اخبار خوزستان

آقای وحیدی سری به اهواز بزنید /اهواز را آب برد وضعیت اضطراری است

نوید احمدپور – در بازدید اردیبهشت ماه سال جاری بود که وحیدی وزیرکشور با بازدید از پروژه اجرای بخشی از شبکه جمع آوری آب‌های سطحی اهواز و نیز تعریف و تمجید بسیار از مدیریت شهری اهواز وعده هایی جهت محقق شدن این پروژه ها داد. در این بازدید ها قرار بود لوله گذاری کوی علوی که دهه هاست با آبهای سطحی درگیر است برای همیشه خاتمه یابد اما امروز وضعیت کوی علوی بدون نیاز به هیچ دلیل و مدرکی قابل مشاهده است. چرا پروژه هایی که مورد تاکید شخص رئیس جمهور بوده و نیز جزو پروژه های ملی(پروژه فاضلاب و جمع آوری آب‌های سطحی اهواز) محسوب می شوند تاکنون بر زمین مانده و هنوز یا به اتمام نرسیده اند یا اصلا پیشرفتی نداشته اند. آقای وحیدی آیا اظهار نظر شما راجع به مدیران صرفا تعریف و تمجید بوده است ؟ و اگر نبوده است چرا پیگیر عملکرد همان مدیران نبوده اید و پای قولی که به مردم اهواز داده اید نایستاده اید؟

13 شهریور ماه سال جاری
عادل شیشه‌گری عضور شورای اسلامی شهر اهواز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به به آخرین وضعیت اجرای پروژه‌های دفع آب‌های سطحی در آستانه آغاز فصل بارندگی‌ها اظهار کرد: بزرگترین طرح دفع آب‌های سطحی شهرداری اهواز پروژه خط الهادی به طول سه کیلومتر و احداث یک ایستگاه پمپاژ است که عمدتا منطقه ۶ و بخشی از منطقه ۴ را تحت پوشش می‌دهد. وی در خصوص طولانی شدن روند اجرای این پروژه، افزود: برای اجرای این پروژه، خط باید از دانشگاه شهید چمران اهواز عبور می‌کرد و مقدار زیادی از زمان را برای گرفتن مجوز از دست دادیم. عبور از بلوارهای ساحلی و بلوار گلستان نیز از دیگر مشکلات و سختی‌های اجرای پروژه بوده است. وی افزود : با توجه به مسطح بودن اهواز قطعا میزان آبگرفتگی‌ها به صفر نمی‌رسد اما با تکمیل هر کدام از پروژه‌های تعریف شده در خصوص جمع‌آوری آب‌های سطحی، شرایط بهتر می‌شود و انتظار می‌رود میزان و زمان آبگرفتگی‌ها کمتر شود.
باتوجه به اظهارات این عضور شورای اسلامی شهر ا هواز این سوال پیش می آید که چرا باید منتظر ماند که مشکلات جلو اجرای پروژه را بگیرند مگر دانشگاه شهید چمران جزو بلایی طبیعی بوده است که به ناگاه بر روی پروژه فرود آمده و اجرا و پیشرفت آن را مختل کرده است و چرا طی سالیان این مشکل با دانشگاه مطرح نشده و به راه حل ثابتی نرسیده اند . بطور مشخص کم کاری و عدم توجه در اجرای این پروژه مشهود بوده است. شیشه گری در جای دیگری صحبت از بزرگترین طرح دفع آب‌های سطحی شهرداری اهواز پروژه خط الهادی به طول سه کیلومتر صحبت ایستگاه پمپاژ صحبت به میان می آید ، این درحالی است که شهرداری اهواز همزمان در حال اجرای چندین پروژه دیگر بوده و هست ، سوال این است که تجهیز یک ایستگاه پمپاژ که میتواند از خسارات بسیاری به مردم و زیرساخت های شهر جلوگیری کند جزو الویت های چندم شهرداری اهواز بوده است که تاکنون تکمیل نشده است. شیشه گری در پایان مصاحبه خود وعده بهتر شدن شرایط را با اجرای موردی برخی پروژه های آب های سطحی میدهد ، این درحالی است که بارندگی دوروز پیش و امروز بوضوح نشان داد که هیچ چیز در اهواز تغییر نکرده است و آب باران بیش از گذشته ها در خیابان های بیشتری جولان داده و قلمرو خود را در اهواز بیشتر کرده است.

20 شهریور ماه سال جاری – مصاحبه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان با ایسنا خوزستان وی با اشاره به اقداماتی که باید برای کاهش آبگرفتگی‌ها انجام می‌شد، عنوان کرد: یکی از نقاط حساس از نظر آبگرفتگی‌ها منطقه کیانپارس است که تقریبا کار در خیابان‌های ۵، ۱۳ و ۱۷ تمام شده است. کار در خیابان ۲ و خیابان خرداد نیز حتما باید انجام شود که تا پایان مهرماه انجام خواهد شد و نباید یک قطره آبگرفتگی در این منطقه داشته باشیم. کرمی‌نژاد گفت: عمده مشکل ما در منطقه کمپلوی جنوبی و کوی علوی است که بخشی از کارها را در این مناطق توانسته‌ایم انجام دهیم. نتوانستن ما از روی ناکارآمدی نبوده بلکه به دلیل صادر نشدن مجوزهای لازم بود که خوشبختانه اکنون مجوزها صادر شده‌اند و پیمانکارها در حال کار هستند. وی در خصوص وضعیت دفع فاضلاب نیز گفت: در گذشته حدود ۴ هزار نقطه بالازدگی فاضلاب در تابستان در اهواز داشتیم اما در حال حاضر در هیچ نقطه‌ای از اهواز بالازدگی فاضلاب وجود ندارد. کرمی‌نژاد گفت: باید توجه شود تاکنون ۶۰ درصد پروژه فاضلاب اهواز اجرا شده و هنوز تکمیل نشده است؛ فاضلاب یک سیستم زنده است و اگر وسیله‌ای در شبکه انداخته شود، مشکل بالازدگی فاضلاب در شبکه رخ می‌دهد. همان گونه که شکستگی خط آب رخ می‌دهد، در شبکه فاضلاب نیز این مشکلات وجود دارد. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در خصوص اقدامات در زمینه حذف نقاط ورودی فاضلاب به رودخانه کارون در مقطع اهواز گفت: تا پایان امسال ۱۲ نقطه ورودی فاضلاب در غرب اهواز حذف می‌شوند و سال آینده هم ۱۲ نقطه در شرق اهواز حذف خواهند شد.
29 مهرماه سال جاری – معاون خدمات شهری شهرداری اهواز یکی از اقدامات شهرداری اهواز برای مقابله با آب‌های سطح شهری، کار گزاری یک لوله ۱۸۰۰ جی‌آرپی به طول سه کیلو متر است که تنها ۱۰۰ متر آن باقی مانده است و تا پایان هفته به پایان می‌رسد؛ با کارگزاری این لوله شرایط دفع آب‌های سطحی در مناطق ۴ و ۶ نسبت به سال‌های گذشته در شرایط بهتری قرار خواهند گرفت، از طرف دیگر آبفا نیز پمپ‌های خود را در ایستگاه‌های پمپاژ آماده می‌کند تا در صورت آب گرفتی پمپاژ به سرعت انجام شود. وی تاکید کرد: شهرداری اهواز آمادگی کامل جهت دفع آب‌های سطحی را دارد، اما بسته به میزان بارندگی امکان آب‌گرفتی وجود دارد، با این حال به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا در صورت تجمع آب‌های سطحی با اولویت مسیرهای منتهی به مدارس به سرعت جمع‌آوری صورت گیرد. آمادگی لازم هم قطعا پاسخگوی میزان اب موجود در معابر اهواز نبوده و برای مدارس هم نه تنها مسیرهای منتهی به مدارس تخلیه نشد بلکه مدرسه های اهواز تعطیل شدند .
اینها صحبت ها و وعده های مدیران شهری اهواز هستند که نیاز به هیچ قاضی و وکیلی برای اثبات یا درست بودن حرفهایشان نیست ، وضعیت امروز اهواز خود گویایی همه چیز است .
46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1839074

استان خوزستان

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها