گردشگری

ایرانسرا/ ارجان؛ محل سکونت آریایی‌ها

خوزستان خبر –  ارجان عنوان شهری است که در گذشته در مرز خوزستان و فارس واقع شده بود و هم‌ اکنون در ۷٫۵ کیلومتری شمال‌ غربی بهبهان قرار گرفته است. این شهر محل سکونت آریایی‌ها به حساب می‌آید
بنا بر این گزارش، امروزه شهر ارجان با عنوان ارغون شناخته می‌شود و به گواه برخی از اسناد ثبت شده در تاریخ، پیشینه آن به دوهزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. این شهر از شهرهای قبل از مهاجرت آریایی‌ها بوده و بنا به نوشته مسعودی، آتشکده آن در حدود ۸۰۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح با عنوان ارجان فردزان شناخته می‌شده است.
شایان ذکر است؛ یونانیان قدیم، ارجان را ارکران می‌گفتند و اسکندر هنگامی که از خوزستان به پارس می‌رفت از ارکران عبور نمود.
اکثر مورخان دوره اسلامی شهر ارجان را از بناهای قباد دانسته‌اند و حمزه اصفهانی در این خصوص نوشته است: «قباد شهری بساخت و آن را به از آمد قباد نامید و آن شهر ارجان است و ولایتی را تابع آن قرار داد و معنی کلمه بهتر از قباد است.»
اصطخری نیز در تأیید این مسئله می‌گوید:« ارجان شهری بزرگ و کثیر الخیر است» …
خاطرنشان می‌شود ناصرخسرو قبادیانی در وصف شهر ارجان چنین نوشته است: «شهر ارجان چنان است که چندان که روی زمین خانه ساخته اند، در زیر زمین هم چندان باشد و در همه جا در زیر‌ زمین‌ها و سرداب‌ها آب می گذرد و تابستان مردم آن شهر را به واسطه آن آب‌ها در زیر زمین‌ها آسایش باشد.»

 

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها