اخبار خوزستان

برای فرد گرمازده این کمک‌های اولیه را انجام دهید

ایسنا/خوزستان رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه گشاد شدن مردمک چشم، هوشیاری پایین، تهوع و استفراغ، پوست خشک و داغ و قرمز، سردرد و سرگیجه از نشانه‌های گرمازدگی هستند، گفت: بدن فردی که در معرض گرمای زیاد قرار گرفته است دچار کم‌آبی می‌شود و غلظت خون وی افزایش می‌یابد و این عارضه، سبب کندی جریان خون و ایجاد اختلال در عملکرد ارگان‌های مختلف بدن می‌شود.
فرهنگ کره‌بندی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افزایش موارد گرمازدگی با گرم‌تر شدن هوا اظهار کرد: دو عامل فعالیت بدنی شدید و طولانی‌مدت در هوای آزاد و آب و هوای گرم و خشک موجب گرمازدگی می‌شوند. در این حالت، بدن فردی که در معرض گرمای زیاد قرار گرفته است دچار کم‌آبی می‌شود و غلظت خون وی افزایش می‌یابد و این عارضه، سبب کندی جریان خون و ایجاد اختلال در عملکرد ارگان‌های مختلف بدن می‌شود.
وی افزود: از جمله علائم و نشانه‌های گرمازدگی، گشاد شدن مردمک چشم، هوشیاری پایین، تهوع و استفراغ، پوست خشک و داغ و قرمز، سردرد و سرگیجه است. کودکان، سالمندان و افرادی که در فضای باز کار می‌کنند بیش از دیگران در خطر گرمازدگی قرار دارند.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: باید توجه کرد در صورت گرمازدگی فرد، انجام برخی کمک‌های اولیه قبل از رسیدن تیم درمان می‌تواند به بهبود حال بیمار کمک کند.
وی بیان کرد: در این شرایط باید فرد را خوابانده و پاها را به اندازه ۳۰ سانتی‌متر بلند کرد، حوله مرطوب روی پیشانی فرد گرمازده گذاشته  شود و زیر گردن، زیر هر دو زیربغل و ران‌ها کمپرس سرد قرار داده شود.
کره‌بندی گفت: آبرسانی به بدن بیمار با نوشانیدن آب معمولی، خوراندن خاکشیر، هندوانه، شربت آبلیمو و گلاب انجام شود. همچنین فرد گرمازده باید از دوش سرد و قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر پرهیز کند.
وی بیان کرد: برای پیشگیری از گرمازدگی باید زمان بیرون ماندن به حداقل برسد، لباس‌های رنگ روشن پوشیده و دوش آب سرد گرفته شود، نوشیدن کافی مایعات و آب در برنامه روزانه گنجانده شود و از نوشیدن مایعات کافئین‌دار و الکلی اجتناب شود. از ماندن به مدت طولانی در ماشین در بسته نیز خودداری شود.
انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا | صفحه اصلی | ISNA News Agency – استان ها > خوزستان

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها