گردشگری

مقاصد گردشگری در هند و راهکار توسعه توریسم

خوزستان خبر – در سال‌های ۱۹۸۰، چشم مردم جهان به سوی هندوستان خیره شد و از آن پس این کشور به عنوان یک مقصد گردشگری مورد توجه قرار گرفت. تنوع کشور و فرهنگ غنی و همین طور مناظر، معماری ابنیه و تاریخ هند روز به روز بیشتر گردشگران را به سوی خود کشاند. دولت مرکزی و استانی هندوستان به شدت بر روی ترویج گردشگری در این کشور کار کردند و با اعمال سیاست‌های خاص در بخش‌های عمومی و خصوصی چرخ صنعت گردشگری را به حرکت درآوردند.

آگره یکی از مشهورترین مکان‌های گردشگری است که معماری شاهکار آن و باغ‌های رویایی‌اش فوق‌العاده بی‌نظیر است. بنای تاریخی تاج محل یکی از هفت عجایب دنیاست. قلعه آگره ترکیبی از مساجد حیرت‌آور، دیوارهای شگفت‌انگیز و باغ‌های مسحورکننده است. مشهورترین و پرطرفدارترین بناهای هند قصر جهانگیر، شیش محل و مسجد مروارید است.

فاتح پور سیکری به معنای “شهر پیروزی” معماری باستانی و چندین برج و بارو دارد. سلیم چیستی درگاه و بلند دروازه در این مکان از جذاب‌ترین مکان‌های برای تماشا هستند. شاهکار هنری سیکاندرا هر سال چندین هزار نفر بازدیدکننده دارد و گردشگران زیادی را مدهوش ابهت و جلال و جبروت خود می‌کند.

گوآ بهترین مقصد گردشگری برای آن دسته از افرادی است که می‌خواهند استرس را از خود دور کنند. وقتی برای تعطیلات به گوآ می‌روید از اسکی روی آب، غواصی، موج‌سواری و پرواز با پاراگلایدر نهایت لذت را خواهید برد. خیلی‌ها هم دوست دارند از زیورآلاتی با طراحی منحصربه‌فرد رنگارنگ لذت ببرند که از صدف ساخته شده‌اند. غذاهای گوآ از نظر طعم و مزه عالی هستند و نوشیدنی‌هایش حرف ندارند. موزیک کانکانی ناخودآگاه پاهای شما را به رقص درمی‌آورد و دریا روح و روان شما را به آتش شور و عشق می‌کشد.

کرالا که با نام “کشور خدا” هم نامیده می‌شود برای جاذبه‎‌های طبیعی زیبا و تاریخ غنی‌اش شهرت دارد. رودخانه‌ها، کانال‌ها و دریاچه‌ها در سرتاسر کرالا این مکان را جلوه فریبنده دیگری می‌دهد. سفرهای مردابی در این استان بسیار رواج دارد. به ویژه اینکه در کرالا شیوه درمان سنتی و باستانی آیوروِدا زبان‌زد خاص و عامل است و گردشگری در کرالا نیز بدون لذت بردن از سخت‌ترین و سنتی‌ترین رقص “کاتاکالی” و خطرناک‌ترین آن با نام “کالازی پایاتو” که در واقع شکلی از هنر رزمی است اصلاً کامل نخواهد شد.

توسعه و پیشرفت‌های اخیر در گردشگری که توسط دولت هندوستان ایجاد شده است شامل یارانه بهره، معافیت در مالیات بر درآمد و کاهش عوارض واردات می‌شود. برای رونق بخشیدن بیشتر به توسعه گردشگری در هند، شناسایی حوزه‌های محوری مورد اطمینان در دستور کار قرار گرفت. بهبودهای چشمگیری در زمینه افزایش ظرفیت مسافران هوایی و پروازها، اتصال قطارها به مقاصدی که جاذبه گردشگری بیشتری دارند انجام شد. تسهیلات اقامتی نیز برای راحتی و آسایش گردشگران افزایش پیدا کرد.
سازمان توسعه گردشگری هندوستان از سال ۱۹۶۶ به بعد سعی در رواج گردشگری و توسعه آن داشته است. هدف اصلی این سازمان ارائه خدمات رفاهی، حمل و نقل، خرید و سرگرمی به گردشگران است. همچنین، برای توسعه گردشگری راهکارهای اتکا و مبتکرانه‌ای چاره‌اندیشی شد. علاوه بر ارائه تسهیلات در زمینه حمل و نقل، این سازمان در نقاط مختلف هندوستان و در مکان‌های گوناگون رستوران‌ها و هتل‌های زیادی را بنا کرده است. سازمان توسعه گردشگری هندوستان به چندین سرویس نوآورانه دیگر منشعب می‌شود که خدمات مشاوره مربوط به مهندسی و خیلی چیزهای دیگر از آن جمله است.

منبع : فوت و فن

 

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها