمین جشنواره‌ ملی فیلم کوتاه وارش مازندران، این بار در بخش مسابقه‌ دومین جشنواره‌ آسیایی فیلم «Asian Cinematography AWARDS» فیلیپین نامزد دریافت جایزه شده است.

فیلم داستانی «برای او» در مدت زمان ۱۶ دقیقه در حوزه‌ هنری استان خوزستان تهیه و تولید شده است.

اسامی برخی از عوامل تولید این فیلم به این شرح‌اند:

نویسنده و کارگردان: سید مرتضی سبزقبا، تصویربردار: امیر علی‌ویسی، تدوین: فرید دغاغله، صدابردار: هادی ساعدمحکم، منشی‌ صحنه: فاطمه سیاح‌طرفی، طراح ‌صحنه، لباس و گریم: حمید نورآبادی، عکاس: رضا چراغ‌چشم، مدیر تولید: علی‌رضا مهدویان‌پور، بازیگر: محمدرضا صانعیان.

فیلم کوتاه «بهمن» تازه‌ترین ساخته‌ سید مرتضی سبزقبا نیز که مراحل پس از تولیدش به ‌تازگی به پایان رسیده است، نخستین حضور بین‌المللی خود را به ‌واسطه‌ انتخاب و نامزدی دریافت جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه‌ ماه جولای دومین جشنواره‌ آسیایی فیلم «Asian Cinematography AWARDS» فیلیپین تجربه می‌کند.

اسامی عوامل فیلم «بهمن» که در مدت زمان ۱۰ دقیقه تولید شده است به این شرح‌اند:

نویسنده و کارگردان: سید مرتضی سبزقبا، تصویربردار: سید مرتضی سبزقبا، مشاور کارگردان: میثم خالدیان، عکاس و مجری ‌طرح: حمید تجلی‌فرد، تدوین و صداگذاری: سید مرتضی سبزقبا، آهنگساز: کوروش بهراد، خواننده: محسن مستکین، آوا: نجمه باوی، شعر: ابراهیم نصرالهی، منشی ‌صحنه: فاطمه سیاح‌طرفی، طراح پوستر: سید مرتضی سبزقبا، عنوان‌بندی: حجت کایدخورده، مدیر تولید: روح‌الله پوردیان، مترجم: فاطمه شاهین‌زاده، با حضور: مجید اردلان، تهیه‌کننده: سید رضا سبزقبا.

به گزارش ایسنا، دومین دوره‌ سالیانه‌ این جشنواره‌ آسیایی ۲۷ و ۲۸ مارس ۲۰۲۱ میلادی مطابق با ۷ و ۸ فروردین ۱۴۰۰ در شهر مانیل کشور فیلیپین برگزار خواهد شد.

برگزاری کلاس‌های عملی دانشگاه صنعتی هویزه

مدیر آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شهدای هویزه: درس‌های عملی که نیاز به آزمایشگاه وکارگاه دارند بصورت حضوری برگزار می شوند .

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز خوزستان، محمد بهبهانی افزود: تعدادی از درس‌های عملی دانشگاه نیاز به آزمایشگاه یا کارگاه دارند و امکان برگزاری آن‌ها به صورت مجازی وجود ندارد که برای این دسته از درس‌ها برنامه‌ریزی کردیم در شهریورماه برگزار شوند.برگزاری کلاس‌های عملی دانشگاه صنعتی هویزه
وی گفت: با توجه به اینکه در ابتدای شیوع کرونا، در خصوص نحوه برگزاری دروس عملی و تئوری برنامه‌ای تدوین کردیم بنابراین منتظر بهبود شرایط از نظر کرونا نماندیم. خوشبختانه همه دروس نظری به صورت مجازی ارائه شدند و برای دروس عملی که نیاز جدی به آزمایشگاه وجود نداشت و می‌توانستیم بدون آزمایشگاه ارائه دهیم، از اساتید درخواست کردیم که فیلم‌هایی تهیه کنند و درس‌ها را به صورت مجازی ارائه دهند
بهبهانی افزود  اما تعدادی از درس‌های عملی نیاز به آزمایشگاه یا کارگاه داشتند و امکان برگزاری آن‌ها به صورت مجازی وجود نداشت؛ برای این دسته از درس‌ها برنامه‌ریزی کردیم که در شهریورماه برگزار شوند، اما در نهایت باید منتظر شرایط استان و تصمیم ستاد استانی کرونا باشیم.

۱۸ عملیات آتش نشانی اهواز در یک شبانه روز

در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ بار زنگ آتش نشانی اهواز به صدا درآمد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته آتش نشانان اهوازی ۱۸ عملیات امداد و نجات و اطفای حریق را انجام دادند.۱۸ عملیات آتش نشانی اهواز در یک شبانه روز

ابراهیم قنبری افزود: از این میزان ۱۱ عملیات مهار و خاموش کردن آتش و هفت عملیات مربوط به حوادث امداد و نجات بوده است.

وی ادامه داد: امدادگران آتش نشانی اهواز در عملیات‌های امداد و نجات توانستند به  ۱۴ نفر در حوادث کمک رسانی کنند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز بیان کرد: مهار آتش سوزی نیزار‌های منطقه عین ۲، خاموش کردن آتش در منازل مسکونی در مناطق شهرک دانشگاه، کمپلو، خیابان ۲۴ متری نبش آهنگری و شرکت تجاری در منطقه کیانشهر از جمله عملیات‌های اطفای حریق بوده اند.

لایروبی 80 کیلومتر از زهکش های کشاورزی شوشتر

مدیر جهاد کشاورزی شوشتر از لایروبی 80 کیلومتر از زهکش های کشاورزی این شهرستان خبر داد.

لایروبی 80 کیلومتر از زهکش های کشاورزی شوشتر

مدیر جهاد کشاورزی شوشتر گفت : ۸۰ کیلومتر از زهکش های کشاورزی شعیبیه و عرب حسن در این شهرستان لایروبی شد.

به گزارش جماران، ایرج باد پیما بیان کرد : ۶۰ کیلومتر از این کار در شعیبیه غربی و ۲۰ کیلومتر در میان آب جنوبی انجام شده است .

وی افزود : خروج آب های اضافی از مزارع کشاورزی و حفظ ساختمان خاک از اهداف اجرای این طرح بوده است .

مدیر جهاد کشاورزی شوشتر ادامه داد : برای اجرای این طرح بیش از ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است .

وی گفت : این طرح توسط جهاد کشاورزی و در مدت زمان یک ماه اجرا شده است .

70 هکتار از مراتع شیمبار در آتش سوخت

۷۰ هکتار از مراتع و تعدادی از درختان منطقه حفاظت شده شیمبار در آتش سوزی هفته اخیر خسارت دید .

70 هکتار از مراتع شیمبار در آتش سوخت

رییس اداره حفاظت محیط زیست اندیکا گفت : ۷۰ هکتار از مراتع و تعدادی از درختان منطقه حفاظت شده شیمبار در آتش سوزی هفته اخیر خسارت دید .

به گزارش جماران، مصطفی یوسفی بیان کرد : این آتش سوزی همزمان در ۲ قله مقابل هم رخ داد که حدود چهار روز نیز به طول انجامید , به رغم موقعیت جغرافیایی ، گرمای هوا و سخت گذر بودن منطقه سرانجام مهار و با استفاده از بالگرد آب پاش خنک سازی شد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست اندیکا ادامه داد : در این آتش سوزی بیش از ۱۵۰ درخت بلوط ، بادام ، بن و … آسیب دید .

وی گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از چهار فقره آتش سوزی در مناطق حفاظت شده این شهرستان رخ داده که بیشتر عوامل آنها انسانی بوده است .

رییس اداره حفاظت محیط زیست اندیکا افزود : ۲ مورد از عوامل این آتش سوزی شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شدند که رای محکومیت آنها نیز صادر شده است .

وی گفت : اما بررسی عوامل این آتش سوزی اخیر در مرحله تحقیقات است و افرادی نیز مظنون هستند .

مهری در گفتگو با دانشجو مطرح کرد

وزارت نفت قصد دارد ۸۰ سال افتخارِ دانشگاه صنعت نفت را واگذار کند! / لزوم رسیدگی به مشکلات دانشگاه

مسئول بسیج دانشجویی دانشکده نفت آبادان گفت: موضوع واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزات علوم بار‌ها مطرح شده و وزارت نفت قصد دارد این دانشگاه با ۸۰ سال قدمت و افتخار را واگذار کند.

وی یادآور شد: ناگفته نماند که این اتفاقات در دولت تدبیر و امید رخ داده‌اند و تا چند سال پیش، وضعیت این دانشگاه به این اسفناکی نبود. با اجرایی کردن این تصمیمات، انگیزه درس خواندن و ادامه تحصیل در دانشگاه صنعت نفت را از دانشجویان گرفته‌اند چرا که آینده مشخصی در انتظار آنان نیست.

مسئول بسیج دانشجویی دانشکده نفت آبادان گفت: انتظار ما از نمایندگان مجلس که در این دوره با عنوان «نماینده انقلابی» بر کرسی‌های مجلس تکیه زده‌اند به خصوص کمیسیون انرژی که تاکنون درباره دانشگاه صنعت نفت با موضع تثبیت و تقویت این مجموعه پا به میدان گذاشته‌اند، این است که از اقدامات وزارت نفت علیه دانشگاه صنعت نفت و دانشجویان آن جلوگیری کنند.
وی بیان کرد: در راستای احیای دانشگاه صنعت نفت راهکار‌هایی برای ارائه وجود دارد از جمله اینکه، بجای عدم پذیرش دانشجو در یکسری رشته‌ها و در جهت تخصصی‌تر شدن رشته‌های تحصیلی، می‌توان با تغییر محتوایی در این رشته‌ها، آن‌ها را به رشته‌های جدید بین رشته‌ای تبدیل کرد. همچنین می‌توان در این دانشگاه اقدام به جذب اساتید و هیات علمی جوان و باانگیزه و متخصص کرد هر چند که بسیاری از این متخصصان به دلیل عدم اختصاص تسهیلات لازم و ارتقای مرتبه از سوی وزارتخانه، از جذب شدن در این دانشگاه منصرف می‌شوند.
مهری ادامه داد: از سویی، بهتر است وزارت نفت بجای استخدام برخی نمایندگان مجلس در صنعت نفت که حتی تحصیلات مرتبطی در این حوزه ندارند به فکر بازگرداندن بورسیه‌های شغلی دانشجویان این دانشگاه باشد چرا که این امر نه تنها روی کیفیت ورودی‌های دانشگاه تاثیر فراوانی دارد بلکه نتایج خوبی در آینده صنعت نفت کشور خواهد داشت.
وی افزود: پیشنهادات مشابه دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و افراد متخصص و دلسوز بسیاری هستند که در مسیر احیای دانشگاه صنعت نفت قدم بردارند، اما به شرطی که گوش شنوا و اراده‌ای برای تحقق این مسائل در وزارت نفت و مجلس شورای اسلامی وجود داشته باشد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشکده نفت آبادان تاکید کرد: بازگرداندن بورسیه شغلی به دانشجویان این دانشگاه و استخدام آنان در وزارت نفت خواسته جدی ما است و خواستار تحقق آن از سوی مسئولان مربوطه هستیم.

توزیع سوخت میان روستائیان خوزستانی

بیش از پنج میلیون لیتر سوخت بین کشاورزان خوزستانی توزیع شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان، مدیر تعاون روستایی خوزستان گفت: در چهار ماه نخست امسال پنج میلیون و ۳۸۰ هزار لیتر سوخت میان روستائیان استان توزیع شد.توزیع سوخت میان روستائیان خوزستانی

جمشید بنی فری افزود: این سوخت‌ها شامل بنزین،  گازوئیل و نفت سفید است که در مناطق روستایی به ویژه سخت گذر استان توزیع شده است.

وی ادامه داد: سوخت مورد نیاز روستاییان در سه  جایگاه سوخت در شهرستان‌های دزفول، بهبهان و ماهشهر در حال توزیع است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال  بیش از ۲۰ میلیون لیتر سوخت توزیع شود.


مدیر تعاون روستایی خوزستان بیان کرد:  هدف از اجرای این طرح  به حرکت درآوردن ماشین آلات کشاورزی برای کشت و کار و   تامین سوخت مورد نیاز وسایل گرمایشی در فصل سرماست.

رهایی گروگان در شوشتر

رهایی گروگان در شوشتر

ایسنا/خوزستان فرمانده انتظامی شوشتر از رهایی یک گروگان از چنگال آدم‌ربایان خبر داد.

سرهنگ بهروز حسنوند اظهار کرد: در پی وقوع یک فقره آدم‌ربایی در ۲۴ تیرماه سال جاری در محور اهواز _ شوشتر با توجه به حساسیت موضوع، دستورات لازم به پلیس آگاهی ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، وی افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان شوشتر با همکاری پلیس آگاهی خوزستان، هویت یکی از آدم‌ربایان را در استان همجوار شناسایی و با هماهنگی و اخذ نیابت قضائی طی عملیاتی غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند.

حسنوند ادامه داد: متهم پس از انتقال به شهرستان شوشتر در بازجویی‌های انجام شده به همدستی شخص دیگر با انگیزه اختلافات مالی به آدم‌ربایی اعتراف کرد.

وی با بیان اینکه کارآگاهان پلیس آگاهی با کار تخصصی هویت همدست آدم‌ربا را شناسایی کردند، گفت: متهم متواری که خود را در یک قدمی پلیس گرفتار می‌دید، سرانجام گروگان را رها کرد.

فرمانده انتظامی شوشتر خاطرنشان‌کرد: تلاش جهت دستگیری سایر متهمان احتمالی به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار دارد.

تمدید ثبت‌نام تسهیلات کرونا ویژه کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای

تمدید ثبت‌نام تسهیلات کرونا ویژه کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای

ایسنا/خوزستان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از تمدید ثبت نام تسهیلات کرونا ویژه کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای تا پایان مرداد ۹۹ خبر داد.

 محمد جوروند با اعلام این خبر گفت: کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای دارای کد بیمه تامین اجتماعی، اعضای صندوق اعتباری هنر و افرادی که در ثبت‌نام با مشکل مواجه شده‌اند و توسط این اداره کل به سامانه کارا معرفی شده‌اند می‌توانند تا پایان مرداد ۹۹ با مراجعه به این سامانه نسبت به ثبت‌نام و درخواست تسهیلات اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، برپایه اعلام اداره‌کل ارشاد خوزستان، وی خاطرنشان‌کرد: تاکنون ۵۴۷ فقره پرونده برای ۸۷۲ شاغل در بخش فرهنگ و هنر ثبت نهایی شده و متقاضیان برای دریافت ۱۱۳/۶۳ میلیارد ریال تسهیلات به بانک‌های استان معرفی شده‌اند.

بازداشت فردی که در اینترنت فراخوان بستن جاده و تیراندازی داده بود

جانشین فرماندهی انتظامی خوزستان گفت: عامل اصلی فراخوان‌، محرک و دعوت مردم به مسدود کردن جاده‌ها و تیراندازی از طریق فضای مجازی در شهرستان شادگان شناسایی و دستگیر شد.

جانشین فرماندهی انتظامی خوزستان گفت: عامل اصلی فراخوان‌، محرک و دعوت مردم به مسدود کردن جاده‌ها و تیراندازی از طریق فضای مجازی در شهرستان شادگان شناسایی و دستگیر شد.

حادثه24- جانشین فرماندهی انتظامی خوزستان گفت: عامل اصلی فراخوان‌، محرک و دعوت مردم به مسدود کردن جاده‌ها و تیراندازی از طریق فضای مجازی در شهرستان شادگان شناسایی و دستگیر شد.

سردار سیدمحمد صالحی سه شنبه شب در تشریح جزییات این خبر اظهار داشت: در پی درگیری مسلحانه ۲ طایفه که منجر به فوت یک شهروند شد و به تبع آن انتشار فراخوان‌ مبنی بر دعوت مردم به مسدود کردن جاده ها و تیراندازی از طریق فضای مجازی، موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس اطلاعات و امنیت عمومی قرار گرفت.وی افزود: ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان شادگان با کار اطلاعاتی یکی از عاملان اصلی فراخوان‌، محرک و دعوت مردم به مسدود کردن جاده ها و تیراندازی را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی طی عملیاتی غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند.

سردار صالحی تصریح کرد: در بازرسی از مخفیگاه متهم یک قبضه اسلحه جنگی به همراه یک تیغه خشاب و ۳۰ فشنگ مربوطه کشف شد.

جانشین فرماندهی انتظامی خوزستان گفت: متهم پس از تشکیل پرونده و تحویل به مرجع قضایی با قرار مناسب روانه زندان شد.

وی گفت: همچنین در این رابطه نیز ۶ نفر عاملان فراخوان و محرکان شناسایی و دستگیری ان ها در دستور کار قرار دارد.

توضیح دامپزشکی خوزستان درباره ویدئوی دام‌های بیمار تلف‌شده

توضیح دامپزشکی خوزستان درباره ویدئوی دام‌های بیمار تلف‌شده

عکس از آرشیو

ایسنا/خوزستان مدیرکل دامپزشکی خوزستان در خصوص ویدئوی منتشرشده در فضای مجازی از دام‌های تلف‌شده و رهاشده در طبیعت، گفت: این دام‌ها بر اثر بیماری تب سه روزه تلف شده‌اند و توسط افرادی در طبیعت رها شده و باعث آلودگی زیست‌محیطی شده‌اند.

مصطفی کنارکوهی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ویدئوی منتشرشده از دام‌های تلف‌شده و رهاشده در طبیعت، مربوط به شهرستان بهبهان بوده است که مربوط به دام‌هایی است که بر اثر بیماری تب سه روزه تلف شده‌اند. این دام‌ها توسط افرادی در طبیعت رها شده و باعث آلودگی زیست‌محیطی شده‌اند.

وی با اشاره به نظارت دامپزشکی بر دفن بهداشتی دام‌ها، افزود: پس از اطلاع، سریعا نیروهای اداره‌کل دامپزشکی خوزستان به محل حادثه اعزام و اقدامات بهداشتی لازم از جمله دفن بهداشتی لاشه‌ها و بررسی مجتمع‌های دامداری در کل منطقه انجام شد و در حال حاضر مشکل بهداشتی در منطقه وجود ندارد.

کنارکوهی ادامه داد: بیماری تب سه روزه (BEF) یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاومیش است و به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست و در نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری و متعاقب آغاز فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان بروز می‌کند؛ این بیماری گذرا و قابل درمان است.

وی بیان کرد: واکسیناسیون صرفاً به‌عنوان تنها روش مؤثر کنترل BEF در دنیا مطرح است و واکسن موجود، واکسن ویروس غیرفعال‌شده تب سه‌روزه است که در حال حاضر در استان خوزستان موجود است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با بیان اینکه این بیماری یک بیماری عفونی و غیرواگیر است، افزود: با توجه به تغییرات جوی و همچنین رطوبت بالا و ازدیاد حشرات ناقل، امکان رخداد بیماری وجود دارد و تنها راه انتقال محتمل بیماری، از طریق نیش ناقلین است.

کنارکوهی با اشاره به اقدامات اداره‌کل دامپزشکی خوزستان در خصوص کنترل و پایش بیماری، گفت: پایش و مراقبت بیماری توسط اکیپ‌های دامپزشکی شهرستانی به صورت روزانه، آموزش و ترویج دامداران توسط کارشناسان دامپزشکی، برگزاری جلسات با اتحادیه‌های دامداران، توزیع سم بین دامداران روستایی، تامین واکسن به اندازه کافی در سطح استان که باید دامداران یا مجتمع‌های دامداری از مراکز مایه‌کوبی مجاز آن را تهیه کنند، هماهنگی با نیروی انتظامی در خصوص انتقال و جابه‌جایی غیرقانونی دام‌ها و هماهنگی با فرمانداری‌ها، شهرداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی جهت دفن بهداشتی تلفات احتمالی ناشی از بیماری، اقدامات اداره‌کل دامپزشکی در این زمینه هستند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان در خصوص بیماری تب سه روزه به دامداران توصیه کرد: انجام واکسیناسیون در دو نوبت قبل از شروع فصل گرما در دام‌های شیری و استقبال از واکسیناسیون به موقع، رعایت بهداشت دام، سمپاشی به موقع جایگاه نگهداری دام‌ها جهت از بین بردن ناقلین، از بین بردن محل تجمع حشرات مانند آب‌های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام‌ها و ایجاد امکانات برای رفاه دام از جمله دستگاه خنک‌کننده، در این زمینه اهمیت دارند.

وی گفت: اداره‌کل دامپزشکی استان خوزستان با برنامه‌ریزی‌های هدفمند و کارشناسی نسبت به رصد، پایش بیماری و مراقبت‌های عمومی و هدفمند به صورت روزانه در قالب اکیپ‌های دامپزشکی بررسی بیماری، اقدامات لازم و مستمری را انجام می‌دهد و در حال حاضر کانون‌های بیماری تحت شناسایی و مراقبت دامپزشکی استان خوزستان هستند.

رعایت فاصله گذاری در سال تحصیلی جدید مدارس عشایری خوزستان

رئیس آموزش و پرورش عشایری خوزستان:با وجود تعداد اندک دانش‌آموزان عشایری، به گونه‌ای برنامه‌ریزی می شود که با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دانش‌آموزان در محیطی امن، تحصیل کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان،مراد علی سعیدی پور با اشاره به احتمال حضوری بودن سال تحصیلی آینده برای مدارسی که کمتر از ۳۰ دانش‌آموز دارند، گفت: سال تحصیلی جدید مطابق با برنامه‌های اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش قرار است از ۱۵ شهریور آغاز شود،اما با توجه به اینکه  بازگشت خانواده‌های دانش‌آموزان عشایری کوچ رو  زمان‌بر باشد، بنابراین همه مدارس عشایری ما از ۱۵ شهریور آغاز به کار نخواهند کرد ولی در مدارسی که عشایر به منطقه بازگشته‌اند، سال تحصیلی از ۱۵ شهریور آغاز خواهد شد. رعایت فاصله گذاری در سال تحصیلی جدید مدارس عشایری خوزستان

وی افزود: ثبت‌نام دانش‌آموزان، ثبت سفارش کتب درسی و ساماندهی نیرو‌های انسانی در آموزش و پرورش عشایری استان انجام شده است، برای برخی از مدارس نیز که ساختمان نامناسبی داشتند، کانکس جایگزین کردیم و تاکنون ۵۱ کانکس، جایگزین مدارس سنگی در استان شده‌اند و مابقی نیز به تدریج انجام خواهند شد.

رئیس آموزش و پرورش عشایری خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه آموزش حضوری موثرتر است، در مدارسی که کمتر از ۳۰ دانش‌آموز دارد، آموزش حضوری است. در کنار آموزش حضوری، در مناطقی که پوشش اینترنت وجود دارد از شبکه شاد نیز استفاده خواهیم کرد.

اهدا کمک ۶۵۰ میلیون تومانی بید بلند خلیج‌فارس برای اجرای پروژه آب‌رسانی در بخش مرکزی بهبهان

محمود امین نژاد مدیرعامل شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج‌فارس از تامین و پرداخت کمک مالی به ارزش ۶۵۰ میلیون تومانی به واسطه پیگیری و درخواست نماینده و فرماندار محترم شهرستان بهبهان جهت اجرای پروژه خط انتقال آب به طول ۴۰۰۰متر در مسیر دهستان بزرگ دودانگه و چند روستای مجاور به‌منظور پایداری خدمات تأمین آب شرب برای ساکنان این مناطق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج‌فارس، امین نژاد در ادامه افزود:پیش‌ازاین شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج‌فارس در حوزه تأمین آب باکیفیت ، جهت استفاده شهروندان محترم شهر بهبهان و بخش‌ها و روستاهای تابعه، این پالایشگاه با اجرای طرح مشارکتی بازسازی کامل تصفیه‌خانه بزرگ این شهر مبلغ ۵۰ میلیارد تومان را در این حوزه هزینه کرده است.
امین نژاد در پایان ابراز امیدواری کرد که با آغاز فرآیند بهره برداری و تولید تجاری این مجموعه عظیم صنعتی، قطعا شاهد حضور مستمر و فعال تر این شرکت در حوزه مسئولیت های اجتماعی خواهیم بود.

تصویب بودجه 210 میلیارد تومانی برای عمل به مسئولیت اجتماعی در ماهشهر

تصویب بودجه 210 میلیارد تومانی برای عمل به مسئولیت اجتماعی در ماهشهر

خبرگزاری آریا – دبیر شورای راهبردی شرکت‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر از تصویب بودجه 210 میلیارد تومانی برای برنامه راهبردی سه ساله خود به‌منظور تحقق مسئولیت‌های اجتماعی در منطقه خبر داد.
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، محسن آتش‌زمزم گفت: شورای راهبردی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با هدف توسعه متوازن منطقه ماهشهر بودجه‌ای 210 میلیارد تومانی را برای برنامه راهبردی سه ساله خود به تصویب رساند و امید است پتروشیمی‌های منطقه در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود بتوانند هدف‌گذاری‌های انجام‌شده را محقق کنند.
وی افزود: امسال با رویکردی جدید و با راهبردی متفاوت و توجه ویژه به مگاپروژه‌ها این بودجه برای نخستین بار به‌صورت سه‌ ساله تصویب شده است.
مدیرعامل شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی با بیان اینکه بخش عمده این بودجه برای اشتغال‌زایی، خدمات اجتماعی و آموزش خواهد بود، گفت: هفته گذشته نیز چند سند همکاری با حضور استاندار خوزستان برای توسعه منطقه ماهشهر در بخش‌های مختلف امضا شد.
هفته گذشته کارگروه توسعه متوازن، 16 تفاهم‌نامه را با حضور استاندار خوزستان برای آغاز مرحله اجرای 31 طرح محرومیت‌زدا، با دستگاه‌های اجرایی شهرستان بندرماهشهر امضا کرد و گفته شد که در تدوین این طرح‌ها و مطالعات انجام‌شده، اهداف خاصی مدنظر کارگروه بوده که یکی از آنها، موضوع مهم اشتغال‌زایی است.
16 پروژه از این 31 طرح کارگروه توسعه متوازن شهرستان بندرماهشهر با هدف افزایش اشتغال‌زایی انجام خواهد شد که در قالب هفت تفاهم‌نامه با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، کمیته امداد، آموزش و پرورش، فنی و حرفه‌ای، شیلات و جهاد کشاورزی امضا شد.
کمیته امداد امام خمینی یکی از دستگاه‌های اجرایی شهرستان بود که توانست سه پروژه اشتغال‌زا را برای افراد تحت پوشش خود به کارگروه ارائه دهد و به تصویب رساند که این طرح‌ها برای 250 نفر به‌صورت مستقیم اشتغال ایجاد می‌کند.
تمرکز این پروژه‌ها بر مناطق محروم شهرستان چون شهرک طالقانی، شهرک مدنی و شهرک چمران است.

اختصاص یک میلیارد دلار برای جمع آوری فلر‌های نفتی

یک میلیارد دلار برای جمع آوری فلر‌های نفتی در خوزستان اختصاص یافت .

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خوزستان، استاندار خوزستان گفت: یک میلیارد دلار نیز برای جمع‌آوری فلر‌های شرکت‌های نفت و گاز مارون، آغاجاری و بیدبلند ۲ اختصاص یافته است که ۷۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه و بقیه را شرکت هلدینگ خلیج‌فارس تأمین می‌کند.اختصاص یک میلیارد دلار برای جمع آوری فلر‌های نفتی
شریعتی افزود تقریباً عمده فلر‌های نفتی به جز در شهرستان‌های مسجدسلیمان و لالی تعیین تکلیف شد، زیرا قرار است در این شهرستان‌ها یک شرکت پتروپالایش توسط بخش خصوصی احداث شود و گاز‌های همراه نفت به آنجا انتقال یابد.وی با اشاره به لزوم جمع‌آوری گاز‌های همراه نفت و تبدیل آن به ثروت، خاطر نشان کرد: هم اکنون صنایع پتروشیمی در ماهشهر و بندر امام با ۶۰ درصد ظرفیت و بیدبلند ۲ با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کند که در صورت ایجاد حلقه واسط و انتقال گاز‌های همراه نفت به ظرفیت صددرصدی می‌رسند.

رئیس سازمان امور عشایر اعلام کرد

تجهیز ۷۵ هزار خانوار عشایری به پنل خورشیدی تا پایان برنامه ششم

رئیس سازمان امور عشایر گفت: تا پایان امسال ۱۳ هزار پنل خورشیدی و تا انتهای سال ۱۴۰۰ نیز ۱۲ هزار پنل خورشیدی در مناطق عشایری کشور توزیع می‌شود.

رهایی گروگان در شوشتر

رهایی گروگان در شوشتر

فرمانده انتظامی شوشتر از رهایی یک گروگان از چنگال آدم‌ربایان خبر داد.

سرهنگ بهروز حسنوند اظهار کرد: در پی وقوع یک فقره آدم‌ربایی در ۲۴ تیرماه سال جاری در محور اهواز _ شوشتر با توجه به حساسیت موضوع، دستورات لازم به پلیس آگاهی ابلاغ شد.

وی افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان شوشتر با همکاری پلیس آگاهی خوزستان، هویت یکی از آدم‌ربایان را در استان همجوار شناسایی و با هماهنگی و اخذ نیابت قضائی طی عملیاتی غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند.

حسنوند ادامه داد: متهم پس از انتقال به شهرستان شوشتر در بازجویی‌های انجام شده به همدستی شخص دیگر با انگیزه اختلافات مالی به آدم‌ربایی اعتراف کرد.

وی با بیان اینکه کارآگاهان پلیس آگاهی با کار تخصصی هویت همدست آدم‌ربا را شناسایی کردند، گفت: متهم متواری که خود را در یک قدمی پلیس گرفتار می‌دید، سرانجام گروگان را رها کرد.

فرمانده انتظامی شوشتر خاطرنشان‌کرد: تلاش جهت دستگیری سایر متهمان احتمالی به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار دارد.

اختلاف مالی ۱۳ میلیارد ریالی در دزفول به سازش ختم شد

اختلاف مالی ۱۳ میلیارد ریالی در دزفول به سازش ختم شد

دزفول- ایرنا- رئیس دادگستری دزفول گفت: اختلاف مالی ۱۳ میلیارد ریالی با تلاش شورای حل اختلاف دزفول به سازش ختم شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی شوراهای حل اختلاف استان خوزستان، محمدیار ممبینی روز چهارشنبه افزود: رئیس و اعضای شعبه ۱۴ شورای حل اختلاف شهرستان دزفول با تلاش و کوشش خود توانستند ظرف ۴۸ ساعت به اختلاف مالی بین وراث پایان دهند و این پرونده را منتهی به صلح و سازش کنند.
وی ادامه داد: این اختلاف بین وراث بر سر تقسیم ارث پس از فوت پدرشان پیش آمده بود که پیرو درخواست کتبی، پرونده برای صلح و سازش به شعبه ۱۴ شورای حل اختلاف این شهرستان ارجاع داده شد که نشستی در این زمینه برگزار و مشکل حل شد.
ممبینی گفت: کار جهادی و خدا پسندانه اعضای شورای حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش پرونده‌ها تأثیر بسزایی در کاهش و پیشگیری از وقوع جرم داشته است.

اختصاص۱۰۰ میلیون یورو برای ساماندهی پساب‌های اهواز

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: ۱۰۰ میلیون یورو برای ساماندهی وضعیت پساب‌های شهر اهواز اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان، محمد جواد اشرفی افزود: از این مبلغ ۵۰ میلیون یورو برای امسال و ۵۰ میلیون یورو اختصاص۱۰۰ میلیون یورو برای ساماندهی پساب‌های اهوازبرای سال آینده پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم در یک بازه زمانی سه ساله پساب‌های انسانی شهر اهواز مدیریت شود. در مجموع امیدواریم در سال آینده ۹۰ درصد پساب‌های انسانی اهواز  کنترل شود و ۱۰ درصد باقی مانده نیز به دلیل مباحث حاشیه نشینی است که باید در این خصوص برنامه ریزی شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: همچنین اعتبار مجددی برای تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز در نظر گرفته شده است و انتظار می‌رود ظرف دو ماه آینده اجرای این طرح سرعت بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آغاز لوله گذاری جمع آوری آب های سطحی در اهواز

وی بیان کرد: در بحث آلودگی هوا نیز پیگیری‌های زیادی در راستای جمع آوری گاز‌های همراه نفت که یکی از مشکلات اساسی آلودگی هوا در خوزستان است، انجام شده است و دو قرارداد به مبلغ یک میلیارد دلار و یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بین وزارت نفت و هلدینگ خلیج فارس منعقد شده است و عملیات در حال انجام است، اما با توجه به وجود مشکلات از سال‌های قبل، نمی‌توان انتظار داشت این مشکلات در یک تا دو سال رفع شوند.

افتخار آفرینی شطرنجبازان خوزستان در مسابقات کشور

شطرنجبازان خوزستان عناوین برتر مسابقات آنلاین شطرنج بوشهر را کسب کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان، اولین دوره مسابقات آنلاین هیئت شطرنج استان بوشهر به مناسبت عید غدیر خم برگزار شد که درپایان و دربخش بانوان نیایش موحد از استان به مقام قهرمانی دست یافت. ملیسا خوش خرامان از فارس در سکوی دوم ایستاد.افتخار آفرینی شطرنجبازان خوزستان در مسابقات کشور
دربخش آقایان نیز علیرضا بساق زاده از خوزستان پس از حمیدرضا طهماسبی از استان فارس نایب قهرمان شد و رضا محمدی از استان خراسان شمالی مقام سوم را به خود اختصاص داد.
در رده سنی زیر ۱۶ سال نیز سینا موحد از خوزستان قهرمان شد.
سینا قاسمی نیک و عبدالله قاسمی از استان‌های فارس و بوشهر به ترتیب دوم و سوم شدند.
در این مسابقات ۱۶۳ شطرنج باز در ۲ بخش بانوان و آقایان از۲۳ استان کشور به رقابت پرداختند.
 

این دوره از مسابقات به صورت آرنا با زمان ۳ دقیقه+۲ ثانیه پاداش و مجموع زمان ۹۰ دقیقه در سایت لیچس برگزار شد.

انهدام باند سارقان مسلح در آبادان

باند سارقان مسلح منزل و احشام همراه با کشف سلاح و مهمات جنگی در آبادان به دام پلیس افتادند.

انهدام باند سارقان مسلح در آبادانبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آبادان؛ فرمانده انتظامی شهرستان آبادان گفت: در پی وقوع چند فقره سرقت خشن منزل و احشام در این شهرستان، موضوع به طور ویژه در دستور کار قرار گرفت.
  • سرهنگ تقی زاده افزود: مأموران پلیس آگاهی پس از انجام تحقیقات میدانی و اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه سارقان مسلح شده و با هماهنگی قضایی، طی عملیاتی غافلگیرانه ۴ سارق در مخفیگاهشان دستگیر و تعداد یک قبضه سلاح جنگی کلاش، ۱۲۴ عدد فشنگ جنگی، یک قبضه سلاح سرد قمه، یک تیغه خشاب جنگی کلاش، یک عدد پلاک خودرو سرقتی و همچنین ۵ دستگاه گوشی موبایل از منزل آنان کشف و ضبط شد.
  • او با بیان اینکه متهمان در تحقیقات فنی و پلیسی به ۶ فقره سرقت منزل و دو فقره سرقت مسلحانه احشام اعتراف کردند گفت: علیه متهمان پرونده قضایی تشکیل و به دادسرا معرفی شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان آبادان از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تحرکات مشکوک موضوع را از طریق شماره تلفن ۱۱۰ پلیس گزارش دهند.

جمعی از کارگران سایت پسماند صفیره اهواز خواهان پرداخت شدن حقوق شدند

جمعی از کارگران سایت پسماند صفیره اهواز خواهان پرداخت شدن حقوق شدند

اهواز-ایرنا- ۱۰۰ نفر از کارگران سایت پسماند صفیره شهرستان اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن حق و حقوق و تعطیل شدن سایت امروز چهارشنبه در مقابل ساختمان سازمان پسماند شهرداری اهواز تجمع کردند.

به گزارش ایرنا یکی از کارگران شرکت کننده در این تجمع که خواست نامش درخبر ذکر نشود بیان کرد: در مجموع ۱۲۰ نفر در این سایت مشغول به کار هستند که از این تعداد ۶۳ نفر خانم و از این جمع نیز ۳۰ نفر از زنان سرپرست خانوار هستند.

وی گفت: این سایت از دهم تیرماه تعطیل شده است و هنوز از سوی پیمانکار تصمیمی برای بازگشایی این سایت گرفته نشده است.

این کارگر سایت پسماند صفیره ادامه داد: امروز جمعی از کارگران این سایت به دلیل پرداخت نشدن ۲ ماه حقوق و بیمه و تعطیل شدن این سایت به نشانه اعتراض تجمع کردند.

وی افزود: پیمانکار علت پرداخت نکردن حقوق کارگران را طلبکار بودن از سازمان پسماند اعلام می کند ، متاسفانه در سال های گذشته نیز کارگران با پیمانکاران قبلی هم دچار مشکلات فراوان بودند.

این کارگر سایت پسماند صفیره اظهار داشت: هیچ مسوولی از شهرداری پاسخگوی ما نیست و زندگی کارگران این سایت با مشکلات زیادی مواجه شده است.

مدیرعامل پسماند اهواز و هیچ مسوولی از شهرداری اهواز پاسخگوی خبرنگار ایرنا در خصوص این اعتراض کارگران نبود.

سایت دفن زباله اهواز حدود ۱۲۰ کارگر برای تفکیک زباله دارد که قسمت اعظمی از آنها را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.

سایت جدید دفن پسماند اهواز در نزدیکی روستای «صفیره» در بخش غیزانیه این شهرستان، از سال ۹۱ و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند در منطقه «برومی» راه اندازی شده است که ۱۲۰ نفر در این سایت مشغول به کار هستند.

روستای صفیره حدود ۴۰۰ نفر جمعیت دارد.

ضرب‌الاجل یک ماهه برای تعیین تکلیف زباله‌های عفونی ۹۰۰ مطب در اهواز

ضرب‌الاجل یک ماهه برای تعیین تکلیف زباله‌های عفونی ۹۰۰ مطب در اهواز

اهواز – ایرنا – رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز نسبت به عدم جمع‌آوری پسماندهای عفونی مطب‌ها در اهواز به ویژه در زمان شیوع کرونا هشدار داد و گفت: ۹۰۰ مطب و آزمایشگاه پزشکی در اهواز یک ماه مهلت دارند جمع آوری زباله‌های عفونی خود را تعیین تکلیف کنند.

علی بنی‌عگبه چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: طبق گزارش سازمان پسماند شهرداری اهواز تاکنون ۷۰۰ مطب و آزمایشگاه با این سازمان برای جمع آوری پسماندهای عفونی خود قرارداد منعقد کرده‌اند، اما تکلیف ۹۰۰ مطب دیگر هنوز معلوم نشده و حتی مشخص نیست چند واحد از آنها فعال است.

وی افزود: در جلسه کارگروه پسماند اهواز که اخیرا در فرمانداری تشکیل شد، مقرر شده ظرف یک ماه مطب‌های فعال شناسایی و معرفی و آنهایی که تاکنون برای جمع آوری پسماندهای عفونی خود اقدام نکرده‌اند، با شهرداری اهواز قرارداد منعقد کنند.

به گفته وی، سازمان نظام پزشکی مکلف شده است که فهرست تمام مطب‌های فعال را به کارگروه ارائه دهد، سازمان مدیریت پسماند باید برای جمع آوری و مدیریت این پسماندها به صورت بهداشتی اقدام کند و مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز نیز با مراجعه به مطب ها نحوه تفکیک را آموزش دهند.

بنی‌عگبه اضافه کرد: متاسفانه با وجود پیگیری‌ها و برگزاری جلسات متاسفانه هنوز تعدادی از پزشکان حاضر به پرداخت هزینه جمع آوری پسماند عفونی مطب‌ خود نیستند و نشست اخیر کارگروه پسماند برای اتمام حجت با این افراد است که در صورت استنکاف از تعهداتشان از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.

دبیر کارگروه مدیریت پسماند اهواز، با بیان اینکه برنامه جمع آوری پسماندهای عفونی مطب‌های اهواز از سال ۱۳۹۲ مطرح شده، افزود: جمع آوری پسماندهای عفونی به صورت مستقیم وظیفه شهرداری نیست و طبق قانون تولیدکننده تعهد دارد نسبت به بی‌خطرسازی آنها اقدام کند اما با تصمیم کارگروه مدیریت پسماند مقرر شد که شورای شهر اهواز مصوبه‌ای در این زمینه تصویب کند و شهرداری اهواز در قبال دریافت مبلغی از پزشکان، پیمانکاری را استخدام و این نوع پسماند را جمع آوری کند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرداری اهواز به مصوبه کارگروه عمل کرده و یک پیمانکار با ۲ خودرو مخصوص به کار گفته است اما بسیاری از پزشکان حاضر به همکاری و انعقاد قرارداد نیستند.

بنی‌عگبه ادامه داد: بر اساس دستورالعملی که شهرداری تهیه کرده هزینه مطب‌ها و آزمایشگاه در قبال جمع آوری پسماندهای عفونی متفاوت بوده و طبق سطح بندی از ۲۵۰ هزار ریال تا سه میلیون ریال تعیین شده است که برای پزشکان مبلغ زیادی به شمار نمی‌آید.

وی تصریح کرد: در حال حاضر پسماندهای عفونی مطب‌ها و آزمایشگاه‌هایی که قرارداد منعقد نکرده‌اند به همراه زباله‌های عادی شهری جمع آوری می‌شوند و سر از مخازن زباله خیابان‌ها در می‌آورند، این در حالیست که زباله‌گردها یا افرادی که در سایت تفکیک زباله مشغول هستند با این پسماندها سر و کار دارند و احتمال آلودگی و بیماری برای آنها وجود دارد.

بنی‌عگبه افزود: پیش از این نگرانی ما از انتقال بیماری‌های هپاتیت و ایدز از طریق پسماندهای عفونی مطب‌ها بود اما اکنون و با همه گیری کرونا، این مساله نیز اضافه شده، بنابراین ضروری است که هر چه سریع تر برای مطب‌ها چاره اندیشی شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر روزانه هشت تا ۱۰ تن پسماند عادی و ۱۲ تن پسماند عفونی از بیمارستان‌های اهواز جمع آوری می شود اما برآوردی از حجم پسماندهای مطب‌ها و آزمایشگاه نداریم.

بنی‌عگبه همچنین گفت: از جامعه پزشکی انتظار داریم، با توجه به جایگاهی که در حوزه بهداشت جامعه دارند، خود نیز مسائل پزشکی و بهداشتی را رعایت کرده و در زمینه تامین بهداشت شهر همکاری کنند.

وی افزود: تفکیک پسماند عفونی از عادی، تحویل به موقع و پرداخت هزینه جمع آوری، خواسته ما از جامعه پزشکی است تا شاهد ورود پسماند عفونی به زباله‌های عادی و آلوده شدن شهر و شهروندان نباشیم.

بر اساس این گزارش، پسماندهای پزشکی (‌بیمارستانی) شامل همه پسماندهای عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، ‌آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه است.

طبق ماده ۱۳ قانون مدیریت پسماندها، مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و تخلیه و پخش ‌آنها در محیط و یا فروش، استفاده و بازیافت این نوع پسماندها ممنوع است.

بابایی مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در سال ۹۷ اعلام کرده بود که روزانه ۴۰ تن پسماند پزشکی و عفونی درخوزستان تولید می‌شود.

همچنین اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان پیش از این گفته بود: در مدیریت پسماند و کاهش زباله در کشور و استان توفیقی نداشتیم و حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد از زباله‌های شهری و عفونی در خوزستان به صورت غیربهداشتی دفع، سوزانده و یا در محیط رهاسازی می‌شود.

رتبه بندی نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال