آشپزی, حیوانات خانگی و ماهی های آکواریومی

مشخصات سگ سرابی را به صورت کامل بشناسید !

مشخصات سگ سرابی چیست ؟

سگ سرابی سگی با ظاهری جدی بزرگ جثه قدرتمند عضلانی همراه با سری بزرگ و کمی خرطوم و پوست در زیر گردن و پوزه و ارواره های قدرتمند ودارای دندانهای بزرگ و خیلی محکم میباشد. دندانهای دو فک به صورت منظم بر روی هم قرار میگیرند. و برای اینکه برای جنگ از این سگها استفاده میشود معمولا گوشهای انرا میبرند. هر چه ارتفاع و وزن این حیوان بیشتر باشد ارزنده تر است. دو نوع پوشش خارجی داردو پرمو و نرم و دیگری کم مو و زبر. معمولا به رنگ زرد همراه با پوزه و گوشهای سیاه مشاهده میشود. در بعضی از موارد رنگهای سیاه و طوسی و سفید و سفید همراه با لکه های زرد رنگ می بینیم. نکته قابل توجه که در رنگهای انها دیده میشود این است که حتی در رنگ مشکی یا سفید باید حاله ای از رنگه زرد در سگ وجود داشته باشد. و در بعضی از رنگهای نادر دیگر سگ به رنگ زرد یا طوسی هستند ولی سر و پوزه و گوشهای سگ به رنگه سفید است. دارای پاهای بزرگ قوی و محکم میباشد. در سگهای پرمو پاهای انها دارای موی زیادی است و راه رفتن روی برف و یخ را برای انها اسان میسازد و در سگهای کم مو انها دارای پنجه های بزرگ و محکمی هستند که اینکار را برایشان راحت خواهد کرد. سگ سرابی با گامهای بزرگ و رها و شل مانند گربه سانان می خرامد. بسیار سگهای مقاومی هستند و به گرما گرسنگی سرما و کمبود ورزش مقاومند و به سرعت خود را به شرایط وقف می دهند. دارای حس بویایی قوی بوده و همچنین نسبت به حوادث و اتفاقات، حس ششم خوبی دارند. این سگها برخلاف جثه و هیکل بزرگ، دارای چالاکی و استقامت زیادی هستند و از هیچ خطر و دشمنی نمی هراسند و تا پای مرگ مبارزه میکنند ، آنها دارای پوست بزرگ و بسیار ضخیم نسبت به نژادهای دیگر بوده از اینرو دندان حیوان مهاجم به راحتی به آن فرو نمی رود ، به خاطر این خصوصیات متاسفانه در گذشته و هم اکنون از این سگها برای جنگ و نبرد سگها استفاده زیادی شده و می شود.
این سگها قادرند تمام نژادهای سگهای ایرانی و خارجی را به راحتی شکست دهند.
در زمانهای گذشته از این سگ به خاطر مبارزه خوبش با خرسها و حیوانات وحشی و نترس بودن برای نگهبانی از گله ها و خانه های خود استفاده میکردند. این سگ با ظاهر وحشتناک و خشمناک دارای خلق و خویی ارام و بدون کینه ای میباشد و بی جهت پارس نمیکند.
رفتار این سگها با کودکان مهربانانه ، ملایم و با حوصله است ، دوست و همبازی خوبی برای کودکان می باشند و هرگز با انها بدرفتاری نخواهند کرد حتی اگه مورد آزار قرار بگیرن ، از انها تا پای مرگ حمایت و دفاع میکنند. علاقه بسیاری دارند تا صاحب خود را خوشحال کنند و با هوش سرشار ذاتی که دارند اینکار را به نحو احسن انجام می دهند.
این نژاد به خاطر مطیع بودن و داشتن هوش سرشار به راحتی مستعد آموزش بوده و فرامین را به سرعت یاد میگیرند، همچنین احتیاج به تکرار مکرر ندارند. در سنین پایین برای از بین بردن خوی جنگجویانه با سگهای دیگر باید انها را اجتماعی کرد ولی در همه حال حرف صاحب خود را گوش میکنند.
این سگها همچنین دیدبان و نگهبانانی خوب بوده و از محل تحت حفظتشان به خوبی نگهبانی میدهند.
وزن این سگها در نرها بیشتر از 70 کیلوگرم تا100 کیلوگرم. در برخی موارد تا 120 کیلو گرم نیز مشاهده شده و ارتفاع انها حداقل 78 سانتیمتر تا 96 و حتی بالاتر میباشد و از این رو جز بزرگترین و سنگینترین سگهای جهان دسته بندی میشوند. در ماده ها کمی کمتر میباشد.

شرایط نگهداری: این سگها برای نگهداری در اپارتمان نیز مناسبند به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی داشته باشند. اصولا در خانه آرام ، مهربان و مطیع بوده و داشتن یک حیاط کوچک برای بازی آنها کافیست. از همدمی با صاحب خود اوج لذت را میبرد و بهتر است برای پیاده روی روزانه این سگ با وفا را به دنبال خود ببرید.
این سگها تا 2سالگی رشد کرده و نباید فعالیتهای خیلی سنگین مانند جنگ و جفتگیری برای انها برنامه ریزی کنید. طول عمر انها اگر نجنگانید بین 12 تا 15 سال و اگر انهارا بجنگانید بین 7 تا 10 سال میباشد. برای اراستن این سگها هر گونه اراستن برای انها مناسب میباشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد میشود. این سگها دارای قدمت خیلی زیادی در ایران هستند و به نام ماستیف ایرانی نیز شناخته میشوند. و میشه سر منشا اصلی نژادهای کانگال و قفقازی را این سگ را دانست. جز سگهای گله و کاری دسته بندی میشوند.

سراب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد که در باختر این استان و در غرب استان آذربايجان شرقی واقع است ُ که این شهرستان در مسير اصلی بستان آباد _اردبيل قرار دارد
و از اين طريق در 73 كيلومتری شهر بستان آباد و 134 كيلومتری شهر تبريز ودر 85 كيلومتری شهر اردبيل قرار گرفته است
این شهرستان از شمال با مشگين شهر در استان اردبيل، از جنوب با ميانه و هشترود، از شرق با استان اردبيل و از غرب با بستان آباد همجوار است.

موقعیت جغرافیایی :

سراب از لحاظ موقعیت جغرافیایی در 47 درجه و 34 دقيقه طول و 37 درجه و 57 دقيقه عرض جغرافيايی و در ارتفاع 1680 متری از سطح دريا قرار گرفته است.
و رود آجی چای از 4 كيلومتری جنوب و رود پيسلر چای از يك كيلومتری مشرق، و هند رود چای از ميان شهر عبور می كند
که با توجه به این موقعیتهای جغرافیایی و این میزان ارتفاع از سطح دریا و بواسطه قرارگرفتن ما بين دو رشته كوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان درشمال می توان دریافت که شهرستان سراب دارای آب و هوای سرد وكوهستاني است
كه در تابستان معتدل ودرزمستان ها داراي آب و هواي سرد و خشک مي باشد و يكي ازنقاط سردسير كشور به شمارمي رود.
تعداد روزهاي يخبندان در سراب بطور متوسط150 تا 148روزدرسال مي باشد.مقداربارندگي سالانه از300ميلي متردرنقاط پست تا 600 ميلي متر درارتفاعات متغيرمي باشد
که از این رو به علت قرار گرفتن درجلگه هموار و دارا بودن خاک های غنی و رسوبی و آب كافی يكی از مراكز عمده پرورش دام در آذربايجان محسوب می شود ، از این رو پرورش دام و کشاورزی یکی از شغل های اصلی این مردم به شمار می آید .
و با توجه به این که تاریخچه ی سراب به سال های بسیار دور بر می گردد و با در نظر گرفتن این موضوع که کشاورزی و دام داری یکی از شغل های اصلی آنان در آن زمان بود مردم برای کسب درآمد بیشتر و گذراندن زندگی خود میبایستی که به زمینها رسیدگی می کردند و از دا م ها ی خود محافظت میکردند .
از این رو مردم برای محافظت از زمینها و دامهای خود از سگهای بومی آن منطقه استفاده می کردند که با مرور زمان و افزایش تعداد دامها و مساحت زمینهای کشاورزی شروع به پرورش بیشتر سگهای بومی آن منطقه کردند ، که با توجه به این که شرایط آب و هوایی و محیطی شهرستان سراب برای پرورش سگها بسیار عالی بود ، با گذشت زمانهای زیاد تعداد سگهای بومی آن منطقه افزایش چشم گیری داشت به طوری که سگهای آن منطقه را با مشخصات ظاهری و خصوصیات باتنی خودش به عنوان سگهای سرابی می شناختند .
امروزه نیز این سگها را با نام سگهای سرابی می شناسند که یکی از بزرگترین و بهترین نژادهای سگ در ایران می باشد این سگها دارای جسته ای بزرگ ، بدنی تقریبا پر مو و کله ای درشت است که در نوع خود بی نظیر است .

از مشخصات ظاهری دیگر آنها می توان نوع رنگ و حالات بدن آنها را نام برد که رنگ اکثر آنها زرد و شیری رنگ می باشند
که البته رنگهای دیگری هم از این نزاد هست ( خاکستری ، مشکی یا ترکیبی از این دو ) ولی رنگ اکثر آنها زرد و تقریبا طلایی تیره رنگ است .
از این نژاد برای امور مختلفی مثل نگهبانی از باغ ها و….. و محافظت از خود (محافظت انسان در برابر حمله حیوانات وحشی …)
استفاده می شود زیرا سگهای سرابی قدرت خارق العاده در دفاع از خود دارند و از هوش بسیار بالایی برخوردار هستند .

پوست این سگها نسبت به نژادهای دیگر بسیار زخیم است به طوری که دندان حیوان مهاجم به سختی در آن فرو می رود و دارای فک های بسیار قوی و دندان های بسیار محکم هستن

رابطه برتری در جنگ با قیمت سگ

هر ساله بخصوص در فصل زمستان که هوا سرد و خنک است سگ های مختلفی را جنگ میدهند و سگی که برنده شود قیمتش چند برابر میشود. سگهای سرابی قیمت مشخصی ندارند و شاید هم به رایگان به آشنایان خود هدیه دهند یا با قیمت های کمتر از 500 هزار تومان به فروش برسند و قیمت این سگها را جنگ بین سگها و برد در مقابل سگهای دیگر تعیین میکند و سگهای برتر و قهرمان حتی به بالای 10 میلیون تومان میرسند.

تغذیه, شرایط و محیط نگهداری

تغذیه, شرایط و محیط نگهداری این سگها روی قدرت و برتری آنها تاثیرات زیادی گذاشته و کسانی که به علوم نگهداری آن آگاه هستند همواره سگ های برتری را پرورش میدهند و  کسانی که به این علوم اهمیت نمیدهند یا از آن میگذرند همواره سگهای خوبی رو پرورش نمیدهند و برای جنگ نیز استفاده نمیکنند.

هر چه سگ در محیط تاریک و بسته نگهداری شود و کمتر بیرون برده شود و هر گاه که بیرون برده میشود همواره با زنجیر یا طنابی بسته شده باشد و ول نباشد سهمگین و جنگی بوده و از این نوع سگها برای جنگ استفاده میکنند. البته باید توجه داشت که هر شب سگ برای آماده شدن برای جنگ باید تمرینات لازم را انجام دهد این تمرینات شامل دو میباشد که باعث میشود سگ در هنگام جنگ خسته نشده و نفس لازم را برای جنگ داشته باشد (بسیار پیش آمده که سگی ابتدا خوب جنگ کرده و پیروز میدان بوده ولی در نهایت خسته شده و از میدان در رفته یا خود را تسلیم کرده و مغلوب شده باشد) برای این منظور یا باید خود نفس لازم را برای این کار داشته باشی یا اینکه سوار موتور یا اسب شده و سگ دنبالتان بدود.  چند روز قبل از مسابقه باید تمرینات سبک شده و سگ استراحت لازم را داشته باشد. همچنین سگ را به محیط مسابقه برده و در آنجا آزاد بگذارید تا به آن عادت کرده و جز قلمرو خود بداند.

هیچ گاه نباید سگی را به یکباره برای مسابقات بزرگ برد. سگی که میدان دیده نباشد هر چند که قوی هم باشد باز بازنده خواهد شد

امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال