خوزستان توریسم

همه چیز در مورد پل قدیم دزفول را در خوزستان بخوانید + عکس

 

پل قدیم دزفول را باید به عنوان یک خوزستانی مورد توجه قرار دهیم.این پل در کل دنیا یکی از کهن ترین پل آجری است که شاید به سادگی نباید از حفظ  و مرمت آن گذاشت. واژه دزفول از معرب کلمه پهلوی دژپل است که به این علت است که پل قدیم دزفول در زمان شاپور اول ساسانی با استفاده از اسرای رومی در دزفول ساخته شده، گرفته شده است که هنوز این پل با گذشت بیش از ۱۷۰۰ سال پابرجاست و به عنوان قدیمی ترین پل آجری جهان که هنوز تردد وسایل نقلیه بر روی آن صورت می گیرد در جهان شناخته می شود. این پل در سال ۲۶۰ میلادی به دستور شاپور اول ساسانی توسط ۷۰ هزار اسیر رومی دربند ایرانیان احداث شد.

این پل دارای ۱۴ دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می کند. پل مزبور از سنگ ساروج و آهک بنا شده و در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی چندین بار بازسازی شده اما پایه های پل حکایت از دوران ساسانی دارد. ساختمان فعلی پل در دوران صفویه و بر روی ساختمان قبلی بنا شده است. ساختمان این پل متشکل از بافت معماری متعلق به سه دوره تاریخی است. بخش هایی از پایه‌ های پل مربوط به دوره ساسانی و بخش طاقدیسی پل مربوط به دوره صفویه و از نمونه‌ های طاق‌ های دوره اسلامی است و سرانجام بخش عرشه پل که از مصالح جدیدی همچون سیمان و فلز ساخته شده است مربوط به دوره رضا شاه پهلوی است. پس از احداث سد دز در شهرستان دزفول فشار آب رودخانه بر این پل بسیار کاهش یافت. به گفته مورخان این پل یک اثر منحصر به فرد تاریخی است که تاکنون توانسته تا این زمان دوام بیاورد. جرج کرزن در مورد پل قدبم دزفول می‌ نویسد: “در حدود غربی خاک بختیاری و حوزه نهایی آب دز، شهر جالب توجه دزفول واقع گردیده است (دزفول- دزپل).

این نام به واسطه پل باشکوه مجاور آن است که بدون شک به دوره ساسانیان متعلق است. قسمت زیرین این پل از سنگ است و قسمت فوقانی که آجری است ظاهراً قدیمی تر می‌ نماید، ۴۳۰ یارد طول و بیست و دو طاق به شکل و اندازه مختلف دارد.” حاج نجم الملک در کتاب سفرنامه خوزستان درباره پل قدیم دزفول در سال ۱۲۹۹ چنین می نویسد: “پلی عظیم بر روی دز از قدیم زده اند که از آثار غریبه است. فی الجمله تعمیری لازم دارد، طول این پل سیصد و شصت ذرع است. دو دامنه دارد به طول سی ذرع و عرض هفت ذرع و ارتفاع دوازده ذرع عدد چشمه‌ ها بیست عدد و عرض چشمه‌ ها بعضی پنج و بعضی نه ذرع است.” شایان ذکر است طی ۲ سال اخیر به خاطر حفاظت از این اثر مهم باستانی، تردد خودروهای سواری از پل دزفول یک طرفه اعلام شد و امید است با آغاز ساخت پل پنجم دزفول که پایین تر از پل قدیم احداث می شود و بهره برداری از آن، پل قدیم دزفول به طور کامل بسته اعلام شود تا این اثر مهم باستانی همچنان محفوظ بماند. این پل در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ به شماره ۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  

 

تصویر قدیمی بعدی مربوط به صد و بیست سال قبل است که در تصویر زیر می توانید این تصویر قدیمی از پل قدیم دزفول را مشاهده کنید.

 

 اسکناس صد ریالی قدیمی و طراحی پل قدیم دزفول

 

 

[button color=”green2″ bgcolor=”#” hoverbg=”#” textcolor=”#” texthcolor=”#” bordercolor=”#” hoverborder=”#” size=”big” align=”center” link=”https://www.google.com/maps/place/Khuzestan+Province,+Dezful,+%D9%BE%D9%84+%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%B4%D8%8C+Iran%E2%80%AD/@32.381795,48.3883621,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x3fe9c0067137a595:0x7b68547c29a96c91!8m2!3d32.3817905!4d48.3905508″ target=”_blank” radius=”0″ outer_border_color=”#” icon_color=”#”]مشاهده پل قدیم دزفول روی نقشه[/button]

 

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *