انتخابات خوزستان

اخبار انتخابات خوزستان

لزوم داشتن مشارکت و وحدت همه در انتخابات مجلس شورای اسلامی

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: حضور در انتخابات تجلی عینی وحدت و همدلی است که مشارکت حداکثری مردم را می طلبد.

 حجت الاسلام عادلی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک حرکت آسمانی بود که به دست امام خمینی (ره) و مردم آغاز شد گفت: امام خمینی (ره) در دوره‌ای که همه انسان‌ها شعار پایان دین می‌داد، نشان داد که نه تنها دین مانع حرکت مردم نیست بلکه می‌تواند عامل توسعه و تکامل یک جامعه باشد.

او افزود: انقلاب اسلامی به ما نشان داد که اگر ملتی همدل و منسجم باشند، فشار‌های بیرونی و دشمنان نمی‌توانند بر اراده ملت‌ها فائق آیند.

حجت الاسلام عادلی نژاد تصریح کرد: آنچه که در حال حاضر و در آستانه انتخابات مجلس مهم و با اهمیت است، وحدت و همدلی است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به حضور مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: حضور در انتخابات تجلی عینی وحدت و همدلی است که مشارکت حداکثری مردم را می‌طلبد.

مرجع / باشگاه خبرنگاران

بسته خبری انتخابات خوزستان/ از فروریختن جایگاه سخنرانی تا تعطیلی کباب‌خوران

در بسته خبری انتخابات مجلس خوزستان، از فروریختن جایگاه سخنرانی، تعطیلی کباب‌خوران در ایذه، درگیری لیدرهای دو نامزد انتخاباتی، قهر یک نامزد مجلس تا پاکسازی خیابان توسط راننده مینی‌بوس را بخوانید.
 علی‌حسین حسین‌زاده رئیس ستاد انتخابات خوزستان اظهار کرد: از روز 26 بهمن‌ماه تاکنون ۲۲ نفر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس در خوزستان انصراف داده‌اند که تعداد نامزدهای انصرافی به ۳۳ نفر رسیده است.وی افزود: 4 نفر از نامزدها در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ یک نفر در حوزه انتخابیه اندیمشک؛ 4 نفر در حوزه انتخابیه دزفول؛ ۲ نفر در حوزه انتخابیه رامهرمز و رامشیر؛ 4 نفر در حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند؛ 3 نفر در حوزه انتخابیه مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل؛ 3 نفر در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک و یک نفر در حوزه انتخابیه شوش انصراف خود را از نامزدی در مجلس اعلام کرده‌اند.

تشکیل پرونده تخلف انتخاباتی برای 8 نفر در ایذه

فیصل مزرعه رئیس دادگستری ایذه، اظهار کرد: تاکنون 8 نامزد انتخابات یازدهیمن دوره مجلس به دلیل نقض ماده 61 قانون انتخابات مرتکب تخلف انتخاباتی شدند و برای آن‌ها پرونده تشکیل شده است.

وی افزود: تطمیع مردم برای رأی دادن یک تخلف انتخاباتی است و ستاد کباب‌خوران نیز یکی از مصداق‌های تطمیع است که برای نامزد مورد نظر پرونده تشکیل شده‌است.

مزرعه گفت: سه نفر از طرفداران یکی از نامزدها به دلیل برگزاری کارناوال انتخاباتی بازداشت شدند که به قید وثیقه آزاد شدند اما به پرونده آن‌ها رسیدگی می‌شود.

دستگیری 17 هوادار چند نامزد در مسجدسلیمان

سعید حاجیان فرماندار شادگان اظهار کرد: 17 نفر از هواداران چند نامزد به دلیل تخلفات انتخاباتی با دستور قضایی دستگیر و بازداشت شدند.

فروریختن جایگاه سخنرانی یک داوطلب در شوش

شب گذشته در برنامه سخنرانی یکی از نامزدهای انتخاباتی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شوش جایگاه سخنرانی درحالی‌که تعداد قابل توجهی از همراهان و هوادار روی آن بودند به یک‌باره فروریخت.

درگیری تیم انتخاباتی دو نامزد در مسجدسلیمان

کاروان و لیدرهای انتخاباتی دو نامزد انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حوزه مسجدسلیمان صبح امروز در مسیر اندیکا  مواجه و درگیر شدند.

تشنج و درگیری در جلسه یکی از این کاندیدها به عصر امروز نیز کشیده شد و باعث اختلال در برگزاری این مراسم شد.

پاکسازی خیابان توسط یک راننده مینی‌بوس در بندر امام

یک راننده مینی‌بوس در بندرامام نسبت به تبلیغات نامزدها بر روی دیواره میدان که به تازگی رنگ شده بود معترض شد و با توقف در کنار میدان اقدام به پاکسازی پوسترها از دیواره میدان کرد.

جمع‌آوری ۶۲۵ مورد تبلیغات غیرمجاز در سطح شهر اهواز

علیرضا عالی‌پور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز، اظهار کرد: تاکنون ۶۲۵ مورد تبلیغات غیرمجاز در سطح شهر اهواز جمع‌آوری شده است که عمده آن‌ها اقلام تبلیغاتی با سایز نامتعارف، نصب بنرها در محل‌های غیرمجاز از جمله روی تجهیزات ترافیکی مثل چراغ راهنمایی، روی پل‌ها یا تقاطع‌ها بوده که موجب کاهش دید می‌شوند.
وی افزود: اقلام جمع‌آوری شده تبلیغاتی کاندیداها و علت جمع‌آوری در صورت‌جلسه قید می‌شود و این اقلام به انباری که مورد تایید فرمانداری است، تحویل داده می‌شوند.

پخش تنباکوی قلیان با پاکت‌های تبلیغاتی

در شبکه‌های اجتماعی فیلم و تصاویری از یکی از نامزدهای انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس حوزه شوش منتشر شد که با پخش تنباکوی قلیان در پاکت‌های مزین به تصویر خود اقدام به تبلیغ انتخاباتی کرد.

مرجع / فـارس

شرایط برای برگزاری انتخابات سالم در دزفول مهیا است

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول با بیان اینکه شرایط برگزاری یک انتخابات سالم در دزفول مهیا است، گفت: در حال حاضر مشارکت حداکثری همه اقشار مردم در پای صندوق‌های رأی مدنظر ما است.

  منصور محمدی خباز شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل دادسرای شهرستان دزفول، اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی در تمامی برهه‌ها به ویژه ایام انتخابات نیازمند آرامش است لذا لازم است یک هماهنگی و همکاری مناسب بین دستگاه قضا و رسانه‌ها به منظور کنترل فضای مجازی و ایجاد آرامش در جامعه برقرار شود.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها وارد حاشیه نشوند و از ایجاد تنش در فضای مجازی پرهیز کنند، افزود: رسانه‌ها از انتشار اخبار، مطالب و کلیپ‌های تنش‌زا که فضا را ملتهب می‌کند خودداری کنند چرا که اگر فضای جامعه آرام باشد، نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول در خصوص تخلفات انتخاباتی از سوی کاندیداهای مجلس در دزفول، عنوان کرد: تخلفات انتخاباتی شامل تخلفات گسترده و تخلفات ناچیز هستند؛ بر اساس گزارش‌ها و مشاهدات و همچنین پیرو جلسه امروز شورای تأمین شهرستان، تاکنون تخلفات انتخاباتی برجسته‌ای در دزفول مشاهده نشده است و تخلفات صرفاً در حد نصب بیش‌ازحد عکس‌ها و تصاویر بوده است که این تخلفات در روند تبلیغات و انتخابات خللی ایجاد نمی‌کند.

محمدی خباز با اشاره به پلمب یک تالار در دزفول به دلیل برگزاری همایش انتخاباتی پیش از موعد قانونی، توضیح داد: یکی از داوطلبان انتخابات مجلس در دزفول قبل از آغاز زمان رسمی تبلیغات اقدام به برگزاری یک نشست تبلیغاتی همراه با شام در یکی از تالارهای شهرستان کرد که پس از دریافت گزارش با سرعت عمل اماکن و اداره اطلاعات از ادامه برگزاری این همایش جلوگیری شد و تالار مربوطه نیز به مدت ۲۴ ساعت پلمب و پس از تذکر و تعهد بازگشایی شد.

وی تصریح کرد: از زمان آغاز فرایند انتخابات کمیته تخلفات انتخاباتی شهرستان به ریاست رئیس دادگستری و دبیری بنده تشکیل شده است که در این راستا با تمام تخلفات انتخاباتی برخورد خواهد کرد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول در خصوص حواشی ایجاد شده پیرامون پاره کردن و آتش زدن عکس‌ها و بنرهای برخی کاندیداها، گفت: پاره کردن عکس کاندیداها توسط طرفداران رقیب اقدام شایعی است که در تمام مناطق کشور مشاهده می‌شود که به طور عمده توسط افراد کم سن و سال صورت می‌گیرد؛ به عنوان مثال دو نوجوان ۱۰ تا ۱۲ ساله در این خصوص شناسایی شدند که به خاطر هیجان و سن کم اقدام به این کار کرده‌اند و ضمن اینکه گزارش پاره کردن تصاویر یکی از کاندیداها نیز در کمیته تخلفات انتخاباتی شهرستان در حال بررسی است.

محمدی خباز با تکذیب خبر مجروح شدن عده‌ای در حین برگزاری همایش یکی از کاندیدا در شهرک محمد بن جعفر دزفول نیز عنوان کرد: تاکنون به صورت رسمی در این خصوص گزارشی به دادسرا ارائه نشده و فرد یا افرادی شاکی نشده‌اند اما بر اساس شواهد یکی از اهالی شهرک محمد بن جعفر در حین سخنرانی یکی از کاندیدا که در آنجا حضور داشته معترض شده و بر اساس گزارش شاهدان عینی هیچ‌گونه ضرب و جرحی صورت نگرفته و صرفاً یک چاقو کشی بوده است؛ بنابراین چون حادثه‌ای رخ نداده و این دعوا شخصی و خصوصی محسوب می‌شود و ما نمی‌توانیم ورود کنیم.

وی همچنین در خصوص ورود کاروان‌های انتخاباتی، بیان کرد: مبنای دستگاه قضا گزارش است لذا تاکنون صرفاً یک گزارش در این خصوص به ما رسیده است؛ از نظر قانون، حضور افراد با هر تعدادی برای رأی دادن در شهری غیر از محل سکونت خود هیچ‌گونه منع قانونی ندارد حتی اگر زمان ماندن آن افراد در منطقه مورد نظر صرفاً به اندازه زمان رأی دادن باشد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول با اشاره به احتمال بروز حوادث ناشی از هیجانات و اعتراضات از سوی حامیان کاندیدای پیروز یا سایر کاندیدا در روز پس از رأی گیری، عنوان کرد: خط قرمز ما امنیت شهرستان است و هر فرد در هر جایگاه و مقامی اگر بخواهد کوچک‌ترین اقدامی انجام دهد که به امنیت شهرستان لطمه وارد کند با قاطعیت با آن برخورد خواهیم کرد.

*امنیت انتخابات خط قرمز دستگاه قضائی

محمدی خباز با تأکید بر اینکه امنیت انتخابات از هر چیزی مهم‌تر است، گفت: با هرگونه تجمع غیرقانونی و برخوردهای نامناسب و بداخلاقی‌های انتخاباتی با قاطعیت برخورد خواهد شد.

وی همچنین در خصوص شماره‌های ناشناسی که در فضای مجازی دزفول اقدام به توهین و افترا به برخی داوطلبان انتخابات مجلس، حامیان آنها و برخی از مدیران می‌کنند، گفت: خط قرمز ما توهین به مدیران شهرستان، استان و مسئولان لشکری و کشوری، ائمه جمعه و روحانیت است؛ لذا افرادی که آگاهانه یا ناآگاهانه اقدام به توهین به این افراد در فضای مجازی می‌کنند، در هر مکان و جایگاهی شناسایی خواهند شد و با قاطعیت با آنها برخورد صورت خواهد گرفت ضمن اینکه در حال حاضر نیز چندین پرونده قضائی برای افرادی که در این ایام انتخابات با نشر اکاذیب اقدام به ملتهب کردن فضا نموده‌اند، تشکیل شده است.

محمدی خباز یادآور شد: بر اساس اطلاعات واصله در روزهای آینده برخی گروه‌ها در فضای مجازی به صورت سازمان یافته قصد تخریب برخی اشخاص مذهبی و کشوری شهرستان، استان و مرکز و همچنین ملتهب نمودن جو انتخابات را دارند که تعدادی از این شماره‌ها و اتاق فکرهای آنها نیز شناسایی شده و در روزهای آینده احضار و با آنها با قاطعیت برخورد می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب دزفول تأکید کرد: به کاندیداها و حامیان آنها هشدار و تذکر می‌دهیم که مواظب رفتارهای خود در فضای مجازی و واقعی چه در ایام تبلیغات و چه در روز رأی گیری و پس از آن باشند.

محمدی خباز با بیان اینکه شرایط برگزاری یک انتخابات سالم در شهرستان دزفول مهیا است، عنوان کرد: ستاد انتخابات شهرستان دزفول به ویژه سرپرست فرمانداری با تمام توان و با دقت و حساسیت در تلاش برای برگزاری یک انتخابات پرشور و بدون شبهه هستند که جای تقدیر دارد لذا در حال حاضر مشارکت حداکثری همه اقشار مردم در پای صندوق‌های رأی مدنظر ما است که امیدوار هستیم همچون دوره‌های قبلی شاهد حضور حماسی مردم باشیم.

وی اضافه کرد: تمهیدات لازم اندیشیده شده و در روز انتخابات در داخل و بیرون از شعب انتخاباتی در ۴ بخش شهرستان ناظران قضائی به صورت نامحسوس حضور خواهند داشت تا تخلفات حامیان داوطلبان انتخابات شناسایی و با آنها برخورد شود.

مرجع / مـهـر

نامزد جدیدی در حوزه انتخابیه اهواز تایید نشد

  مسوول روابط عمومی دفتربازرسی و نظارت شورای نگهبان در خوزستان گفت: هنوز به تعداد نامزدهای تایید شده در حوزه انتخابیه اهواز، کارون ، حمیدیه و باوی اضافه نشده است.
عباس شیخ زائری افزود: تاکنون نامزدهای تایید شده‌ای از سوی شورای نگهبان به فهرست نامزدهای نمایندگی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اهواز ، کارون ، حمیدیه و باوی افزوده نشده ولی در صورت افزایش شمار نامزدهای تایید شده از طریق رسانه‌های رسمی به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی گفت: تعداد نامزدهای تایید شده نمایندگی مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اهواز، کارون ، حمیدیه و باوی ۱۱۱نفر است که از این تعداد چهار نفر انصراف داده و این رقم به ۱۰۷ نفر رسیده است.
در روزهای اخیر تبلیغات سیدشکرخدا موسوی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اهواز ، کارون ، حمیدیه و باوی که صلاحیت آن توسط شورای نگهبان تایید نشده در فضای مجازی شدت گرفته و از وی به عنوان داوطلب تایید شده نام برده می‌شود.
با این حال فعالیت ستادهای تبلیغاتی این نامزد رد صلاحیت شده در فضاهای عمومی به چشم نمی خورد.
فریدون حسنوند نماینده فعلی اندیمشک وسید شریف حسینی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در رقابت‌های انتخاباتی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در واپسین روزهای تبلیغات اسلامی توانستند تاییدیه شورای نگهبان را دریافت کنند.
در استان خوزستان ۳۶۲نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی در۱۴حوزه انتخابیه به رقابت می‌پردازند که از این تعداد تنها ۱۸نفر به مجلس یازدهم راه می‌یابند.
حوزه‌های انتخابیه اهواز و آبادان هر کدام سه کرسی و ۱۲ حوزه دیگر هرکدام یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارند.
تبلیغات رسمی نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی ساعت هشت صبح روز ۲۴بهمن شروع و تا ساعت هشت روز یکم اسفند ادامه دارد.
۲۴ساعت قبل از شروع رای گیری ، تبلیغات نامزدها متوقف می‌شود.

مرجع / ایرنا

مصادیق غیرمجاز تبلیغاتی از سطح شهر آبادان جمع‌آوری شد

  معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه آبادان گفت: مصادیق غیرمجاز تبلیغاتی شامل پوستر ، بنر و عکس نامزدهای نمایندگی مجلس که در مکان‌هایی غیر از فضاهای تبلیغاتی تعیین شده در سطح شهر آبادان نصب شده بودند جمع آوری شدند.  بیژن ربیعی دوشنبه در نشست کمیته امحا مصادیق غیرمجاز تبلیغاتی در فرمانداری آبادان با اشاره به مستندسازی تخلفات تبلیغاتی نامزدهای نمایندگی مجلس در سطح این شهرستان افزود: روند امحا تبلیغات غیرمجاز همچنین جمع‌آوری آن‌ها در حال انجام است.

وی به تلاش شهرداری‌های آبادان، اروندکنار و چوئبده برای جمع آوری مصادیق غیر مجاز تبلیغاتی از سطح خیابانها و معابر این شهرها  اشاره کرد و اظهارداشت:این اقدام در راستای قانون انتخابات و با هدف رعایت حقوق عمومی و اجرای قانون انتخابات انجام می‌شود.

ربیعی افزود:چند گروه کاری از سوی شهرداری‌ها از شب گذشته مصادیق غیر مجاز تبلیغاتی را از سطح شهرهای آبادان، اروندکنار و چوئبده جمع‌آوری کردند.

وی به رقابت ۲۳ نامزد انتخاباتی در شهرستان آبادان و برپایی ستادهای تبلیغاتی در مناطق مختلف شهر و روستا اشاره کرد و فزود: در صورت بی توجهی ستادهای انتخاباتی به قوانین و آیین نامه‌های مربوط به مصادیق مجاز تبلیغات انتخاباتی، مراتب در پرونده آنها ثبت و به همراه مستندات تقدیم دادستانی می‌شود تا تصمیم قانونی در قبال آنها اتخاذ شود.
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری آبادان از اتخاذ همه تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان آبادان اشاره کرد و گفت: آرای مردم آبادان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۱۳۸ شعبه جمع‌آوری می‌شود.

وی افزود: حضور با شکوه مردم در انتخابات دوم اسفندماه، بار دیگر این پیام را به خارج از مرزهای جغرافیایی ایران مخابره خواهد کرد که پشتوانه قدرت ایران در منطقه و جهان مردم بصیر این کشور می باشند.

ربیعی با تاکید بر حضور حداکثری در پای صندوق‌های رای، افزود: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات افزایش قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران را در عرصه های بین المللی به دنبال دارد که پشتوانه‌ای قدرتمند برای مسوولان برای پیشبرد اهداف نظام است.

آبادان سه نماینده در مجلس شواری اسلامی دارد.

بیش از۵۰ مکان برای تبلیغات نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در آبادان درنظر گرفته شده است.

تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم از ۲۴ بهمن ماه آغاز و تا ۲۴ ساعت پیش از زمان آغاز رای گیری ادامه دارد.

مرجع / ایرنا

تعداد نامزدهای انصرافی انتخابات مجلس در خوزستان به ۳۳ نفر رسید

  رییس ستاد انتخابات خوزستان گفت: ۲۲ نفر دیگر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه این استان، انصراف داده‌اند که به این ترتیب تعداد نامزدهای انصرافی به ۳۳ نفر رسیده است.علی‌حسین حسین‌زاده اظهار داشت: از تاریخ ۲۶ بهمن تا کنون ۲۲ نفر از نامزدهای انتخابات این دوره مجلس در خوزستان انصراف داده‌اند.

وی افزود: چهار نفر از نامزدها در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ یک نفر در حوزه انتخابیه اندیمشک؛ چهار نفر در حوزه انتخابیه دزفول؛ ۲ نفر در حوزه انتخابیه رامهرمز و رامشیر؛ چهار نفر در حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند؛ سه نفر در حوزه انتخابیه مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل؛ سه نفر در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک و یک نفر در حوزه انتخابیه شوش انصراف خود را از نامزدی در مجلس اعلام کرده‌اند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان اضافه کرد: تعداد افرادی که حوزه انتخابیه خود را در استان تغییر داده اند، پنج نفر بوده و تغییری نداشته است.

حسین‌زاده همچنین شایعه تایید صلاحیت تعداد دیگری از داوطلبان  را رد کرد و گفت: تاکنون نام هیچ داوطلب جدیدی به نامزدهای تایید صلاحیت شده اضافه نشده است.

بر اساس این گزارش، ۸۹۱ نفر برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در خوزستان ثبت نام کرده بودند که ۶۶۳ نفر (۷۷ درصد) در هیات‌های اجرایی و ۳۹۲ نفر در شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند. تا تاریخ ۲۵ بهمن ۱۱ نفر از نامزدی انصراف داده و پنج نفر تغییر حوزه انتخابیه دادند (چهار نفر تغییر حوزه به خوزستان و یک نفر انتقال از اهواز به کرج).

در حال حاضر تعداد نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خوزستان به ۳۶۲ نفر رسیده است. که شامل ۱۰۷ نفر در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ ۲۳ نفر در حوزه آبادان؛ ۲۳ نفر در حوزه اندیمشک؛ ۳۷ نفر در حوزه ایذه و باغملک؛ ۱۵ نفر در حوزه بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و جولکی؛ ۲۱ نفر در حوزه بهبهان و آغاجاری؛ ۱۷ نفر در حوزه خرمشهر؛ ۲۸ نفر در حوزه دزفول؛ ۲۱ نفر در حوزه دشت آزادگان و هویزه؛ ۲۱ نفر در رامهرمز و رامشیر؛ ۱۲ نفر در حوزه شادگان؛ ۱۰ نفر در حوزه شوش؛ ۱۱ نفر در حوزه شوشتر و گتوند و ۱۶ نفر در حوزه مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل رسیده است.

امروز شایعاتی مبنی بر تایید صلاحیت یکی دیگر از داوطلبان حوزه انتخابیه اهواز و یک نفر از حوزه انتخابیه ایذه منتشر شده بود.

خوزستان ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

مرجع / ایرنا

بازداشت ۱۷ نفر در شادگان بابت تخلف در تبلیغات انتخاباتی

  فرماندار شادگان گفت: ۱۷ نفر از هواداران و لیدرهای چند داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی در این شهرستان به دلیل رعایت نکردن قانون در تبلیغات انتخاباتی دستگیر و روانه زندان شدند.سعید حاجیان اظهار داشت:این افراد به دلیل تخلفات انتخاباتی با دستور قضایی از سوی کمیته امنیت شهرستان شادگان دستگیر و روانه زندان شدند.

وی افزود: کمیته امنیت انتخابات شهرستان شادگان با تخلفات انتخاباتی با جدیت برخورد  می کند و با هیچ گروه یا فردی در این رابطه مماشات نخواهد کرد.

فرماندار شادگان همچنین در خصوص تمهیدات اتخاذ شده برای برگزاری انتخابات دوم اسفند ماه گفت: تمامی امکانات و شرایط لازم برای برگزاری انتخابات باشکوه در این شهرستان فراهم شده است و روال کار طبق برنامه زمان‌بندی شده به‌خوبی پیش می‌رود.

حاجیان تصریح کرد: برای جمع آوری آرای مردم شادگان ۹۰ صندوق ثابت و ۳۵ صندوق سیار پیش بینی شده است.

۱۲ داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی برای کسب تنها کرسی شهرستان شادگان در مجلس یازدهم با هم رقابت می کنند.

شادگان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۷۰ کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان قرار دارد.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ماه برگزار می شود.

مرجع / ایرنا

جمع‌آوری تبلیغات غیرمجاز کاندیداهای انتخابات مجلس از سطح شهر

 معاون خدمات شهری شهرداری اهواز از ۶۲۵ مورد جمع آوری تبلیغات غیرمجاز کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در سطح شهر خبر داد.علیرضا عالیپور  با اشاره به نحوه رسیدگی به تخلفات تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: احراز این تخلفات توسط هیات اجرایی ستاد انتخابات هر شهرستان انجام می شود؛ چند کمیته ذیل این ستاد تشکیل شده که نمایندگان شهرداری و نیروی انتظامی و نمایندگان دستگاه قضایی و بازرسی عضو کمیته رسیدگی به تخلفات هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۶۲۵ مورد تبلیغات غیرمجاز در سطح شهر اهواز جمع آوری شده است، درباره انواع تخلفات تبلیغاتی گفت: عمده تخلفات تبلیغاتی جمع آوری شده، اقلام تبلیغاتی با سایز نامتعارف، نصب بنرها در محل های غیرمجاز از جمله روی تجهیزات ترافیکی مثل چراغ راهنمایی، روی پل ها یا تقاطع ها بوده که موجب کاهش دید می شوند.

عالیپور بیان کرد: اقلام جمع آوری شده تبلیغاتی کاندیداها و علت جمع آوری در صورتجلسه قید می شود و این اقلام به انباری که مورد تایید فرمانداری است، تحویل داده می شوند.

وی گفت: تبلیغات در انتخابات بخشی از فراهم کردن بستر شور و نشاط مردم است که بعضا در این روند تبلیغاتی، تخلفاتی نیز انجام می شود اما الزاما تخلفات توسط کاندیدا انجام نمی شود؛ گاه ستادهای مردمی و افراد علاقه‌مند به قوانین ناآگاه هستند و چنین تخلفاتی می کنند.

عالیپور با بیان اینکه تبلیغات کاندیداها موجب آلوده شدن شهر شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در آستانه نوروز هستیم و باید شهر را آماده کنیم، زحمات شهرداری برای جمع آوری تبلیغات و پاکسازی شهر بسیار زیاد است.

مرجع / ایسنا

تخلف تعدادی از شهرداران در حمایت از نامزدهای انتخاباتی در خوزستان

 رییس هیات بازرسی انتخابات خوزستان گفت: سه شهردار، یک بخشدار و یک شورای شهرستان در خوزستان به دلیل حمایت از نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم مرتکب تخلف شده‌ و به ستاد پیشگیری از جرایم قوه قضاییه معرفی شدند.شهاب رزمی بیان کرد: پس از شروع تبلیغات نامزدها، گزارش‌هایی از تخلفات و رعایت نشدن قوانین و مقررات از سوی برخی نامزدها در هیات بازرسی انتخابات دریافت شد که درباره نصب پوسترها و میزان و ابعاد پوسترها و محل‌های نصب آنها بوده است.

مدیرکل بازرسی استانداری خوزستان افزود: به برخی از نامزدها از طریق سامانه پیامکی تذکر داده شد و برخی از آنها که دوباره تخلف خود را تکرار کردند، به ستاد پیشگیری از جرایم قوه قضاییه معرفی شدند.

رزمی ادامه داد: گزارش‌هایی نیز از تبلیغات افرادی که مناصب دولتی نداشته و وابسته به نهادهای عمومی (شورا و شهرداری‌ها) هستند واصل شده که نامه مکتوب و دعوت به هیات بازرسی و فرمانداری‌ها داده شده است.

وی افزود: بر اساس ماده ۵۷ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزدهای انتخاباتی فقط میتوانند تبلیغات خود را در محل ستادهای خود نصب کنند و حق نصب و آویزان کردن آنها را در محیط شهری ندارند.

به گفته وی، فرمانداری اهواز، شهرداری را مکلف به جمعآوری تبلیغات نامزدهایی کرده که در محل‌های غیرمجاز در سطح شهر نصب شده‌اند.

رزمی بیان کرد: تخلفات نامزدها در زمان تبلیغات، می‌تواند منجر به صدور رای شود همچنین این تخلفات در تایید صلاحیت‌ها در دوره‌های بعد و صدور اعتبارنامه در مجلس شورای اسلامی(در صورت راهیابی) تاثیر دارد.

بر اساس این گزارش، در روزهای گذشته مطالب و ویدیوهایی از برخی مسئولان منتشر شده که مصداق تخلف انتخاباتی بوده است.

فرمانداری اهواز ۲۵ بهمن اعلام فهرست انتخاباتی از سوی مجمع شوراهای اسلامی شهرستان های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون را مصداق تخلف انتخاباتی اعلام کرده و گفته بود: تشکیل جلسه و اعلام حمایت از سه داوطلب یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی توسط مجمع شوراهای اسلامی شهرستان‌های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون مصداق تخلف آشکار از قانون وفق تبصره یک، ماده ۵۷ و ماده ۵۹ قانون انتخابات و تبصره های ذیل آن است، بنابراین ضمن احضار اعضای شورای اسلامی استان مقرر شد مراتب تخلف آنها به مقامات قضایی اعلام شود.

طبق قانون، دهیاران و شوراها حق استفاده از اماکن دولتی در اختیار، له و یا علیه نامزدهای انتخاباتی را ندارند و در صورت وقوع، مصداق تخلف انتخاباتی است.

۳۸۴ نفر برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خوزستان نامزد شده اند. که شامل ۱۱۱ نفر در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ ۲۳ نفر در حوزه آبادان؛ ۲۴ نفر در حوزه اندیمشک؛ ۴۰ نفر در حوزه ایذه و باغملک؛ ۱۵ نفر در حوزه بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و جولکی؛ ۲۱ نفر در حوزه بهبهان و آغاجاری؛ ۱۷ نفر در حوزه خرمشهر؛ ۳۲ نفر در حوزه دزفول؛ ۲۱ نفر در حوزه دشت آزادگان و هویزه؛ ۲۳ نفر در رامهرمز؛ ۱۲ نفر در حوزه شادگان؛ ۱۱ نفر در حوزه شوش؛ ۱۵ نفر در حوزه شوشتر و گتوند و ۱۹ نفر در حوزه مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل رسیده است.

خوزستان ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ، دوم اسفند امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود.

مرجع / ایرنا
دادستان شوش:

نامزدها از راه انداختن کاروان تبلیغاتی در شوش پرهیز کنند

  دادستان عمومی و انقلاب شوش با اشاره به مصادیق تخلف در جریان تبلیغات انتخاباتی گفت: نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از راه‌ انداختن کاروان‌های تبلیغاتی در سطح شهر پرهیز کنند.مصطفی نظری  با تاکید بر لزوم رعایت قانون از سوی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: براساس قانون هرگونه دیوارنویسی، راه انداختن کاروان تبلیغات، نصب عکس، پوستر و اقلام تبلیغاتی خارج از محل‌های تعیین شده ممنوع است.

وی اظهارداشت: شهرداری‌ها با هماهنگی فرمانداری‌ با استفاده از امکانات محلی، مکان‌های مناسب ثابت و سیاری را برای انجام کار تبلیغاتی نامزدها تعیین کرده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب شوش با اتمام حجت بامسوولان ستادها افزود: برخی ستادهای تبلیغاتی تعدادی از نامزدهای انتخاباتِ حوزه انتخابیه شوش با نصب پوستر، بنر و یا اعلامیه‌های مختلف در معابر عمومی و خصوصی و بر روی اموال دولتی، میادین و سردر سازمان‌های دولتی زمینه ساز اعلام نارضایتی شده‌اند که این موضوع با هماهنگی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در حال پیگیری است.

وی گفت: رعایت اخلاق اسلامی، پرهیز از تخریب نامزد رقیب، جلوگیری از نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و بستن افترا به دیگران به ویژه در فضای مجازی از جمله تخلفات قابل تعقیب و پیگیری می‌باشند.

شهرستان شوش دارای یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.

مرجع / ایرنا

۲‌شعبه اخذ رای در اهواز برای اقلیت‌های دینی

 ۲ شعبه اخذ رای ویژه اقلیت‌های دینی برای انتخاب نماینده خود در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اهواز درنظر گرفته شد.به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری اهواز، اقلیت‌های دینی زرتشتیان، مسیحیان، آشوریان و کلدانیان که واجد شرایط رای دادن هستند، برای ثبت نام و دریافت برگ رای در روز جمعه مورخ ۲ اسفند ۹۸ از ساعت هشت صبح تا ۱۸ بعدازظهر با در دست داشتن اصل کارت ملی یا شماره ملی و اصل شناسنامه خود به شعب ثبتنام مشخص شده مراجعه و در انتخابات شرکت کنند.

شعبه ثابت شماره ۱۴۱۰۰۷۰۰۱ واقع در اهواز- امانیه- خیابان دز- پلاک ۱۰۵- روبه روی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، انجمن زرتشتیان، و شعبه ثابت شماره ۱۴۱۰۰۹۰۰۱ واقع در اهواز- کیانپارس- خیابان ۲۱ غربی- نبش وهابی- روبهروی ورزشگاه شهید فهمیده، انجمن آشوریان برای رای دادن اقلیت های دینی درنظر گرفته شده است.

پس از بررسی صلاحیت داوطلبان اقلیت‌های دینی، برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس، هشت نفر برای کسب پنج کرسی در مجلس رقابت خواهند کرد.

از مجموع افراد داوطلب اقلیت های دینی برای مجلس یازدهم، در مجموع صلاحیت هشت نفر برای کسب پنج کرسی مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان تایید شد.اقلیت‌های دینی به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی کشورمان، پنج کرسی در مجلس شورای اسلامی دارند که شامل کلیمیان یک کرسی، زرتشتیان یک کرسی، مسیحیان آشوری و کلدانی یک کرسی، مسیحیان ارمنی شمال یک کرسی و مسیحیان ارمنی جنوب یک کرسی است.

مرجع / ایرنا

انصراف ۱۱ نفر از نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم درخوزستان

  رییس ستاد انتخابات خوزستان گفت: ۱۱ نفر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه خوزستان، از زمان آگهی اسامی آنها تاکنون، انصراف داده‌اند.علی‌حسین حسین‌زاده  بیان کرد: ۲ نفر در حوزه انتخابیه شوش؛ یک نفر در حوزه انتخابیه بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و جولکی؛ سه نفر در حوزه انتخابیه دزفول؛ یک نفر در حوزه انتخابیه دشت آزادگان و چهار نفر در حوزه انتخابیه شوشتر تاکنون انصراف خود را از ادامه نامزدی در انتخابات اعلام کرده‌اند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان با اشاره به نام پنج نامزد این دوره از انتخابات که حوزه خود را تغییر داده‌اند، افزود: ویدا کاظمی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به آبادان؛ محمد قاسم کریمی از حوزه انتخابیه شیراز به حوزه انتخابیه اندیمشک؛ جواد حیادر از حوزه انتخابیه قم به حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ حجت اله موسوی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به حوزه انتخابیه ایذه و باغملک؛ و علیرضا بهرام نژاد از حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه به حوزه انتخابیه کرج جابه جا شده‌اند.

برگزاری مانور سراسری انتخابات

حسین‌زاده همچنین از برگزاری مانور سراسری انتخابات در روز یکشنبه ۲۷ بهمن در سراسر خوزستان خبر داد و گفت: این مانور با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات و با هدف ایجاد آمادگی در فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: مانور سراسری انتخابات از ساعت هشت آغاز و تا ساعت ۱۴ به طول می‌انجامد و در آن علاوه بر بررسی شعب، نرم افزارها، فرم‌ها و آموزش عملی نیروهای اجرایی انتخابات، ۴۰ کد ملی به صورت آزمایشی وارد سیستم احراز هویت الکترونیکی می‌شود تا نحوه کار این دستگاه‌ها نیز سنجش شود.

بر اساس این گزارش، هم اکنون آمار نهایی نامزدهای تایید صلاحیت شده در خوزستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به ۳۸۴ نفر رسیده که شامل ۱۱۲ نفر در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ ۲۳ نفر در حوزه آبادان؛ ۲۴ نفر در حوزه اندیمشک؛ ۴۰ نفر در حوزه ایذه و باغملک؛ ۱۵ نفر در حوزه بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و جولکی؛ ۲۱ نفر در حوزه بهبهان و آغاجاری؛ ۱۷ نفر در حوزه خرمشهر؛ ۳۲ نفر در حوزه دزفول؛ ۲۱ نفر در حوزه دشت آزادگان و هویزه؛ ۲۳ نفر در رامهرمز؛ ۱۲ نفر در حوزه شادگان؛ ۱۱ نفر در حوزه شوش؛ ۱۵ نفر در حوزه شوشتر و گتوند و ۱۹ نفر در حوزه مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل نامزد انتخابات هستند که با آمار انصرافی‌ها تغییراتی در تعدادی از حوزه‌های انتخابیه ایجاد می‌شود.

۸۹۱ نفر برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در خوزستان ثبت نام کرده بودند که در نهایت 392 نفر از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند. این استان ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

مرجع / ایرنا

تشکیل پرونده برای۲ نامزد انتخاباتی در ایذه

 رییس دادگستری ایذه گفت:پرونده تخلف برای ۲ نفر از نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه ایذه و باغ‌ملک تشکیل شد.فیصل مزرعه بیان کرد:طبق ماده ۶۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هرگونه نصب پوستر روی دیوار اماکن عمومی، تیرهای برق، تابلوهای راهنمایی و رانندگی ممنوع است و با متخلفان طبق قانون برخورد می‌شود.

وی افزود: پوسترهای دو نفر از نامزدهای مجلس یازدهم در ایذه روی این مکان ها نصب شده بود که برای هر ۲ نفر آنها پرونده قضایی تشکیل شده است.

رییس دادگستری ایذه دیوار نویسی را نیز از مصادیق اعمال مجرمانه در قانون انتخابات دانست و ادامه داد:از نامزدهای انتخاباتی انتظار است که قانون را رعایت کرده و از هرگونه بی اخلاقی انتخاباتی پرهیز کنند.

وی با برشمردن تعدادی از تخلفات انتخاباتی مانند توهین به نامزدهای دیگر در سخنرانی‌ها و تبلیغ به وسیله ماشین ‌حامل بلندگو گفت: پیش از فرارسیدن انتخابات در نشستی با نامزدها و مسوولان ستادهای انتخاباتی آنها، تمام این مباحث مطرح و آگاه‌سازی لازم انجام شده بود.

حوزه انتخابیه ایذه و باغ‌ملک یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.

مرجع / ایرنا

تغییر حوزه انتخابیه پنج نامزد مجلس‌یازدهم درخوزستان

تغییر حوزه انتخابیه پنج نامزد مجلس‌یازدهم درخوزستان

اهواز – ایرنا – رییس ستاد انتخابات خوزستان گفت: درخواست پنج نفر از نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خوزستان برای تغییر حوزه انتخابیه مورد موافقت قرار گرفته است.

علی‌حسین حسین‌زاده روزجمعه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: ۲۰ نفر از نامزدها تقاضای تغییر حوزه انتخابیه داده بودند که تاکنون با درخواست پنج نفر موافقت و با درخواست ۱۳ نفر مخالفت شده و درخواست ۲ نفر نیز در حال بررسی است.

وی افزود: بر این اساس یک نفر از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به آبادان؛ یک نفر از حوزه انتخابیه شیراز به حوزه انتخابیه اندیمشک؛ یک نفر از قم به حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ یک نفر از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به حوزه انتخابیه ایذه و باغملک؛ و یک نفر از حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه به کرج جابه‌جا شده‌اند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان ادامه داد: ۲ نفر از نامزدهای انتخابات مجلس یادهم در شوش نیز انصراف داده‌اند و آمار تکمیلی نامزدهای انصراف داده پس از اعلام از سوی فرمانداریها، اطلاع رسانی می‌شود.

برخی گزارش ها از انصراف برخی نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم در خوزستان از جمله سه نفر در حوزه دزفول حکایت دارد.

بر اساس این گزارش، هم اکنونآمار نهایی نامزدهای تایید صلاحیت شده در خوزستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به ۳۹۵ نفر افزایش یافته که شامل ۱۱۲ نفر در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه؛ ۲۳ نفر در حوزه آبادان؛ ۲۴ نفر در حوزه اندیمشک؛ ۴۰ نفر در حوزه ایذه و باغملک؛ ۱۶ نفر در حوزه بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و جولکی؛ ۲۱ نفر در حوزه بهبهان و آغاجاری؛ ۱۷ نفر در حوزه خرمشهر؛ ۳۵ نفر در حوزه دزفول؛ ۲۲ نفر در حوزه دشت آزادگان و هویزه؛ ۲۳ نفر در رامهرمز؛ ۱۲ نفر در حوزه شادگان؛ ۱۱ نفر در حوزه شوش؛ ۱۹ نفر در حوزه شوشتر و گتوند و ۱۹ نفر در حوزه مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل نامزد انتخابات هستند که با آمار انصرافی‌ها تغییراتی در تعدادی از حوزه های انتخابیه ایجاد می‌شود.

۸۹۱ نفر برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در خوزستان ثبت نام کرده بودند. این استان ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، دوم اسفند امسال برگزار خواهد شد.

شمار نامزدهای تایید صلاحیت شده آبادان به ۲۳ نفر افزایش یافت

سیدزین‌العابدین موسوی پنجشنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با انتقال “ویدا کاظمی” به حوزه انتخاباتی آبادان تعداد بانوان داوطلب شرکت کننده در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان به ۲ نفر رسید.وی افزود:در حوزه انتخابیه آبادان ۶۲ نفر داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم شدند که ۲۲ نفر در بررسی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند.

وی ادامه داد: ۱۳۸ شبعه اخذ رای در شهرستان آبادان پیش بینی شده که ۹۴ شعبه در شهر آبادان ، ۱۶ شبعه در اروندکنار، ۱۵ شعبه در بخش مرکزی و ۱۳ شعبه سیار است.

آبادان سه نماینده در مجلس شواری اسلامی دارد.

بیش از۵۰ مکان برای تبلیغات نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در آبادان درنظر گرفته شده است.

تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم از ۲۴ بهمن ماه آغاز و تا ۲۴ ساعت پیش از دوم اسفند روز برگزاری انتخابات، ادامه دارد.

آغاز کورس تبلیغات نامزدهای مجلس یازدهم در خوزستان

آغاز کورس تبلیغات نامزدهای مجلس یازدهم در خوزستان
به گزارش ایرنا ۳۸۸ نامزد تایید شده از سوی شورای نگهبان در ۱۴حوزه انتخابیه اصلی و ۱۳حوزه فرعی خوزستان تبلیغات خود را از روز پنجشنبه۲۴ بهمن آغاز کردند. این تبلیغات تا ساعت هشت صبح پنجشنبه اول اسفند ادامه خواهد داشت.تبلیغات انتخاباتی نامزدها ۲۴ ساعت پیش از رای‌گیری ممنوع است.

شهرداری‌های خوزستان از مدت‌ها پیش مکان های مشخصی را برای تبلیغات نامزدهای مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته اند که نامزدها مجاز خواهند بود بخشی از تبلیغات خود در این محل ها انجام دهند.

از صبح امروز در نقاط مختلف شهر اهواز پوسترهای چسبیده بر محل تبلیغات مشاهده می‌شود؛ برخی از نامزدهای انتخابات نیز از روز گذشته به هواداران خود اعلام کرده اند به منظور حفظ و پاگیزگی شهر قصد پوستر چسبانی ندارند و تبلیغات خود را تنها از طریق برپایی ستاد، سخنرانی در نقاط مختلف شهر و فضای مجازی انجام می‌دهند با این وجود همچنان بسیاری از نامزدها به شیوه سنتی چسباندن پوستر بر درخت‌ها، دیوارها و نیوجرسی‌های درون شهری آغاز کرده اند.

از بامداد روز پنجشنبه که زمان مجوز شروع تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم است، شور و نشاط تبلیغات طرفداران نامزدهای انتخاباتی در خوزستان دیده می شود و بیشتر شهرها و روستاهای این استان چهره انتخاباتی به خود گرفته اند.

حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه با ۱۱۱ نامزد و حوزه انتخابیه شادگان با ۱۲ نامزد بیشترین و کمترین نامزد نمایندگی مجلس یازدهم را دارند.

مردم خوزستان برای تعیین تکلیف ۱۸کرسی مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ۱۳۹۸ پای صندوق های رای می آیند.

خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، دوم اسفند امسال برگزار خواهد شد.حوزه‌های انتخابیه آبادان و اهواز هر کدام با سه کرسی بیشترین تعداد نماینده را از خوزستان در مجلس شورای اسلامی دارند.

۸۹۱ نفر برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در خوزستان ثبت نام کرده بودند، که ۶۶۳ نفر در هیات‌های اجرایی انتخابات تایید شدند، ۳۳ نفر از آنها انصراف داده و در نهایت ۳۸۸ نفر (معادل ۴۷ درصد) در شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند.

بیانیه شورای اصلاح طلبان خوزستان: لیست کاندیدا برای انتخابات مجلس نداریم

در بخشی از این بیانیه که ضمن تاکید بر شرکت در انتخابات به عنوان اهم وظایف همه شهروندان آمده است: بنابراین حسب همان وظیفه شهروندی مطلوب اصلاح طلبی، ضمن شرکت در انتخابات، احزاب را مختار کرده تا اگر اعضای آنها در حوزه هایی حضور دارند، به صفت حزبی آنها را حمایت کنند و هیچ گونه لیستی تحت هیچ نام حقوقی اصلاح طلبی و یا جبهه ای اصلاح طلب یا ائتلاف تحت این عنوان در استان وجاهت نداشته و مورد تایید این شورا نیست.

این بیانیه می افزاید: احزاب اصلاح‌طلب استان خوزستان تا آخرین لحظات اعلام رسمی کاندیداهای تایید صلاحیت شده، به احراز صلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب یا دارای شخصیت و مرام اصلاح‌طلبی که قابلیت نمایندگی اندیشه و مشی اصلاحات در خانه ملت را داشته باشند امیدوار بودند که متاسفانه این مهم به وقوع نپیوست.

بیانیه شورای اصلاح طلبان خوزستان: لیست کاندیدا برای انتخابات مجلس نداریم

در ادامه تاکید شده: جریان اصلاحات همواره و به ویژه در برهه حساس انتخابات، برخلاف برخی جریانها، نه تنها از نگاه بالا به پایین نسبت به بدنه اجتماعی خود اجتناب می کند، بلکه خود را ملزم به تمکین به رأی و نظر بدنه اجتماعی خویش دانسته و خود را از ابلاغ تکلیف به ملت فهیم و بزرگوار به هر شکلی برحذر می دارد.

مشارکت جدی اصلاح طلبان خوزستان در انتخابات

همچنین در این بیانبه با تاکید بر انجام اصلاحات اساسی به عنوان تنها راه نجات کشور و عبور از بحرانهای پیش رو عنوان شده است: با پایبندی به گفتمان اصیل اصلاح طلبی، برنامه خود را همانند اصلاح طلبان سراسر کشور بر مشارکت جدی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرار داده و از نیروهای کیفی و باتجربه خود برای حضور در صحنه دعوت به عمل آورد.

در این بیانیه با اشاره به حضور یکپارچه مردم با هر تفکری در وداع با سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اعلام شد: مردم با این کار پیام واضحی را به دشمنان این مملکت به ویژه رئیس جمهوری نامتعادل و جنایتکار آمریکا ارسال کردند و نشان دادند برای صیانت از امنیت کشور تا پای جان ایستاده اند.

در ادامه تصریح شده است انتظار این بود که این همدلی مبنایی برای همگرایی ملی شده تا زمینه مشارکت فراگیر فراهم شود اما شوربختانه با حذف نیروهای اصلاح طلب به انحاء گوناگون که سخن در خصوص علت های آن تکراری شده و ملال آور، عملاً امکان فعالیت به صورت جبهه ای از اصلاح طلبان استان گرفته شده است.

در این بیانیه آمده است: اصلاح‌طلبان همواره انتخابات را فرصتی جهت تعمیق روابط ملت و حاکمیت تلقی کرده و اعتقاد راسخ به ایجاد زیرساخت توسعه سیاسی با توسل به خرد جمعی و صندوق رای، به عنوان یکی از فرصتهای رجوع به نظر آحاد ملت و ابزار تحقق مردم سالاری و شایسته گزینی داشته و دارند.

در پایان امده است از این رو بر اساس رسالت خود ملت فهیم ایران را به مشارکت فراگیر در این صحنه سرنوشت ساز دعوت می‌نماید، باور اصلاح‌طلبان بر ضرورت کادرسازی و ترغیب جوانان به مشارکت سازنده و فعال‌تر در کنش‌های سیاسی در چارچوب قانون اساسی و با هدف تقویت بعد جمهوریت نظام استوار است.

احتمال تغییر در نامزدهای انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه اهواز

 فرماندار اهواز با اشاره به احتمال قوی تغییر در ترکیب نامزدهای انتخابات مجلس گفت: تبلیغات انتخاباتی خارج از محل‌های تعیین شده شهرداری، و یا روی دیوارها و تابلوهای شهری، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.جمال عالمی نیسی عصر دوشنبه در نشست خبری در فرمانداری اهواز نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه را ۱۱۱ نفر عنوان کرد و افزود: احتمال تغییر تعداد نامزدهای انتخابات مجلس تا روز قبل از رای گیری وجود دارد و هر لحظه احتمال رد یا تایید صلاحیت کاندیدای جدید متصور است.

به گفته وی همه نمایندگان ادوار و نمایندگان فعلی خوزستان که داوطلب نمایندگی این دوره مجلس بودند، در هیات اجرایی تایید صلاحیت شدند اما پس از بررسی هیات نظارت و شورای نگهبان ۶ نفر از نمایندگان فعلی و ادوار رد صلاحیت شده و سه نفر تایید صلاحیت شدند.

وی با بیان اینکه زمان تبلیغات نامزدهای مجلس از ۲۴ بهمن به مدت یک هفته است، اظهار داشت: نشستی با نامزدها برگزار و در این نشست الزامات قانونی درباره تبلیغات انتخاباتی به آنها گوشزد شده و مسائل مجاز و غیرمجاز تبلیغاتی تشریح شده است.

رییس ستاد انتخابات اهواز با تاکید بر اینکه تبلیغات نامزدها نباید به صورتی باشد که نظم و زیبایی شهر را برهم بریزد، گفت: مقرر شده است که شهرداری اهواز محل‌هایی را مختص تبلیغات نامزدهای انتخابات تعیین کند.

وی اظهار داشت: چسباندن تبلیغات نامزدها بر روی دیوارها و تابلوهای شهری ممنوع است و پیگرد قانونی دارد، این مساله به نامزدها اعلام شده است.

عالم نیسی از نامه درخواست فعالان محیط زیست مبنی بر جلوگیری از نصب تبلیغات کاغذی در سطح شهر، اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: پیش از این، نحوه تبلیغات نامزدها و جلوگیری از تخریب چهره شهر پیگیری شده و هیات نظارت نیز قرار است در این زمینه ورود کند.

سوءاستفاده تبلیغاتی از دولت، ممنوع

فرماندار اهواز همچنین تاکید کرد: رصد فضای تبلیغات انتخاباتی هم از سوی فرمانداری و هم هیات‌های بازرسی و نظارت صورت می گیرد و تخلفات متعدد نامزدها در این مرحله می‌تواند در صدوراعتبار نامه آنها در مجلس موثر باشد.

وی تصریح کرد: هنوز گزارشی از تخلف نامزدها و یا تبلیغات زود هنگام آنها به فرمانداری ارائه نشده است.

عالم نیسی درباره شائبه سوءاستفاده انتخاباتی از برخی دستگاه‌ها به ویژه شهرداری‌ها، اظهار داشت: به همه نهادها اعلام شده است که حق ندارند از امکانات دولت برای تبلیغات انتخاباتی افراد، گروه و یا احزاب استفاده کنند.

وی در پاسخ به شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از امکانات شهرداری اهواز، گفت: تاکنون مدرک و یا ادله ای برای استفاده شهرداری به نفع یک نامزد یا گروه خاص به فرمانداری نرسیده است.

عالمی نیسی افزود: انتظار داریم نامزدها اخلاق انتخاباتی را رعایت کنند و علیه همدیگر صحبت نکنند زیرا که مساله‌ای خلاف اخلاق و دین و قانون است و نهادهای نظارتی می توانند این تخلف را پیگیری کنند.

وی توصیه کرد: نامزدهای داشته‌ها و ظرفیت های خود را به مردم معرفی و آنها را به مشارکت در انتخابات دعوت کنند، زیرا بخشی از مسئولیت برگزاری انتخابات سالم و شفاف، برعهده نامزدهاست.

۴۹۲ شعبه اخذ رای در اهواز

عالمی نیسی وی واجدین شرایط رای دادن در شهرستان اهواز را ۸۵۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: از میان ۱۱۱ نامزد انتخابات حوزه انتخابیه اهواز در این دوره تنها پنج نفر زن و مابقی مرد هستند.

وی با بیان اینکه ۴۹۲ شعبه اخذ رای برای شهرستان اهواز پیش بینی شده است، افزود: در این دوره از انتخابات ۴۱۰ شعبه ثابت و  ۸۲ شعبه سیار هستند که ۵۲ شعبه سیار روستایی و ۳۰ شعبه سیار شهری را تشکیل می‌دهند.

عالمی نیسی از برنامه‌ریزی برای حضور نامزدها در ستاد مرکزی انتخابات برای نخستین بار در اهواز خبر داد و گفت: برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف و بدون جانبداری در حال برنامه‌ریزی هستیم که نامزدها بتوانند در صورت تمایل بعد از پایان فرآیند اخذ رای در ستاد مرکزی انتخابات مستقر شوند و از نزدیک شاهد فرآیند باشند.

وی همچنین اظهار داشت: بیش از ۱۰ هزار نفر در شهرستان اهواز کار برگزاری انتخابات را بر عهده دارند که همه آنها از میان کارکنان دولت انتخاب شده‌اند، ثبت اطلاعات این افراد و آموزش به آنها در حال انجام و تاکنون چند نشست هماهنگی بین هیات اجرایی، هیات نظارت و هیات بازرسی برگزار شده است.

عالمی نیسی با اشاره به تلاش‌ها برای تامین امکانات و پشتیبانی برگزاری انتخابات در یک ماه اخیر افزود: انتخابات در ساختمان‌های دولتی و با استفاده از امکانات دولتی برگزار می‌شود، صندوق‌ها یک روز قبل در مناطق مستقر می‌شوند و در روز رای گیری از هر منطقه توزیع می‌شوند.

وی با بیان اینکه در این انتخابات اهواز به ۳۰ منطقه تقسیم شده گفت: تقسیم بندی شعب به گونه‌ای انجام شده که فرآیند انتخابات در شعبه‌های شلوغ تسهیل شود.

عالمی نیسی افزود: ۳۰ شبه در اهواز، دارای بیش از یک هزار و ۵۰۰ رای هستند که سعی شده برخی از این شعب به دو شعبه تفکیک شوند و یا محل رای دادن زن‌ها و مردها از یکدیگر جداسازی شود تا شهروندان راحت تر بتوانند رای خود را به صندوق بیندازند.

۲۸۰ نفر در حوزه انتخابیه اهواز، باوی ، کارون وحمیدیه داوطلب نمایندگی شدند. ۳۶ نفر از این داوطلبان انصراف داده اند. با وجود تایید صلاحیت ۹۰ درصد داوطلبان در هیات های اجرایی، اما در نهایت ۴۸ درصد از آنها در شورای نگهبان رد صلاحیت و ۱۱۰ نفر تایید شدند.

خوزستان دارای ۱۴ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ حوزه انتخابیه فرعی و ۴۰ بخشداری مستقل است.

مرجع / ایرنا
  • امتیاز شما
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال